PzKpfw IV Ausf. J - Tamiya 1/48

"Wariacje" na temat Panzer IV i pojazdów zbudowanych na jego podwozu.

Postprzez BartekDymarski » Czw Sty 28, 2010 9:45 am

Swego czasu był post na Missing-Lynx, dotyczący właśnie późnych Pz IV, z wklejoną fotką wozu (egzemplarza muzealnego, o ile mnie pamięć nie myli z Izraela) wyposażonego w błotniki z gładkiej blachy z podłużnymi przetłoczeniami ( takimi jak np. w tylnych błotnikach Hetzera). Problem polega na tym, że na zdjęciach z epoki (tych które widziałem) nigdzie takie błotniczki nie występują, albo ich najzwyczajniej nie widać...modyfikacja któregoś z powojennych użytkowników, czy może jest to kolejny "myk" który będzie trzeba uwzględnić przy budowie modelu?

Mam kolejny ślad w sprawie - wczoraj przeglądając monografię Fotosnajper o Pz. IV zauważyłem, że w Bańskiej Bystrzycy stoi również czwórka z takimi błotnikami. Ma też takie same pojemniki na błotnikach. Jest to zdecydowanie inny egzemplarz niż na zdjęciu w ML, bo ma osłony wieżowe i wieżowe włazy boczne bez otworów strzelniczych (czy co to tam było).
Oto on (chociaż tu tych błotników akurat nie widać :( ):
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... usfJ-1.jpg
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Domi » Czw Sty 28, 2010 9:29 pm

Cześć,

Znam zdjęcia tej IV. Rzeczywiście zamocowane są na niej takie błotniki, ale nadal to nic nie potwierdza - bo może to być jakaś powojenna modyfikacja, tak jak ta skrzynka z przodu. Najpewniejszym dowodem byłoby zdjęcie z epoki, tylko sęk w tym że błotniki są zazwyczaj najmniej widoczne.
Dzięki za czujność! :-)

pozdrawiam

Dominik
"Wenn ist das Nunstuck, git und Slotermeyer? Ja, Beierhund das Oder, der Flipperwaldt gesput!"

Moje modele
Awatar użytkownika
Domi

Miejscowość: Rzeszów

Re: PzKpfw IV Ausf. J - Tamiya 1/48

Postprzez Domi » Pon Lip 18, 2011 12:43 pm

Witam,

Coś ruszyło na froncie. Postanowiłem skończyć ten model, bo ostatnio moje modelarstwo bardziej opiera się na gawędziarstwie ;-)

Ogólny widok tego co do tej pory udało się zlepić:

Image
Image

A teraz co udało się zrobić/poprawić/zepsuć:

Kadłub:
- odtworzenie śrub i nitów których brakuje na metalowej wannie,
- odtworzenie spawów,
- poprawienie nosa wanny - zestawowa część była za niska, dlatego zostały naklejone paski plastiku,
- delikatne poprawienie wysokości i dorobienie dna grzybków wentylacji przekładni bocznych,
- dorobione zakładki i spawy połaczenia bocznych płyt wanny z górną,
- poprawione śrubki /w zestawie za duże/ mocowania włazu dostępowego do przekładni,
- dorobione listwy mocowania błotników wraz ze spawami oraz zrobione blaszane błotniki z zestawu Abera,
- zrobione od nowa mocowania tylnych haków holowniczych, śrubeczki i spawy,
- dorobione spawy przy kątownikach przy podstawie wieży,
- późne pokrywy włazów - odlewane
- odtworzone śrubki i nity na płycie nadsilnikowej.
Wieża:
- odtworzone śrubki i nity na płycie stropu wieży,
- spawy, spawy, spawy...
- wieżyczka dowódcy z obrotowym włazem,
- klapka wlewu płynu do oporopowrotnika na masce armaty,
- zaślepka otworu na Nachverteidigungswaffe - wyrzutnik granatów przy podstawie wentylatora,
- pierwszy raz udało mi się zmontować blaszany zasobnik, tak żebym był z niego zadowolony :-)
Parę zdjęć pokazujących zmiany które opisałem wcześniej:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Teraz parę uwag do samego modelu i blaszek:
Metalowa wanna jest straszliwie uproszczona i posiada parę błędów: opisywana wcześniej za niska czołowa płyta - trzeba ją nadstawiać plastikiem, trochę za krótkie wystające z przodu części boków wanny, brak łbów śrub i nitów, zły układ włazów i otwrów inspekcyjnych i dziury na połączeniu plastik-metal. Zastanawiam się nad poprawianiem tego wszystkiego, ale chyba odpuszczę bo na stojącym na podstawce modelu raczej tego nikt nie zauważy :-)
Spód wanny:

Image

Blaszki Abera, ładne - wygląda na to że zostały zaprojektowane od nowa do tego modelu/przynajmniej niektóre elementy/ a nie przeskalowane z 1/35. Z tego co już zauważyłem: pierścień chroniący podstawę wieżyczki dowódcy - za mała średnica i złe umiejscowienie punktów mocowania do dachu wieży, daszek nad celownikiem - za wąski /przykleiłem, ale będę go poprawiał/.

W miarę postępu prac i doklejania poszczególnych detali postaram się wrzucać częściej zdjęcia...Mam nadzieję że wystarczy mi zapału :-)

pozdrawiam

Dominik

P.S. Model z miarką dla porównania:
Image
"Wenn ist das Nunstuck, git und Slotermeyer? Ja, Beierhund das Oder, der Flipperwaldt gesput!"

Moje modele
Awatar użytkownika
Domi

Miejscowość: Rzeszów

Poprzednia

Wróć do Panzer IV

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości