Sd.Kfz.166 - Sturmpanzer IV

"Wariacje" na temat Panzer IV i pojazdów zbudowanych na jego podwozu.

Sd.Kfz.166 - Sturmpanzer IV

Postprzez BartekDymarski » Sob Sie 08, 2009 12:46 am

A oto z czym dołączę do konkursu:
Sd.Kfz.166 - Sturmpanzer IV – Ausfuhrung I – 1. Serie

Image

Nazwa „Brummbar” wbrew pozorom nigdy nie była przez Niemców używana – pojawiła się ona w alianckim sprawozdaniu dotyczącym zdobytego sprzętu. Niemcy na ten pojazd mówili po prostu „Sturmpanzer” bądź skrótowo „Stupa”.
Pierwsza seria zbudowana między kwietniem a majem 1943 roku liczyła 60 pojazdów. Jak podaje Waldemar Trojca i Markus Jaugitz, do budowy użyto 8 podwozi czołgów Pz.Kpfw.IV E oraz F, pozostałe 52 sztuki zbudowano na podwoziach wersji G. Do dnia dzisiejszego zachował tylko jeden Sturmpanzer IV z pierwszej serii produkcyjnej (w Kubince) i akurat jest to jeden z nielicznych pojazdów zbudowanych na podwoziu Pz.Kpfw.IV E (dłuższy tylny tłumik, dodatkowe dokręcone opancerzenie z przodu oraz na bokach wanny kadłuba). Obydwa dostępne w skali 1:35 modele Sturmpanzera IV pierwszej serii produkcyjnej (Tristar, Cyberhobby) opierają się właśnie na tym „kubinkowym rodzynku” (choć tak właściwie nie jest on zbyt reprezentatywny dla swojego gatunku).
Dlaczego zdecydowałem się akurat na ten model pierwszej serii? Bo nie ma zimmeritu! Dopiero pojazdy drugiej serii były nim obsmarowywane (jak również pojazdy pierwszej serii ocalałe z działań frontowych, ale dopiero po wycofaniu ze służby i remoncie na początku 1944 roku). Zimmerit jest dla mnie jeszcze zbyt trudną sprawą więc póki co nie będę go tykał.
Dlaczego zdecydowałem się na model Cyberhobby? Bo moim zdaniem jest lepszy od tristarowskiego. Poza tym udało mi się go sprowadzić z USA za bardzo rozsądne pieniądze (kosztował mnie mniej niż ostatnie nowości Dragona). Dodatkowo planuję doposażyć go we Friule, zestaw fototrawień Griffona (dedykowanego co prawda do wersji średniej, ale posiada on wszystkie interesujące mnie detale – zwłaszcza błotniki) oraz jakieśtam pierdółki jak anteny czy MP-Stopfen.
Nie mam jeszcze na niego ostatecznego pomysłu (może jakieś CM – tyle w tym konkursie interesujących inspiracji), ale z pewnością cośtam dobiorę z dostępnych materiałów (oczywiście z moim tempem robienie wnętrza nie wchodzi w grę). Model planuję zacząć we wrześniu i mam zamiar ukończyć go przed pierwszymi śniegami.
Trzymajcie za mnie kciuki. ;o)
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Mirek66 » Nie Sie 09, 2009 2:58 pm

Bartku trzymam kciuki za dotarcie do końca prac ;o) .
Zimmerit bedziesz robił sam czy gotowiec ?
ImageImageImageImage
Awatar użytkownika
Mirek66

Postprzez BartekDymarski » Pon Sie 10, 2009 8:02 am

Zimmerit bedziesz robił sam czy gotowiec ?

Mirku, nie doczytałeś:
Dlaczego zdecydowałem się akurat na ten model pierwszej serii? Bo nie ma zimmeritu! Dopiero pojazdy drugiej serii były nim obsmarowywane (jak również pojazdy pierwszej serii ocalałe z działań frontowych, ale dopiero po wycofaniu ze służby i remoncie na początku 1944 roku). Zimmerit jest dla mnie jeszcze zbyt trudną sprawą więc póki co nie będę go tykał.

:lol:
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez Browarczyk » Pon Sie 10, 2009 1:24 pm

Oooo ;) Kibicuję :D
Pozdrawiam Browarczyk :)
Moja strona:
Image
Awatar użytkownika
Browarczyk

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Panzer » Pon Sie 10, 2009 1:31 pm

Bartku, a czy możesz dwa słowa na temat pozycji książkowych ze zdjęcia? Warto kupować? Bo domyślam się, że jak na Trojcę przystało cena wbije mnie w podłogę...
Pozdrawiam,
Radek Rzeszotarski

Tylko 1/72:
Hummel "Clausewitz" - Dragon - burty
CV-33 - DOC Models - cieniowanie i wash
Renault R-35 - RPM - wózki jezdne
Fokker D.VIII/E.V - Roden - skorupa kadłuba
Awatar użytkownika
Panzer

Miejscowość: Tychy

Postprzez BartekDymarski » Pon Sie 10, 2009 5:56 pm

Bartku, a czy możesz dwa słowa na temat pozycji książkowych ze zdjęcia? Warto kupować? Bo domyślam się, że jak na Trojcę przystało cena wbije mnie w podłogę...

A proszę uprzejmie!
Co do tej po lewej (cieńszej) - świetna pozycja dla budujących właśnie ten model co ja (Stupa pierwszej serii) - tekstu nie za wiele (ale w sam raz), ponad 60 zdjęć (ponad 2/3 z epoki, reszta to egzemplarz kubinkowy) i trochę planów. Kupiłem ją na allegro za około 40 PLN (cena nowej to coś troche ponad 50 PLN) - zdecydowanie polecam.
Co do tej po prawej (grubszej) - jest to praktycznie wyłącznie materiał zdjęciowy dotyczący wszystkich serii Stup-y IV, SiG-a 33 na Pz. III oraz Sturmtigra. Jeśli ktoś potrzebuje literatury wyłącznie do tego modelu co ja - nie polecam (więcej o nim jest w książce poprzedniej). Niemniej jeśli ktoś zamierza w przyszłości bardziej zainteresować się Sturmpanzerami to jest to pozycja wręcz obowiązująca. Ja kupiłem ją z myślą o SiG-u 33 na Pz. III (np. zdjęcia takowego w zimowym kamuflażu na Ostkettenach - mniam, mniam) i Stupie IV - niemała cena (175 PLN) zamortyzuje się więc na conajmniej dwa modele. :lol:
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez Panzer » Pon Sie 10, 2009 9:13 pm

Dzięki serdeczne za recenzję. U mnie Brummbary w 1/72 leżą dwa i czekają na lepsze czasy, czyli dopływ gotówki do waloryzacji :) Więc chyba się w takim razie skuszę na tą pierwszą książkę.

Pozdrawiam!
Pozdrawiam,
Radek Rzeszotarski

Tylko 1/72:
Hummel "Clausewitz" - Dragon - burty
CV-33 - DOC Models - cieniowanie i wash
Renault R-35 - RPM - wózki jezdne
Fokker D.VIII/E.V - Roden - skorupa kadłuba
Awatar użytkownika
Panzer

Miejscowość: Tychy

Postprzez Mirek66 » Wto Sie 11, 2009 10:30 pm

Sorki nie wchłonąłem wszystkiego :oops: ale czekam na postępy :)
Mirek .
ImageImageImageImage
Awatar użytkownika
Mirek66

Re: Sd.Kfz.166 - Sturmpanzer IV

Postprzez rollingstones » Czw Sty 28, 2010 12:49 am

BartekDymarski napisał(a):Model planuję zacząć we wrześniu i mam zamiar ukończyć go przed pierwszymi śniegami.
Trzymajcie za mnie kciuki. ;o)

bardzo bolą mnie kciuki od trzymania ;o)

Sebastian, wiesz o co mi chodzi?/kicus
pozdrawiam Seb
rollingstones

Miejscowość: Polska

Postprzez Kicuś » Nie Lis 28, 2010 12:11 am

Coś budowa wystartować nie może. :D
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez BartekDymarski » Nie Lis 28, 2010 1:19 am

Coś budowa wystartować nie może.

No dajże chociaż Pz. III N i JagdPz. IV L/70 skończyć...
Do końca roku powinienem się wyrobić... :lol:
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez Kicuś » Nie Lis 28, 2010 12:11 pm

Tak tylko pytam :). Ja nie jestem lepszy. Ale postanowiłem się teraz zabrać za dokończenie nosorożca w projekcie i przeglądam "zakurzone" warsztaty.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez Boozy » Nie Lis 28, 2010 2:10 pm

A pierwsze śniegi za nami :D
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Postprzez BartekDymarski » Nie Lis 28, 2010 7:51 pm

Ale postanowiłem się teraz zabrać za dokończenie nosorożca w projekcie

No właśnie... Jakiś czas temu się o to dopominałem. :roll:
Tak w ogóle to fajnie. Modelu jeszcze nie tknąłem, a tu 12 postów w temacie. :lol:
Chyba ludzkość rzeczywiście potrzebuje tego modelu!
Muszę to przemyśleć... ;o)
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez Kicuś » Nie Lis 28, 2010 8:05 pm

Ludzkość potrzebuje ogólnie dobrych modeli a mam przypuszczenie graniczące wręcz z pewnością, że ten taki będzie.:D Dobra, koniec spamu z mojej strony. :D
Awatar użytkownika
Kicuś

Następna

Wróć do Panzer IV

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości