Pz IV D - DRAGON 1/35 - Warsztat

"Wariacje" na temat Panzer IV i pojazdów zbudowanych na jego podwozu.

Postprzez Turbik21 » Pon Lut 01, 2010 12:06 am

Kurcze nie wiem, nie znam się :P Będę na pewno robił jakieś próby.

Kiedyś kupiłem pare akryli - Pactra i się do nich zraziłem bo bardzo szybko wysychały i żle się mieszały z wodą.
Malowałem Humbrolami, ale rzadko kiedy udawało mi się odpowiednio je rozmieszać do aerografu. Potem
kupiłem Model-Mastera (emalie) i aż po dzisiejszy dzień ich używam. Śmierdzą, ale bardzo łatwo się mieszają
i świetnie kryją. Farba w aerografie nie wysycha, ale jak tylko z niego "wyleci" to schnie w oczach na modelu.

Rewelacyjne farby... nawet biały kolor kryje za pierwszym razem. 100% krycia przy bardzo cienkiej powłoce.

Pewnego razu potrzebowałem jakiejś farby do pomalowania figurki i nie było Model-Mastera. Dałem się namówić
w jednym z krakowskich sklepów na akryl - Vallejo. No i się okazało że akrylem też można malować.
Bez porównania z Pactrą. Znacznie dłużej schną, lepiej się z wodą mieszają i fajnie się po nierównościach rozpływają.

No ale postanowiłem w końcu pobawić się filtrami. Z tego co mi wiadomo kładzie się je na matową powierzchnię,
dlatego chce malować akrylami. Nie wiem tylko jak sobie poradzę, czy akrylami maluje się kilka cienkich warstw?
Emaliami Model-Mastera malowałem jedną cienką warstwę - tyle że malowałem powoli.

A ty jakie masz doświadczenia z "farbkami" ?
Awatar użytkownika
Turbik21

Miejscowość: Kraków

Postprzez rafal_dr » Pon Lut 01, 2010 12:10 am

Od 15 lat Humbrol, obecnie akrylowe Vallejo Air i Vallejo Model Colour, dodatkowo Tamiya. maluję wszystkim. Niemiecki piaskowy na moim Panzer IV i Nashornie, to Humbrol 94 :)
Pozdrawiam z Krakowa :)

Rafał Drozdzowski

Więcej fotek na: Picasaweb.google.com i Photobucket.com
Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Turbik21 » Pon Lut 01, 2010 12:47 am

Szukałem tej 94 ale nie widze, mam 93 :P

Image

No a skoro już się farbkami chwalę, to mam Africa Mustard z Model-Mastera:

Image

Jak się maluje farbami Vallejo (aerografem) ?
Jakieś porady? Trzeba malować wiele warstw?
Awatar użytkownika
Turbik21

Postprzez rafal_dr » Pon Lut 01, 2010 12:52 am

Pewnie nas moderator zastrzli za odbieganie od tamatu, ale jeszcze odpowiem
Vallejo Air są ok, bardzo dobrze się maluje, rozcieńczam nieznacznie rozcieńczalnikiem Vallejo, natomiast Vallejo Model Colour rozcieńczam troszkę wodą, ale wykorzystuję ja na wykończenia (otarcia, obicie itp. malowanie figurek), ale dalej Humbrole uwielbiam
powiem Ci tak
Hubrol 93 nie nadaje się moim zdaniem, jest za ciemny i za żółty. 94 to najodpowiedzniajsza barwa do kamuflażu niemieckiego.

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Turbik21 » Pon Lut 01, 2010 1:12 am

Hehe, nie mam więcej farb, więc nie będę już off-topic'owych zdjęć umieszczał.

"Moja" 811-stka będzie pomalowana najpierw na "szaro" a dopiero potem na "żółto". Tak jak wspomniałem planuje
użyć Vallejo, z tego co mówisz to lepsze będą w wersji "Air" (sądząc po zdjęciu na którym widać Nashorna mam do
czynienia z profesjonalistą, malowanie to z pewnością moja najsłabsza strona, ale będę się starał).

Będę próbował coś wybrać...

Na stronie Vallejo proponują nr. 025 "Dark Yellow 5G"
Jest jeszcze np. nr. 028 "Sand Yellow 5G"

No i oczywiście nr. 056 "Black Grey 5G"
Ostatnio edytowany przez Turbik21, Pon Lut 01, 2010 1:24 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Turbik21

Postprzez Kicuś » Pon Lut 01, 2010 1:19 am

rafal_dr napisał(a):Pewnie nas moderator zastrzli za odbieganie od tamatu, ale jeszcze odpowiem

Dopóki sam autor tematu nie poprosi o wyczyszczenie/wydzielenie to ja nie widzę problemu. To co poruszacie, to ważne aspekty modelarskiego warsztatu więc się nie krepujcie. :D
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez rafal_dr » Pon Lut 01, 2010 1:21 am

No i teraz się zastanawiam

Ja bedę malował Humbrol 94, potem jeszcze dorzucę brązowego Humbrol 29 i zmieszam z 94, aby osiągnąc ciemniejszy efekt piaskowego, tą mieszanką przyciemnię krawendzie, a potem poprzecieram cały czołg kolorem Panzer Grau. Takchcę osiągnąć efekt afrykański. Wiemy że niemcy malowali piaskowym na szary, a przetarcia i odpryski go ujawniały dopiero

Zastanawiałem się czy nie pomalować najpierw na Szary niemiecki, poóniej piaskowym, ale moim zdaniem zły efekt wizualny by się osiągnęło. może się mylę.

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Turbik21 » Pon Lut 01, 2010 1:25 am

kicus napisał(a):Dopóki sam autor tematu nie poprosi o wyczyszczenie/wydzielenie to ja nie widzę problemu. To co poruszacie, to ważne aspekty modelarskiego warsztatu więc się nie krepujcie. :D

Hehe, dziekuje, no taka interpretacja tego o czym rozmawiamy mi się podoba!
Awatar użytkownika
Turbik21

Postprzez Turbik21 » Pon Lut 01, 2010 1:28 am

Myślałem o tym... aby w paru miejscach zostawić "niedomalowania" zgodnie z fotografiami.
Więc u mnie kolejność malowania raczej z góry określona.

(dopisałem numerki farb do wiadomości powyżej)

No.. a poza tym Damian ostatnio wspominał o brudzeniu szarych czołgów błotem.
Awatar użytkownika
Turbik21

Postprzez rafal_dr » Pon Lut 01, 2010 1:36 am

Tak jasne, ale do Afryki jechały czołgi szare, pomalowane już w fabrykach w Europie kolorem piaskowym, zanim na stałe nie wszedł do Wehrmachty i SS jako bazowy kolor pojazdów, więc nie wiem, czy w Afryce brudzono błotem, bo i po co, skoro już bbyły piaskowe. Chyba że się mylę, jak coś, to mnie Panowie poprawcie :)

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Boozy » Pon Lut 01, 2010 1:48 am

rafal_dr napisał(a):

Tak jasne, ale do Afryki jechały czołgi szare, pomalowane już w fabrykach w Europie kolorem piaskowym, zanim na stałe nie wszedł do Wehrmachty i SS jako bazowy kolor pojazdów, więc nie wiem, czy w Afryce brudzono błotem, bo i po co, skoro już bbyły piaskowe. Chyba że się mylę, jak coś, to mnie Panowie poprawcie :)

Niekoniecznie. W moim wątku jest w Grey:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... sc&start=0
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Postprzez rafal_dr » Pon Lut 01, 2010 2:03 am

Faktycznie, są takie malowania, a obrze wiedzieć, tak na marginesie, fajny ten twój Panzer :)

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Turbik21 » Pon Lut 01, 2010 10:00 am

Na "mojej" 811 widać, że lina holownicza nie została podczas malowania zdjęta. To w sumie podpowiadałoby,
że czołg został przemalowany dopiero w warunkach polowych (przypominam, że mamy dopiero 1941 rok :D ).
Awatar użytkownika
Turbik21

Postprzez Grenadier » Wto Lut 02, 2010 11:22 pm

Witam
Pierwsze pojazdy wysłane do Afryki na pewno były pomalowane Panzer Grey, dopiero na miejscu gdy się okazało że ten kolor nie bardzo się sprawdza w warunkach pustynnych załogi pokrywały pojazdy błotem lub w warsztatach polowych piaskowymi farbami włoskimi. Pojazdy pokryte fabrycznie kolorem piaskowym pojawiły się w DAK dopiero w drugiej połowie 1941 r. :D
Co do malowania Vallejo - pamiętaj, że te farby wymagają podkładu bo mają bardzo słabą przyczepność do plastiku :?
Pozdrawiam
Grenadier

Postprzez Turbik21 » Śro Lut 03, 2010 12:23 am

Grenadier napisał(a):Co do malowania Vallejo - pamiętaj, że te farby wymagają podkładu bo mają bardzo słabą przyczepność do plastiku :?

No o tym to nie miałem pojęcia, więc wskazówka baaardzo cenna. Jeżeli planuję malować najpierw Panzer
Grey - to rozumiem że używając w tym celu np. emalii Model-Master zrobię dobry podkład pod akryle, tak?
Awatar użytkownika
Turbik21

PoprzedniaNastępna

Wróć do Panzer IV

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość