Jagdpanzer IV L/70 (V) - DML

"Wariacje" na temat Panzer IV i pojazdów zbudowanych na jego podwozu.

Postprzez BartekDymarski » Śro Kwi 14, 2010 11:37 pm

Jak wybijałeś śrubki z płytki?

Po pierwsze - miło Cię Marcinie widzieć "w temacie" po tak długiej przerwie.
Co do śrubek - rzeczywiście kiedyś używałem takiego sprzętu (wykonanie mojego kolegi na podstawie dobrych rad z magazynów modelarskich):

Image

ale mi się rozkalibrował. Teraz niestety tnę plastikowe wałeczki na plasterki - wadą tej metody jest to, że rzadko kiedy wychodzą dwa o takiej samej grubości.
Aby skończyć temat "nowy Lang Dragona a fototrawienia Abera do starego Langa":

Image

oraz dedykowana lufa:

Image

Niestety lufa RBmodels wygląda podobnie:

Image

Tak więc jestem w kropce (bo z Armorscale'm jakoś się nie mogę skomunikować). A dobrzy ludzie proponowali mi lufę Voyagera...

A, byłbym zapomniał - dla zainteresowanych późny dach przedziału bojowego firmy Blicz (obecnie Nordland?) - zrezygnowałem z niego tylko i wyłącznie dlatego, że się bałem o to, czy poradzę sobie z zeszlifowaniem go do właściwej grubości (bo wymiarowo wydaje się pasować do nowego Dragona).

Image

PS. Gdyby ktoś potrzebował kompletu fototrawień do starego Langa Dragona - śmiało walcie do mnie. Cena promocyjna!
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Badger » Czw Kwi 15, 2010 9:43 pm

Fajnie - walcz dalej. Relacja obserwowana :D
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez Marcin Szelenbaum » Sob Kwi 17, 2010 12:02 pm

Łał! No to jestem pod wrażeniem. Sam nieraz jak ciąłem nity "plasterkami" to miałem worek nierównych i kilka dobrych. Wiec wiem co to za ból ,wyszło bardzo fajnie. :D
Image
Awatar użytkownika
Marcin Szelenbaum

Postprzez Sebastian Janiszewski » Sob Kwi 17, 2010 9:29 pm

Ładna robota. Patent na robienie nitów zanotowany :) Czekam na dalsze postępy i nowe pomysły do skopiowania ;o)
Pozdrawiam Sebastian
Awatar użytkownika
Sebastian Janiszewski

Miejscowość: okolice Warszawy

Postprzez BartekDymarski » Wto Kwi 20, 2010 11:43 pm

Mała aktualizacja:

Image

Image

Image

Postanowiłem zakończyć swoją walkę z lufami (odpuszczając sobie ostatnią deskę ratunku w postaci Voyagera) w iście szatański sposób – postanowiłem obciąć końcówkę lufy RBmodels i dokleić ją do lufy z modelu (dzięki temu średnica lufy przy jarzmie się zgadza, gwintowany wylot też jest). Jak na moje standardy – zadziałało!
„Obspawałem” kilka elementów – osłony peryskopów, wizjer kierowcy i łączenia kilku płyt nadbudówki. Nie zmieniam „spawów” wszędzie, tylko tam gdzie to absolutnie konieczne, ponieważ wolę zachowywać te oryginalne z modelu (moje „spawy” są jeszcze póki co trochę zbyt pokraczne).
W międzyczasie wydarzyła się rzecz niesamowita. Dzięki koledze EsKeL-owi dotarła do mnie przesyłka z Hong Kongu zawierająca dwa najnowsze zestawy Voyagera do nowego Jagdpanzera IV (zestaw zasadniczy i błotniki).

Image

Nie wiem jakich użył on znajomości i sposobów, ale paczka dotarła do mnie bodajże w 9 dni po przelania pieniędzy (prawdę powiedziawszy życzyłbym sobie takiego tempa załatwiania klientów chociażby przez krajowe sklepy modelarskie). W każdym razie chciałbym mu publicznie podziękować, bowiem bez jego pomocy musiałbym trochę obniżyć loty...
Niestety etap do jakiego doszedłem w składaniu modelu zmusi mnie do pominięcia pewnych fototrawień z tych zestawów (przy innych zaś będę musiał trochę pokombinować), niemniej budowę zaczynałem z blachami Abera i dopiero w trakcie okazało się to ślepą drogą. Cóż, taki życie...
Co się tyczy samych zestawów Voyagera:

Image

Image

Blachy Voyagera zawsze wydawały mi się trochę zbyt delikatne, trochę za cienkie, ale mam nadzieję, że to tylko pierwsze wrażenie. Co dla mnie istotne – zestaw zasadniczy zawiera żywiczne rury wydechowe z kolankami, na których wykonanie nie mogłem znaleźć sposobu (zważywszy na wygięcie i grubość ścianek kolanek). Oczywiście sposób żywicznego odlewu też nie jest idealny, ale myślę, że malując wnętrze czarnym matem dość skutecznie uda się to zamaskować. Zestaw zawiera też gniazdo dodatkowej anteny z wersji dowodzenia – ja go jednak nie zamierzam wykorzystywać.

Przede mną w pracy trzy ciężkie tygodnie, niemniej będę się starać ciągnąć budowę jak najszybciej. No bo w końcu zaczyna się robić taki ładny:

Image

PS. Moment nabycia kolejnych źródeł światła zbliża się coraz bardziej. Może wtedy będzie wreszcie coś widać na tych zdjęciach?
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez Boozy » Wto Kwi 20, 2010 11:48 pm

Wygląda już bardzo dobrze. Podglądam warsztat. Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy.
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Postprzez EsKeL » Śro Kwi 21, 2010 12:21 am

Bartku nie masz za co dziękować :oops: . Tak jak pisałem lubię pomagać forumowiczom w potrzebie a podwójna satysfakcja że jeszcze pokazujesz na forum jak tą kupkę blaszki zamienisz w dzieło.

Nie jest tak źle z fotkami na etapie budowy ale przy malowaniu przydało by się go więcej.

Ciekawie załatwiłeś sprawę lufy :D a po malowaniu śladu nie będzie.
Awatar użytkownika
EsKeL

Miejscowość: Wąbrzeźno /k. Torunia

Postprzez BartekDymarski » Wto Maj 11, 2010 12:44 am

Chciałem tylko dać znak życia.
Miesiąc z ponad 300 przepracowanymi godzinami już za mną, pora więc pchnąć warsztat do przodu.
Na rozgrzewkę późna podpora pod lufę:

Image

W trakcie wyginania tej sprężynki bardzo rozwinąłem swoje słownictwo w pewnych zakresach. Niemniej udało się. :lol:
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez Badger » Śro Maj 12, 2010 7:48 am

:D
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Postprzez Mirek66 » Śro Maj 12, 2010 10:22 pm

Ale było warto :)
ImageImageImageImage
Awatar użytkownika
Mirek66

Postprzez BartekDymarski » Czw Maj 20, 2010 12:33 am

No i przebrnąłem przez błotniki...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Błotniki drugie w życiu (pierwsze były w Ferdynandzie - o wiele prostsze) - trochę lutowane, trochę klejone. W związku tym, że w momencie dotarcia do mnie fototrawień model był z lekka poskładany, musiałem trochę improwizować i pewne rzeczy upraszczać. W sumie jakoś wyszło, tylko teraz żal mi ich psuć (boje się, że zepsułbym bym w nich nie to co trzeba), choć to właśnie było decydującym czynnikiem ich zastosowania...
Dodatkowe osłony przedziału silnikowego zdecydowałem się przykleić oryginalne z modelu (plastikowe), a nie te z fototrawień. Po prostu nie chciało mi się zmieniać uchwytów na fototrawione, a na oryginalnych uchwytach metalowe osłony źle leżały. Trudno, będą trochę za grube, ale przynajmniej w jednej płaszczyźnie ze ścianą nadbudówki...
Teraz wezmę się za przód i tył, górę przedziału silnikowego (wraz z wiadrem fototrawień) zostawiając sobie na deser. :lol:
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez » Czw Maj 20, 2010 4:11 pm

Geil! Jakby to powiedzieli nasi zachodni sąsiedzi, robota bardzo mi się podoba i doglądam relacji Twojego późnego vomag-owego Jagdpanzera. Jedna uwaga natury czysto subiektywnej, to szkoda że założyłeś osłony boczne przedziału silnika, bez nich wyglądałby bardziej rasowo (wg mnie) - a na fotkach można takie sytuacje spotkać.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości jak dotychczas.

Postprzez Cesarz » Czw Maj 20, 2010 11:41 pm

Już na tym etapie wygląda rewelacyjnie, aż się boję co będzie jak zaczną się malunki :D
P.S. Z tą lufą to niezły patent :shock:
Pozdrawiam, Mariusz
Awatar użytkownika
Cesarz

Postprzez BartekDymarski » Śro Cze 02, 2010 12:22 am

No dobra, przedostatnie fotki przed malowaniem...

Image

Image

Image

Image

Image

Robota w plastiku właściwie zakończona. Praktycznie pozostało tylko przytroczenie narzędzi wraz z ich uchwytami oraz zrobienie uchwytów do zaczepiania plandeki (brrrr....) - czyli realnie patrząc na moje aktualne możliwości czasowe za dwa tygodnie jest szansa na rozpoczęcie malowania.
Przy następnym modelu sobie odreaguję - smart kit z prosto z pudła - oto to, czego mi teraz trzeba. :lol:
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez Boozy » Śro Cze 02, 2010 1:30 am

BartekDymarski napisał(a):Przy następnym modelu sobie odreaguję - smart kit z prosto z pudła - oto to, czego mi teraz trzeba. :lol:

Ja chyba też będe tego potrzebował. :)

Czekamy więc na malowanie. Posklejany jest ładnie.
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

PoprzedniaNastępna

Wróć do Panzer IV

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości