Pz. Kpfw. IV Ausf F1(F) - Dragon 6315 1:35

"Wariacje" na temat Panzer IV i pojazdów zbudowanych na jego podwozu.

Pz. Kpfw. IV Ausf F1(F) - Dragon 6315 1:35

Postprzez wojtas193 » Wto Lip 20, 2010 4:16 pm

Na początek chciałbym się ze wszystkimi przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post. Nazywam się Wojtek i do tej pory popełniłem tylko 1 model, a mianowicie Sdkfz 251/1 Tamiyi.
Kiedy dziś dostałem paczkę z moim pierwszym czołgiem, nie mogłem się nacieszyć. Radość ta potrwała do chwili otworzenia pudełka, gdzie ukazał się taki widok:
Image
W tym momencie dotarło do mnie, że chyba za trudny model sobie wybrałem. Ale myślę, że z Waszą pomocą sobie poradzę. Gorąco proszę o wsparcie merytoryczne, gdyż tu jestem jeszcze bardziej zielony niż w klejeniu ;o) .
Malowanie chciałbym zrobić któreś z tych.
Image

Image

Na początek chciałbym poprosić o podesłanie jakichś zdjęć tej jednostki.
Nie wiem też, czy nie powinienem założyć tego tematu w projekcie.
Ostatnio edytowany przez wojtas193, Nie Lip 25, 2010 7:45 pm, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
wojtas193

Miejscowość: Białystok

Postprzez Boozy » Wto Lip 20, 2010 4:50 pm

Hej.
Jeśli malujesz pędzlem to radze Ci malowanie jednobarwne. Jeśli aerografem to w sumie też bo skoro to Twoje początki to dość trudne sobie wybrałeś malowanie.
Nie używaj za dużo kleju, co zdaża sie na początku.
Możesz przenieść do projektu, ale nie musisz.
Zdjęcia podeśle jak tylko będe miał chwile czasu.
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Postprzez cloner16 » Wto Lip 20, 2010 5:23 pm

Racja, malowanie wziąłęś sobie bardzo trudne, model również.
Trzymam kciuki i liczę na udany debiut.
Image
cloner16

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez Tomek Hejmo » Wto Lip 20, 2010 5:23 pm

Może napisz nam, jakimi narzędziami i chemią dysponujesz, bo to też ma znaczenie. Z niczym się nie spiesz i staraj się wykonywać swoją pracę jak najdokładniej. Im bardziej będziesz skupiony na szlifowaniu i wycinaniu, tym mniej będziesz później szpachlował ;o) W miarę możliwości pomogę, jak coś to pytaj.

Tomek
Tomek Hejmo
Uzytkownik usunięty

Miejscowość: Chrzanów woj. Małopolskie / Gliwice

Postprzez wojtas193 » Wto Lip 20, 2010 6:29 pm

Z narzędzi to tak:
:arrow: pęsety
:arrow: skalpele
:arrow: jakieś chińskie nożyki
:arrow: aerograf
:arrow: kompresor "modelarski" 100l 8-)
:arrow: papiery ścierne
:arrow: szczypce do wycinania elementów
:arrow: pędzle mag-pol 00, 0 i 1.

Z chemii:
:arrow: zmywacz wamodu
:arrow: farby Vallejo model color - jakoś mi nie szło nimi malowanie aerografem... Może źle rozcieńczyłem :roll: na modelu powstawała "kaszka".
:arrow: rozcieńczalnik Vallejo
:arrow: micro set i sol
:arrow: Mr.sufracer 1200 - tu malowanie szło bez problemu
:arrow: Mr.color thinner
:arrow: lakier matowy microscale
:arrow: sidolux
:arrow: szpachla Tamiya (jeszcze nie używałem)
:arrow: Tamiya extra thin cement (jw)
:arrow: Revell contacta z igłą

To by było chyba a tyle.
W planach mam oleje i pigmenty.

Może jutro coś podziałam przy modelu( Muszę pociągnąć hanomaga lakierem, bo dziś położyłem kalki i już będzie skończony, chociaż wcale nie jestem z niego zadowolony... Najpierw go skleiłem, pomalowałem, a potem znalazłem forum i dowiedziałem się, że trzeba szlifować elementy :lol: )
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
wojtas193

Postprzez Tomek Hejmo » Wto Lip 20, 2010 6:39 pm

No to warsztat widzę profi, to cieszy :) Vallejo sobie rozcieńczaj 1:1-1:2 w zależności od efektu, który chcesz uzyskać. Dokup jeszcze płynny retarder do farb akrylowych (Talens, Amsterdam, etc). Jak będziesz brał oleje, to zakup sobie jeszcze white spirit Talensa. No i więcej pędzelków - ja Ci polecę Dynasty Eye Of The Tiger (do 5zł/szt) i i płaskie Milan, takie z ciemnobrązową rączką i miękkim włosiem. Sidolux wywal od razu do łazienki.

Tomek
Tomek Hejmo
Uzytkownik usunięty

Miejscowość: Chrzanów woj. Małopolskie / Gliwice

Re: 1/35 Pz. Kpfw. IV Ausf F1(F) - Dragon 6315

Postprzez Jacek Jakubowski » Wto Lip 20, 2010 8:15 pm

wojtas193 napisał(a):Kiedy dziś dostałem paczkę z moim pierwszym czołgiem, nie mogłem się nacieszyć. Radość ta potrwała do chwili otworzenia pudełka

Gdybym ja dostał taką paczuszkę to mojej radości nie byłoby końca ;o)

A tak na serio to faktycznie wybrałeś trudny ale bardzo ciekawy model. Napewno wszyscy pomożemy. Powodzenia w budowie 8-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Jakubowski

Miejscowość: Cały świat

Postprzez waldeczek » Wto Lip 20, 2010 9:17 pm

No niezły czołg sie szykuje:) Widze że warszata pełen narzędzi. Witaj i powodzenia:)
Image Image Image
Awatar użytkownika
waldeczek

Miejscowość: Kraków

Postprzez wojtas193 » Śro Lip 21, 2010 6:17 pm

Dziś pokleiłem koła i zaszpachlowałem dół wanny. Strasznie mi bolą palce od szlifowania kół...
Na obwodzie bandaży na samym środku było coś jakby szew formy, ale jak już posklejałem koła, rzuciłem okiem w instrukcje i tam ten szew jest :roll: .
Zastanawiam się czy nie powinienem tego zostawić...
Poprawiłem jeszcze napisy z "continentau" na właściwe "continental" bez lupy bym sobie nie poradził ;o)

Image

Tej szpachli jest o wiele mniej jakoś zdjęcie mocno to wyciągnęło.

Image

Image

Image

Image

Image

Ogólnie póki co to jestem z modelu bardzo zadowolony.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
wojtas193

Postprzez waldeczek » Śro Lip 21, 2010 6:33 pm

Mnóstwo kółeczek - walcz dalej
Image Image Image
Awatar użytkownika
waldeczek

Postprzez wojtas193 » Śro Lip 21, 2010 6:42 pm

waldeczek napisał(a):Mnóstwo kółeczek - walcz dalej

Na dziś mam już dość :lol:
Strasznie upierdliwe było te szlifowanie ;o)
Jutro popracuję nad wanną myślę, że tam pójdzie szybciej.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
wojtas193

Postprzez Marcin Szelenbaum » Śro Lip 21, 2010 7:35 pm

Ten szew to tam teoretycznie miał być, niektórzy go piłują bo jest za bardzo wyrazisty , a tak poza tym, przez wtrysk w ramkach w jednym miejscu trzeba by go rekonstruować, ale oryginalne koła takowy też posiadają, właśnie po formach które były zakładane na pierścień na którym była odlewana guma.

Poszukaj sobie fotek naszego cudnego Stuga IV co to go z Pilicy wytargali, widać tam właśnie zachowane szwy, bo sam pojazd był dość nowy.
Image
Awatar użytkownika
Marcin Szelenbaum

Miejscowość: Warszawa

Postprzez EsKeL » Śro Lip 21, 2010 7:59 pm

Witamy na forum nowego kolegę. Model jest bardzo dobry, instrukcja jest wiec powoli go poskładasz. Ja również proponuje wykonanie jednokolorowego malowania, na początek proste ale nie musi być mniej efektowne. Do rozcieńczania farbek Vallejo ja stosuje wodę destylowaną oraz 3-4 kropelki Retardera Talensa (opóźniacza). Przyda się również benzyna lakowa najlepiej bezzapachowa (white spirit). Poszukaj w sklepie dla plastyków polski odpowiednik jest dużo tańszy i równie dobry. Warto też zakupić jakąś brązową farbę olejną np. umbrę, umbrę paloną albo sienę. Bardzo ładnie wash wychodzi.
Awatar użytkownika
EsKeL

Miejscowość: Wąbrzeźno /k. Torunia

Postprzez waldeczek » Śro Lip 21, 2010 8:01 pm

EsKeL napisał(a):Witamy na forum nowego kolegę. Model jest bardzo dobry, instrukcja jest wiec powoli go poskładasz. Ja również proponuje wykonanie jednokolorowego malowania, na początek proste ale nie musi być mniej efektowne.

Jak na początek jednobarwne napewno wyjdzie lepiej - zależności jakie kolega ma doświadczenie w malowaniu i ile już wymalował:)
Image Image Image
Awatar użytkownika
waldeczek

Postprzez wojtas193 » Śro Lip 21, 2010 8:43 pm

Marcin Szelenbaum napisał(a):Ten szew to tam teoretycznie miał być, niektórzy go piłują bo jest za bardzo wyrazisty , a tak poza tym, przez wtrysk w ramkach w jednym miejscu trzeba by go rekonstruować, ale oryginalne koła takowy też posiadają, właśnie po formach które były zakładane na pierścień na którym była odlewana guma.

A tak się napracowałem szlifując :oops:
No cóż ale tak na zdrowy rozsądek to w trakcie użytkowania czołgu szew powinien się spiłować więc biedy raczej z tym nie będzie :roll:

@edit:
Jeszcze trochę podziałałem przed snem ;o)

Image

Image

Image

Image

Image

Zastanawiam się, czy nie powinienem zaszpachlować tych szpar zaznaczonych na zdjęciach...

Image

Image

Zobaczę wpierw czy tego czymś nie zasłonie.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
wojtas193

Następna

Wróć do Panzer IV

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości