Panzer IVD "414" 21Pz Div/Pz.Rgt.5/DAK 1:35 cz.IV

"Wariacje" na temat Panzer IV i pojazdów zbudowanych na jego podwozu.

Panzer IVD "414" 21Pz Div/Pz.Rgt.5/DAK 1:35 cz.IV

Postprzez tytusbowler » Pon Mar 14, 2011 10:11 pm

Witajcie,

niejako siłą rozpędu postanowiłem wrzucić coś na warsztacik z mojego ulubionego sortu, czyli "czwóreczek". Tym razem wypadło na wersję "D"

I tu, w odróżnieniu od wcześniej robionego przeze mnie "G", jest konkret.
Będzie to pojazd o numerze "414" z 4 kompanii, 5 regimentu pancernego, 21 dywizji pancernej DAK

Udało mi się odszukać 5 zdjęć tego pojazdu. Jeśli będziecie dysponowali czymś więcej, będę okrutnie wdzięczny.

Za podstawę posłuży mi zestaw Tristara
Image

Do tego blaszki Abera: 35185, 35186.
Zastanawiam się jeszcze nad gąskami Kastena. Zobaczę czy te w zestawie nadadzą się by zrobić z nich ruchome.

poniżej bibliografia, z której będę korzystał. W pierwszej kolejności biblia:
Image

Potem wydawnictwa specjalistyczne:
Image
Image
Image
Image

Jako dopełnienie ale to już chyba trochę na wyrost rodzime:
Image
Image

Poniżej zdjęcia wspomnianej "414":
Image
Image
Image
Zdjęcia pochodzą ze str 21, Armour of the Deutsches Afrikakorps, wydawnictwo Concord

Image
Zdjęcie pochodzi ze str 17, Panzers in North Africa, wydawnictwo Concord

Image
Zdjęcie pochodzi ze str 31, Panzers in North Africa, wydawnictwo Concord

Tak więc, jeśli coś by Wam wpadło w ręce, będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

sugestie i komentarze mile widziane :)
Ostatnio edytowany przez tytusbowler Wto Kwi 19, 2011 3:12 pm, edytowano w sumie 11 razy
pozdrawiam serdecznie - Mariusz
Na warsztacie:
Panzer IV D "414" 21 Pz Div/Pz.Rgt.5/4 komp. Deutsche Afrikakorps
Awatar użytkownika
tytusbowler

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Boozy » Pon Mar 14, 2011 10:16 pm

Świetnie, że robisz "4". Może dołączysz do miniprojektu IV?
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Postprzez tytusbowler » Pon Mar 14, 2011 10:25 pm

Boozy napisał(a):Świetnie, że robisz "4". Może dołączysz do miniprojektu IV?

A coś więcej na ten temat? :) Chętnie
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
tytusbowler

Postprzez Boozy » Wto Mar 15, 2011 12:31 am

Wchodzisz na główną stronę forum i szukasz:
Mini projekt : Panzer IV
Tam zakładasz temat, albo prosisz o przeniesienie tego jakiegoś moderatora.
Miniprojekt powstał dla modelarzy lubiących pojazdy na podwoziu panzer IV. Pewien rodzaj modelarskiej encyklopedii o pz IV.
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Postprzez tytusbowler » Nie Mar 20, 2011 7:53 pm

Rozdział I czyli Podwozie Tristara

Witajcie

Dysponując nieco większą ilością czasu w ubiegłym tygodniu rozpocząłem walkę z tym modelem.

Początkowo wydawało mi się, że Tristar to taka jakość, że wszystko powinno się złożyć jak klocuszki lego. Niestety tylko mi się wydawało....

Pierwsze zaskoczenie to wanna. Do tej pory byłem przyzwyczajony czy w przypadku Dragona, Italeri czy Tamiyi, że wanna w "IV" to jeden kawał plastiku do którego dokleja się mniejszą lub większą liczbę innych plastikowych drobiazgów.
W przypadku Tristara pełne zaskoczenie. Podstawowa wanna składa się z 4 elementów + 2 wręgi usztywniające.

Image

Nic to - powiedziałem sobie - nie takie rzeczy się składało. Z tym też sobie poradzimy. Dokładnie wyciąłem wszystkie elementy, ogradowalem z resztek wlewów, podszlifowałem i przygotowałem do wstępnego składania.

Tak jak wspominałem, błotniki będą aberowskie (zestaw 35186) więc z burt pozbyłem się zbędnych elementów i wszystko złożyłem sobie "na sucho". (Na zdjęciu element usunięty z jednej z burt)

Image

I tu spotkała mnie przykra niespodzianka. Nie wiem, czy akurat trafiłem na taki egzemplarz czy też jest to domena tego modelu Tristara - spód wanny jest zwichrowany i to sporo.

Image

Nie pozostało mi nic więc innego jak lekko przegotować spód w gorącej wodzie i delikatnie ponaciągać co poszło całkiem sprawnie.
Innym mankamentem, który ujawnił się przy elementach zawieszenia to lekkie przesunięcia góry form względem dołu, co dość niefajnie wyglądało szczególnie przy drobnych częściach, np. odbojnikach.
Udało się jednak przygotować komplet części, wózków, kół jezdnych napędowych, napinających oraz rolek podtrzymujących.

Image

Image

Po oczyszczeniu całej drobnicy, zmontowałem wózki, opony na koła oraz przekładnie z kołami napędowymi (pamiętając o tym by były ruchome) i wszystko przytwierdziłem do wanny.

Image

Image

Image

Następnym krokiem będzie próba dopasowania błotników z górą i dołem korpusu.

Komentarze i oponie mile widziane.

pozdrowienia :)
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
tytusbowler

Postprzez BartekDymarski » Pon Mar 21, 2011 12:53 am

Zauważyłem nieoszlifowane spody resorów w wózkach - jak na Ciebie to nie do pomyślenia... ;o)
Tak na serio - co do IV D mój wybór padł na Dragona, ale z zainteresowaniem będę śledził jak Ci idzie z tym Tristarem.
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez tytusbowler » Pon Mar 21, 2011 11:55 am

BartekDymarski napisał(a):Zauważyłem nieoszlifowane spody resorów w wózkach - jak na Ciebie to nie do pomyślenia... ;o)
Tak na serio - co do IV D mój wybór padł na Dragona, ale z zainteresowaniem będę śledził jak Ci idzie z tym Tristarem.

Oj tam, oj tam :), i tak nie będzie widać, to po 1, a po 2 to są niestety uroki przesunięcia formy o której pisałem :(

BTW, Dragon pewnie lepiej się składa, ale niestety ma za dużo błędów merytorycznych, dlatego wybrałem Tristara.
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
tytusbowler

Postprzez Badger » Czw Mar 24, 2011 10:23 pm

Miło będzie poogladać czwórka to równiez mój ulubiony pojaździk - mam dragony i tyristary.

Jak jakiś mod ma czas proszę o uzupełnienie galerii - bo ja na razie wyłączony z obiegu jestem na jakiś czas.
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez waldeczek » Pią Mar 25, 2011 5:01 pm

Chętnie się poprzyglądam. Kolga widze przygotowany do pracy bardzo profosjonalnie...duzo literatury.
Image Image Image
Awatar użytkownika
waldeczek

Postprzez tytusbowler » Sob Mar 26, 2011 8:58 pm

Rozdział II czyli Kadłub

Witajcie

Po perypetiach związanych ze zwichrowaną wanną przyszedł czas na moim zdaniem najtrudniejszy moment w budowie "IV", czyli spasowanie i montaż góry z wanną przy fototrawionych błotnikach.

Wypróbowałem zestaw Abera dedykowany do tego modelu Tristara i muszę powiedzieć, że zmontował się całkiem gładko. Jedynym problemem były uszy klap grila wlotu powietrza. Ale udało się i z nimi poradzić

Oczywiście zastosowanie blaszkowych błotników wymogło usunięcie plasticzańskich które były przy górnym korpusie.
Nic jednak nie jest w stanie oprzeć się diamentowemu ostrzu mojej piłki elektrycznej. Po nieniesieniu spawów na górny kadłub pozostało tylko skleić obie połówki razem. Poniżej 3 zdjęcia z tego etapu

Image
Image
Image

Komentarze i oponie mile widziane.

pozdrowienia :)[/quote]
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
tytusbowler

Postprzez DarekM » Nie Mar 27, 2011 4:31 am

Wygląda to bardzo fajnie, podglądam i kibicuję :!:
Niektórzy jeżdżą jak wariaci, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi.
Naprawdę, czasem aż trudno ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika
DarekM

Miejscowość: Łódź

Postprzez BartekDymarski » Wto Mar 29, 2011 10:26 pm

Wygląda dobrze, ale na tych zdjęciach niewiele widać...
W każdym bądź razie widać dorobione spawy.
Mam pytania:
1. Który konkretnie zestaw Abera użyłeś?
2. Lutowałes czy kleiłeś?
3. Czy przy cięciu plastiku piłką elektryczną (Dremel, Proxon?) nie masz problemu topienia się plastiku w miejscu cięcia?
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Postprzez tytusbowler » Pią Kwi 01, 2011 9:29 pm

Rozdział III czyli Wieża

Witajcie

Ciąg dalszy moich bojów :)
Żeby się zanadto nie znurzyć, postanowiłem, że zabiorę się tym razem za wieżę.

Oczywiście więcej części składowych Tristar już nie mógł zrobić ;). Ale co tam, przynajmniej jest to dobrze odwzorowane i przede wszystkim w odróżnieniu od Dragona - trzyma wszystkie parametry.

Na początek wyciąłem i ogradowałem wszystkie części.:

Image

Wyglądało to nieźle. Wtedy właśnie, przeglądając jeszcze raz instrukcję do blaszek Abera, zdałem sobie sprawę, że Tristarowa IV nie jest wersją tropikalną, a co za tym idzie, nie posiada wywietrzników na klapach silnika i oczywiście skrzyni na wieży.
Co do wywietrzników to sprawa na potem, teraz istotna była skrzynia.
Wczytałem się jeszcze raz w instrukcję Abera, gdzie jasno stoi, że Aber produkuje taką skrzynię (Zestaw 35A105). W niedługim więc czasie, zaopatrzyłem się w nią. Oczywiście, podobnie jak w przypadku Tristara już z większej części elementów Aber nie mógł jej zrobić.
Za pomocą moich nieocenionych narządek do wyginania, nie bez wysiłku, złożyłem taką skrzynię.

Image

Odłożyłem ją na potem. Zająłem się budową samej wieży. Wiedziałem, że jedynym otwieranym włazem będzie wieżyczka dowódcy, tak więc specjalnie nie rozczulałem się nad wnętrzem wieży, które i tak będzie ukryte. To co na pewno musiałem zmienić, to deflektor, bo w tym przypadku Tristar poszedł po najmniejszej linii oporu. Nie mogłem dać takiego, więc złożyłem go własnymi siłami i oczywiście z elementów blaszkowych z zestawu aberowskiego

Image

Planowałem wykorzystać lufę toczoną, ale jak się okazało Aber jej nie robi. Zaopatrzyłem się w lufę Armo ale po bliższym przyjrzeniu się, okazało się, że ma dość istotny feler, szczególnie jeśli chodzi o mój pojazd a mianowicie, nie posiada pierścienia pomiędzy szerszym a węższym odcinkiem lufy. Chcąc, nie chcąc zostałem skazany na lufę pudełkową. Jedynie na co sobie pozwoliłem to wymiana końcówki lufy karabinu wieżowego na toczony który wygląda znaaacznie lepiej.

Jedynym poważniejszym kłopotem jaki napotkałem, to płaskowniki do mocowania skrzyni do tyłu wieży które po pierwsze były błędnie przez Abera skonstrukowane, bo drugie ewidentnie za krótkie. Dość szybko przerobiłem je na polistyrenowe i domontowałem zasobnik do wieży. Umocowałem pozostałe elementy zgodnie z instrukcją pozwalając sobie jedynie na wymianę rączek nad włazami z plastikowych na druciane i generalnie temat wieży został zamknięty.

Na zdjęciu prawy profil

Image

oraz lewy z otwartym włazem wieżyczki dowódcy - na zawiasach ruchomych

Image

i dodatkowo wieża włożona do kadłuba

Image

Komentarze i opinie mile widziane.

pozdrowienia :)
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
tytusbowler

Postprzez waldeczek » Pią Kwi 01, 2011 9:57 pm

Pełne uznanie dla kolegi. Fajnie poskładałeś. Brawo za otwieraną skrzynie :D
Image Image Image
Awatar użytkownika
waldeczek

Postprzez BartekDymarski » Pią Kwi 01, 2011 10:27 pm

Co za tempo! Nie poznaję kolegi... ;o)
Apeluję publicznie do kolegi Boozego, który czwórek złożył już kilka:
jeśli masz klapy tropikalne w modelarskich pozostałościach to podaruj koledze tytusbowlerowi!
Przy okazji upomnę się o odpowiedzi na moje wcześniejsze pytania... :lol:
Awatar użytkownika
BartekDymarski

Następna

Wróć do Panzer IV

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość