Malowanie tablicy przyrządów

Najczęstsze problemy, ważne zagadnienia dotyczące budowy modeli lotniczych.

Malowanie tablicy przyrządów

Postprzez tadek041 » Nie Paź 30, 2011 9:28 pm

Witam serdecznie grono modelarskie. Mam do was pytanko. Jakie macie sposoby jakie istnieją ? , Jakie Wy stosujecie na realistyczne lub dośc realistyczne pomalowanie tablicy przyrządów np w skali 1:48 bez użycia blaszek i klisz ? Jest jakiś fajny sposób na to by takowa tablica wyglądała efektownie. Swego czasu słyszałem metodzie malowania podkładową białą emalią na to czarny akryl i metodą wydrapywania wskazówek wychodził nienaganny efekt. Jak Wy to robicie i jak zrobić to najprościej ? Proszę o odpowiedz i pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam WWW.RCMODELE.COM
Awatar użytkownika
tadek041

Miejscowość: Kraków

Re: Malowanie tablicy przyrządów

Postprzez newbie2 » Nie Paź 30, 2011 11:19 pm

Najłatwiej to chyba suchy pędzel ale niech się wypowiedzą fachowcy !
Awatar użytkownika
newbie2

Miejscowość: Ruda Śląska

Postprzez Artur Domański » Pon Paź 31, 2011 9:50 am

Metoda jest prosta i łatwa.
Na gołą tablicę, dokładnie odtłuszczoną nanosimy biały kolor, najlepiej akryl.
Gdy dobrze już wszystko wyschnie nanosimy cieniutką warstwę czarnego, najlepiej olej.
Czekamy około godzinki i wacikami umoczonymi w rozcieńczalniku ścieramy delikatnie rysunek, tak by kształt zegarów i wskaźników był biały.
Napisałem strasznie bełkotliwie, ale zainteresowani na pewno bedą wiedzieć o chodzi
Jeśli coś może pójść nie tak, to pójdzie w najgorszym momencie.

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Miejscowość: Włocławek

Postprzez tadek041 » Pon Paź 31, 2011 3:41 pm

Cześć. Dziękuje bardzo za odpowiedzi, ale co w przypadku gdy tablica przyrządów nie ma narysowanych wskazówek itp tylko są okrągłe zagłębienia w kształcie kółek z idealnie płaskim podłożem jak narysować wskazówki itp ? Jest na to jakiś fajny sposób ?
Awatar użytkownika
tadek041

Postprzez grwojo » Pon Paź 31, 2011 6:05 pm

No. Jest. Pędzelek grubości włosa i wiadro cierpliwości, której mnie zawsze brakuje... :cry:
człowiek uczy się przez całe życie.
Awatar użytkownika
grwojo

Miejscowość: Brwinów

Postprzez Piotrek.S. » Pon Paź 31, 2011 8:48 pm

Jeśli są tylko zagłębienia to tak jak pisano wcześniej czyli najpierw zagłębienia zapuszczam białą farbą. Przecieram drobnym papierem ściernym wypływki (zgrubienia były by widoczne pod kolejną warstwą farby), na to czarna matowa z aerografu. Jeśli tablica ma być satyna/półmat to wszystko psikam ww bezbarwnym. Cieniutką igłą wydrapuje wskazówki i skale. Zegary zapuszczam dwoma-trzema warstwami rzadkiego bezbarwnego lakieru. Zdjęcia owszem będą jak wrócę z objazdu czyli koniec tygodnia.
Własnoręczne tablice można zrobić podobnie czyli w cienkiej płytce która będzie tablicą zaznaczamy otwory pod zegary. Można je wybić jak ktoś ma zestaw punch&die lub użyć mikrowierteł. Można użyć już czarnego plastiku wtedy odpada nam malowanie (w przypadku czarnych oryginałów). Pod spód podklejamy bądź wydrukowane zegary bądź białą płytkę pomalowaną na czarno (wtedy znowu używamy igły). Po sklejeniu obu warstw "oczka" zapuszczamy szkiełkiem czyli bezbarwnym błyszczącym.
Metod jest wiele, ww pochodzą z przepastnych zasobów internetu. Opisane były w swoim czasie w Skrzydlatej Polsce.
May you get to heaven a half hour before the devil knows you're dead
Awatar użytkownika
Piotrek.S.

Miejscowość: Oborniki

Postprzez tadek041 » Pon Paź 31, 2011 9:43 pm

Bardzo dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
tadek041

Postprzez Piotrek.S. » Nie Lis 13, 2011 2:11 am

No wrócił, odpoczął, nażarł się rogali marcińskich i znalazł co chciał.
Zdjęcie kokpitu nołnejm (marnej jakości) do Su-22M4 - fotel, tablica, wanna oraz "punkt odniesienia".
Skupiamy się na obiekcie pośrodku. Zegary wykonane podaną przeze mnie opisaną techniką - brakuje tylko ostatniego punktu czyli szkiełka z lakieru bezbarwnego. Kiepski odlew oraz makro zaczynają powoli razić (w rzeczywistości tablica wygląda całkiem ok).
Image
Nic to w porównaniu do następnego zdjęcia - więcej z mojego Olka z aktualnym obiektywem nie wyciągnę - zresztą nie ma po co:)
Image
W każdym razie nawet przy użyciu lupy "rysowanie" cyferblatów w kółku o średnicy 1-2 mm nie jest takie dżast lajk det.
Przy okazji zastanawiałem się jak zrobić ekran monitora oraz projektor celownika/HUDa.
Ten pierwszy to o ile dobrze pamiętam podkład z farbki "copper" Gunze na to przyciemnienie "smoke" Tamiya i bezbarwne "szkło" Humbrol na koniec.
Projektor "chrome" MM -> "transparent green" -> bezbarwny Humbrol.
Zdjęcie niestety niedoświetlone, w rzeczywistości kolorek soczewki jest bardziej żywy. Brezent czeka jeszcze na postarzanie.
Image
May you get to heaven a half hour before the devil knows you're dead
Awatar użytkownika
Piotrek.S.

Miejscowość: Oborniki

Postprzez Ryniomodelshop » Pon Gru 12, 2011 2:37 pm

Bardzo dokładny opis,mi również przyda się w dalszej pracy,akurat planuję coś podobnego. dzięki wielkie.
Ryniomodelshop

Postprzez Nużek » Pią Mar 08, 2013 12:47 pm

Ja swoją tablicę już pomalowałem na czarno. I teraz co? Pomazać to suchym pędzlem? Czy próbować pędzelkiem 00 malować te otworki i wskazówki na odpowiedni kolor. Zapewne na biało, muszę sprawdzić. Czy może zmyć całkowicie czarną farbę akrylową i od nowa coś wykombinować tak już pisaliście wyżej? Skala to 1:72, mode Typhoon Mk.Ib opisywany w Warsztacie.
Jedyna rzecz w której się odnajduję to bałagan :)
Nużek

Postprzez Tomasz B » Pią Mar 08, 2013 2:47 pm

ale zegary masz wypukłe czy wklęsłe, powyżej zostały opisane obie alternatywy - generalnie się pośpieszyłeś. Jeśli są wklęsłe to ja bym na Twoim miejscu próbował coś udziergać na biało w zagłębieniach.
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Miejscowość: Lipowa

Postprzez Nużek » Pią Mar 08, 2013 3:11 pm

Zegary są wklęsłe, ramki i wskazówki są wypukłe. Na właśnie się pospieszyłem i teraz będę cierpiał :p

To chyba najlepiej będzie teraz ramki i wskazówki machnąć suchym pędzlem aby pigment został tylko na tych wystających częściach. później zalać bezbarwnym. Co o tym sądzisz? Możesz dać odpowiedź w tym wątku.

http://www.forum.modelarstwo.org.pl/vie ... 88&t=51629
Jedyna rzecz w której się odnajduję to bałagan :)
Nużek

Wróć do Jak to zrobić - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość