[ZSRR] MiG-31 1/72 Condor

Pojazdy, czołgi, samoloty, okręty, artyleria.
Wszystko co było projektowane i budowane w ZSRR, nie koniecznie w rosyjskich barwach, preferowane Polskie malowania !!!

Postprzez alex_stela » Pon Kwi 18, 2011 10:28 am

Trwa walka z dopasowaniem dorobionych osłon:

Image

Tymczasem podwozie dostało kabelki, choć nie wszystkie jego elementy są już doklejone - ze względu na stopień skomplikowania podwozia jego dobre wypoziomowanie wymaga dość żmudnej operacji.

Image

Image
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Re: [ZSRR] MiG-31 1/72 Condor

Postprzez alex_stela » Wto Sty 17, 2012 1:35 pm

Czas kończyć tego MiGa, bo 2 lata warsztatu to trochę długo, nawet jak na moje standardy... :D

Uporałem się z osłonami kabin i ostatecznie wyrównałem powierzchnię pod malowanie. Na początek "preshading":

Image

Już prawie zapomniałem, że dokupiłem sobie do tego modelu kalkomanię firmy Authentic Decals (ta zestawowa jest dość niepewna). Myślę, że warto ją zaprezentować, bo robi całkiem dobre wrażenie. Muszę zatrudnić kilka osób, które pomogą mi nałożyć te kilkaset napisów eksploatacyjnych. :lol:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

A malowanie będziemy robili takie:

Image

I wcale nie jest to malowanie proponowane przez Authentic Decals, bo "czerwona 27" z Orką to zupełnie inny samolot (wersji B) - mój będzie bez orki, wersji A, za to z identycznym numerem bocznym. ;o)

Edit:

Po kilku godzinach zabawy model dostał podstawowe barwy. Oczywiście warstwę lakierniczą czeka jeszcze wiele poprawek, cieniowanie itd., ale jestem zadowolony, że doszedłem już do tego etapu. ;o)

Image

Image

Image
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez alex_stela » Wto Sty 24, 2012 2:59 pm

Prac ciąg dalszy. Wziąłem się za przygotowanie detali, które zostaną doklejone po zakończeniu prac lakierniczo-kalkarskich. Właściwie wszystkie przeszły poważną modyfikację w stosunku do fabrycznych części:

Image

Image

Koła podwozia głównego z zestawu były trochę za małe i dość paskudnie wykonane, w związku z czym zostaną zastąpione idealnie pasującymi kołami z modelu Su-24 Italeri.

Zastępstwa dla kół podwozia przedniego niestety nie znalazłem, ale przy okazji trafiłem na kolejną niemiłą niespodziankę - w moim zestawie nie było błotnika kół przednich (ze zdjęć wynika, że brakowało go na wyprasce od początku). W związku z tym musiałem wykonać ten element od podstaw. Wyszło całkiem przyzwoicie - tu w powiększeniu:

Image

Kolejne prace dotyczyły uzbrojenia rakietowego. Pociski też przeszły modyfikację, bo Condor dał całkiem "gołe rury". Na dole zdjęcia, dla porównania wielkości, AIM-9 Sidewinder w tej samej skali :shock:

Image

W międzyczasie model otrzymał błyszczący podkład pod kalkomanie:

Image

I właśnie "okalkowaniem" zajmę się w następnej kolejności.

Edit 27.01.2012:

"Pokolorowane" pociski rakietowe:

Image

Model dostał kalki. Kalkomanie Authentic Decals okazały się być bardzo niewdzięcznym materiałem. Po pierwsze - rozpadały się po namoczeniu (bezbarwny podkład był zbyt cienki). Rozwiązaniem okazało się pokrycie całego arkusza warstwą Microscale Liquid Decal Film - niestety po tym zabiegu trzeba dokładnie wycinać każdą kalkę z osobna. Ale jakoś poszło. Po drugie - myślałem, że z racji takiej delikatności kalkomanie bez trudu poddadzą się działaniu płynów Set i Sol. Pomyliłem się - dopiero dwukrotne krycie Hypersolem Agamy dało jakie takie efekty, ale i tak część kalek miało tendencję do srebrzenia (mimo błyszczącego podkładu). W wielu przypadkach potrzebny był retusz. Obrobione już kalki z napisami eksploatacyjnymi wydały mi się zbyt kontrastowe (tzn. za bardzo było je widać, podczas gdy na oryginalnym samolocie są ledwo widoczne). Problem ten rozwiązałem pokrywając napisy bardzo rozcieńczoną warstwą farby bazowej - dzięki temu bardzo się stonowały i nabrały bardziej realistycznego wyglądu.

Po zakończeniu tych wszystkich zabiegów (a ładne kilkadziesiąt godzin to zajęło) model ponownie pokryłem lakierem błyszczącym i przystąpiłem do "łoszowania". Nie chciałem zbyt brudzić samolotu, więc ograniczyłem się do zaznaczenia linii podziału blach i wgłębień. Na poniższych zdjęciach - góra MiGa w trakcie "wash`a" i dół samolotu już po tej operacji:

Image

Image

Teraz pozostały lekkie poprawki lakiernicze, a następnie pokrycie całości bezbarwnym lakierem matowym, co za chwilę uczynię.
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez alex_stela » Nie Sty 29, 2012 7:36 pm

Model ukończony, zatem ostatnie zdjęcia warsztatowe:

Image

Image

Galeria już wkrótce.
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Poprzednia

Wróć do ZSRR 1922 -1991

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości