[ZSSR] T 62 Trumpeter 1/35 Soviet Afgan War

Pojazdy, czołgi, samoloty, okręty, artyleria.
Wszystko co było projektowane i budowane w ZSRR, nie koniecznie w rosyjskich barwach, preferowane Polskie malowania !!!

Postprzez Badger » Czw Lip 29, 2010 5:29 am

Obiciówka faktycznie delikatna i fajna. Pewnie słąbiutko widoczna w realu ???
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez rollingstones » Czw Lip 29, 2010 7:32 pm

Dziękuję za miły odzew.
Sebek - trudny teren to i dewastacja :lol: Zachęcam do eksperymentów z obiciami - gąbkę należy często zmieniać, vallejo nie rozcieńczmy najlepiej na ręce najpierw potupować aby oddać nadmiar farby. Potem delikatnie na pojazd. Jacek tak jak zwykle widziałeś - obicia są na zywo bardzo drobniutkie .
Dziś kolejna odsłona.
Za pomocą kredek tamiyi rozrabianych z wodą naniosłem bazę kurzu.
Z kredkami to ciekawa sprawa poszły w cień jak wszyscy zaczęli używać pigmentów. A to świetny materiał do zrobienia bazy kurzu.
Co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy bardzo ważny - to fakt że kredki to akryl i nakładany z wodą dodatkowo zabezpiecza olejne filtry i washe. A drugi - są bardzo przewidywalne. Ewentualne błędy można szybko wytrzeć wacikiem zwilżonym z wodą. Dodatkowo pozostawiają drobny pigment który nie występuje jeżeli używamy tenscromów. Taki podkład stanowi swietną bazę pod pigmenty i dalsze prace olejami.
Ja użyłem tych dwóch kolorów i dwóch pędzli i wacika aby nałożyć to na pojazd

Image

Robię to tak - pędzel zanurzam w wodzie i zbieram z kredki trochę pigmentu a następnie nakładam na pojazd. Ważne aby nie zawalać od razu całego pojazdu a robić to partiami np kilka paneli na raz. Konsystencja taka filtrowa - dużo wody mniej pigmentu. Zaczynam od koloru sand. Jak jeszcze to jest mokre to małym pędzelkiem ale już mniej mokrym nakładam kolor mud. Trochę pomieszam a jak jest za dużo to wacikiem usuwam. Wacika użyłem ze dwa razy.
Po tym zabiegu model już zaczyna nabierać wyglądu bardziej prawdziwego a jego połyskowa powierzchnia zmienia się w różnorodną satynowo/matową.
Model po raz kolejny zmienia swój odcień.

Image

W szczegółach wygląda to tak

Image

Image

podmalowałem też lufę

Image

A tak wygląda z dalszej odległości.

Image

Miłego wieczoru
Ps. To faktycznie relacja krok po kroku tak że może być trochę nudna.
pozdrawiam Seb
rollingstones

Miejscowość: Polska

Postprzez sir.michal » Czw Lip 29, 2010 7:53 pm

Co to dużo pisać o modelu, to model pierwsza klasa,jestem ciekaw czy dojdę to takiego poziomu modelarskiego ale chyba nie no cóż będzie się trzeba zadowolić tym co się pędzie potrafić.
Image
Image
sir.michal

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez Sebastian Janiszewski » Czw Lip 29, 2010 8:28 pm

Dziękuję bardzo za porady jak malować obicia. Na pewno skorzystam.

rollingstones napisał(a):To faktycznie relacja krok po kroku tak że może być trochę nudna.

Mówię w swoim imieniu, ale myślę, że wszyscy się ze mną zgodzą.
Bardzo podoba mi się twój warsztat, dlatego przynudzaj jak najwięcej. ;o)
Pozdrawiam Sebastian
Awatar użytkownika
Sebastian Janiszewski

Miejscowość: okolice Warszawy

Postprzez EsKeL » Czw Lip 29, 2010 8:51 pm

Bardzo mi się podoba Twoja praca a w szczególności to że wykonałeś piękne efekty nieco innymi, nowymi sposobami. W końcu będę wiedział jak wykorzystać już dawno temu zakupione kredki :P .
Awatar użytkownika
EsKeL

Miejscowość: Wąbrzeźno /k. Torunia

Postprzez Badger » Pią Lip 30, 2010 5:36 am

No ładnie Sebuś - delikatnie i realistycznie.
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez rollingstones » Pią Lip 30, 2010 6:33 pm

Dzięki
Dziś po powrocie z pracy włączyłem komputer wpisałem w google Afganistan góry zdjęcia, wyświetliło się - obejrzałem i wziąłem dzieci na spacer szukać materiałów do mojego Afganistanu. Tak się składa że 300 m od mojego domu jest nieczynny kamieniołom. Po godzinnym spacerku i obserwacjach rożnych osuwisk w naturze wróciłem, wyciąłem ze styropianu bazę dioramy. Nałożyłem trochę kleju do płytek i w to wkleiłem większe kamienie oraz posypałem resztę tym co przyniosłem ze sobą. Polałem to żywicą akrylową rozrobioną z wodą - niech schnie sobie teraz.
Teren muszę zrobić kilku etapach bo najpierw muszą związać duże kamienie a po za tym mam nie gotowy układ jezdny czołgu.
Teraz widać najczęstszy błąd jaki popełniają dioramiarze czyli niedopasowanie pojazdu do terenu. Ale na czołg przyjdzie jeszcze pora...

Image

Image

A tak to się będzie prezentować

Image
pozdrawiam Seb
rollingstones

Postprzez PiotrEl » Pią Lip 30, 2010 9:17 pm

Mniam :) Cholercia ale to ładne. Efekt końcowy będzie powalający zapewne.
Image
Awatar użytkownika
PiotrEl

Postprzez Jacek Jakubowski » Pią Lip 30, 2010 9:40 pm

Świetnie się to wszystko zgrywa ze sobą. Widać że szykuje się kolejna extra dioramka.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Jakubowski

Miejscowość: Cały świat

Postprzez qba84 » Pią Lip 30, 2010 10:47 pm

No i już widać, że będzie pięknie. A najfajniejszy i najbardziej klimatyczny ten "stalker" kucający ;o) Czołg też już super wygląda. Sorry za miód, ale nie mogłem się powstrzymać ;o)
Pozdrawiam Kuba
Awatar użytkownika
qba84

Postprzez Boozy » Sob Lip 31, 2010 10:11 am

Piękne to panie macie. Napisz jeszcze jakiej firmy ta żywica akrylowa do zalewania terenu?
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Postprzez tomaszekpoz » Sob Lip 31, 2010 1:21 pm

To ja już nie zabieram się za klejenie modeli :( Takie umiejętności osiągnę mając 150 lat ;o) Super czołg, reszta też zapowiada się super :P
Awatar użytkownika
tomaszekpoz

Miejscowość: Poznań

Postprzez Mirek66 » Sob Lip 31, 2010 6:26 pm

O te dopasowanie Sebek to wiem do kogo tyczy się ta uwaga :D
Relacja jak i praca jak to u ciebie cacy .
ImageImageImageImage
Awatar użytkownika
Mirek66

Postprzez rollingstones » Sob Lip 31, 2010 6:31 pm

Dzięki chłopaki za obserwację.
Mirku - nie miałem Ciebie na myśli - to raczej obserwacje które przywożę z wystaw modelarskich - wszystko od sasa do lasa. Jak by poprzestawiać czołgi między dioramami to by było tak samo. Zresztą na mnie nie patrz - ja pod tym względem jestem zboczony.
Małymi kroczkami do przodu.
Dziś zrobiłem najtrudniejszą część dioramy czyli ramki. Nie lubię tego robić. Wykorzystałem jak zwykle balsę i klej do styropianu. Trzeba tylko pamiętać aby robić to czysto - klej nie może znajdować się na balsie od zewnętrznej strony ponieważ później te miejsca się zabejcują.
Z uwagi na fakt że kolorystyka terenu jest ustalona nałożyłem bazę pigmentów. jak zwykle wysypałem kilka piaskowych kolorów potem taki miks nałożyłem za pomocą pędzla na model. Potem utrwaliłem to białym duchem. Proces schnięcia przyśpieszyłem suszarką. Po wyschnięciu nadmiar rozprowadziłem suchymi pędzelkami. Następnie za pomocą chleba - z świeżego chleba robię gumkę do ścierania ugniatając go w palcach, pościerałem pigment aby zróżnicować powierzchnię dodatkowo. Idę robić dalej

Image
Image
pozdrawiam Seb
rollingstones

Postprzez Tomek Mroczkowski » Sob Lip 31, 2010 7:23 pm

A kołnierza przy lufie malować nie będziesz?
Image
Awatar użytkownika
Tomek Mroczkowski

Miejscowość: Frombork

PoprzedniaNastępna

Wróć do ZSRR 1922 -1991

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości