[PD] F-51D Mustang Italeri 1/72

Mini projekt lotniczy.

Postprzez alex_stela » Wto Mar 22, 2011 7:53 pm

W ogóle dziwna sprawa - Tamiya sugeruje, żeby dać napis "WAS THAT TOO FAST?" na lewą burtę, podczas gdy na zdjęciu jest na prawej. Niestety nadal nie znalazłem zdjęcia lewej strony FF-943. Znalazłem za to następny film z FF-736, w dodatku zasłanianym przez Mustanga z żółto-niebieskimi paskami i kołpakiem...

Image

Zwariuję przez ten projekt... :D
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez Michał Pyziak » Pią Kwi 15, 2011 12:00 pm

http://www.youtube.com/watch?v=N6kwXOEfPYo&NR=1
"943" - 9'05'' - łopaty bez nakładek, srebrna limuzyna.
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Miejscowość: Łódź

Postprzez alex_stela » Pią Kwi 15, 2011 12:56 pm

Cudownie! :D Szczerze powiem, że chwytam się już różnych modeli, żeby tylko nie malować tego Mustanga. :D

W międzyczasie poprawiłem linie na skrzydłach - zaszpachlowałem źle zaznaczone luki uzbrojenia i "wyryłem" nowe, a także lekko zaznaczyłem wszystkie zaszpachlowane linie - mam nadzieję, że efekt będzie choćby zbliżony do Twojego Mustanga. Teraz czeka mnie kolejna warstwa surfacera, malowanie skrzydeł Zinc Chromate i wypolerowanie tego pod Alclady. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Ponieważ FF-943 budzi kolejne wątpliwości, znów wracam do koncepcji wykonania FF-736 w wersji z filmów (cały w kolorze metalu, bez dodatkowych oznaczeń). Będę musiał co prawda namalować "paszczę" od podstaw, ale z tą myślą już się pogodziłem.

Na marginesie - cały czas skłaniam się do pomalowania wnęk podwozia na Green Zinc Chromate. Czy tak ma być?
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Michał Pyziak » Pią Kwi 15, 2011 6:54 pm

Ja już nic nie wiem, do tej pory tak myślałem, według rady Greatgonza powtórzonej za D. Bellem, że powojenne mustangi powinny mieć całe komory w green zc, a wojenne (przynajmniej te z merlinami niemalowane z wyjątkiem dźwigara tymczasem jak obejrzysz ten film z Youtube (inne jego części) to jest tam fragment pokazujący produkcje, na którym widać i blachy skrzydeł i dźwigar i w ogóle wszystko na Yellow ZC (w kolorze - chyba, że źle widzę kolory).
EDIT:
To ten fragment (ok. 2'40'') http://www.youtube.com/watch?v=mbpWMHQS ... re=related

Jak obejrzysz to napisz co widzisz. Bo ja jednak chyba mam coś nie tak ze wzrokiem. Jedna wnęka wydaje mi się cała żółta, a druga aluminiowa z żółtymi żebrami. Ale nie wiadomo co z nimi dalej robiono i kiedy ten film skręcono - chyba, że wiesz? Może ktoś pozna po jakichś detalach...
(fryzurach kobitek np.)
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Postprzez alex_stela » Pon Kwi 18, 2011 10:22 am

Już sam nie wiem... Na zdjęciach z Korei wnęki są dość ciemne, co raczej skłania mnie ku zielonemu, ale dobrej jakości kolorowego ujęcia tego detalu nie znalazłem... Mój Mustang nadal tkwi w niepewności:

Image

Image

Nie sądziłem, że tak znany samolot może przynieść tyle wątpliwości. ;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez traczyk » Pon Kwi 18, 2011 10:35 am

Trochę chyba zeszła ci ta linia? Może to przeryć, bo będzie widać :?

Image
traczyk

Postprzez alex_stela » Pon Kwi 18, 2011 10:42 am

A przeryję, co mi szkodzi. :lol: Tak to jest, jak się takie operacje po nocach wykonuje... ;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Pik » Wto Kwi 19, 2011 3:10 pm

Dałbyś już spokój temu ryciu w te i wewte, tylko wrzucił model na malarnie! :D Jestem ciekawy efektu, tym bardziej że właśnie niedawno skończyłem P-51D Academy...
Tylko 1:72, samoloty II WŚ.
(od ponad lat 25u :-)
Pik

Miejscowość: Ełk

Postprzez alex_stela » Śro Kwi 20, 2011 1:04 pm

Pik napisał(a):Dałbyś już spokój temu ryciu w te i wewte, tylko wrzucił model na malarnie! :D Jestem ciekawy efektu, tym bardziej że właśnie niedawno skończyłem P-51D Academy...

Jak mam go wrzucić na malarnię, jak cały czas mam wątpliwości, nawet co do koloru wnęk podwozia, o wyborze konkretnego egzemplarza nie wspominając? :lol: O panicznym strachu przed Alcladami (a w końcu trzeba się kiedyś nauczyć nimi malować) też nie wspominam... Dlatego bedę go rył tak długo, aż cały plastik zostanie zastąpiony szpachlą, a mieszkanie zapełni się italerowskimi wiórami... :twisted:

Na szczęście projekt "Podniebni drapieżcy" nie ma granic czasowych... ;o)

No dobra... Tak poważnie - wciąż coś przy nim dłubię i wciąż nie jestem zadowolony. Gdyby nie inne projekty, które robię w międzyczasie i które trochę mnie uspokajają psychicznie, to pewnie wyrzuciłbym go przez okno. ;o) W tej chwili mój "Kucyk" znów opływa w szpachlę i Surfacera 500, bo ten italerowski plastik bardzo nie lubi rycia i szlifowania, dlatego jakakolwiek operacja w tym zakresie wymaga późniejszych poprawek wszystkiego wokół. Model pewnie i tak będzie kiepski, ale przynajmniej nie będę mógł sobie zarzucić, że się nie starałem. :D
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Re: [PD] F-51D Mustang Italeri 1/72

Postprzez alex_stela » Sob Lut 04, 2012 12:51 am

Czas odkopać nieszczęsnego Mustanga i podjąć w końcu kilka męskich decyzji.

Malowanie? A takie będzie:

Image

F-51D nr seryjny 4474384. Jedyny element identyfikacyjny - czerwony trymer steru kierunku. Paszcza bez obwódki. Limuzyna srebrna. Na skrzydłach czarne pasy w linii km-ów (ze zdjęć innych egzemplarzy wynika, że malowano je aż do końca skrzydła z dołu i ok. 30-40 cm na górze płata). Śmigło Hamilton Standard bez nakładek. Wystarczy. :D

A jeśli o śmigła chodzi, to małe porównanie. Po lewej śmigło zaproponowane przez Italeri (w zasadzie do śmieci), w środku śmigło HS z nakładkami Pavli, po prawej HS bez nakładek (też Pavli) - tego użyję.

Image

Kolor wnęk podwozia? Yellow Zinc Chromate Primer. W zasadzie równie dobrze mogłoby być zielone albo w kolorze aluminium, bo wszystkie wersje były spotykane, no ale na coś zdecydować się trzeba. :D

Image

Paszczę namaluję sobie sam. Bez zębów dziwnie to wygląda, ale od czegoś trzeba zacząć:

Image

Edit 08.02.2012:

Przyszedł czas na metalizery. Nie do końca wyszło tak, jak chciałem (różnice w odcieniu paneli są zbyt małe), ale jakoś to przeżyję. Następnie położyłem kalki, z czego większość czasu spędziłem na zabawie w technika dentystycznego, czyli na dorabianiu zębów w naszej paszczy:

Image

Image

Image

Edit 10.02.2012:

Zająłem się śmigłem, a następnie lekko "złoszowałem" powierzchnię modelu:

Image

Image

Image

Teraz czas na odmaskowanie osłony kabiny, montaż podwozia i uzbrojenia. Finisz coraz bliżej.
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Michał Pyziak » Sob Lut 11, 2012 3:32 pm

Długo czekałem, ale warto było. Skrzydła bardzo mi się podobają. Szczęka też świetna. Nie widziałem lepszego Mustanga z Korei - a przy tym oryginalny choć oszczędny w środkach wyrazu. Proszę o galerię z ładnymi zdjęciami.
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Postprzez alex_stela » Pon Lut 13, 2012 2:04 pm

Dzięki za miłe słowa. Z modelu jestem raczej średnio zadowolony, ale było to na tyle pouczające modelarskie doświadczenie, że nie żałuję ani chwili spędzonej nad tym Mustangiem. ;o)

Dajemy więc ostatnie zdjęcie warsztatowe:

Image

i link do galerii:

http://www.forum.modelarstwo.org.pl/viewtopic.php?f=115&t=49298

8-)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Poprzednia

Wróć do Podniebni drapieżcy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość