[PD] Curtiss Kittyhawk Mk.III (P-40M) 1/72 Hobby Boss

Mini projekt lotniczy.

[PD] Curtiss Kittyhawk Mk.III (P-40M) 1/72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » Wto Gru 21, 2010 1:48 pm

Kolejnym modelem, z którym przyjdzie mi się zmierzyć w projekcie "Podniebni drapieżcy", będzie superskomplikowany zestaw Hobby Bossa:

Image

Model składa się z tak dużej ilości części, że chiński producent musiał umieścić je w plastikowej osłonce antywstrząsowej, aby nie uszkodziły one pudełka:

Image

Po wypakowaniu części na podłogę ukazał się taki oto widok:

Image

Instrukcja montażu nie pozostawia wątpliwości, że sklejenie tego modelu to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych modelarzy:

Image

Malowanie będzie oczywiście jak najbardziej paszczate (czyli to po lewej):

Image

Gwoździem programu będzie próba wstawienia do kokpitu blaszanej tablicy rozdzielczej przeznaczonej przez Eduarda dla modelu Academy. Innym gwoździem (ale tu już chyba do trumny) będzie próba pogłębienia wnęk podwozia, bo nawet w tej zabawce dziwnie to wygląda. Innych modyfikacji nie przewiduję, bowiem klejenie tego czegoś ma być przede wszystkim przyjemnością.

To nie moja pierwsza przygoda z modelami serii Easy Kit Hobby Bossa, bo kiedyś popełniłem ich Hurricane`a Mk.IIc:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=42867

a ostatnio w męczarniach ukończyłem D.520:

Image

Nie wiem dlaczego, ale mam przeczucie, że wątek warsztatowy będzie niezwykle krótki. ;o)
Ostatnio edytowany przez alex_stela, Pią Sty 28, 2011 4:22 pm, edytowano w sumie 1 raz
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez Rafhart » Wto Gru 21, 2010 1:50 pm

Nie wiem dlaczego, ale mam przeczucie, że wątek warsztatowy będzie niezwykle krótki.

Poobserwuje, za dużo roboty nie masz.
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez alex_stela » Pon Sty 10, 2011 12:41 am

Zabawę czas zacząć. Miało być szybko i bezboleśnie, ale nie jest. Części główne marnie dopasowane i nie obeszło się bez dużej ilości szpachli i papieru ściernego o wysokiej gradacji. Dzięki temu będzie dużo zabawy z "odzyskiwaniem" linii podziału blach w okolicach łączenia skrzydła z kadłubem i tylnej części kabiny.

Jeżeli chodzi o samą kabinę to trochę się pobawiłem i dołożyłem tablicę przyrządów oraz pasy z blachy Zoom Eduarda przewidzianej dla modelu P-40M/N Academy (zestaw HB zdaje się być w dużej mierze "kopią wsteczno-inżynieryjną" właśnie tego modelu):

Image

Image

Nie musiałem się za bardzo przykładać, bo pod hobbybossowską osłoną kabiny (pasuje idealnie!!!) i tak niewiele będzie widać:

Image

W każdym razie modele z serii Easy Kit mają tę fajną cechę, że czynność "zamknięcia kokpitu" jest jednoznaczna ze zbudowaniem niemal całego płatowca:

Image

Image

Image

Wstępnie odgrażałem się, że spróbuję pogłębić wnęki kół. Po głębszej analizie stwierdziłem, że mija się to z celem - skrzydło wykonane jest jako całość i jakaklowiek ingerencja "wgłąb" w tym miejscu równałaby się z... przebiciem skrzydła na wylot. Także wnęki pozostaną zabawkowe (model Academy chyba też tak ma):

Image

Rozwierciłem jeszcze lufy karabinów, dorobiłem celownik, dokleiłem stateczniki i zaślepiłem ogromne otwory na wyrzutnik bomby, którego nie zamontuję. Śmigło też już zmontowane i sprawdzone - będzie się kręcić jak ta lala! Jeszcze tylko warstwa lub dwie surfacera, rycie "utraconych" linii podziału blach, odchudzenie "tego i owego" i Kittyhawk będzie gotowy do malowania. Wszystko bowiem zmierza tylko w jednym kierunku - naklejenia kalki z paszczą rekina!

Ponieważ Hobby Boss w kalkomaniach nie zamieścił numeru seryjnego Kittyhawk`a Mk.III GA-M, a były przynajmniej 3 takie samoloty, zdecydowałem się na schemat zaproponowany przez Eduard`a w ich modelu 1/48 (GA-M nr seryjny FR 864), którego zrobił kolega Kidd parę lat temu w projekcie "Ryczące Czterdziestki":
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?p=136227#136227
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez alex_stela » Pią Sty 28, 2011 4:21 pm

Lecimy dalej. Model dostał kolorki. Spód to Azure Blue uzyskany przez rozjaśnienie farby Vallejo Azure 70902, Dark Earth to Pactra A115, natomiast Middle Stone to lekko przyciemniona Tamiya XF-60.

Image

Image

Niestety po bliższym przyjrzeniu się pudełkowym kalkomaniom stwierdziłem, że wykorzystam z nich jedynie paszczę z oczami i litery kodowe - brytyjskie kokardy mają zbyt "rozjechane" kolory i nie podoba mi się ich odcień.

Image

Na szczęście w magazynku kokard, fin-flash`y itd. mam dość dużo, więc coś się znalazło na zastępstwo. Cyfry i litery numeru seryjnego będą pochodziły z zestawu Tally-Ho "RAF Serial Numbers & Letters". Po doklejeniu kołpaka śmigła i goleni podwozia przygotowałem powierzchnię modelu do położenia kalkomanii. Ze względu na paszczę zapewne nie będzie to najłatwiejszy etap zabawy, ale cieszę się, że jestem coraz bliższy ukończenia tego gniota. ;o)

Image

Edit:

Kalki położone. Nawet dobrze siadły. Części paszczy całkiem dobrze spasowane - trochę Hypersola Agamy i też ładnie się ułożyły.

Image

Teraz tylko lakier błyszczący na całość, drobny wash, koła, lakier matowy, okopcenia, antenki i do galerii. ;o)

Edit:
Oto i galeria:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=46228
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Wróć do Podniebni drapieżcy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość