To jak to jest z tą Feluką

Tutaj dyskutujemy na temat okrętów, łodzi podwodnych i innych pojazdów pływających. Poruszamy tutaj także kwestie malowania maszyn, użycia bojowego, techniki morskiej, historii itp. W tym dziale zamieszczamy zdjęcia pojazdów rzeczywistych.

To jak to jest z tą Feluką

Postprzez Victorius » Pon Wrz 22, 2003 8:32 am

Witam
Może ktoś mi pomoże :o)
Od jakiegoś czasy poszukuje jakiegoś zdjęcia lub obrazku
okrętu o nazwie "feluka"
Oczywiście najpierw przejrzałem google zanim zacząłem zawracać ... głowę :o)) ale sątylko fotografie współczesnych feluk ...

Ideałem byłoby mieć jakiśrysunek piratów arabskich bo słyszałem żę to były jedne z szybszych statków ... nie wiem czy dorze słyszałem ...

Victrius
Victorius
Awatar użytkownika
Victorius

Miejscowość: Jelcz-Laskowice

Feluka - Feluca

Postprzez Wiesiek » Wto Wrz 23, 2003 2:01 pm

Witaj!

W Internecie pod tym adresem:

http://www.bo.astro.it/~biblio/Cis/panca5.html
Znajdziesz ładny obraz przedstawiający XVII w. feluke w trakcie ataku.

A tu ten sam obraz w całości
http://www.bo.astro.it/~biblio/Cis/frame.html

Obraz przedstawia walkę jednostki francuskiej i angielskiej w czasach Ludwika XIV króla Słońce.

Polecam jeszcze adres:
http://cybereb.free.fr/navires/

Witaj! Tabele poglądowe jednostek.

A co do szybkości... Jednostka jest mała, posiada napęd żaglowo wiosłowy, małe zanurzenie i długi smukły kadłub. Musi być szybka :D
Ile mogła "wyciągać"? Dobre pytanie. Na wiosłach to maksymalnie ok. 7 - 7,5w (przez krótki czas) marszowa prędkość 3 do 4 w. Na żaglach? Podejrzewam, że do 9 może 10w. Ale pewnie koledzy mnie poprawią. :D A zawsze można połączyć żagle z wiosłami (oczywiście nie dosłownie) i jeszcze trochę zwiększyć prędkość.

To by było na tyle.
---------------------------
Serdecznie pozdrawiam
Wiesław Taras
Awatar użytkownika
Wiesiek

Miejscowość: Głogów

Feluka

Postprzez Victorius » Śro Wrz 24, 2003 9:13 am

Dziękuję za pomoc,
bardzo się przyda
Victorius
Awatar użytkownika
Victorius

Re: To jak to jest z tą Feluką

Postprzez Tomasz Aleksinski » Nie Wrz 28, 2003 8:01 am

Victorius napisał(a):Witam
Może ktoś mi pomoże :o)
Od jakiegoś czasy poszukuje jakiegoś zdjęcia lub obrazku
okrętu o nazwie "feluka"
Oczywiście najpierw przejrzałem google zanim zacząłem zawracać ... głowę :o)) ale sątylko fotografie współczesnych feluk ...

Ideałem byłoby mieć jakiśrysunek piratów arabskich bo słyszałem żę to były jedne z szybszych statków ... nie wiem czy dorze słyszałem ...

Victrius

Nie mam zdjec historycznej feluki (mysle, ze wspolczesne niewiele sie roznia), ale mam dwa zdjecia modelu arabskiego dhow zwanego tez bhum, ktore zrobilem podczas zwiedzania amerykanskiego muzeum marynistycznego, the Mariners' Museum w Newport News, Virginia, w lipcu br. Te jednostki byly nieco wieksze od felluk, ale mialy podobne ozaglowanie i omasztowanie. W/w model obrazuje jednostke dwumasztowa, z oboma zaglami lacinskimi. Chetnie bym Ci podeslal te fotki, tylko nie bardzo wiem jak to zrobic na tym forum. Pewnie musialbym Ci je wyslac prywatnie?

Pozdrowka,

Tomasz Aleksinski
Glendale, CA
USA
"Politycy sa jak pieluchy,
musza byc czesto zmieniani
(z tego samego powodu)".
- Robin Williams

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz Aleksinski

Miejscowość: Glendale, California, USA

Feluka

Postprzez Victorius » Pon Wrz 29, 2003 9:29 am

Witam
Bardzo mi miło :D
Tak bardzo proszę przesłać na mój adres, będę wdzięczny.
Dziękuję
figurki@modelarstwo.org.pl
Victorius
Awatar użytkownika
Victorius

Postprzez Wiesiek » Śro Paź 01, 2003 12:19 pm

Ahoj!

Pozwolę sobie sprostować informacje kol. Tomka.
Bum (Bhum) ma takielunek typowy dla jednostek morza śródziemnego ale na tym jego podobieństwo do Feluki się kończy. Powodem tego jest odmienne pochodzenie obu jednostek. I tak o ile Bum wywodzi się od Bagali (największy rodzaj arabskich Dhow) i potrafi osiągnąć 250 ton nośności to Feluka jest pochodną Galery zwana jest też czasem ćwierćgalerą. Daje to w efekcie całkowicie odmienne konstrukcje. Główne różnice w takielunku to przedni żagiel łaciński na Bumie który jest większy (czasem prawie dwukrotnie) od żagla tylnego. Na Feluce wielkości tych żagli są do siebie zbliżone. I oczywiście konstrukcja kadłuba. Feluka wywodząc się z prostej linii od galery ma kadłub takiej samej budowy lecz krótszy ale za to szerszy (ok. 1m) od kadłuba Galery. Bum ma natomiast budowę kadłuba typową dla Dhow z prostą (pochyloną do przodu) stewą dziobową i podwyższeniem na pokładzie rufowym.
To tyle jeśli chodzi o podstawowe różnice między tymi jednostkami.
---------------------------
Serdecznie pozdrawiam
Wiesław Taras
Awatar użytkownika
Wiesiek

Miejscowość: Głogów

w sprawie feluk

Postprzez Victorius » Śro Paź 01, 2003 1:43 pm

Witam
Bardzo serdecznie dziękuję.
Teraz to już zostałęm oświecony w temacie wystarczająco.

Dziękuję :D
Victorius
Awatar użytkownika
Victorius

Wróć do Rzeczywiste - szkutnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość