Zniszczenie HMS "Implacable"?

Tutaj dyskutujemy na temat okrętów, łodzi podwodnych i innych pojazdów pływających. Poruszamy tutaj także kwestie malowania maszyn, użycia bojowego, techniki morskiej, historii itp. W tym dziale zamieszczamy zdjęcia pojazdów rzeczywistych.

Zniszczenie HMS "Implacable"?

Postprzez Piotr Mikołajski » Sob Paź 25, 2003 11:08 pm

Przeglądam archiwum brytyjskich kronik filmowych Pathe i znalazłem informację z 1949 roku o wysadzeniu kadłuba HMS "Implacable". Poniżej link do jednej z fotek...

http://www.britishpathe.com/Templates/s ... o=00000035

Czy rzeczywiście Anglicy zniszczyli tak cenny zabytek, czy też może to była jakaś replika, albo coś podobnego?
"O drżąco kpiący wyobraźni horyzoncie,
Wieczny zamęcie i fermencie, i płomieniu
Nie pozwól abym kiedyś cię zamienił
Na z gruntu słuszny, z gruntu mocny punkt widzenia" - Zespół Adwokacki "Dyskrecja"

Piotr "Mikołaj" Mikołajski
Awatar użytkownika
Piotr Mikołajski
Uzytkownik usunięty

Miejscowość: Olsztyn

Re: Zniszczenie HMS "Implacable"?

Postprzez Tomasz Aleksinski » Nie Paź 26, 2003 7:09 am

Mikołaj napisał(a):Przeglądam archiwum brytyjskich kronik filmowych Pathe i znalazłem informację z 1949 roku o wysadzeniu kadłuba HMS "Implacable". Poniżej link do jednej z fotek...

http://www.britishpathe.com/Templates/s ... o=00000035

Czy rzeczywiście Anglicy zniszczyli tak cenny zabytek, czy też może to była jakaś replika, albo coś podobnego?

Tak, to jest smutna prawda. :(
HMS "Implacable", to byly francuski "Duguay-Tronin" - uczestnik slynnej bitwy pod Trafalgarem.
Po przegranej zjednoczonych francusko-hiszpanskich sil pod Trafalgarem, francuskiemu wiceadmiralowi Dumanoir Le Pelley'emu udalo sie wyrwac z pola bitwy na swoim flagowym "Formidable", w towarzystwie "Scipion'a", "Mont Blanc" i wlasnie "Duguay-Tronin'a", ale w dwa tygodnie pozniej kulejace okrety francuskie przechwycil skwadron angielski u francuskich wybrzezy Atlantyku, pod dowodztwem adm. Sir Richarda Stradan'a.
"Duguay-Tronin" zostal przemianowany na HMS "Implacable" i, po koniecznych reperacjach, zostal wcielony do marynarki brytyjskiej. Potem jeszcze pelnil sluzbe jako okret szkoleniowy, a nastepnie jako jednostka dla brytyjskich skautow, okret wycieczkowy, szpital, magazyn... W koncu, prawie zapomniany, dogorywal swoich ostatnich chwil. Tak dotrwal do II wojny swiatowej. Cudem uniknal doszczetnego zniszczenia przez bomby Luftwaffe, ale po zakonczeniu dzialan wojennych, kolejne proby ocalenia tego historycznego okretu nie przyniosly owocow.
W. Brytania po 1945 roku byla krajem stojacym na skraju bankructwa i usilne proby zebrania koniecznej sumy pieniedzy na remont kapitalny, nie daly skutkow. Zebrano tylko wystarczajaca ilosc pieniedzy na remont jednego historycznego okretu, a czekaly na to przynajmniej dwa: "Implacable" i "Victory". Rzecz jasna, ten drugi byl dla spoleczenstwa angielskiego obiektem znacznie wazniejszym i wlasciwie nikt sie glebiej nie zastanawial nad wyborem. Poza tym, w miedzyczasie okazalo sie ze przez lata zaniedban, kadlub "Implacable" byl juz na tyle zniszczony, ze zadne, nawet drastyczne proby remontu i uratowania jednostki, nie zdalyby juz egzaminu - okret po prostu juz sie rozpadal na oczach.
Nie bylo innego rozwiazania, jak zlikwidowac sprochnialy i rozpadajacy sie kadlub. "Implacable" zostal wysadzony w Kanale La Manche w 1949.
:cry:
Udalo sie tylko ocalic oryginalna figure dziobowa i dekoracyjna rufe okretu, ktore dzis mozna ogladac w National Maritime Museum w Greenwich. Mialem przyjemnosc je ogladac tamze dwa lata temu.

Mam tez na temat "Implacable" ciekawa broszurke, wydana przez to muzeum - wszystkie 32 strony mam zeskanowane na CD - jak chcesz to Ci je moge podsylac na Twoj prywatny adres.

A'propos, widze ze niektorzy koledzy zamieszczaja skany zdjec na lamach naszego forum. Jak to sie robi? Nie mam pojecia.

Pozdrowienia,

Tomasz Aleksinski
Glendale, CA
"Politycy sa jak pieluchy,
musza byc czesto zmieniani
(z tego samego powodu)".
- Robin Williams

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz Aleksinski

Miejscowość: Glendale, California, USA

Re: Zniszczenie HMS "Implacable"?

Postprzez Piotr Mikołajski » Wto Paź 28, 2003 2:42 pm

Tomasz Aleksinski napisał(a):Tak, to jest smutna prawda. :(

Echhh...
Szkoda, że go wysadzono. Wydaje mi się, że zwykłe zatopienie dawałoby szanse na ewentualne podniesienie po latach i odrestaurowanie, nawet mimo spróchnienia etc.

Tomasz Aleksinski napisał(a):Mam tez na temat "Implacable" ciekawa broszurke, wydana przez to muzeum - wszystkie 32 strony mam zeskanowane na CD - jak chcesz to Ci je moge podsylac na Twoj prywatny adres.

Dziękuję za ofertę, ale tak naprawdę interesują mnie bardziej współczesne lotniskowce i okręty podwodne - na "Implacable" wpadłem przypadkiem przeszukując archiwum Pathe pod kątem zdjęć i filmów z drugiej wojny :o)

Tomasz Aleksinski napisał(a):A'propos, widze ze niektorzy koledzy zamieszczaja skany zdjec na lamach naszego forum. Jak to sie robi? Nie mam pojecia.

Trzeba założyć sobie konto WWW, najlepiej chyba jednak na www.onet.pl, bo już jest sprawdzony przez kilku forumowiczów.
Następnie trzeba przerzucić tam fotki i podlinkować je na Forum - działać musi, a zawsze możesz potestować na forum Test :o)

HTH

Pzodrawiam
"O drżąco kpiący wyobraźni horyzoncie,
Wieczny zamęcie i fermencie, i płomieniu
Nie pozwól abym kiedyś cię zamienił
Na z gruntu słuszny, z gruntu mocny punkt widzenia" - Zespół Adwokacki "Dyskrecja"

Piotr "Mikołaj" Mikołajski
Awatar użytkownika
Piotr Mikołajski
Uzytkownik usunięty

Miejscowość: Olsztyn

Wróć do Rzeczywiste - szkutnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość