Koga - nowe znalezisko w Polsce.

Tutaj dyskutujemy na temat okrętów, łodzi podwodnych i innych pojazdów pływających. Poruszamy tutaj także kwestie malowania maszyn, użycia bojowego, techniki morskiej, historii itp. W tym dziale zamieszczamy zdjęcia pojazdów rzeczywistych.

Koga - nowe znalezisko w Polsce.

Postprzez RadeQ » Wto Lis 04, 2003 7:56 pm

Proponuję popatrzeć na link:
http://ww2.tvp.pl/tvppl/127,2003102766603.strona

Czy ktoś wie już coś więcej na ten temat?
Bo wygląda na niezłą sensację.
Rowy - czyli jaki rodzaj kogi? Gdańska czy haenzatycka ?
Mamy rok 2003 - 800 lat to wychodzi jakiś 1203 rok !!!
Zatem jakaś w miarę wczesna koga, bo tą elbląską, najbardziej znaną szacuje się na 1350. Choć było ich oczywiście wiele (tych Elbląskich).

Pzdr, RadeQ.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
RadeQ

Miejscowość: Warszawa

Postprzez R@dek Trzciński » Śro Lis 05, 2003 12:13 pm

Z tego co słyszałem we wzmiance w TV jest to najprawdopodobniej koga hanzeatycka. Zresztą - mówili dokładnie tyle co jest w podanym przez Ciebie linku :)
PZDR
Awatar użytkownika
R@dek Trzciński

Miejscowość: Krasiejów (Opolszczyzna)

Postprzez RadeQ » Śro Lis 05, 2003 3:03 pm

R@dek napisał(a):Z tego co słyszałem we wzmiance w TV jest to najprawdopodobniej koga hanzeatycka. Zresztą - mówili dokładnie tyle co jest w podanym przez Ciebie linku :)
PZDR

A może tak sięgnąć do źródła? Myślę, że Pan Jerzy Litwin bierze czynny udział w tym projekcie. Teraz jest napewno zarobiony, ale być może jakieś choć szczątkowe info przekazałby nam, biednym modelarzom szkutnikom, żebyśmy nie robili błędów. Bo właśnie tak się stało, że zacząłem robić Koge Elbląską i trochę boję się tego, co może z tego wyniknąć. Niech się zdezaktualizuje chociaż już po zakończeniu budowy, a nie teraz, podczas prac.... :cry:
Tym bardziej, że jak usłyszeliśmy na spotkaniu z Muzeum Morskim, te dwie szkoły przenikały się a koga elbląska ma dużo spólnego z kogą bremeńską.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
RadeQ

Postprzez Vegelus » Śro Lis 05, 2003 4:02 pm

Wczoraj bedac w muzeum korcilo mnie aby zajsc do Litwina ale jakos nie mialem o co sie zapytac
Vegelus

Miejscowość: Olsztyn

Postprzez RadeQ » Sob Lis 08, 2003 12:51 pm

Dziś słyszałem w radiu nową, mocno lakoniczną informację na ten temat. Otóż statek pochodzi faktycznie z XIII w. ale ponoć jest to nowy typ statku.
I tyle. Nic więcej. Znaczy się jednak nie Koga ?
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
RadeQ

Wróć do Rzeczywiste - szkutnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości