"Pomeranka"

Tutaj dyskutujemy na temat okrętów, łodzi podwodnych i innych pojazdów pływających. Poruszamy tutaj także kwestie malowania maszyn, użycia bojowego, techniki morskiej, historii itp. W tym dziale zamieszczamy zdjęcia pojazdów rzeczywistych.

"Pomeranka"

Postprzez Michał Daranowski » Wto Lis 18, 2003 10:29 am

:D
Witam
Prosze wszystkich, którzy maja jakiekolwiek materiały dotyczące polskich kutrów [ a właściwie "kuterków"] pławnicowych występujących na początku XX wieku w rejonie Helu zwanych pospolicie "Pomerankami".
były budowane najpierw w Szwecji, potem u nas i później w Niemczech.
To były małe drewniane kutry z jednocylindrowym silnikiem na naftę i gaflowym ożglowaniem. Cechą charakterystyczną jest brak bomu grota.
Niektóre łodzie rybackie budowane dzisiaj są wzorowane na tych "pomerankach" :!:
Interesują mnie wszystkie materiały jakie mogą być dostępne na ten temat.
Michał Ace Daranowski
Awatar użytkownika
Michał Daranowski

Miejscowość: Kielce

Postprzez NowyWojtek » Wto Lis 18, 2003 11:20 am

W którymś Modelarzu w latach osiemdziesiątych był tekst na ten temat i plany. Jeśli chcesz, mogę dla Ciebie odszukać ten numer. Mógłbyś może też spróbować zwrócić się o pomoc do muzeum rybołówstwa w Helu. O ile się nie mylę, wydali jakieś publikacje na ten temat.
Pozdrawiam,
Wojtek
Awatar użytkownika
NowyWojtek

Miejscowość: Górny Śląsk

Postprzez Michał Daranowski » Wto Lis 18, 2003 12:07 pm

:D
Witam
dzięki za informację 8)
Mam ten numer "modelarza' 07.89 , rozmawiałem w Muzeum na Helu i w Gdańsku, niewiele mają, dostałem troche materiałów z Niemiec ale to wszystoko troche mało.
Np. nigdzie nie spotkałem informacji czy poszczególne klepki poszycia były łączone za pomoca nitów lub gwoździ wzdłuż siebie, bo spotkałem taka wersje na zdjęciach i nie wiem czy tylko ten egzemplarz, czy to zasada? :?:
Więc szukam wszystkiego co ktos może mieć na ten temat.
Michał Ace Daranowski
Awatar użytkownika
Michał Daranowski

Miejscowość: Kielce

Wróć do Rzeczywiste - szkutnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość