HMS "Hood" 1:720 Italeri - remont

Relacje warsztatowe z budowy modeli szkutniczych.

HMS "Hood" 1:720 Italeri - remont

Postprzez Michal » Czw Sty 09, 2014 7:14 pm

Około 20 lat temu "popełniłem" model "Hooda" w 1:720. Pomalowany tylko pokład i część podwodna, szpary że pocisk z "Bismarcka" by przez nie przeszedł. Obecnie wzięło mnie na remont i poprawki. Na szczęście śruby i wały napędowe oraz ster (nie ma ich na zdjęciach) są, przykleję. Brakujące części masztów są, a jak czegoś braknie to dorobię. Planowany zakres remontu (uzupełnijcie jeżeli coś jeszcze warto zrobić):
1) szpachlowanie szpar i szlifowanie
3) rozwiercenie luf głównego kalibru
3) malowanie kadłuba i nadbudówek (jeżeli uda się odkleić część podwodną - jest osobnym elementem - to tak zrobię, będzie prościej malować) oraz drobiazgów
4) wash na pokładzie

Jak znalazłem na stronie http://www.hmshood.com/hoodtoday/models ... taleri.htm model przedstawia "Hooda" około roku 1933, więc schenat a507A, zgodnie z http://www.hmshood.com/hoodtoday/models ... htm#ap507a Poradźcie Koledzy sensowną farbę - Pactrę lub akrylowego Model Mastera na szary jako zasadniczy kolor kadłuba i nadbudówek. Na detale gdzie będzie potrzebny biały, czarny i żółty (drewno) mam farby wykorzystywane przy malowaniu pancerki. Jakiś potrzebny kolor pominąłem? Niestety pudełko i instrukcję "Amba zeżarła"...
Fotki stanu aktualnego poniżej.
Image
Image
Image
Image
Image
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Miejscowość: Kraków

Re: HMS "Hood" 1:720 Italeri - remont

Postprzez Michal » Nie Lut 09, 2014 2:17 pm

Prace ruszyły. Udało się oddzielić część podwodną, co zdecydowanie ułatwia malowanie. Szczeliny zaszpachlowane. Lufy głównego kalibru rozwiercone. Podstawowy szary kolor - Patra A37 Gunship Gray. Wstępnie pomalowany (pędzlem) - na fotkach widać miejsca niedomalowane, do poprawienia w kolejnym etapie. Tak samo miejsca w których zapaprałem pokład na szaro. W niektóre miejsca trudno się dostać pędzlem, ale taka już specyfika "remontów". Szalupy będą oczywiście malowane, ale to w którymś z kolejnych etapów.

Image
Image
Image
Image
Image
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Postprzez krzychu95 » Nie Lut 09, 2014 3:59 pm

Ja tam się na łajbach nie znam, ale chętnie popatrzę.
krzychu95

Miejscowość: Kalisz

Postprzez Michal » Śro Sie 06, 2014 6:22 pm

Trochę dłubaniny (głównie malarskiej), część podwodna z powrotem przyklejona. Koniec widać nareszcie. Przydał by się wash na pokładzie (by podkreślić fakturę desek i odciąć optycznie pokład od nadbudówek). Jaki kolor washa spece od okrętów zalecają? Czarny, brąz van Dycka, siena palona? Co by jeszcze można było poprawić, dorobić?
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Postprzez krzychu95 » Śro Sie 06, 2014 11:32 pm

Ja się nie znam, ale może zrób olinowanie, relingi.
Nie wiem jak w realu ale ten biały troche wali po oczach.
krzychu95

Miejscowość: Kalisz

Postprzez Biskup » Czw Sie 07, 2014 9:09 am

Tak jak kolega Krzychu napisał. Warto dodać olinowanie i dać wasz nie tylko na pokład, ale na cały okręt. Dzięki temu nie będzie się wydawał taki płaski. Brąz Van Dyck powinien się do tego nadać. Warto zrobić go rzadszego i jak coś nanieść go dwa 3 razy niż raz zrobić, ale za mocny.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez Michal » Czw Sie 07, 2014 4:56 pm

Dzięki za rady! Wash na pewno będzie na całości, aczkolwiek w niektóre miejsca nie dostanę się - jak mnie kiedyś weźmie na kolejny okręt to washa będę chyba robił etapami, np. po sklejeniu kolejnego poziomu nadbudówek. Relingi odpuszczę - nie bardzo widzę możliwość dołożenia ich na obecnym etapie. Olinowanie - jest gdzieś sensownie rozrysowane? I z czego zrobić? Myślałem o drucie do cewek silników, najcieńszym jaki mam na zapasie (około 0.05 mm, wg. suwmiarki). Odpada wyciąganie lin z ramek, nie mam gazu w domu.
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Postprzez Biskup » Czw Sie 07, 2014 5:12 pm

Jeśli chodzi o dokumentacje to na pewno jest trzeba tylko gdzieś poszukać. A z czego? Ja ostatnio kupiłem żyłkę poliamidową. Jest o tyle fajna, że nie trzeba jej idealnie od razu na ciągać, bo po delikatnym ogrzaniu (np. suszarką) się kurczy i naciąga zbierając wszelkie luzy.
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Modelarz =) » Czw Sie 07, 2014 5:16 pm

Zawsze można rozciągnąć kawałek ramki nad świeczką...
Modelarz =)

Postprzez Biskup » Czw Sie 07, 2014 5:44 pm

Oj Ty nasz teoretyku :)
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Michal » Czw Sie 07, 2014 6:05 pm

Żyłkę poliamidową czyli wędkarską po prostu, możliwie jak najcieńszą? I jaki kolor był by dobry? Szary taki jak kadłub?
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Postprzez Biskup » Czw Sie 07, 2014 6:19 pm

Są różnego rodzaju żyłki. Poliamidowa tak reaguje na ciepło jak opisałem. Kup możliwie najcieńszą, kolor bez różnicy, bo można pomalować:)
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Seba77 » Czw Sie 07, 2014 6:24 pm

W tej skali polecam żyłkę 0,04mm. Rozwieszając linki nie naciągaj jej zbyt mocno , pozostawiaj lekki zwis gdyż żyłka w trakcie roku potrafi skurczyć się o ok.2-3%.Maluj kolorem szaro stalowym np.X-10 Tamiyi
Proponuje wykonać relingi , najlepiej kup Abera i pomaluj przed przyklejeniem. Później ( po przyklejeniu ) ewentualnie popraw odpryski farby z nich.
Pokład pomaluj Washem ciemno brązowym i po przeschnięciu przetrzyj rozcieńczalnikiem cały pokład. Na kadłub daj mocno rozrzedzony Wash czarny.
Awatar użytkownika
Seba77

Miejscowość: Gdańsk

Wróć do Warsztat - szkutnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość