ORP Podhalanin 1:350 Mirage + North Star

Relacje warsztatowe z budowy modeli szkutniczych.

Re: ORP Podhalanin 1:350 Mirage + North Star

Postprzez Seba77 » Wto Gru 15, 2015 9:18 pm

Też jestem ciekaw :D
Górol ukończony oczekuje na malowanie. Jutro nadejdzie chwila prawdy bo jak to bywa " Przy ostatnim kroku grunt usuwa się z pod nóg" Mam nadzieję że malowanie będzie bez większych problemów .

Image
Image
Image
Image

Załoganci też czekają w kolejce na malowanie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Seba77

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez Seba77 » Sob Sty 09, 2016 9:12 pm

Udało się położyć podstawowe kolory.

Image
Image
Image

Wyszło nawet przyzwoicie. Największe obawy miałem aby taśma maskująca nie zerwała powłoki malarskiej. Przed użyciem taśmę wielokrotnie przyklejałem do stołu i odrywałem aby osłabić klej. I udało się :)
Awatar użytkownika
Seba77

Postprzez Seba77 » Nie Sty 10, 2016 8:30 pm

Powoli do przodu. Dokleiłem śruby, i trochę innych kolorów dołożyłem.

Image
Image

Teraz dam trochę lakieru błyszczącego pod kalki tam gdzie będą oczywiście :)
Awatar użytkownika
Seba77

Postprzez marek d » Wto Sty 12, 2016 11:19 pm

Ładnie, ale teraz najlepsze: sznurki. O przepraszam; olinowanie. ;o)
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez Tomek RS » Śro Sty 13, 2016 3:23 pm

Nabrał formy, nabrał... W sumie cały czas muszę sobie przypominać, jakie to maleństwo jest. Ciekaw jestem, z czego zrobisz sznurki i jak Ci to wyjdzie.
Ja się zameldowałem na budowie po przerwie świątecznej. Zimno, prace wstrzymane, zatem jest czas, że ruszę moje tematy i coś wkrótce nowego też pokażę. Czas wykorzystałem na zbieranie dodatków i inspiracji.
Pozdrawiam
Tomek Rogala
Awatar użytkownika
Tomek RS

Miejscowość: Gdańsk / Kontrakt S6 Kołobrzeg

Postprzez Seba77 » Śro Sty 13, 2016 9:59 pm

Witam Was koledzy :D

No cóż olinowanie będzie wykonane z drutu mosiężnego o średnicy 0,05mm. Całe olinowanie będzie malowane Tamiya Silver Grey ( Gun Metal ) ,a flaglinki to pewnie jasnoszary lub białoszary. W końcu były wykonane z jedwabiu :D Obecnie prysnąłem lakierem błyszczącym kadłub oraz komin i kładę kalki. Jutro polecę po całości lakierem matowym z domieszką satyny.

Pozdrawiam

PS .Postaram się wrzucić jutro fotki.
Awatar użytkownika
Seba77

Postprzez Seba77 » Sob Sty 16, 2016 12:44 pm

Więc tak przygotowałem drut 0,05mm w dwóch kolorach : jasno szary Pactra A44 oraz Gun Metal Tamka XF-56. Na dziobie dodałem siatki na łuski , mimo że w instrukcji blaszek są pokazane to nie ma ich na blaszkach. Wykonałem je z torebki piramidki po herbacie malując kolorem kadłuba.
Kadłub dostał Wash z bardzo rozcieńczonej czarnej olejnej Van Gogh. Dół kadłuba wymaga jeszcze poprawki specyfikiem AK Navy red hull.
Z brudzeniem nie będę bardzo przesadzał bo czytałem że nasi dbali o czystość na jednostkach.

Image
Image

Brezent na relingu nadbudówki chcę spróbować wykonać wikolem a później będzie malowany na biało szary. Mam nadzieję że uda się ten eksperyment .
Awatar użytkownika
Seba77

Postprzez Seba77 » Sob Sty 16, 2016 5:34 pm

Oto efekty :

Image
Image

Jestem mile zaskoczony prostotą i efektem tej metody. Nawet nie muszę teraz malować brezentu bo ma dość ciekawą szaro mleczną barwę :mrgreen:

Idąc dalej postanowiłem dodać olinowanie masztu rufowego:

Image

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Seba77

Postprzez marek d » Nie Sty 17, 2016 10:52 pm

Łał..... fajny patent z tym wikolem. Możesz parę słów jak go rozpinałeś?
CV
Awatar użytkownika
marek d

Postprzez Seba77 » Pon Sty 18, 2016 9:44 am

Marku to nic trudnego. W moim przypadku wziąłem pędzelek z miękkim włosiem o średnicy większej jak rozstaw poprzeczek w relingu. Zamoczyłem pędzelek w wikolu, przyłożyłem go do relingu i starałem się jakby zalać przestrzeń między poprzeczkami . Raz udawało się za pierwszym razem raz nie. Nadmiar wikolu od środka jeżeli jest można bez obaw zdjąć wykałaczką lub pędzlem . Nierówności można mokrym pędzlem wyrównać kiedy wikol jest jeszcze " mokry "
I to tyle :)
Awatar użytkownika
Seba77

Postprzez marek d » Pon Sty 18, 2016 7:19 pm

No patrz jakie proste. ;o) Dziękuję za wyjaśnienie.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Postprzez Seba77 » Wto Sty 19, 2016 8:18 pm

Projekt prawie na ukończeniu. Schnie polakierowana drewniana podstawka, szukam namiarow na kogoś kto wykona gablotkę pod wymiar z pleksy. Powoli zapełniam ostatnimi elementami pokład i maszty.
Wczoraj i dzisiaj dokończyłem olinowanie masztu przedniego i zaszkliłem okienka. Boczne to Clear Fix Humbrolla , a przednie to klej podobny do wikolu Pelikan Pelifix który po wyschnięciu daje przezroczystą błyszczącą powierzchnię. Na komin trafiła jeszcze drabinka.

Image
Image
Image

Pozdrawiam

PS. No i jeszcze trzeba będzie poczekać na załogantów.
Awatar użytkownika
Seba77

Postprzez Tomek RS » Śro Sty 20, 2016 11:26 am

Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach. Model zdecydowanie nabrał formy i głębi. Mały, ale zuch :D Bardzo mi się podoba i w sumie trochę szkoda, że kończysz wątek, bo przyjemnie się oglądało a mało kto już tu cokolwiek pokazuje. Zacznij szybko coś nowego, może jakiś cywil z Lindberga? Modele słabe same w sobie, ale można je w łatwy sposób zwaloryzować. Polecam.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Tomek Rogala
Awatar użytkownika
Tomek RS

Miejscowość: Gdańsk / Kontrakt S6 Kołobrzeg

Postprzez Seba77 » Śro Sty 20, 2016 1:19 pm

W kolejce czeka na dokończenie ORP Piorun z MM zostało parę szczegółów do wykonania. A potem mam przygotowany temat japońskiego eskortowca Ischigaki 1:200 karton tyle że teraz będzie to ciężka waloryzacja blachy, malowanie itp.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Seba77

Postprzez Seba77 » Śro Sty 20, 2016 10:33 pm

Postanowiłem skorygować wielkość płetwy sterowej która w zestawie była za duża i gruba. Grubość elementu to prawie 1,2mm co w rzeczywistości dawało by ok.40cm czyli lekka przesada :)

Według planów zamieszczonych w miesięczniku Modelarz z roku 1985 kształt też odbiegał od zestawowego. Co ciekawe kształt i wielkość na schemacie malowania zestawu był zgodny z prawdą. A że schemat jest w skali 1:350 nie było problemu aby wykonać to:

I tu dla niedowiarków że papier ma zastosowanie w modelarstwie plastikowym dedykuję próbkę jego możliwości :mrgreen:

Image
Image
Image
Image

Wyciąłem interesujący mnie fragment ze schematu. Zaimpregnowałem SG( wysmarowałem z obu stron ) i nakleiłem na plastikowy arkusik grubości 0,4mm. Potem wydziobałem nożykiem z naddatkiem i przeszlifowałem papierem ściernym. I tyle a efekt bliższy oryginałowi :)

Przeglądając plany i opis w Modelarzu znalazłem informacje o białych odbijaczach na szalupie. Więc postanowiłem je dodać.

Image

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Seba77

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - szkutnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość