Pytania, odpowiedzi i porady.

Tutaj poruszamy kwestie i zagadnienia nie pasujące do powyższych działów np jak zorganizować warsztat.

Pytania, odpowiedzi i porady.

Postprzez Kicuś » Nie Paź 25, 2009 3:32 pm

Postanowiłem na próbę założyć nowy temat w którym będziemy zadawać konkretne pytania odnośnie fotografowania modeli oraz w miarę możliwości odpowiadać na takowe.

Mam jako pierwszy pytanie.
Robię zdjęcia aparatem Fuji Finepix S2000HD. Mimo wielu prób z różnymi ustawieniami (których ma sporo) mam wrażenie, że nie mogę zrobić zdjęcia na którym wszystkie elementy fotografowanego modelu były by odpowiednio równo ostre. Te które są w głębi planu są bardziej rozmyte.
To zjawisko to jakieś ograniczenie sprzętowe czy ja robię coś nie tak?
Zdjęcia robię na manualnym ustawianiu czasu i przesłony (około 9), ISO 100, tryb AF wielopunktowy, pomiar światła średnio ważony.
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez liec » Nie Paź 25, 2009 6:41 pm

Możesz spróbować robić zdjęcia z daleka z maksymalnym zoomem optycznym, albo przy odpowiednio dużej rozdzielczości kadrować ja puźniej na komputerze.
Image
Warsztat:
Storch Pz. IV Commandos 3
Awatar użytkownika
liec

Miejscowość: Chorzów

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Nie Paź 25, 2009 6:53 pm

Pobaw się trochę przesłoną i czasem migawki i zobaczysz jaki to ma wpływ na głębię ostrości. A rada powyżej jak najbardziej sensowna-długa ogniskowa zwiększa G.O.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez Kicuś » Nie Paź 25, 2009 6:57 pm

Przesłony w tym aparacie nie mogę ustawić większej niż około 9, zmieniając czas otwarcia migawki na dłuższy mam wtedy tak że zdjęcia wychodzą zbyt jasne.
To co pisze liec to ma sens, bo zauważyłem, że zdjęcia robione z dalszej odległości a później wykadrowane programem są lepsze. No nic, muszę poeksperymentować jeszcze.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez Rafhart » Nie Paź 25, 2009 11:35 pm

Co do GO ( głębi ostrości) ma znaczenie przysłona, wielkość fizyczna matrycy i ognikowa.
Zrób prosty eksperyment ustaw 3 baterie AA co 5 cm jedna za drugą ale tak żebyś widział wszystkie 3 na ekraniku. Zrób największą przysłonę jaką można i najmniejszą ogniskową. Ustaw ostrość na środkowej i zrób zdjęcie. Na komputerze sprawdź czy 1 i 3 są ostre czy nie, jak nie są to przybliż o 1 cm , w ten sposób będziesz wiedział w jakim zakresie możesz "działać".
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez Kicuś » Nie Paź 25, 2009 11:37 pm

Trochę to skomplikowane ale spróbuję.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez Rafhart » Nie Paź 25, 2009 11:43 pm

Wpływ przysłony na głębie ostrości.

Image
Ostatnio edytowany przez Rafhart, Nie Paź 25, 2009 11:46 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez Kicuś » Nie Paź 25, 2009 11:46 pm

Rozumiem już o co chodzi.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez Rafhart » Pon Paź 26, 2009 12:06 am

Można też użyć linijki wtedy pójdzie szybciej , kąt miedzy aparatem a linijką powinien być mniej więcej 45 stopni.

Image
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez Kuba Galicki » Śro Paź 28, 2009 6:03 pm

Ja też mam problemy z opanowaniem tych wszystkich funkcji... Chyba zapisze się na jakiś kurs fotografii. Korzystam z Canona 500D. Foty robię najczęściej na różnych nastawach M, P, CA z lampą, bez, AWB, pomiar skupiony. Zdjęcia wychodzą płaskie, nie ostre. Używam statywu.

Kilka fotek dekoracji kwiatowych mojej mamy robionych tym aparatem :

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Nie ostre, bez głębi...

A i przy okazji zapraszam www.zielonachwila.pl :mrgreen:
Image
Awatar użytkownika
Kuba Galicki

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Rafhart » Czw Paź 29, 2009 3:47 pm

Nie ostre wychodzą bo używasz pewnie KIT-a.
Weź instrukcje i przeczytaj ja, testując ustawienia na aparacie.
Jeśli chodzi o kolory ważny jest WB czyli balans bieli.
Jak będziesz miał jakieś konkretne pytania to pisz śmiało.
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez EsKeL » Wto Lis 17, 2009 9:22 pm

Sprzedałem swój stary aparat bo już mnie denerwował:P Chce kupić nowy i zwracam się do was o pomoc w wyborze. Aparat będę używał głównie do fotografowania modeli ale i na wypad w góry się przyda czy na imprezę przy stole:P Cena nie powinna przekroczyć 1000zł może to być tez używany sprzęt. Chciałem zakupić Sony DSC-H50?
Awatar użytkownika
EsKeL

Miejscowość: Wąbrzeźno /k. Torunia

Postprzez Rafhart » Wto Lis 17, 2009 10:19 pm

http://www.euro.com.pl/kompakty/sony-cy ... 3wodGkS8rQ

Ja bym obstawiał ten aparat ponieważ ma bardzo dobrą optykę i matryce nowego typu Exmor R™ CMOS. Która daje bardzo małe szumu w porównaniu do innych kompaktów. Czyli po prostu robi dobre zdjęcia H50 ma gorszą optykę i matrycę.
Poniżej link do opisu nowej matrycy.

http://www.wyobrazsobie.pl/foto/sprzet- ... -sony.aspx
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez EsKeL » Wto Lis 17, 2009 10:31 pm

Bardzo dziękuję za podpowiedz. Ja przy zakupie zawsze patrzyłem na zoom. W pokazanym przez Ciebie aparacie jest tylko 5 ale to chyba wystarczy na moje potrzeby
Awatar użytkownika
EsKeL

Miejscowość: Wąbrzeźno /k. Torunia

Postprzez Rafhart » Śro Lis 18, 2009 9:41 am

Tak na prawdę zoom nie ma takiego znaczenia bo masz im większy zoom tym gorszej jakości obraz otrzymujemy. Najlepszej jakości obraz otrzymujemy z obiektywów stało ognikowych. Także im mniejszy zoom tym lepsze zdjęcia. :) Jak już będziesz miał aparat daj jakieś zdjęcia testowe.
Awatar użytkownika
Rafhart

Następna

Wróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości