Pytanie o jakość.

Tutaj poruszamy kwestie i zagadnienia nie pasujące do powyższych działów np jak zorganizować warsztat.

Pytanie o jakość.

Postprzez toperz0 » Czw Cze 23, 2011 3:36 pm

Witam.Jako początkujący modelarz mam pytanie dotyczące jakości wykonywania modeli przez poszczególne firmy.Jako punkt wyjściowy wyznaczyłem ZWEZDĘ modeli której to firmy będę unikał na przyszłość , ponieważ są tak niedokładne że pomimo niskiej ceny szkoda na nie pieniędzy.Wiem że zdanie innych kolegów modelarzy może być inne ale za punkt wyjściowy chciałbym właśnie uznać ZWEZDĘ.Załóżmy że ZWEZDA w rankingu otrzymuje "0" punktów.Jak w stosunku do tego wyniku można sklasyfikować następujące firmy. ACADEMY , TAMIJA , MINI ART , CYBER HOBBY , ITALERI , HOBBY BOSS , TRUMPETER , ALAN , BRONCO , AFV , REVELL , TRISTAR , ICM. Moje pytanie dotyczy modeli pojazdów wojskowych w skali 1:35.Chciałbym zaznaczyć że nie chodzi mi o jakąkolwiek reklamę ale o opinie fachowców w celu uniknięcia wyrzucania pieniędzy na modele których nie da się poprawnie skleić.Za pomoc z góry dziękuję.
toperz0

Miejscowość: Łódź

Re: Pytanie o jakość.

Postprzez matek38 » Czw Cze 23, 2011 4:01 pm

Ja uważam że tamija otrzymuje 5 na 5 a Italieri 3/5 . Podaje tylko te dwie ponieważ robię głównie modele tych firm.
Osobiście uważam ze tamija to najlepsza firma.
matek38

Postprzez Michał Pichla » Czw Cze 23, 2011 5:51 pm

kolego a firmy DRAGON nie bierzesz pod uwagę w rankingu? :D
Awatar użytkownika
Michał Pichla

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Przemek Przybulewski » Pią Cze 24, 2011 4:21 am

Poniżej oceniam tylko firmy których modele robiłem (biorę pod uwagę takie elementy jak jakość odlewów i plastiku, spasowanie części, ilość detali, dodatki pudełu, jakość instrukcji oraz kalkomanie):
Tamiya (trzy modele)- 5/5
Iteleri (jeden modele)- 4/5
Trumpeter (dwa modele)- 3/5
Revell (dwa modele) - 1/5
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Miejscowość: Maciejowice

Postprzez Corporal_PL » Pią Cze 24, 2011 6:07 pm

Dla mnie AFV Club i Dragon są bezkonkurencyjne pod względem wykonania i ilości dodatków ale za ta jakość się płaci.Podobnie Tamiya ale tam już jest mniej blach. Academy i Italeri odstaje trochę jakością detali ale cena nie straszy.
Nie umiecie szanować własnej armii-będziecie szanować obcą.

Prawdziwy żołnierz nie walczy dlatego,że nienawidzi to co jest przed nim ale dlatego, że kocha to co jest za nim.

Pieniądze szczęścia nie dają ale za pieniądze można kupić czołg, a czołg daje szczęście.
Awatar użytkownika
Corporal_PL

Miejscowość: Żagań

Postprzez bordawski » Pią Cze 24, 2011 7:56 pm

podłącze się trochę pod to pytanie jakie macie doświadczenia z firmą RPM
bordawski

Postprzez Piotrek.S. » Sob Cze 25, 2011 1:15 am

Średnio fajne te wasze wywody.
Dlaczego?
Bo Zvezda zrobiła ostatnio parę niezłych modeli a Mi-24 wg opinii ludzi którzy mieli styczność z tymi w skali 1:1 jest bliski ideału. Porównajcie Migi-21 bis Zvezdy oraz Fujimi. Może i japończyk ma lepszy look ale "rzondzi" Zvezda bo jest sto razy lepiej zwymiarowana.
Po drugie:
matek38 napisał(a):Ja uważam że tamija otrzymuje 5 na 5 a Italieri 3/5 . Podaje tylko te dwie ponieważ robię głównie modele tych firm.
Osobiście uważam ze tamija to najlepsza firma.

Tamijowskie modele takie jak MiG-29, Su-27, Mi-24 są przepakami Italleri które przecież jest be.
Dla mnie najlepsze modele robi Broplan bo jako jedyny ma w ofercie Puszczyka. Drugim debeściakiem jest nieistniejący już Marfix bo robił Irydę. Jeśli macie lepsze modele tych maszyn wrzucie na forum a ci producenci będą moimi nowymi fanami (albo idolami czy jakoś tak).
Takie porównania nie mają sensu gdyż czasami nieprodukowany wintydż (czyt. vintage) albo niskonakładowy szortran są lepiej zwymiarowane od jakiejś "Tamigawy" która owszem ma niezły detal ale wymiary wzięte z czapy. Jak się klei bo się pudełko podobało albo "tamija jest najlepsza" to owszem można sobie dywagować.
Przy tworzeniu kolekcji wg jakiegoś klucza (użytkownik, kraj, producent, czas) wybiera się najlepszy model danej maszyny albo sięga się po ten jedynym który wymaga nakładu pracy (i on na ogół budzi największy podziw).
Peace...
May you get to heaven a half hour before the devil knows you're dead
Awatar użytkownika
Piotrek.S.

Miejscowość: Oborniki

Postprzez Tomasz Mańkowski » Sob Cze 25, 2011 11:51 am

Piotrek.S ma rację.
Ogólne porównania firm - która najlepsza, a która gorsza - są bez sensu.
Choćby Revell poza swoimi nowymi modelami, w swoje pudełka potrafi zapakować również swoje "wytfory" sprzed lat czterdziestu czy pięćdziesięciu, Zvezdę, ICM czy Italerkę ( drożej niż oryginały ) albo Hasegawę ( za przysłowiowe "pół ceny" )
Lepiej porównywać konkretne modele różnych firm ( w tej samej skali oczywiście ) - wtedy dopiero można stwiedzić że model firmy X jest lepszy/gorszy od modelu takiego samego pojazdu/samolotu firmy Y.

bordawski napisał(a):podłącze się trochę pod to pytanie jakie macie doświadczenia z firmą RPM

Z którą firmą RPM?
Pytam nie bez kozery, bo obecnie pod tym logo dostępne są modele zarówno z RPM Robert Kalinowski jak i RPM Andrzej Gomela ( oraz gdzieś w czeluściach sklepowych magazynów mogą być modele z przed lat, ze wspólnej firmy RPM obu wyżej wymienionych panów... )

Zapytaj o konkretny model np. Forda T Ambulans w skali 1/48, a dostaniesz konkretną odpowiedź...
Tomasz Mańkowski
ImageImage
Awatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
Dobry Duch PWM

Miejscowość: na południe od Warszawy

Postprzez Kiidd » Sob Cze 25, 2011 9:15 pm

Tomasz Mańkowski napisał(a):Zapytaj o konkretny model np. Forda T Ambulans w skali 1/48, a dostaniesz konkretną odpowiedź...

No to pytam, bo mnie lada moment ten model będzie interesował.
Awatar użytkownika
Kiidd

Postprzez bordawski » Sob Cze 25, 2011 11:17 pm

chodzi mi głównie o tankietki TKS i czołg FT - 17
bordawski

Postprzez Tomasz Mańkowski » Nie Cze 26, 2011 10:26 am

Kiidd napisał(a):
Tomasz Mańkowski napisał(a):Zapytaj o konkretny model np. Forda T Ambulans w skali 1/48, a dostaniesz konkretną odpowiedź...

No to pytam, bo mnie lada moment ten model będzie interesował.

To pytaj Krystian :D
W czteryósemce Ford T Ambulans nie przypomina zupełnie poprzednich wyrobów RPMu
Jest delikatny ( tam gdzie trzeba ), dokładnie merytorycznie zrobiony ( tym razem Andrzej miał na wzór oryginał ze Stanów ) i składa się praktycznie jak klocki lego ( zmontowanie - bez podwozia - zajęło mi dwie godziny... )
Na ale... to poprostu nowa jakość, nowa technologia - od poprzedniego Forda T ( zarówno w 1/35 jak i i 1/72 ) minęło blisko dwadzieścia lat...

bordawski napisał(a):chodzi mi głównie o tankietki TKS i czołg FT - 17

Jaka skala?
Jeśli masz na myśli 1/72 są to stosunkowo młode modele ( kilka lat ), choć jakością nieco odbiegają od współczesnych standardów - no ale zamiennika żadnego nie ma...
Jeśli 1/35 - no cóż...
Tankietki to wyroby tankietkopodobne z poprzedniej epoki... ( zresztą i Miraż nie jest tu lepszy ), a Renówka całkiem niezła ( choć dla niewprawnych może być dość kłopotliwa w montażu ) ale zamiennika w plastiku brak... Szatańskim pomysłem są nity na wieży Berliet ( autor tego pomysłu, w swoim czasie, usłyszał ode mnie - jako niezadowolonego klienta - kilka "błogosławieństw tybetańskich"... )
Tomasz Mańkowski
ImageImage
Awatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
Dobry Duch PWM

Postprzez bordawski » Nie Cze 26, 2011 11:00 pm

dzięki za odpowiedź i pomoc w takim razie tankietki sobie daruje, a nad czołgiem pomyśle :)
bordawski

Postprzez bordawski » Pon Cze 27, 2011 10:42 am

jeszcze jedno pytanie a jak jest z jakością vickersa jednowieżowego i 7 tp jednowieżowego od mirage hobby kiedyś składałem renault ue też od mirage kiepskie to było ale coś tam dało się zrobić vickers jest na podobnym poziomie?
bordawski

Postprzez piekielny84 » Pon Cze 27, 2011 12:11 pm

Powiem tak każda firma ma swoje rodzynki np. Italeri ma swojego Pattona Revell robi dobrą pancerkę ale w 1/72 w 1/35 męczę PzH 2000 już drugi rok jeśli chodzi o RPM to na upartego można cos zrobić prosto z pudła i potrzebny jest solidny warsztat narzędziowy.Tamyia a Dragon cóż Dragon ma więcej fototrawień jak dla mnie sporo nieprzydatnych i zupełnie do kosza m.in klamry do narzędzi no takiej tragedii nie widziałem
Awatar użytkownika
piekielny84

Miejscowość: Łódź

Postprzez Tomasz Mańkowski » Pon Cze 27, 2011 12:17 pm

O jaką skalę pytasz? 1/35? czy 1/72?

Jeśli o 1/35 to jednowieżowy 7TP to wyrób z ubiegłego wieku ( z lat bodajże 70-tych/80-tych ) ze spółdzielni "Spójnia", a Vickersy to późniejsze wariacje Miraża ( i nie tylko ) "na temat" na bazie starego modelu "Spójni". Problem w tym, że nikt inny tych modeli nie robi...
Czy podobne jakością do mirażowej Renault UE - chyba zbytnio jakością ( w dół ) nie odstają...

bordawski napisał(a):jmirage hobby kiedyś składałem renault ue też od mirage kiepskie to było ale coś tam dało się zrobić

Z każdego modelu coś tam da się zrobić - wszystko zależy od oczekiwań/wymagań modelarza

Siedemdwójki to wyroby stosunkowo nowe, z przed kilku/kilkunastu lat...
Tomasz Mańkowski
ImageImage
Awatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
Dobry Duch PWM

Następna

Wróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości