Jak robić lepsze zdjęcia ? Masz problem, napisz.

Tutaj poruszamy kwestie i zagadnienia nie pasujące do powyższych działów np jak zorganizować warsztat.

Jak robić lepsze zdjęcia ? Masz problem, napisz.

Postprzez Rafhart » Nie Kwi 01, 2012 7:21 pm

Jak robić lepsze zdjęcia ? Masz problem, napisz. Jeśli ktoś ma problem z robieniem zdjęć lub chciałby robić lepsze zdjęcia proszę zadawać pytania, przedstawiać problemy, postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Re: Jak robić lepsze zdjęcia ? Masz problem, napisz.

Postprzez Przemek Przybulewski » Nie Sty 05, 2014 11:01 am

No właśnie jak robić?
Od zawsze mam z tym problem, pomimo przeczytania kilkunastu artykułów, poradników, zapoznania się z listą potrzebnych rzeczy, przejrzenia dziesiątków wskazówek itp itd, zdjęcia wychodzą z przekłamanymi kolorami i na różnych ujęciach uwidoczniają się różne kolory - raz za czerwono, raz za zielono.
Dysponuję aparatem Canon 450D z obiektywem 18-200, do tego mam statyw, mam również dwa arkusze 70x100 czarnego papieru, różne źródła światła, tylko cały czas coś robię nie tak, bo zdjęcia w większości przypadków pozostawiają wiele do życzenia.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Miejscowość: Maciejowice

Postprzez Rafhart » Nie Sty 05, 2014 9:45 pm

Wrzuć jakieś przykładowe zdjęcia, postaram się pomóc, problem jest z WB, czyli balansem bieli.
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez Przemek Przybulewski » Pon Sty 06, 2014 11:44 pm

To są ostatnie moje zdjęcia, prosto z aparatu, beż żadnej korekty:
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez Rafhart » Wto Sty 07, 2014 5:47 pm

Są bez Exifa, daj takie z danymi, moim zdaniem za duże ISO, nie wiem jakie było F ? , spróbuj ustawić ręcznie balans bieli używając białej kartki.
Polecam Irfanview do zmniejszania i podstawowej obróbki zdjęć.
Daj mi dużą fotkę na Rafhart małpa wp.pl
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez Rafhart » Czw Sty 09, 2014 5:29 pm

Spróbuj jakieś f 16 - 20 , ISO 100 , ogniskowa jak najmniejsza.
Powinno być lepiej, niestety słabym ogniwem jest obiektyw, może masz dostęp do jakiejś "stałki" 50 mm ?
Możesz od kogoś pożyczyć i sprawdzić, będzie o wiele lepiej.
Spróbuj też ustawić balans bieli ręcznie, na białej kartce.
Czekam za zdjęciami z eksperymentów.
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez Przemek Przybulewski » Czw Sty 09, 2014 9:32 pm

Ok. Dzięki za podpowiedzi.
Z obiektywem może być problem. Popytam kumpli w robocie może ktoś coś ma i użyczy na chwilę.
Balans bieli czasami tak ustawiałem ale powiem szczerze, że nie zauważyłem różnicy.
Będę musiał poeksperymentować przy stałym ustawieniu sceny i świateł a różnymi parametrami w aparacie.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez OldMan » Pią Sty 10, 2014 12:38 am

Pokaż jakie masz źródła światła.
Awatar użytkownika
OldMan

Postprzez Rafhart » Pon Sty 13, 2014 11:20 am

OldMan napisał(a):Pokaż jakie masz źródła światła.

Światło jest ok, nie ma dużych cieni nie jest idealnie, potrzebny by był namiot bezcieniowy.
Myślę żeby było lepiej potrzebny jest lepszy obiektyw.
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez fotogrimes » Śro Sty 22, 2014 12:32 am

Według mnie tu jest dużo winy wynikającej z komprecji zdjęcia i jego zmniejszenia. Jak ja robię zdjęcie na potrzeby internetu to wpierw wyostrzam zdjęcie w shopie, potem zmniejszam do wymiarów 900x600, jeszcze raz wyostrzam i zapisuję dla internetu i urządzeń. Jakość jest znacznie lepsza niż gdybym wrzucił surowiznę lub nawet zmniejszone zdjęcie ale bez wyostrzania. Interpolacja niestety robi swoje.
Co do szkła, to jeśli jest statyw nie powinno być problemu. Nawet kit przymknięty w okolice F/12 jest ostry. Z wartością przysłony nie należy również przesadzać, bo wystąpi dyfrakcja a co za tym idzie spadek ostrości na krawędziach.
Tu dochodzi jeszcze wysokie ISO- im wyższe ISO tym większy szum, degradacja koloru i spadek ilości detali.
Kolejna kwestia- lepiej robić na długiej ogniskowej, bo nie ma dystorsji. Niektóre aparaty lub obiektywy w zależności od rodzaju mają funkcję macro. Zazwyczaj jest ona dostępna wyłącznie na szerokiej ogniskowej. W takim wypadku często lepiej zrobić zdjęcie z większej odległości tak aby model nie zajmował całego kadru i potem wycięcie na komputerze. Na potrzeby internetu nie potrzebujemy rozdzielczości więc nie szkoda tych straconych pikseli.
Kolejny błąd który robią osoby korzystające ze statywu to naciskanie spustu migawki. W przypadku korzystania ze statywu włączamy samowyzwalacz lub używamy pilota aby nie poruszyć aparatem. Naprawdeiele nie trzeba aby zdjęcie wyszło poruszone.
Lampa błyskowa (wbudowana)- samo zło i używać jej należy tylko wtedy gdy nie ma innego wyjścia.
Można pisać i pisać. Postaram się kiedyś sklecić jakiś poradniczek :)
fotogrimes

Postprzez Rafhart » Śro Sty 22, 2014 10:34 am

fotogrimes napisał(a):Można pisać i pisać. Postaram się kiedyś sklecić jakiś poradniczek :)

Liczę na to ;o)
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez Przemek Przybulewski » Wto Mar 11, 2014 2:58 pm

Zródło światła to zazwyczaj dwie-trzy żarówki. Normalne, nie energooszczędne czy jarzeniówki.
Zresztą jak mieszam żródła światła to zdjęcia wychodzą jeszcze gorsze. Lewa część zdjęcia jest ciepła a prawa zimna. :?

Zdjęcia robię ze statywu z wywalaniem po dwóch sekundach po naciśnięciu spustu.
Fakt ISO moge zmiejszyć i zobaczyć co będzie.
Próbuję przed kupnem (bo niewiem czy warto) od kogoś pożyczyć stałą 50mm na dzień dwa i zobaczyć jakie zdjęcia wyjdą.
Na nieszczęście większość osób które znam albo ma Nikony albo nie ma takiego obiektywu.

Dziękuję bardzo za pomoc. Postaram się niedługo sfotografować z nowymi opcjami/kombinacjami i wtedy się podzielę spostrzeżeniami.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez Piotr70 » Sob Maj 10, 2014 3:25 pm

Czy zna lub używa ktoś dobrą aplikację do robienia zdjęć w skali micro do Iphone 4S? Wiem,że dla fotografii i fotografów nie brzmi zbyt profesjonalnie,ale dla mnie to najszybszy sposób na podzielenie się fotkami na forum.
Image
Awatar użytkownika
Piotr70

Miejscowość: Szczecin/East Midlands

Wróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości