Składanie modeli, kilka pytań.

Tutaj poruszamy kwestie i zagadnienia nie pasujące do powyższych działów np jak zorganizować warsztat.

Składanie modeli, kilka pytań.

Postprzez Maly7 » Wto Cze 12, 2012 6:10 pm

Witam.
Zamierzam powrócić do składania modeli po dość długiej przerwie (20 lat). Ponieważ za gówniarza były inne czasy moje doświadczenia z modelarstwem kończyły się tylko na ich klejeniu. Nie miałem żadnego kontaktu z malowaniem. Całą noc czytałem Wasze forum i dowiedziałem się sporo rzeczy jednakże mam kilka drobnych pytań i proszę o pomoc:)

Chciałbym składać modele okrętów najlepiej w skali 1:400, na początek polskie jednostki - ORP Błyskawica (znany mi bardzo dokładnie ze służby) i inne np.: Metalowiec, Grom, Burza, Orzeł... fajnie jakby był dostępny również ORP Pułaski. Marzeniem byłyby okręty Dywizjonu Zabezpieczenia Marynarki Wojennej ORP Arctowski lub Heweliusz.

Moje pytania podzieliłem na kategorie aby łatwiej było mi (i zapewne Wam) śledzić wątek.

Farby
1) Na ile wystarczają farbki przy malowaniu pędzlem? Na myśli mam pojemniczki 10ml Pactry. Wiem, że zależy to od ilości danego koloru na modelu ale tak na oko... 1 pojemniczek wystarcza na 1 model?
2) Wyczytałem, że farby akrylowe można rozcieńczać wodą ale się tego nie zaleca. Czy zwykły rozcieńczalnik Wamod będzie zadowalający?
3) Jak dobrać kolory danej firmy do modelu? Zamierzam do nauki kupować farby akrylowe Pactra, w instrukcji modelu ORP Błyskawica napisane jest, że będę potrzebował 10 kolorów i jest lista według 3 firm: Revell, Humbrol, Tamiya... i np.: Humbrol miniowy 100 to w palecie Pactr'y... ?? Jak i gdzie to sprawdzić?

Pędzle
1) Czy taki zestaw pędzli będzie dobry?
a) Pędzel okrągły 00
b) Pędzel okrągły 0
c) Pędzel okrągły 1
d) Pędzel okrągły 4
e) Pędzel płaski 1
f) Pędzel płaski 4
są to pędzle do farb akrylowych, nie mogłem znaleźć w normalnych pędzlach rozmiaru 00 ale znalazłem w retuszerskich (to to samo nie??)

2) Czym myć pędzle malując akrylami? Domyślam się, że zwykła woda wystarczy skoro teoretycznie farby akrylowe można rozcieńczać wodą.
3) Czy lakier nakładamy pędzlem tym samym, którym nakładamy farby (ja bym tego nie robił)? Czy do lakieru ma się osobny pędzelek i tylko do tego się go używa (na logikę tak najlepiej)?
4) Czym myć pędzel po lakierowaniu? Ogólnie pracuję w drukarni i mam dostęp do różnych środków chemicznych w tym np.: UV Wash - myjemy nim wszystko, co miało kontakt z lakierem UV. To będzie dobre?

Malowanie
1) Czy działa okrętów, wieżyczki, anteny i inne "pierdoły" malować już po sklejeniu, czy też przed?
2) Linie podziału kamuflażu robić przed klejeniem czy po?

Lakiery
1) Czy sidolux kładziemy zawsze po zakończonym malowaniu modelu? Są jakieś wyjątki?
2) Sidloux ma być do ochrony i połysku drewna... a czy do paneli może być?:)
3) Sidolux kładziemy pędzelkiem?
4) Sidolux ma połysk... na to kładziemy kalkomanię... ponieważ okręty nie mogą się błyszczeć powinienem położyć potem na to wszystko jeszcze lakier matowy?

Sklep
1) Gdzieś na forum, chyba w bazie wiedzy podane były adresy sklepów, w których można dokonać zakupów. Problem w tym, że linki nie działały:) Gdzie mógłbym kupić te elementy (przy okazji czegoś mi brakuje?):

- Klej Contacta Professional z igłą do plastiku 25g
- Farba akrylowa Pactra 10ml - 10sztuk
- Model ORP Błyskawica wz. 65
- Sidolux - ochrania i nabłyszcza drewno 500ml
- Pędzel okrągły 00
- Pędzel okrągły 0
- Pędzel okrągły 1
- Pędzel okrągły 4
- Pędzel płaski 1
- Pędzel płaski 4
- Rozcieńczalnik 75ml
- Taśma maskująca 6mm 18m
- Lakier bezbarwny mat 28ml

Na razie to wszystko:)

Pozdrawiam
Maly7

Re: Składanie modeli, kilka pytań.

Postprzez grzes430 » Wto Cze 12, 2012 7:33 pm

Farby:
a) Co najmniej kilka modeli przemalujesz z jednej puszki.
c) http://www.paint4models.com/paintchart/ ... 0101d.htm#
Świetna stronka. Polecam.

Sklep
Jest wiele sklepów godnych polecenia. Ja mogę ci polecić:
hobby.szeroka5.pl
exito.sklep.pl
mojehobby.pl

Co do reszty czekaj na odpowiedzi innych. Nie jestem na tyle doświadczony i nie mam tyle wiedzy by udzielać porad początkującym.
grzes430

Miejscowość: Racibórz

Postprzez Rafhart » Śro Cze 13, 2012 12:00 am

Sklepy:

viewtopic.php?f=44&t=11456&start=60

Proponuje jeszcze poczytać "ABC modelarstwa".
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez Maly7 » Śro Cze 13, 2012 1:00 am

Ze sklepów coś wybiorę.
ABC modelarstwa przeczytałem zanim założyłem temat.
Maly7

Postprzez Rafhart » Śro Cze 13, 2012 9:13 am

Farby.
1. Trudno powiedzieć zależy od wielkości modelu i ilości warstw, nie zdarzyło mi się wykorzystać całej farbki na jeden model.
2. Farby akrylowe miesza się wodą, rozcieńczalnikiem Gunze niektórzy używają wódki.
3. Poszukaj w internecie przeliczników, kup przelicznik w sklepie.

Pędzle, kup wszystkie.
Myj zmywaczem do paznokci, ważne żeby pędzel był czysty.

Malowanie, jak Ci wygodnie, pewne elementy trzeba malować przed złożeniem.

Moja rada jest taka kup sobie jakiś model zacznij składać i wrzucaj relacje na forum. Jak będziesz maił jakieś problemy pytaj.
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez Maly7 » Czw Cze 14, 2012 5:59 pm

Dzięki, a odpowiedzi na inne pytania?

Mam kolejne...
Czy jeżeli zdecyduję pomalować niektóre elementy przed ich klejeniem to najpierw mam je wyciąć (niektóre są naprawdę małe)?
Maly7

Postprzez Brutus79 » Czw Cze 14, 2012 9:00 pm

Maly7 napisał(a):Mam kolejne...
Czy jeżeli zdecyduję pomalować niektóre elementy przed ich klejeniem to najpierw mam je wyciąć (niektóre są naprawdę małe)?

Rób tak jak jest Ci wygodnie. Jak jest dostęp do elementu, który można pomalować po sklejeniu, to nie ma sensu malować go w ramkach, jak nie ma to można go pomalować, potem wyciąć i ewentualnie zrobić małą poprawkę farbą w miejscu wycięcia.
Awatar użytkownika
Brutus79

Postprzez Maly7 » Sob Cze 16, 2012 4:12 pm

Ok, dzięki za odpowiedzi.

Podczas składania zamówienia zapomniałem zakupić do modelu nici i linek modelarskich... a okręt takowych potrzebuje. Koszt wysyłki jest 2 razy większy niż wartość tych linek dlatego... można je czymś innym zastąpić? Czytałem, że żyłka wędkarska 0,25mm by się nadawała ale czy to jest sens iść w takie zamienniki??

Moje 2 pytanie dotyczy Sidolux'u... czy naprawdę tego używacie, czy tylko polecacie sknerom?
Maly7

Postprzez Brutus79 » Sob Cze 16, 2012 5:05 pm

Maly7 napisał(a):Moje 2 pytanie dotyczy Sidolux'u... czy naprawdę tego używacie, czy tylko polecacie sknerom?

Ja nie używam. :mrgreen:
Kupuję sobie słoiczek lakieru Model Master, który wystarcza mi na pomalowanie 2-3 modeli aerografem 2-krotnie. W moim przypadku samolotów.
Jak masz zamiar sklejać hurtowo, to Sidolux (lub jego odpowiednik) jest bardziej opłacalny, jak nie bierz lakier. Jak Cię stać, to najlepiej w sprayu.
Awatar użytkownika
Brutus79

Postprzez Rafhart » Nie Cze 17, 2012 11:03 am

Sidolux jest dobrym produktem używam go od kilku lat.
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez Andrzej Hołowacz » Nie Cze 17, 2012 4:56 pm

Rafhart napisał(a):Sidolux jest dobrym produktem używam go od kilku lat.

To szczęściarz jesteś - masz jeszcze stary produkt - taki sprzed paru lat ?
Wydaje mi się, że ten nowy aktualnie produkowany to się nawet nie umywa do tego co było produkowane 10 lat temu.
Mi jeszcze zostały ze 2 butelki takie sprzed paru lat ...
:mrgreen:

Może być tak, że ten aktualnie produkowany może się różnić od tego starego.
Pozdrawiam
Andrzej Hołowacz

http://smg.photobucket.com/albums/v297/aholowacz/
Awatar użytkownika
Andrzej Hołowacz

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Maly7 » Pon Cze 18, 2012 1:57 pm

Mam następne pytanie, tym razem dotyczy relingów.

Wychodzi na to, że zakupię te:
http://www.mojehobby.pl/products/Relingi-604357.html

W jaki sposób je się przykleja i kiedy (domyślam się, że jeszcze przed malowaniem inaczej klej rozpuści farby).
Na screenach widać, że polecają klej cyjanoakrylowy (normalny nie może być?)

Pozdrawiam
Maly7

Postprzez grzes430 » Pon Cze 18, 2012 3:24 pm

Czemu nie założysz normalnego warsztatu?
grzes430

Miejscowość: Racibórz

Postprzez Brutus79 » Pon Cze 18, 2012 8:58 pm

Wszystko co nie jest plastikiem (polystyrenem inaczej PS) przyklejasz na klej CA (np. kropelka, super glue itp.).
Poza kalkami oczywiście. :D
Normalnych, nie normalnych itp. nie używaj, bo albo zeżrą plastik, albo odpadnie.
Awatar użytkownika
Brutus79

Postprzez Modelarz =) » Sob Kwi 05, 2014 12:05 am

Pactra jest ok,cyjanoakryl z Wamodu też,żyłki mogą być,pędzle wszystkie.Niektóre części jak np.armaty możesz pomalować w ramce,jeśli są połączone tylko podstawą obejdzie się bez poprawek. :)
Modelarz =)

Następna

Wróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości