Powrót do modelarstwa po kilkunastu latach

Tutaj poruszamy kwestie i zagadnienia nie pasujące do powyższych działów np jak zorganizować warsztat.

Powrót do modelarstwa po kilkunastu latach

Postprzez Solo » Śro Gru 19, 2012 1:38 pm

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum.

Dawno temu, w czasach bujnej młodości jedną z moich pasji było modelarstwo redukcyjne, ale jakoś tak mi przeszło, a raczej kombinacja braku czasu/wytrwałości oraz inne zainteresowania sprawiły, że porzuciłem moje modele. Przedwczoraj, jakoś tak przypadkiem wziąłem do ręki kurzący się w pudle dziób rozgrzebanego modelu F-14 Hasegawy i poczułem, że jednak chcę do tego wrócić.
Bardzo. :)

Ale minęło już dobre kilkanaście lat od czasów gdy się tym zajmowałem, więc w zasadzie czuję się jak zupełny nowicjusz, szczególnie że nawet przed tą przerwą nie byłem zbyt doświadczonym modelarzem. Dlatego też pomyślałem, że zanim zacznę poproszę o poradę fachowców na tym forum. Z góry przepraszam za natręctwo, bo pewnie takich jak ja jest tu wielu, ale nie mam wyjścia, sam nie dojdę do tego wszystkiego. Oto moje pytania dotyczące problemu:

1. Model: od czego zacząć. Moje zainteresowania w tym temacie są dość konkretne i wąskie jednocześnie - amerykańskie lotnictwo współczesne. Do tego mam ogromną ochotę zacząć od dużego modelu, a więc skala 1:32, najchętniej jak najlepszej marki, żeby kombinacja mojej niezręczności i braku doświadczenia została skompensowana dobrej jakości modelem. Zacząłem rozważać dwa modele na początek:
Academy 12106 F-16CG Block 40
albo
Academy 12107 McDonell-Douglas F/A-18A+ (VMFA-232 Red Devils)

A może coś innego? Jakie są w tej chwili najlepsze firmy na rynku, jeśli chodzi o zakres modeli który podałem?
No i tak, wiem że to może zostać uznane za wysokie progi dla takiego laika jak ja, ale pomyślałem sobie, że jeśli zacznę od czegoś mniejszego, gorszej jakości i mi nie wyjdzie, to zupełnie się zniechęcę i skończę z modelarstwem raz na zawsze. A tak, będę starał się jak najlepiej, bo będę wiedział że poprzeczka postawiona jest wysoko.
Cena? No cóż, jestem gotów wydać sporo, jeśli pokażecie mi że warto, choć naturalnie bez szaleństw. Ceny w podanych przykładowych modelach są do zaakceptowania, więc wolałbym nie przekraczać tego poziomu (mniej więcej), no chyba że warto.

2. Sprzęt: zrobiłem sobie małą inwentaryzację i wyszło mi, że w zasadzie niczego nie mam, albo wszystko jest już takie stare i wymagające odświeżenia, albo naprawy. Na pewno musze sobie kupić nowy aerograf oraz jakiś w miarę tani (różne osoby różnie to rozumieją) ale przyzwoity kompresor. Tutaj kompletnie nie mam rozeznania, dlatego bardzo proszę o porady.
Pamiętajcie, że jestem początkujący i po tym pierwszym modelu może nie być drugiego. Wiem jednak, że nie warto kupować bardzo taniego sprzętu, nawet jeśli zasłania się argumentem "nowicjusza". Doradzicie?

3. Techniki i sztuczki modelarskie: tutaj jest gorzej, bo może nie mam dwóch lewych rąk, ale jak mi ktoś nie pokaże jak zrobić to i tamto tak i tak, to sam będę się męczył a efekty nie będą zadowalające. Dlatego napiszcie mi proszę, czy są może na YT jakieś fajne kanały poświęcone modelarstwu, a może jakieś strony z poradami. Sam nie mogę wiele znaleźć, więc może mnie naprowadzicie. Idealne byłyby miejsca, gdzie tematycznie podzielono by instrukcje dotyczące poszczególnych zagadnień modelarstwa redukcyjnego.

4. Sklepy: tutaj jest jeszcze gorzej, bo sklepów w sieci jest multum, a ja praktycznie żadnego nie znam.
Na oko w tej chwili największą ofertę (modele i sprzęt) ma moje hobby.pl, ale może są jakieś inne fajne?
Ze sklepów nieinternetowych znam tylko Martolę, ale to jeszcze z czasów gdy była Pruszkowie, więc nie wiem jak tam teraz jest. Mieszkam pod Warszawą, więc siłą rzeczy interesują mnie sklepy w Warszawie (bo pod Warszawą to chyba niczego nie ma, a może się mylę?).

Podsumowując: mam w tej chwili dużo chęci, jestem gotowy na spore wydatki jakie mnie czekają, potrzebuję tylko dużo dobrych porad i ukierunkowania mnie, żebym nie zmarnował mojego czasu, pieniędzy i wysiłku.
Przepraszam za takiego długaśnego posta, ale musiałem dokładnie opisać jaki jest mój problem.
Jeśli ktoś będzie chciał mi pomóc, to serdecznie z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Solo

Wróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość