pytanie o drona

Tutaj poruszamy kwestie i zagadnienia nie pasujące do powyższych działów np jak zorganizować warsztat.

pytanie o drona

Postprzez MarcinZm » Pon Lip 14, 2014 9:34 pm

Witam!

Planuję kupić drona czyli latający quadrokopter, który pozwoli mi kręcić filmiki i robić zdjęcia z wysokości. Filmowanie i fotografowanie to moja pasja, stąd podążając za duchem czasu, planuję kupić drona.

Proszę Was o wypowiedź jakie mam prawa i obowiązki jeśli chodzi o pilotowanie dronami i to gdzie mogę i gdzie nie mam prawa puszczać drona.

1) Nie jest jasne dla mnie to, czy ktoś ma prawo przyczepić się do mnie jeśli będę np. operował dronem np. koło stadionu piłkarskiego pilotując dronem w zasięgu wzroku, ale nad płytą boiska.

2) Czy ktoś ma prawo się przyczepić do mnie jak będę stał na ulicy ogólnodostępnej ale będę puszczał drona nad czyjąś (prywatną) działką/terenem?

3) Załóżmy, że mieszkam na osiedlu ogrodzonym płotem, znajduje się albo wewnątrz albo na zewnątrz osiedla zarządzanego przez wspólnotę. Czy w takim przypadku pilotowanie drona na zewnątrz i w drugim przypadku wewnątrz osiedla nad blokami lub na terenie należącym do wspólnoty jest łamaniem przepisów? Czy muszę się zgłosić do wspólnotę o zgodę na tego typu rzeczy? Czy tak samo jest w przypadku starych osiedli czy w takim przypadku powinienem zgłosić się do spółdzielni o tego typu loty nawet jak są wykonywane w "polu widzenia drona".

Proszę pomóżcie

Pozdrawiam

Pozdrawiam i dziękuję
Marcin
MarcinZm

Re: pytanie o drona

Postprzez hovek88 » Pon Lip 14, 2014 9:54 pm

Pytanie na forum:
a) prawnicze
b) fotograficzne

No ale na bank nie tutaj... :shock:

Na operowanie czymkolwiek, na terenie prywatnym, musisz mieć zezwolenie. A w Polsce to jak nawet masz prawo to sie ktos przyczepi.
Awatar użytkownika
hovek88

Postprzez MarcinZm » Pon Lip 14, 2014 10:04 pm

Na forum prawniczym nikt nie udzielił mi odpowiedzi. Chyba temat jest zbyt młody i nierozpoznany przez większość prawników.

Co do operowania na terenie prywatnym muszę mieć zezwolenie - z tym się zgadzam, ale mi chodziło o sytuacje, kiedy będę operował dronem (czyli inaczej pisząc będę stał dwoma nogami) na terenie ogólnodostępnym,
czyli należącym do np. miasta/gminy, to chyba wtedy nie muszę mieć żadnej zgody bo jest to dobro publiczne, no i właśnie z tego miejsca będę chciał operować dronem np. nad boisiem piłkarskim.
MarcinZm

Postprzez hovek88 » Pon Lip 14, 2014 11:47 pm

Nie liczy sie gdzie ty stoisz, tylko bardziej gdzie lata dron. A jesli chodzi o lot w miejscu publicznym, to liczy sie poczucie bezpieczenstwa publicznego. Jesli jest wystarczajaco duzo miejsca miedzy dronem a publika to moze byc ok, jesli ktos ci zwroci uwage, to wiedz ze ma do tego pelne prawo, a ty musisz sie przystosowac. Zapytaj w klubie modelarskim RC dlaczego nie moga zabrac swojej Cessny 1/6 na rynek i polatac, powinno to rozwiac kilka watpliwosci.
Prawnicy to juz wiedza dokladnie co gdzei i jak w tej sytuacji, ale tam trzeba placic za porade...
Awatar użytkownika
hovek88

Wróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość