SBS Odlewy gipsowe.

Tutaj poruszamy kwestie i zagadnienia nie pasujące do powyższych działów np jak zorganizować warsztat.

SBS Odlewy gipsowe.

Postprzez Przemek Przybulewski » Pią Paź 24, 2014 10:57 am

W wątku o AS-90 obiecałem, że przygotuję SBSa jak robię odlewy gipsowe.
Zaznaczam, że jest to metoda której używam i daje według mnie bardzo dobre efekty, jednakże nie gwarantuję niczego.
W razie pytań lub nieścisłości służę pomocą.

Na początek potrzebujemy formy. Ja swoją zrobiłem z HIPSu, dno z 0,5mm aby było w miarę elastyczne a boki z 0,75mm.
Klejone na Thin Cement Tamiya a dodatkowo na zewnątrz wzmocnione klejem CA:
Image

Następnie smaruję formę olejem lniany bo taki mam na warsztacie ale przypuszczam, że każdy inny się nada. Należy tylko uważać, żeby nie zostały na formie włosy z pędzla:
Image

Nastepnie wsypuję drobny piasek, taki dla szynszyli. Sprawdza się idealnie ze względu na swoją jednorodność i drobnoziarnistość:
Image

Po równomiernym rozsypaniu w formie, nadmiar wysypuję i dodatkowo strzepuję aby nie zostało za dużo piasku:
Image

Używam zwykłego gipsu z marketu budowlanego, w tym przypadku potrzebuję zabarwionego w masie odlewu dlatego dodałem trochę czarnego i ziemistego pigmentu
oraz odrobinę drobno przesianej ziemi aby zmienić strukturę odlewu z gładkiej na grudkowatą. Dodatkowo dodałem też trochę wikolu, dzięki czemu masa dłużej zastyga
i po związaniu jest nadal w miarę miękka i łatwa w obróbce (bardziej plastyczna) a po całkowitym zastygnięciu odlew jest twardszy i mniej kruchy i łamliwy.
Image

Dolewam trochę wody aby masa była bardzo gęsta, dzięki czemu łatwiej się rozciera grudki, kiedy zrobi się jednolita, dolewam wody i mieszam aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
Zazwyczaj dążę do uzyskania gęstości śmietany lub rzadszej po czym wlewam do formy.
Image

Wlałem tylko pół formy bo chciałem dodatkowo zatopić w masie siatkę imitującą zbrojenie:
Image

Następnie dolewam z naddatkiem aby gips wystawał ponad formę, pęcherzyki powietrza zgromadzą się u góry i łatwo je będzie usunąć:
Image

To co zostało, wlewam do jakieś przypadkowej formy, po co ma się marnować a kostka brukowa może się kiedyś przydać:
Image

Po kilku minutach kiedy gips zgęstnieje, zaczynam zbierać jego nadmiar gładkim patyczkiem:
Image

Aż do uzyskania w miarę równej i gładkiej powierzchni:
Image

Kiedy odlew stwardnieje można go wyjąć i odłożyć do wyschnięcia:
Image

W zależności od użytych materiałów i proporcji gipsu, wody, wikolu itp, cała produkcja odlewu od momentu smarowania do wyjęcia z formy zajmuje mi około 20 minut.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Miejscowość: Maciejowice

Re: SBS Odlewy gipsowe.

Postprzez hovek88 » Pią Paź 24, 2014 1:06 pm

Swietny pomysl, szczegolnie z tym zbrojeniem!
Awatar użytkownika
hovek88

Postprzez Biskup » Pią Paź 24, 2014 8:40 pm

Super i dzięki za podzielenie się.
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez Przemek Przybulewski » Sob Paź 25, 2014 7:04 am

Proszę bardzo. Może się przyda.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Miejscowość: Maciejowice

Postprzez Vasquez_ck » Pią Lis 07, 2014 10:27 pm

Jest inspiracja :) Ale narazie muszę wybrać jakiś model z grupy pojazdów wojskowych jako mój debiutujący tylko ciężko się zdecydować :roll: Najgorsze jest to że nie mam sprecyzowanych zainteresowań...
Vasquez_ck

Wróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość