MP 40 1:1

Modele z zapałek i drewna: dyskusje ogólne, warsztat i galeria.

MP 40 1:1

Postprzez fiedotow » Czw Mar 13, 2008 10:13 pm

Takie były początki. MP40 cincińskiej firmy DE w ogólnym zarysie przypomina pierwowzór.
Dużo pracy potrzeba, by przypominał go jeszcze bardziej. Po pierwsze szpecąca grawerka z lewej strony ebonitów. Po drugie niewłaściwy kształt kanału, w którym przesuwa się rączka naciągu. Po trzecie niewłaściwy kształt rączki naciągu. Po czwarte brak okna wyrzutu łusek. Po piąte, szóste, siódme… Prace rozpocząłem na początku ubiegłego roku. Prace trwają do dziś z różnych przyczyn. Brak czasu, zniechęcenie, brak pomysłu, etc. Kilkakrotnie rozglądałem się za koszem…
Image Image
Oto widok ogólny...
Image

Image
... i kilka detali...
Image Image Image Image
... cztery strony świ... magazynka...
Image wzmocniona i poszpachlowana kolba... Wnętrze wypełnione jest odcinkami stalowego pręta o przekroju kwadratowym i żywicą.
Miała to być sprawna replika ASG, więc niestety kilka niezgodności z oryginałem będzie. Choćby rowek wzdłuż listwy suwadła, który jest wewnętrznym jego prowadzeniem.
Image Zespół zamka. Image Rączka naciągu.
Image To samo po pomalowaniu srebrnym podkładem.
Image Tu lufa wewnętrzna osadzona w obudowie z repliki.
Image Częściowo poprawiony pierścień zawieszenia.
Image Zmontowany na próbę przed malowaniem zamka.
Niestety, w trakcie prób strzeliła mi listwa, na której mocowana jest rączka naciągu. Musiałem robić wszystko od początku. Zwiększyłem powierzchnię klejenia a jako replika raczej nie będzie używana "bojowo" nie będę już próbował czy "strzela". Szczeliny wypełniłem opiłkami plastiku nasączonego SuperGlue. Diabelstwo jest tak twarde, że miałem trudności z piłowaniem zdzierakiem do metalu :D
Image Image Image tu już po pomalowaniu.
Wewnętrzna średnica wylotu lufy ma 13,5 mm a powinno być 9. Nie miałem rurki, która by pasowała. Zrobiłem ją z pasków papieru nasączanego SuperGlue.
Image
Nastąpił moment połączenia połówek korpusu. Do klejenia użyłem kleju do ABSu. Całość oczywiście skręciłem wkrętami, których otwory następnie zaślepiłem. Poprawce uległ też zespół muszki. Wylot lufy pomalowałem Pactrą Gunmetal.
Image Image Image
Image Image
Pomalowane elementy na srebrno i część na czarno. Poszpachlowane JB Weldem połączenie połówek korpusu i zaklejone Poxiliną otwory od wkrętów.
Image Image Image
Zaczęło się docieranie malowanych na czarno elementów. Trwa to żmudnie i monotonnie.
Image Image Image Image
Image Image Image Image
Próbny montaż i trochę rytownictwa.
Image Image Image Image
Oto, co dziś powstało: śruba w korpusie i w chwycie (atrapy, bo wnętrze wypełnione stalą) i dokończone malowanie bakelitki podlufowej (jeszcze się błyszczy, bo lakier nie wysechł). Dużo roboty miał dziś Mr JB Weld. Fajny klej - polecam.
Image Image Image Image Image
Image
P.S. Zapomniałem o pierścieniu do pasa nośnego.
Spitfiry i MiGi są jak chipsy - jeden to za mało!
Awatar użytkownika
fiedotow

Miejscowość: Kołobrzeg

Postprzez Rafhart » Czw Mar 13, 2008 11:42 pm

Kibicuje , zobaczymy co z tego wyjdzie.
:)
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez fiedotow » Wto Kwi 08, 2008 6:54 am

Stan surowy gotowy. Pozostaje malowanie. Pierwsza warstwa podkładowa srebrnym już jest. Wybaczcie jakość zdjęć, ale to z telefonu.
Image Image Image Image
Image Image Image
Awatar użytkownika
fiedotow

Postprzez fiedotow » Czw Kwi 10, 2008 9:44 pm

I znowu zdjęcia komórkowe. Lewa strona bakelitu i chwytu ebonitowego. jeszcze schną, stąd połysk. Ebonit to Humbrot 10 jako podkład i na jeszcze mokry nakładany 21. Oba połysk. Na to pójdzie 135, półmatowy lakier.
Image Image Image Image
Awatar użytkownika
fiedotow

Postprzez fiedotow » Nie Kwi 13, 2008 12:08 pm

Oto Panie i Panowie finał! Tak wygląda w świetle dziennym mój MP40. Jeszcze pas nośny z Allegro i gotowe. Waga 2.150
Image ImageImage
Awatar użytkownika
fiedotow

Wróć do Zapałki i drewniane

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość