Propozycja projektu - jeszcze bez nazwy

Pomysły i sugestie odnośnie nowych i aktualnie trwających konkursów i projektów.

Jaki pojazd skłonny jesteś zrobić w tym projekcie grupowym?

Kubelwagen/Schwimmwagen/Kafer
11
26%
Willys
9
21%
Sd.Kfz. 251
4
10%
KW-1/KW-2
5
12%
Mercedes L 4500
2
5%
Pz.Kpfw. I
1
2%
Humvee
6
14%
Steyr
4
10%
Horch
0
Brak głosów

Razem głosów : 42

Postprzez Tomek Hejmo » Pią Mar 26, 2010 11:24 am

Tomek RS napisał(a):Ale poza nami mistrzami, jest tu jeszcze grono małolatów, którzy slepią się na to, co Panowie Wiara pokazujecie, ślepią i ocierają smarki z nosa, popadając w coraz większe zniechęcenie, bo i jak nam tu dorównać?

Ja bym chciał zrobić coś właśnie dla nich. Dla tych biednych szaraków z cienia, których to właśnie MY możemy ciągnąć za uszy w górę.

Założę się, że sporo dzieciaków (przepraszam Was, Dzieciaki) przeglądających to forum nie ma śmiałości dołączyć do projektu, ze względu na niską samoocenę oraz strach przed majestatem(...)

Ja bym chciał zrobić coś właśnie dla nich, żeby mieli poczucie, że moga spokojnie zapytać i otrzymają odpowiedź, żeby ich ośmielić, zachęcić i utrwalać w nich chęć do dalszego zlepiactwa.

Napiszę to tak, jak ja to widzę, najwyżej ktoś mi kręgosłup wyprostuje później ;)
Piotrku, na to co Tomek zawarł w powyższym cytacie wcale nie trzeba projektu grupowego. Tomek podszedł do sprawy bardzo ambitnie i chciał wciągnąć w taką zabawę wszystkich. Cała idea tego projektu polegałaby na niczym innym, jak podążaniu ścieżką wytyczoną przez Tomka - ja się nie podejmę bycia nauczycielem dla innych. Jest sens, żebyśmy razem z kilkoma juniorami podążali tą drogą? Przyznam, że ja go nie widzę. Jak Tomek chce kształcić młodych, a nie odpowiada mu metoda z poprzedniego mojego postu, to niech walnie SBSa - jak Jacenty z tym jego potworem - tylko dla mniej zaawansowanych, i tyle. Wkręcanie pozostałych "starych" nie ma dla mnie sensu - z szacunku dla Tomka nie będą mu się wtryniał w doktryny, a zmienić pokazywaną technikę na swoją, już przyzwyczajoną też się nie da, bo się dzieciakom namiesza w główkach.

Tomek RS napisał(a):Przede wszystkim zaś, żeby przestali w końcu niszczyć modele, na które mnie nie stać. Na to nie mogę spokojnie patrzeć :D

Masz kogoś konkretnego na myśli? :>

EDIT:
Odezwałem się do Ciebie na gg, nie wiem, czy jesteś. Jak coś to mój numer - 2870713. Będzie łatwiej i szybciej.
Tomek Hejmo
Uzytkownik usunięty

Miejscowość: Chrzanów woj. Małopolskie / Gliwice

Postprzez Tomek RS » Pią Mar 26, 2010 12:12 pm

Tomek, tylko żebyś ani Ty, ani nikt inny tutaj nie odniósł wrażenia, że się do niego dopiercośtam. Nic z tych rzeczy, nie jestem zainteresowany narzucaniem komukolwiek swojego zdania, a satysfakcja z wygrywania jakichkolwiek wojenek skończyła się dla mnie wraz z rozwodem. Każda wojna to straty, dlatego staram się ich unikać.

Staram sie naświetlić moją wizję i chyba faktycznie należałoby ją oderwać i opracować plan niesienia kaganka w osobnych wątkach. Pomyślę.

Co do walenia SBS-a, to jest jedno ale: będzie to MÓJ wątek, gdzie będę pokazywał, co i jak ja robię. Ale nie będzie tam możliwości zaprezentowania się tego, kto dany efekt będzie chciał przećwiczyć moja metodą, wg moich wskazówek. Dlatego uważałem, że należy to robić grupowo. Przy takim podejściu łatwiej jest pracować na tym samym modelu, to oczywiste.

Co do pytań o Panzernet, to NIE BYŁO tam takich projektów. Grupa ludzi, która na tym forum się zgadała (pierwszym modelem był Blitz), początkowo działała w oparciu o MSN Messengera i jedynie otrzymała prawo do publikowania wątków warsztatowych na wyodrębnionej podstronie Panzernetu.
Robili ten sam model, a dokładnie wszystkie możliwe odsłony oplopodobne Italeri (Mercedes L3000, Opel Blitz, Opel Blitz Late - nie było wówczas jeszcze Tamki), każdy po swojemu, z aftermarketami lub bez. Na podstronie (stary Pznet działał na Network54) był jeden post, do którego kto chciał i miał wrzucał informacje o rzeczywistych pojazdach (baza danych), dalej następowały poszczególne wątki warsztatowe każdego uczestnika. Na koniec uczestnicy wewnątrz swojego grona wybierali najlepszy model (niekoniecznie ten najdrożej wykonany) i fundowali mu medal z ziemniaka.
Po drugiej odsłonie tematu (T-34) grono zainteresowanych stworzyło organizację MOCHUS (Stowarzyszenie Modelarzy Złomiarzy w wolnym tłumaczeniu) i dorobiło sie własnej witryny, w układzie jak tutaj mniej więcej, tylko bardziej kolorowo. Było forum, czat, galerie.
Po 4 projekcie było juz tylu bawiących się, że do zabawy włączyli się właściciele sklepików modelarskich, fundując nagrody i wspomagając aftermarketami (no i co by tam, o Hiszpanach nie gadać, równo się za darmochę samopomocowo obdarowywali niepotrzebnymi gratami, które mógł wykorzystać kto inny).
Od pewnego czasu nie mogę odnaleźć strony MOCHUs, a na jej podstawie byłoby mi najłatwiej wytłumaczyć, jak ja widzę takie projekty.
Dodam tylko tyle, że większość tych "złomiarzy" bierze teraz nagrody na konkursach typu Almeria czy Torrent i publikuje np w Xtreme Modelling.
A sam osobiście pamiętam, jak razem wstydziliśmy się tego, co wychodziło nam spod rąk.

Jeszcze jedno - pisząc o niszczących modele MIAŁEM na myśli konkretne osoby.

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Tomek RS

Miejscowość: Gdańsk / Kontrakt S6 Gdynia

Postprzez Badger » Pią Mar 26, 2010 12:16 pm

No i trochę się nam "gadulstwo" wkradło. Proponuje zrobić kołowce, ale w zaciśnieniu do tzw samochodów wyłączając wozy pancerne. Koledzy są chętni - popiersie do rozdania.
Tomek RS zaczął powoli dział technik tworzyć, dając nam bardzo fajne przetłumaczanki, troche "siebie" i chwała mu za to.
Zestawienie zdjęć z projektu IV-ki daje powód do dumy, powstały świetne modele, pojawiły się nowe osoby.
Termin proponuję dość długi, z prośbą o to by prowadzący warsztat zrobili SBS-a, z którego wynikną jakieś nauki dla innych. Walorkę wtedy bym dopuścił. Projekt kołowy sobie wtedy ruszy, a my będziemy dyskutować jak ubrać w działania propozycje Tomka RS i innego Tomka.
(Skąd tych Tomków tylu :shock: )
Oczywiście to moje zdanie, z którym można się nie zgadzać. Fajnie jak dyskutujemy o modelarstwie bo o to przecież chodzi.
Problemy są ciężkie do pogodzenia niestety i fajnie by było jakby nie wynikły z tego osobiste wycieczki ;o)

Dla mnie sukcesem byłoby nakłonienie Piotra (EWPIGA) na zrobienie całego modelu nie spalonego bo przecież robił wcześniej takie piękne calaki. :mrgreen:
W ogóle marzy mi się prężny dział dioram taki w jednym miejscu, ludzi którzy cenią to hobby i chcą zdradzić troszkę swoich tajemnic itd.

Wiem że to forum to taki troche dryfujący okręt, ale czy nie uważacie że zrobiło sie tu całkiem miło ostatnio :P
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez Tomek Hejmo » Pią Mar 26, 2010 12:30 pm

Ja bynajmniej takiego wrażenia nie odniosłem, tylko zwróć uwagę, że dopiero w ostatnich kilku postach dokładnie wyjaśniłeś o co Ci chodzi :) Pozwolisz, że zacytuję Twój pierwszy post:

Jak najbardziej popieram!!!

Z mojego doświadczenia:

1. Kilka lat temu, z użytkowników Panzernetu (przepraszam, że ciągle się do tego forum odwołuję, ale to prawie moja rodzina, poza tym myślę, że te odwołania coś jednak wnoszą) wyodrębniła sie grupka modelarzy, którzy zjednoczyli się w, nazwijmy to, Stowarzyszeniu Twórców Szmelcu i zajęli się dokładnie tym, co proponujesz - symultanicznym lepieniem TEGO SAMEGO modelu (wariantem jest TEN SAM POJAZD rożnych producentów), spotykając się początkowo wyłącznie na płaszczyźnie wirtualnej (to ludzie z całego świata) a po dwóch latach organizując spotkania dla osób mieszkających blisko siebie.
Wybranymi modelami były: Opel Blitz/ Mercedes 3000, Pz-IV, T-34 i inne.
Fajne w tym było to, że w jednym miejscu gromadzono dokumentację, wiedzę o modelach różnych marek, dodatkach, materiałach i narzędziach, trickach itp.
Początkowo powstawały dwa modele w roku. Po rozrośnięciu się "organizacji" - jeden na rok. Najpierw ankieta "co kleimy", ostatnio w dwóch opcjach (dwa różne modele, np czołg+samolot), potem decyzja, wyznaczenie terminu zakończenia i jazda.

Obecnie na Pznecie funkcjonuje dział Panzertruppen, gdzie robi się dokładnie to samo. Jak na razie, sa dwie grupy, jedna robi Jeepa we wszystkich możliwych wariantach, druga hiszpańską wersję Centauro Trumpetera.

Problemem będzie jedynie ugadanie modelu na warsztat... Ja osobiście preferuję koła, ale dopasuję się. Osobiście mogę sporo wnieść w temacie Kubelwagen albo Dodge, gdyby ktoś chciał to lepić.

Raczej ciężko z niego wyczytać, że chcesz zrobić z tego szkółkę dla młodych, trzeba było użyć jakiegoś słowa-klucza :)

Chciałbym pokazać jak można zrobić poprawny model malowany z pędzla Italeri, Pactrą z puchy. Jak go zrobić aero, ale bez cudacznych technik.
Tanio, łatwo, w prosty sposób.

Co do walenia SBS-a, to jest jedno ale: będzie to MÓJ wątek, gdzie będę pokazywał, co i jak ja robię. Ale nie będzie tam możliwości zaprezentowania się tego, kto dany efekt będzie chciał przećwiczyć moja metodą, wg moich wskazówek. Dlatego uważałem, że należy to robić grupowo.

Z jednej strony chcesz nauczać młodych, pokazywać wszystkie techniki, a z drugiej strony narzekasz, że to będzie tylko Twój SBS ;)

Mój udział w Twojej szkółce widzę tak - z powodów podanych powyżej będę maszerował za Tobą krok w krok. Ale przez malowanie pędzlem odłożyłem modelarstwo na półkę na ponad rok. Nie kupię specjalnie Pactr, tylko będę malował Vallejo - pierwszy zgrzyt. Pewnie teraz już bym coś zmalował, pokazał tym juniorom, że coś można osiągnąć. Tylko co z tego, skoro zaraz po galerii końcowej model trafia do Wamodu, leci Surfacer, CM i cała reszta tych efekciarskich technik.

Jak zaczynałem z modelarstwem, tu, na sPWM, to dałbym sobie rękę odciąć za to, co Ty właśnie proponujesz, uwierz mi. Ale uważam, że ktoś tym musi twardą ręką pokierować. Ostatnie wybryki naszego młodego kolegi mówią same za siebie, jak mocną ;) Potrzeba jednego prowadzącego, zgodnie z przysłowiem "gdzie kucharek sześć tam gówno można zjeść" (12 cycków w tym przypadku nie leży w kręgach zainteresowań :D ) Jeżeli się za to weźmiesz i będziesz potrzebował pomocy, to ja jak najbardziej jestem dyspozycyjny, ale to Ty będziesz głównym majstrem.

Jacenty, o osobiste wycieczki się nie martw, wiesz, że ja jestem spokojny i do Tomka mam olbrzymi szacunek mimo, że go nawet na oczy nie widziałem :)

Tomek

PS Nadajmy sobie numery może, co? :P

Nr. 3 ;)
Tomek Hejmo
Uzytkownik usunięty

Postprzez Sebastian I. » Pią Mar 26, 2010 1:36 pm

Tomek Hejmo napisał(a):i do Tomka mam olbrzymi szacunek mimo, że go nawet na oczy nie widziałem :)

Mała strata :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sebastian I.

Miejscowość: Kwidzyn

Postprzez liec » Pią Mar 26, 2010 4:11 pm

Dobra teraz się już zupełnie pogubiłem.

Primo- to ma być projekt grupowy, czy szkółka modelarska?

Sekundo- robimy modele jednego pojazdu czy modele jednego pojazdu z dokładnie tego samego pudełka? Jeśli ta druga opcja to prawdopodobnie będzie to skala 1:35, i ja, a może i kilku innych, nie będzie miało co tu robić.

Trio(czy jakoś tak)- jeśli chodzi o szkółkę modelarską, bardzo by było fajnie poszukać instruktora skali 1:72.
Image
Warsztat:
Storch Pz. IV Commandos 3
Awatar użytkownika
liec

Miejscowość: Chorzów

Postprzez Tomek RS » Pią Mar 26, 2010 4:21 pm

Bathin napisał(a): Mała strata

ŚWINIA :D

Ustawiam sobie fuchę w okolicach Casablanki. Może mała shoarma u trucicieli? Jakoś tak za tydzień.

TRS
Awatar użytkownika
Tomek RS

Postprzez Biskup » Pią Mar 26, 2010 4:22 pm

liec napisał(a):Dobra teraz się już zupełnie pogubiłem.

Ja też.
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez Kicuś » Pią Mar 26, 2010 5:26 pm

A ja się nie pogubiłem i dalej twierdzę, że zamysł projektu był taki:

Tomek RS napisał(a):Robili ten sam model, a dokładnie wszystkie możliwe odsłony oplopodobne Italeri (Mercedes L3000, Opel Blitz, Opel Blitz Late - nie było wówczas jeszcze Tamki), każdy po swojemu, z aftermarketami lub bez. Na podstronie (stary Pznet działał na Network54) był jeden post, do którego kto chciał i miał wrzucał informacje o rzeczywistych pojazdach (baza danych), dalej następowały poszczególne wątki warsztatowe każdego uczestnika. Na koniec uczestnicy wewnątrz swojego grona wybierali najlepszy model (niekoniecznie ten najdrożej wykonany) i fundowali mu medal z ziemniaka.

Proste i logiczne, z jedynie taką zmianą, że proponuję zrobic dwie grupy Willys i Kubel.

Myślę, że to Tomek RS się trochę zagubił. Tomek, odnalazłeś już się?
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez liec » Pią Mar 26, 2010 5:59 pm

Skala, producent i pudełko dowolne?
Image
Warsztat:
Storch Pz. IV Commandos 3
Awatar użytkownika
liec

Miejscowość: Chorzów

Postprzez TurboDymoMan » Pią Mar 26, 2010 6:52 pm

Tomek RS napisał(a):Panowie ostatni wpiścy (nowomowa dla TDMena)

Przedpiścy jeśli już. :lol:
Image
Awatar użytkownika
TurboDymoMan

Postprzez Tomek Hejmo » Pią Mar 26, 2010 7:17 pm

Tak, dowolne. Czyli zamykamy ankietę na VW i Willysie?

Tomek
Tomek Hejmo
Uzytkownik usunięty

Postprzez TurboDymoMan » Pią Mar 26, 2010 7:47 pm

Zróbmy TO:
Image
Image
Awatar użytkownika
TurboDymoMan

Postprzez Tomek RS » Pią Mar 26, 2010 7:50 pm

Ja już się poddaję, mam rozdwojenie jaźni. Złóżcie to na karb demencji starczej.

Od jakiegoś czasu jedyne, o co mi chodzi, to coś już zacząć.

TurboDymoManie: dojrzewałem na Cortazarze. W oryginale lub w tłumaczeniu, oczywiście wyłącznie Zofii Chądzyńskiej. Tworzenie nowych wyrazów i generalnie zabawy językiem (ale nie te, o których świntuchy myślicie) to fantastyczna sprawa.

Pozdrawiam
Tomek 1 lub 2
Awatar użytkownika
Tomek RS

Postprzez Kicuś » Pią Mar 26, 2010 7:54 pm

Tomek RS napisał(a):Tomek 1 lub 2

Ty jesteś nr 1, masz najdłuższy z nas trzech staż na forum. Jesteś też najstarszy. :P
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o konkursach i projektach.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość