[L] P-51 Mustang i jego pochodne

Pomysły i sugestie odnośnie nowych i aktualnie trwających konkursów i projektów.

Postprzez Witold Kozakiewicz » Śro Paź 01, 2003 1:29 pm

TomB(raider) napisał(a):Tego nie wiedziałem, ale jak przeglądałem malowania, to amerykańskie Mustangi miały żółte ogony (na pewno nie wszystkie, ale trochę ich było), stąd był mój wniosek.

kolory dziobów i ogonów to było oznakowanie konkretnych grup i squadronów. Często od tych oznakowań brały się też nazwy np "Bluenoser" dla 352FG dzioby na niebiesko http://www.web-birds.com/8th/352/352.html, czy "Checker-Tailed Clan" dla 325FG ogony w żółto-czarną szachownicę. http://www.web-birds.com/15th/325/325th.htm
I to nie tylko na Mustangach obowiązywało ale też na innych samolotach, np czerowone osłony silnika na P-47 w 56FG,
Witold Kozakiewicz
http://www.pme.org.pl

"Politycy chłoną wiedzę mozolnie, a kiedy już ją zdobędą, to wykorzystują tak, aby skutecznie uprzykrzyć życie obywatelom."
(www.rzeczpospolita.pl)
Awatar użytkownika
Witold Kozakiewicz

Miejscowość: Łódź

Postprzez Tomek Gronczewski » Śro Paź 01, 2003 1:43 pm

Mikołaj napisał(a):Przed zdobyciem samolot był w barwie duralu, jedynie pysk miał czerwony.

A wiadomo z jakiej grupy był ten Musio? Jest jakieś zdjęcie po lądowaniu w Niemczech?

TomB(raider) napisał(a):Tego nie wiedziałem, ale jak przeglądałem malowania, to amerykańskie Mustangi miały żółte ogony (na pewno nie wszystkie, ale trochę ich było), stąd był mój wniosek.

52 Fighter Group we Włoszech miała żółte ogony i czerwone nosy. Ale jeśli to był P-51 z 4 Fighter Group w Debden to miał tylko czerwony nos i wtedy Mikołaj ma rację.

Tomek
Awatar użytkownika
Tomek Gronczewski

Postprzez Piotr Mikołajski » Śro Paź 01, 2003 1:56 pm

Tomek Gronczewski napisał(a):A wiadomo z jakiej grupy był ten Musio?

P-51B, 43-24825 "Jerry", QP-G - 4FG, 334FS, pilot 2/Lt. Thomas E. Fraser.
"O drżąco kpiący wyobraźni horyzoncie,
Wieczny zamęcie i fermencie, i płomieniu
Nie pozwól abym kiedyś cię zamienił
Na z gruntu słuszny, z gruntu mocny punkt widzenia" - Zespół Adwokacki "Dyskrecja"

Piotr "Mikołaj" Mikołajski
Awatar użytkownika
Piotr Mikołajski
Uzytkownik usunięty

Miejscowość: Olsztyn

Postprzez TomB(raider) » Śro Paź 01, 2003 2:53 pm

Mikołaj napisał(a):P-51B, 43-24825 "Jerry", QP-G - 4FG, 334FS, pilot 2/Lt. Thomas E. Fraser.

Wiesz coś więcej na temat tej maszyny? W krótkim opisie, który znalazłem, wynika, że lądował we Francji - tylko nie wiem czy awaryjnie (ale pewnie tak), potem był w Rechlinie, na badaniach okresowych :-), a potem w cyrku Rozariusa. Napisali też, że został utracony w 12.10.1944. Tylko w jaki sposób: - rozbili go, został zestrzelony? Ciekawy jestem, czy też Niemcy na nim coś ustrzelili...
Pozdrawiam
Tomek Burdziński

Gdzie leży Autumn?
Autumn leży miedzy Konigsbergiem a Kaliningradem
Awatar użytkownika
TomB(raider)

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Piotr Mikołajski » Śro Paź 01, 2003 3:09 pm

TomB(raider) napisał(a):Wiesz coś więcej na temat tej maszyny? W krótkim opisie, który znalazłem, wynika, że lądował we Francji - tylko nie wiem czy awaryjnie (ale pewnie tak), potem był w Rechlinie, na badaniach okresowych :-), a potem w cyrku Rozariusa. Napisali też, że został utracony w 12.10.1944. Tylko w jaki sposób: - rozbili go, został zestrzelony? Ciekawy jestem, czy też Niemcy na nim coś ustrzelili...

Niewiele więcej, bo lotnictwo alianckie nie bardzo mnie interesuje, a i losy maszyn przed zdobyciem też nie do końca :o)

Lądował 6 czerwca 1944 przymusowo we Francji, skąd (chyba przez zakłądy naprawcze) trafił do Rechlina. Tam otrzymał kod 8+7 i był testowany, po czym trafił do "Rosarius Zirkus", gdzie oznaczono go kodem T9+HK.
Stracono go w czasie lotu treningowego 10 grudnia 1944 roku nad Boetzow k/ Velten, a jego pilot (Oberleutnant Leo Potjans z 1./JG 77) zginął.

Niemcy nie używali zdobytych maszyn do walk powietrznych, były zbyt cenne. Jedynym zastosowaniem "bojowym" były loty rozpoznawcze (m.in. na P-47D) oraz misje specjalne - głównie zrzut agentów i zadania transportowe, na ogół w KG 200.
Głównym przeznaczeniem maszyn zdobycznych było zapoznawanie własnych pilotów z możliwościami sprzętu przeciwnika oraz opracowywanie taktyki walki. Dlatego właśnie "chłopcy od Rosariusa" byli niemal ciągle w trasie po różnych jednostkach myśliwskich, no i stąd właśnie pilot JG 77, który zginął w tym Mustangu.
Na z gruntu słuszny, z gruntu mocny punkt widzenia" - Zespół Adwokacki "Dyskrecja"

Awatar użytkownika
Piotr Mikołajski
Uzytkownik usunięty

Postprzez TomB(raider) » Śro Paź 01, 2003 3:16 pm

Mikołaj napisał(a):Stracono go w czasie lotu treningowego 10 grudnia 1944 roku nad Boetzow k/ Velten, a jego pilot (Oberleutnant Leo Potjans z 1./JG 77) zginął.

No właśnie nie wiedziałem, czy to jest 12 października, czy 10 grudnia...

Mikołaj napisał(a):Niemcy nie używali zdobytych maszyn do walk powietrznych, były zbyt cenne. Jedynym zastosowaniem "bojowym" były loty rozpoznawcze (m.in. na P-47D) oraz misje specjalne - głównie zrzut agentów i zadania transportowe, na ogół w KG 200.

Własnie jestem w trakcie czytania książki o KG200. :-)

Dzięki za info. :-)
Pozdrawiam
Tomek Burdziński

Gdzie leży Autumn?
Awatar użytkownika
TomB(raider)

Thomas Fraser

Postprzez Tomek Gronczewski » Śro Paź 01, 2003 8:22 pm

6 czerwca 1944 o świcie 4 FG patrolowała nad Normandią w okolicach Rouen. Gęsta pokrywa chmur spowodowała, że 4 FG nie zdołała zlokalizować żadnego celu. Poszukiwanie prześwitu między chmurami i silny zwiatr spowodował, że Mustangi zniosło aż nad Paryź. Amerykanie w chmurach nieco się pogubili i powracali w małych grupkach przekraczając wybrzeże w rejonie Calais. Po powrocie nie mogli doliczyć się właśnie Mustanga Lt. Frasera. Prawdopodobnie stracił orientację w chmurach i wylądował po niewłaściwej stronie Kanału. Ale to ostatnie to tylko moje przypuszczenie.

Tak na marginesie ten Musio to P-51B-15-NA.

Pozdro

Tomek
Awatar użytkownika
Tomek Gronczewski

Re: Projekt Mustang

Postprzez Paweł Czarnocki » Śro Paź 01, 2003 11:41 pm

Wy się nie śmiejcie. Mój będzie miał szwedzkie korony na skrzydłach. A tak w ogóle to piszę tu pierwszy raz
Awatar użytkownika
Paweł Czarnocki

Miejscowość: SIEDLCE

Re: Thomas Fraser

Postprzez Piotr Mikołajski » Śro Paź 01, 2003 11:48 pm

Tomek Gronczewski napisał(a):6 czerwca 1944 o świcie 4 FG patrolowała nad Normandią...

No to chyba mamy komplet informacji na temat tej sztuki :o)

Awatar użytkownika
Piotr Mikołajski
Uzytkownik usunięty

Postprzez Mirosław Rawinski » Czw Paź 02, 2003 9:10 am

Chciałbym prosić Was o opinię. Czy coś należałoby w tym Mustangu jescze poprawić?

Swastyki na ogonie. Lewa strona jest O.K. a po prawej jakby...przechylona nieco do przodu czyli przekątna znaku - bardziej pionowo!
Pozdrawiam
------
Miro
Awatar użytkownika
Mirosław Rawinski

Postprzez TomB(raider) » Czw Paź 02, 2003 10:08 am

Mirosław Rawinski napisał(a): Swastyki na ogonie. Lewa strona jest O.K. a po prawej jakby...przechylona nieco do przodu czyli przekątna znaku - bardziej pionowo!

Z tym będzie problem... Niestety już polakierowałem model...
Ale nic to. Dziękuję wszystkim za uwagi.:-)
Pozdrawiam
Tomek Burdziński

Gdzie leży Autumn?
Awatar użytkownika
TomB(raider)

Postprzez TOMCAT » Pią Paź 03, 2003 11:04 am

Witaj TomB(raiderze) ,

Cieszę się że mogłem zobaczyć Twoją prackę - jak na 1:72 Mustang jest bardzo dobrze zrobiony , troszkę za mocne przybrudzenia za kabiną - lewa strona , choć w czasie bardzo mocnej eksploatacji widziałem bardziej zabrudzone maszyny . Opcja przechwyconej maszyny bardzo mi się podoba , od razu skojarzenie ze sławnym KG-200 .
Czy ta maszyna wzięła udział w lotach bojowych ? 8)
POZDRAWIAM
ARTUR SZOPA
Grupa Tomcatsky
Image
Awatar użytkownika
TOMCAT

Miejscowość: WARSZAWA

Postprzez Marcin Rzeszotek » Pon Paź 06, 2003 8:41 pm

Pojawił się już na stronie Mustang z KG200 Tomb(raidera)! Teraz kolejne to już się posypią :P
Awatar użytkownika
Marcin Rzeszotek

Postprzez Paweł 'Pavvel' Piwosz » Pon Paź 06, 2003 10:21 pm

Marcin Rzeszotek napisał(a):Pojawił się już na stronie Mustang z KG200 Tomb(raidera)! Teraz kolejne to już się posypią :P

Chyba, ze ja sie wczesniej rozsypie;) Chorobsko mnie trzyma i nie chce puscic :evil:

Jak na razie, to w kolejce na przygotowanie czeka pare dodatkow:)

Pzdr,
Pavvel
"Gondor? Where was Gondor when the Westfold fell?"

e-mail:pawelpiwosz@pavvel.com
www: http://www.pavvel.com GG:5155981
Awatar użytkownika
Paweł 'Pavvel' Piwosz

Miejscowość: Kraków

Postprzez Piotr Mikołajski » Pon Paź 06, 2003 11:21 pm

Marcin Rzeszotek napisał(a):Pojawił się już na stronie Mustang z KG200 Tomb(raidera)!

Grrrr...
Żadne KG 200 :!:

Polecam przestudiowanie tego wątku:
http://pub157.ezboard.com/fluftwaffeexp ... ID=1.topic

Myślę, że po tej lekturze wszystko stanie się jaśniejsze :o)

Awatar użytkownika
Piotr Mikołajski
Uzytkownik usunięty

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o konkursach i projektach.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości