[L] Samoloty śmigłowe Jakowlewa

Pomysły i sugestie odnośnie nowych i aktualnie trwających konkursów i projektów.

Postprzez _iceboy » Sob Sty 24, 2004 12:49 am

Następny Modelik do projektu chciałbym włączyć. Jak-1 "Luftwaffe" Master Craft. Jest to taka kicha że szkoda gadać :cry: ... przynajmniej nie bałem się uciąć lotek i steru kierunku. Jak złoże kadłub to niewiem. I nasówa mi się pytanie jakie kolory ?? W instrukcji są co prawda FS'y ale nie będę kupował specjalnie do takiego gówinka farbek a stwierdzenie czarno zielony ciemny zielony ma dużo znaczeń.

Pozdrawiam
-------------------------------------------------
Warsztat:
ASK 21 1/32
Awatar użytkownika
_iceboy

Miejscowość: Konin

Postprzez RadekD » Pon Lut 02, 2004 12:00 am

_iceboy napisał(a): nasówa mi się pytanie jakie kolory ?? W instrukcji są co prawda FS'y ale nie będę kupował specjalnie do takiego gówinka farbek a stwierdzenie czarno zielony ciemny zielony ma dużo znaczeń.

Cześć!
Z tego co czytałem na temat malowania sowietów to w przypadku samolotów myśliwskich Jakowlewa i Ławoczkina przynajmniej część z nich była montowana w fabrykach, które wcześniej wytwarzały maszyny rolnicze. W fabrykach tych siłą rzeczy stosowano farby jakie były pod ręką i tak właśnie powstał czarno-zielony kamuflaż. Autor tekstu w którym o tym czytałem nic nie wspominał o barwie czarno zielonej więc może schemat Mastercrafta uwzględnia przemalowanie maszyny przez mechaników Luftwaffe - wtedy śmiało możesz użyć tego koloru w wersji niemieckiej.
Twoje pytanie nie precyzuje jakimi farbami masz zamiar malować (Humbrol, Pactra itd.) więc nic konkretnego nie podpowiem...
Może to coś wyjaśni...

http://wp.scn.ru/camms/archive/ww2_figh ... ex.shtml?2

Pierwszy (Jak 1) ma schemat czarny i zielony, ale Jak 1 M z JG3 zdobyty na Kubaniu wiosną 1943 już chyba zielony + czarno zielony (kliknij na samolot jak chcesz powiększyć).

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
RadekD

Miejscowość: EPWA

Postprzez _iceboy » Czw Lut 05, 2004 9:06 am

No to chyba zostane przy czarno-zielonym... wkońcu i tak to model do ćwiczeń ale jak ładnie wyjdzie to kto wie :D jak się spodoba panu Marcinowi to damy do projektu ...
Warsztat:
ASK 21 1/32
Awatar użytkownika
_iceboy

Postprzez Marcin (pvf) Krajewski » Pon Lut 09, 2004 2:49 pm

RadekD napisał(a):
Pierwszy (Jak 1) ma schemat czarny i zielony, ale Jak 1 M z JG3 zdobyty na Kubaniu wiosną 1943 już chyba zielony + czarno zielony (kliknij na samolot jak chcesz powiększyć).

Witam!

Co do tego drugiego Jaka to bym się nie zgodził. To też jest standardowy kamuflaż rosyjski, czyli zielony + czarny. Wystarczy dokładnie się przyjrzeć - oznaczenia niemieckie namalowane są na zamalowanych gwiazdach.

_iceboy napisał(a):No to chyba zostane przy czarno-zielonym... wkońcu i tak to model do ćwiczeń ale jak ładnie wyjdzie to kto wie jak się spodoba panu Marcinowi to damy do projektu ...

Mam nadzieję, że Ci wyjdzie. Jak go zrobisz, przyślij materiały. Zobaczymy... :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin (pvf) Krajewski

Miejscowość: Kraków

Postprzez RadekD » Pon Lut 09, 2004 6:27 pm

Marcin (pvf) Krajewski napisał(a):Co do tego drugiego Jaka to bym się nie zgodził. To też jest standardowy kamuflaż rosyjski, czyli zielony + czarny...

Witam!
Faktycznie, gapa ze mnie... :shock: Musiałem jakiś zakręcony być że to przeoczyłem. Wszystko przez tę sesję... ;o)

Co do malowań Jaków to mnie najbardziej zaintrygowała radziecka wersja 'jelitek'.
http://wp.scn.ru/camms/shablon_view.sht ... 7_1_12.jpg
Szkoda, że nie ma jakiejś fotki na poparcie tego malowania. Zamieszczona na tej samej stronie wersja zielony+czarny jest chyba bardziej prawdopodobna niż szary+zielony, choć ta ostatnia bardziej mi się podoba.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
RadekD

Postprzez _iceboy » Pon Lut 09, 2004 7:11 pm

Marcin (pvf) Krajewski napisał(a):
Mam nadzieję, że Ci wyjdzie. Jak go zrobisz, przyślij materiały. Zobaczymy... :)

postaram się pod koniec tygodnia podesłać skany.... tylko ta owiewka :D no i nie zapominajmy to jest mój drugi aerografowany model ;o)
Warsztat:
ASK 21 1/32
Awatar użytkownika
_iceboy

Postprzez TomB(raider) » Pon Lut 09, 2004 7:56 pm

Witajcie,

Ja co prawda nie w projekcie, ale wpadł mi w ręce Jak-1b z Accu i miałbym prośbę o pomoc w znalezieniu jakichś plansz z malowaniami z 1 Pułku Lotnictwa Mysliwskiego Warszawa (czy jakoś tak). Troszkę szukałem, znalazłem stronkę Pawła Piwońskiego, ale chciałbym coś jeszcze.
Pozdrawiam
Tomek Burdziński

Gdzie leży Autumn?
Autumn leży miedzy Konigsbergiem a Kaliningradem
Awatar użytkownika
TomB(raider)

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Witold Kozakiewicz » Śro Lut 11, 2004 12:34 pm

Co do malowania Jaków i kolorów to proponuję zacząć od http://vvs.hobbyvista.com/Camouflage/index.php

przeliczniki farb również tam są
http://vvs.hobbyvista.com/ColorResearch/index.php

i warto przestudiować też to co jest tutaj http://vvs.hobbyvista.com/ColorResearch/oldcolor.html
co prwada sami autorzy twierdzą że jest to już wiedza stara i częściowo nieaktualna (nowa werja artykułu wkrótce ma się pojawić) ale daje jekieś pojęcie co i czym malowano

Powodzenia - jest przez co się przebijać.
A tak na prawdę jeśli już na poważnie brać się za malowanki sowietów z II wojny to niestety ale trzeba by wybroczyć torchę kasą i kupić książkę Erica Pilavskiego.
Witold Kozakiewicz
http://www.pme.org.pl

"Politycy chłoną wiedzę mozolnie, a kiedy już ją zdobędą, to wykorzystują tak, aby skutecznie uprzykrzyć życie obywatelom."
(www.rzeczpospolita.pl)
Awatar użytkownika
Witold Kozakiewicz

Miejscowość: Łódź

Postprzez pm » Pon Lut 16, 2004 10:17 am

Witam,
zabrałem się za analizowanie materiałów dotyczących Jaków. Na pierwszy ogień poszedł Jak-1. Wymyśliłem sobie, że wykonam go w malowaniu M.D. Baranova z 183 IAP. Producent kalkomanii (Superscale dla GreatModelWebstore) wymyślił sobie coś takiego (gwiazdki są białe):
Image
Na początek zastanowiła mnie okładka do książki "Jak-1/3".
Image
Wydaje się, że to nie na tej burcie malowane były gwiazdy i napis. Potwierdzać by to mogło zdjęcie z "In Action"
Image
Ale w tej samej książce jest profil tego samolotu:
Image
który potwierdza dla odmiany zdjęcie ze "Stalinowskich sokołów"
Image
Krótko mówiąc nie wiem, z której strony zrobić napis i gwiazdy i żeby było jeszcze weselej nie wiem czy gwiazdy powinny być białe, czy czerwone z białą obwódką. Nie za bardzo chcę rezygnować z tego malowania - może ktoś wie coś o czym nie wiem? Może były to dwa różne samoloty? Nie za bardzo wyobrażam sobie, żeby gwizadki i napis malowane były na obydwu burtach.
Pomocy!
Pozdrawiam
Przemek Mielcarek
pm

Postprzez RadekD » Pon Lut 16, 2004 5:56 pm

Witam!

pm napisał(a):Krótko mówiąc nie wiem, z której strony zrobić napis i gwiazdy i żeby było jeszcze weselej nie wiem czy gwiazdy powinny być białe, czy czerwone z białą obwódką. Nie za bardzo chcę rezygnować z tego malowania - może ktoś wie coś o czym nie wiem? Może były to dwa różne samoloty? Nie za bardzo wyobrażam sobie, żeby gwizadki i napis malowane były na obydwu burtach.

Istnieje taka wersja malowania lewej burty:

http://wp.scn.ru/camms/shablon_view.sht ... 07_1_5.jpg

Wydaje mi się że część tego napisu (ta czytelniejsza) to jakiś napis fundacyjny z inicjałami i nazwiskiem Baranowa. Oczywiście mogą to być faktycznie dwa różne samoloty (inny układ plam maskujących!). Myśle, że warto ten kierunek jeszcze sprawdzić.
Pozdrawiam!
Radek
Awatar użytkownika
RadekD

Postprzez Lukasz Kedzierski » Pon Lut 16, 2004 11:33 pm

pm napisał(a):Nie za bardzo chcę rezygnować z tego malowania - może ktoś wie coś o czym nie wiem?

Czesc,

Duzo nie pomoge, bo nic nie wiem na temat tego malowania, ale jak chcesz sie dowiedziec wiecej proponuje isc na strone http://vvs.hobbyvista.com/index.php i skontaktowac sie z Erikiem Pilawskim. Chodzaca encyklopedia wiedzy na temat malowan samolotow radzieckich z czasow WW2 i jak juz Witek pisal autor doskonalej ksiazki na ten temat. Kilka razy juz wymienialem z nim maile i zawsze znalazlem to czego szukalem lacznie z rysunkami i schematami malowan.
HTH

Pozdrawionka.
Lukasz
Awatar użytkownika
Lukasz Kedzierski

Miejscowość: Melbourne

Postprzez pm » Nie Lut 22, 2004 9:18 am

Wygląda na to, że Jaka-1 Baranova będę sobie musiał odpuścić. Gwiazdki ewidentnie są czerwone z białą obwódką i raczej z obu stron kadłuba. Nic to - wymyślę coś innego.
Mam w takim razie prośbę o pomoc przy Jaku-7B.
Potrzebuje choćby jednego zdjęcia (na potwierdzenie) malowania do kalki, którą mam. Nie chcę kolejnej wpadki jak z Baranovem.
Image
Czy ktokolwiek słyszał, czy ktokolwiek wie?
PM
pm

Postprzez Marcin (pvf) Krajewski » Nie Lut 22, 2004 8:59 pm

pm napisał(a):Mam w takim razie prośbę o pomoc przy Jaku-7B.
Potrzebuje choćby jednego zdjęcia (na potwierdzenie) malowania do kalki, którą mam. Nie chcę kolejnej wpadki jak z Baranovem.
Czy ktokolwiek słyszał, czy ktokolwiek wie?
PM

Cześć!
No, toś sobie wybrał malowanie... ;o)
Baranow miał przynajmniej obfotografowany samolot, a ten Khasin...
Ja niestety nie mam zdjęcia jego samolotu :(

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin (pvf) Krajewski

Miejscowość: Kraków

Postprzez pm » Nie Lut 22, 2004 9:41 pm

Marcin (pvf) Krajewski napisał(a):..No, toś sobie wybrał malowanie... ;o)

W tym wypadku nie odpuszczę - w opracowaniu tej kalki miał udział Eric Pilawski, który faktycznie jest uważany za guru. Jeżeli nie znajdę żadnych zdjęć świadczących o innym malowaniu - robie to (lubie żółty kolor na samolotach :) )
PM
pm

Postprzez RomekG » Śro Maj 12, 2004 7:55 am

Czy do projektu "łapie" się Jak 12M i jego licencyjny bliźniak PZL 101 "Gawron"?
RomekG

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o konkursach i projektach.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość