[L] Samoloty śmigłowe Jakowlewa

Pomysły i sugestie odnośnie nowych i aktualnie trwających konkursów i projektów.

Postprzez Marcin (pvf) Krajewski » Śro Maj 12, 2004 8:11 am

Witam!

RomekG napisał(a):Czy do projektu "łapie" się Jak 12M i jego licencyjny bliźniak PZL 101 "Gawron"?

Obawiam się, że nie. Ustaliliśmy sobie, że w projekt wchodzą samoloty:
Jak-1, Jak-3, Jak-7, Jak-9, Jak-11, Jak-18

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin (pvf) Krajewski

Miejscowość: Kraków

Nowy chętny do klejenia Jaków.

Postprzez juzer » Śro Maj 12, 2004 8:55 pm

Ekhem!!!

Czy przyjmiecie do Waszego projektu początkującego lecz pełnego zapału modelarza :oops: z nowiuśkim Jakiem 7A z ICM-u i blaszkami Parta doń przeznaczonego? Rzeczony model rzecz jasna jest w skali 1/48.
Ostatnio edytowany przez juzer, Pią Cze 11, 2004 3:46 pm, edytowano w sumie 1 raz
juzer

Produkcja w toku...

Postprzez juzer » Czw Maj 27, 2004 5:50 pm

Jako potwierdzenie tego, że projekt nie stoi w miejscu, wrzucam tutaj zdjęcia z budowy mojego Jaka 7A w 1/48 z ICM-u.

Image

Image

Image

Image

Życzę miłego oglądania i zachęcam do uwag dotyczących ewentualnych błędów modelu.
Ostatnio edytowany przez juzer, Pią Cze 11, 2004 3:46 pm, edytowano w sumie 1 raz
juzer

Postprzez Wojciech Perkowski » Czw Maj 27, 2004 10:07 pm

Trochę błędów Jaki 7 ICM mają - warto porównać ze zdjęciami i rysunkami i zdecydowac czy poprawiać (z tego co pamiętam) - kołpak i łopaty śmigła, wyloty k.m. na pokrywie silnika, chwyty powietrza u nasady skrzydeł, chłodnice oleju, glikolu, klapy skrzydłowe, lotki, wskaźniki poziomu paliwa na skrzydłach (powinny być za szybką jak "zegary") , osłona kabinki (ramki), imitacja płótna na spodzie kadłuba (tzn jej brak) ... oraz inne drobnostki.
Ale model skleja się nieźle i twój zapowiada się ciekawie.
Wojtek.
Awatar użytkownika
Wojciech Perkowski

Miejscowość: Łyski k. Białegostoku

Postprzez juzer » Pią Maj 28, 2004 1:16 pm

Niektóre rzeczy faktycznie trzeba było poprawić, np. wyloty km-ów, wloty powietrza, chłodnice. Niestety nie posiadam żadnych planów, ani rysunków Jaka 7, a zdjęcia na ogół są kiepskie, więc zbyt dużo nie mogę w nim poprawić...
juzer

Postprzez RadekD » Sob Cze 05, 2004 12:23 pm

Witam!
Pojawił się w necie następujący tekst:
http://vvs.hobbyvista.com/Markings/yak9p/yak9p-1.php
Jestem ciekaw co sądzicie o części poświęconej naszym Jakom 9P.
Intrygujące są zwłaszcza te 20 mm działka w skrzydłach...
Pozdrawiam
Radek
Ostatnio edytowany przez RadekD, Pon Cze 07, 2004 7:52 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
RadekD

Miejscowość: EPWA

Postprzez persival_proctor » Pon Cze 07, 2004 5:07 pm

Zapytuje nieśmiało, do kiedy ów projekcik egzystuje? Odnalazłem byłem, bowiem model Jak-3 Intechu w 1/72 + zestaw podwozia zimowego od Czajki Smer/Heller... co oznaczać może tylko jedno..."MAŁY BIAŁY JACZEK..."

To jak? EMAJIN?
ex-persival_proctor

Image
Awatar użytkownika
persival_proctor

Postprzez Tomek Obrębski » Wto Cze 08, 2004 8:41 am

persival_proctor napisał(a):Zapytuje nieśmiało, do kiedy ów projekcik egzystuje? Odnalazłem byłem, bowiem model Jak-3 Intechu w 1/72 + zestaw podwozia zimowego od Czajki Smer/Heller... co oznaczać może tylko jedno..."MAŁY BIAŁY JACZEK..."

Projekcik egzystuje do 01.10.2004, ale chyba nikt nikomu głowy nie urwie jeśli będzie trochę spóźniony.
A co do Jak-a-3 na nartach to chyba muszę Cię zmartwić. Widziałem zdjęcia prototypu I-26 na nartach, widziałem też Jak-a-1, wiem, że była możliwość montażu w Jak-u-7 UTI. Ale nie słyszałem o "Trójce" na nartach. Oczywiście nie jestem ekspertem i mogę się mylić.
Narty w Jakach były zdecydownaie inne niż te w Czajce. Co tu dużo gadać, sam zobacz - Marcin już zrobił takiego Jak-a:
http://www.old.modelarstwo.org.pl/lotni ... k1/05.html
A ja kiedyś popełniłem Czajkę:
http://www.old.modelarstwo.org.pl/lotni ... 53/08.html
Tym bardziej, że narty w Jak-u były tak sprytnie zrobione, że ich tylna, górna część odpowiadała kształtowi spodniej powierzchni płata. Poza tym były tak ze dwa razy szersze niż te w Czajce. W Jakach był zdaje się jeszcze jeden wariant nart - odrzucane, ale nie widziałem zdjęć z tym typem podwozia.
Pozdrawiam,
Tomek
http://www.plastikowe.pl
Awatar użytkownika
Tomek Obrębski

Miejscowość: Gdańsk

Re: Nowy chętny do klejenia Jaków.

Postprzez Marcin (pvf) Krajewski » Wto Cze 08, 2004 9:21 am

Tomek Obrębski napisał(a):Projekcik egzystuje do 01.10.2004, ale chyba nikt nikomu głowy nie urwie jeśli będzie trochę spóźniony.

Urwać nie urwie, ale na pewno odgryzie :twisted:
;)

juzer napisał(a):Czy przyjmiecie do Waszego projektu początkującego lecz pełnego zapału modelarza :oops: z nowiuśkim Jakiem 7A z ICM-u i blaszkami Parta doń przeznaczonego? Rzeczony model rzecz jasna jest w skali 1/48.

Przyjmiemy Cię :) W jakim malowaniu będzie Twój model?

Do wszystkich chętnych do udziału w naszym mini-projekcie:

Jeżeli ktoś chce się załapać, proszę o deklarację jaki model robi (producent, skala, malowanie) w tym właśnie wątku. Oczywiście foty z produkcji mile widziane.
Update strony miniprojektowej na PWM zrobię na przełomie czerwca i lipca.
Mam nadzieję, że do tego czasu sam wreszcie ruszę z następnym Jakiem (Jak-7W), bo od kilku miesięcy notuję niepokojący zastój w pracach modelarskich :?
Awatar użytkownika
Marcin (pvf) Krajewski

Postprzez Marcin (pvf) Krajewski » Wto Cze 08, 2004 9:27 am

persival_proctor napisał(a):Zapytuje nieśmiało, do kiedy ów projekcik egzystuje? Odnalazłem byłem, bowiem model Jak-3 Intechu w 1/72 + zestaw podwozia zimowego od Czajki Smer/Heller... co oznaczać może tylko jedno... MAŁY BIAŁY JACZEK...

Jak-3 na nartach? Nie kojarzę... Ale żeby się upewnić trza sięgnąć po jakieś zdjęcia. Tak jak Tomek wspominał - prototyp, Jak-1 i Jak-7... Ale czy "trójka" :?:

Co gorsza - nie kojarzę Jaka-3 w białym malowaniu. Jak-3 załapał się na szary schemat malowania i w zimie malowany był jednolicie jaśniejszym szarym...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin (pvf) Krajewski

Postprzez persival_proctor » Wto Cze 08, 2004 3:21 pm

pffffffffffffffff... Trudno... Ale i tak go zrobię... Będzie siakiś inny :lol:
W każdym azie jest to model Intech-u, czyli przepak Hellera, raczej kiepawy, ale coś z nim powalcze.

A co do białego, to przeca armia czerwona, świat w którym wszystko jest możliwe :D
ex-persival_proctor

Image
Awatar użytkownika
persival_proctor

Postprzez Jakub Talib Jastrzębski » Śro Cze 09, 2004 6:28 pm

Teraz kłeszczyn techniczny, jak minowicie wyglądał fotel piota w tej maszynie? Kończę wnętrze bainy, komora podwozia głównego już zrobione, muszę jeszcze porpawić linie podziału, zrobiłem za szerokie... niczym ze starych matchboxów...
Niebanalny Archeolog
Image
Image
Na warsztacie:
modelisty wszelakie...
Awatar użytkownika
Jakub Talib Jastrzębski

Miejscowość: Stolica Galicji Zachodniej

Postprzez Marcin (pvf) Krajewski » Czw Cze 10, 2004 3:58 pm

Jakub Talib Jastrzębski napisał(a):Teraz kłeszczyn techniczny, jak minowicie wyglądał fotel piota w tej maszynie?

Tak:
Image

Zdjęcie ze strony "Hawker Restorations Limited"
http://www.hawker-restorations-ltd.co.uk/index.html

Co prawda jest tu tylko siedzisko... Oparcie to była płyta pancerna ze skórzanym obiciem przeszytym pionowo.
A! No i na zdjęciu widnieje siedzisko z Jaka-1. W Jaku-3 np. było już inne. Ale ogólna zasada jest taka sama. Metalowa balia w którą pilot wkładał spadochron i oparcie z płyty pancernej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin (pvf) Krajewski

Postprzez Jakub Talib Jastrzębski » Czw Cze 10, 2004 4:05 pm

Super, dzięki.
Mam jeszce jedno pytanie, czym pomalować wnętrze? Maluje Humbrolami, coś mie się widzi, że 140 byłby dobry, ale jestem zielony w sprawach radzieckich maszyn więc nie wiem...
Niebanalny Archeolog
Image
Image
Na warsztacie:
modelisty wszelakie...
Awatar użytkownika
Jakub Talib Jastrzębski

Miejscowość: Stolica Galicji Zachodniej

Postprzez Marcin (pvf) Krajewski » Czw Cze 10, 2004 4:23 pm

Jakub Talib Jastrzębski napisał(a):Super, dzięki.
Mam jeszce jedno pytanie, czym pomalować wnętrze? Maluje Humbrolami, coś mie się widzi, że 140 byłby dobry, ale jestem zielony w sprawach radzieckich maszyn więc nie wiem...

No to rzuć okiem na to:

Image

Image

Image

Image

Zdjęcia ze strony "Hawker Restorations Limited"
http://www.hawker-restorations-ltd.co.uk/index.html

Ten szary, który widać na tych rurach ma odcień taki jak odcień FS podany przez Erika Pilavskiego jako tzw. Metal Use Primer czyli podstawowa farba zabezpieczająca do elementów metalowych. Niemniej jednak bierz pod uwagę, że robisz maszynę radziecką, tak więc pewne odstępstwa od normy nikogo nie zdziwią (oczywiście w granicach rozsądku) ;o)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin (pvf) Krajewski

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o konkursach i projektach.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości