L - CH-101 JMSDF - Italeri - 1/72

L - CH-101 JMSDF - Italeri - 1/72

Postprzez Elephant » Sob Lip 06, 2013 11:38 am

Witam serdecznie,

chciałbym dołączyć konkursu ze znanym zestawem Italeri w skali 1/72, modelem helikoptera AW-101. Plan jest taki, by powstała z tego oznaczona symbolem CH-101, wersja śmigłowca używana w Japonii.

Wczoraj dotarł do mnie zestaw kalkomanii firmy MAX DECALS, pozwalający na wykonanie CH-101 bazującego na lodołamaczu Shirase:

Image
Zdjęcie pobrane ze strony http://ww8.tiki.ne.jp/~keny/weapon/jmsdf/

Kilka słów o samym śmigłowcu ..

AW-101 to efekt współpracy brytyjskiej firmy Westland Helicopters oraz włoskiej Agusty. Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zarówno Brytyjskie Ministerstwo Obrony, jak i Włoska Marynarka Wojenna zarysowały koncepcję śmigłowca mającego zastąpić Sea Kinga. Powołano konsorcjum o nazwie EH Industries, którego zadaniem było opracowanie i produkcja nowego statku powietrznego. Przygotowano dziewięć prototypów, z których dwa utracono. Wikipedia wylicza łącznie 18 wersji śmigłowca, opracowanych dla różnych odbiorców. Wśród nich są Japońskie Morskie Siły Samoobrony, dla których przygotowano model oznaczony symbolem CH-101 (wersja 518). Japończycy część śmigłowców składali sami w zakładach Kawasaki, bazując na otrzymanych z Wielkiej Brytanii gotowych podzespołach [1].

Co w zestawie ..

W tej części wątku pozwolę sobie jeszcze umieścić inbox zestawu. Tak, jak napisałem na wstępie, na warsztat trafia model firmy Italeri, numer katalogowy 1295, skala 1/72. Włoski producent wypuścił na rynek kilka różnych wersji Merlina, łącznie z amerykańskim US-101 /niezrealizowany, anulowany projekt m. in. dla jednostki obsługującej transporty VIP/, czy śmigłowcem znanym z filmy Skyfall. Mój zestaw pozwala na wykonanie śmigłowca w barwach Włoskiej Marynarki Wojennej, z grupy stacjonującej w miejscowości Sarzana w prowincji La Spezia.

Model zapakowany jest kolorowe pudełko, wypuszczony został w ramach nowej serii Helicopters:

Image

Wewnątrz znajdują się trzy wypraski z szarego plastiku, jedna z elementami przezroczystymi, arkusz kalkomanii oraz instrukcja:

Image

Części są całkiem przyzwoicie odlane, praktycznie nie widać żadnych nadlewek, ani jam skurczowych. Niestety Italeri, podobnie, jak inni producenci, nie jest w stanie uwolnić się od maniery umieszczania rysunku wycieraczek na szybach wiatrochronu. Chcąc wykorzystać elementy fototrawione, możemy stanąć przed zadaniem szlifowania szyby. Dość ubogie jest też wnętrze śmigłowca, w mojej wersji są to po prostu dwa rzędy foteli, do umieszczenia po obu stronach przestrzeni ładunkowej.

Model ma jednak wiele ciekawych rozwiązań. Pozwala np. na takie wykonanie miniatury, by można było prezentować gotowy model w konfiguracji gotowej do lotu, jak i "złożonej" do hangarowania /ze złożonym wirnikiem i belką ogonową/ - elementy te są przewidziane jako ruchome, nie przeznaczone do sklejenia na stałe.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć wyprasek stanowiących zawartość pudełka:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Arkusz kalkomanii zawiera oznaczenia dwóch maszyn, z symbolami 2-13 oraz 2-15:

Image

Dodatkowo wykorzystam ..

Do zestawu zakupiłem małą blaszkę Eduarda z elementami trawionymi /barwionymi/, SS287:

Image

Wspomniałem o dodatkowym zestawie irlandzkich kalkomanii, o nazwie Antarctic Helicopters Pt. 1. Szalenie ciekawy set wykonany na bardzo wysokim poziomie, zawierający oznaczenia dla 13 śmigłowców, w tym dla mojego CH-101 z numerem burtowym 92:

Image

Image

Poza tym, mam też zestaw masek Eduarda.

Wakacyjny konkurs PWM :-)

Nazwa śmigłowca zawiera dziesiątkę: CH-101, spróbuję tym japońskim Merlinem powalczyć w forumowej konkurencji jubileuszowej.

Pozdrawiam serdecznie,

Paweł Stępiński

[1], Wikipedia, AgustaWestland AW101
Awatar użytkownika
Elephant

Miejscowość: Jasienica

Re: L - CH-101, JMSDF, Italeri, 1/72

Postprzez Tomasz B » Sob Lip 06, 2013 12:32 pm

Ładna waloryzacja - czekam na pierwsze zdjęcia z pracy :)
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Miejscowość: Lipowa

Re: L - CH-101, JMSDF, Italeri, 1/72

Postprzez sickboy69 » Sob Lip 06, 2013 10:33 pm

Fajny wiatrak i malowanie też pierwsza klasa. Będę podziwiał.
Awatar użytkownika
sickboy69

Miejscowość: ŁÓDŹ

Re: L - CH-101 JMSDF - Italeri - 1/72

Postprzez marek d » Nie Lip 14, 2013 11:08 am

Chętnie bym zobaczył jakiś postęp w pracach. ;o)
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez Elephant » Pią Lip 26, 2013 10:58 pm

Trudny początek ..

marek d napisał(a):Chętnie bym zobaczył jakiś postęp w pracach

Ech .. Nie spodziewałem się, że w wakacje tak szalenie trudno będzie mi wygospodarować choć chwilkę czasu. No ale najwyższa pora, by zabrać się za model i nadrobić zaległości. Zorganizowałem sobie miejsce do pracy - takie, żeby nie musieć rozkładać warsztatu i sprzątać wszystkiego za każdym razem. Nie mogłem sobie przy tym odmówić przyjemności, by złożyć na sucho podstawowe elementy mojego śmigłowca:

Image

Image

Image

Zdecydowałem się też na dość ryzykowny dla mnie krok, mianowicie postanowiłem usunąć wycieraczki z owiewki. Nigdy wcześniej tego nie robiłem. Pełen obaw najpierw zabezpieczyłem sobie fragmenty oszklenia taśmą Tamiyi, następnie starłem rysunek wycieraczek papierem ściernym o dość sporym ziarnie 240. Zabezpieczenie oszklenia nie miało większego sensu, natomiast delikatniejszy papier nie za specjalnie radził sobie z dość twardym plastikiem.

Image

Następnie na mokro, już po usunięciu taśmy maskującej, przeszlifowałem plastik papierem 800 i 2000.

Image

Na koniec wypolerowałem kabinę pastą Tamiyi, najpierw oznaczoną jako coarse:

Image

Następnie w ruch poszła pasta fine:

Image

I na koniec finish:

Image

Widać niestety sporo niedociągnięć, ale w sumie jestem pozytywnie zaskoczony efektem. Koledzy w sąsiednich wątkach warsztatowych powoli zamykają kadłuby swoich modeli, najwyższy czas wejść więc do kabiny i powalczyć z wnętrzem CH-101.

cdn :-)

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie,

Paweł Stępiński
Awatar użytkownika
Elephant

Miejscowość: Jasienica

Postprzez kojot92 » Sob Lip 27, 2013 12:00 pm

Świetnie Ci wyszło to oszklenie. Bryła modelu też ładnie spasowana. Czekam na więcej.
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
kojot92

Miejscowość: Białystok

Wróć do Warsztaty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość