L - Spitfire LF.XVI - 1/48 - ICM/Eduard

L - Spitfire LF.XVI - 1/48 - ICM/Eduard

Postprzez T.J. » Pon Lip 22, 2013 6:18 pm

Mając powypadkowy nadmiar czasu, postanowiłem porobić coś w lotniczej części konkursu, bo i tak muszę czekać na farby do pojazdu E-10 budowanego w innym wątku. Wygrzebałem z szafy model najbrzydszej wersji Spita ;o) kosztujący mnie 31 zł, dodałem mu blaszki Edka, kalkomanie z Cartografu dodane do książki Kagero, a sporo elementów dorobię samemu (głównie silnik). Wyglądać ma docelowo jak poniżej:
Maszyna z okresu tuż po wojnie, polski 317 Dywizjon Myśliwski "Wileński", pilot nieustalony, choć ja obstawiam Karola Pniaka - liczba zestrzeleń się zgadza, a od 30 czerwca 1945 nie dowodził już 308 dywizjonem, w którym latał na tym samym typie samolotu - zdemobilizowalii go w 1946 więc mógł "na bezrobociu" polatać gościnnie u kolegi Pawła Niemca dowodzącego 317-stym ;)
Image

Zestaw ICM zrobił na mnie lepsze wrażenie, niż się spodziewałem po dramatycznych opiniach z niektóych recenzji... no Tamyia czy Hasegawa to to nie jest, ale ukraińscy sąsiedzi się postarali i na bazie części z zestawu można się brać, bez cięcia poszycia, za budowę silnika i wnęk broni w skrzydłach, co też mam zamiar zrobić. Kokpit nie poraża ilością detali, ale i dramatu nie ma, z blachami Edka i podłubaniem samorobnym powinien się prezentowć całkiem spoko (schemat blachy z netu, bo na fotkce mojej mało co widać było).
Image

Blok i komora silnika z łożem nadają się do tego, by coś na ich bazie robić, ale pracy będzie sporo...
Image

Wady zestawu są wg.mnie spore, ale nie dyskwalifikujące, gdy alternatywą jest przepakowany ten sam zestaw w pudle Revella za dwa razy większą cenę i dokładniejszy, acz droższy model Italeri. Na zdjęciach widać jamy skurczowe do zaszpachlowania na skrzydłach i kadłubie, a sądząc po recenzjach na spasowanie części też pójdzie dużo szpachli, takie życie...
Kolejny minus to oszklenie - jakby z odrzutów w hucie szkła, mało przejrzyste i grubawe, na szczęście zostawię je otwarte i kabinie to nie zaszkodzi aż tak. Ostatni problem to kalkomanie, bo Kagero dało litery, ale oznaczenia państwowe trzeba nasmarować samemu od masek - ICM-owskie kalki nie budzą zaufania ani kolorem, ani fakturą, ani jakością detali :roll:
Image
Image
::: Lord Vetinari był przeciwnikiem zbędnego okrucieństwa... był za to entuzjastą niezbędnego :::
galerie: T17E1 Staghound 1:35, Entwicklungsfahrzeug E-10 "Wojtek" 1:35, Spitfire LF.XVI 1:48, figurki Warhammer 40000
w budowie: Vickers Wellington mk.IV 1:72
Awatar użytkownika
T.J.

Miejscowość: Gdańsk / Ankh-Morpork

Re: L - Spitfire LF.XVI - 1/48 - ICM/Eduard

Postprzez dem » Pon Lip 22, 2013 9:09 pm

Nie taki najbrzydszy! :)
Będę podglądał. Mój Spit od ICMa był strasznie spasowany...
Image
Awatar użytkownika
dem

Miejscowość: Poznań

Postprzez Seba77 » Pon Lip 22, 2013 9:20 pm

Będzie się działo. Kategoria lotnictwo rośnie w siłę :D
T.J będę często zaglądał do twojej relacji.
Awatar użytkownika
Seba77

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez T.J. » Pon Lip 22, 2013 9:44 pm

dem napisał(a):Nie taki najbrzydszy! :)
Będę podglądał. Mój Spit od ICMa był strasznie spasowany...

a były brzydsze? No może te z kroplową owiewką i silnikiem Griffon ;) Przyznam się, że w konkursie zimowym głosowałem na Twojego Fw190 i chciałbym mojego spita choć na 70% tego poziomu zrobić

Seba77 napisał(a):Będzie się działo. Kategoria lotnictwo rośnie w siłę :D
T.J będę często zaglądał do twojej relacji.

Kategoria lotnictwa rośnie w siłę i trójmiejska reprezentacja w niej także ;)
::: Lord Vetinari był przeciwnikiem zbędnego okrucieństwa... był za to entuzjastą niezbędnego :::
galerie: T17E1 Staghound 1:35, Entwicklungsfahrzeug E-10 "Wojtek" 1:35, Spitfire LF.XVI 1:48, figurki Warhammer 40000
Awatar użytkownika
T.J.

Postprzez marek d » Pon Lip 22, 2013 10:08 pm

Modele ICM były by nie złe; gdyby były zrobione z lepszego tworzywa. :evil: W ostatnim Mustangu jakiego robiłem; klapy skrzydłowe do kosza. Podebrałem z ich Mustanga z pierwszych wypustów gdzie tworzywo było w miarę dobre.
Fajne latadła się szykują w konkursie, będzie problem z głosowaniem. :roll:
Ostatnio edytowany przez marek d, Pon Lip 22, 2013 10:58 pm, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez Tomasz B » Pon Lip 22, 2013 10:51 pm

Będę miał konkurencję ponieważ zamierzam wystartować ze Spitem Vb Trop
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Miejscowość: Lipowa

Postprzez T.J. » Wto Lip 23, 2013 1:09 pm

Tomasz B napisał(a):Będę miał konkurencję ponieważ zamierzam wystartować ze Spitem Vb Trop

Walka będzie na noże ;) A tak serio to jako nowicjusz w tej skali nie obstawiałbym na siebie zbytnio, zobaczymy co mi wyjdzie.

Na modelworku dowiedziałem się, że ta maszyna z mojego planwanego schematu malowania byla przeznaczona na lot pokazowy PSP do Warszawy i dotarła jedynie do Poznania, zaś oznaczenia zwycięstw były fikcyjne, "pod publikę". No podobno całość nosiła znamiona lekkiej misji szpiegowskiej - także teraz uważam to malowanie za jednego z ciekawszych polskich Spitów w ogóle :twisted:
Awatar użytkownika
T.J.

Postprzez T.J. » Śro Lip 24, 2013 10:33 pm

Trochę dziś podziubałem przy modelu. Rano przyszedł wyczekiwany Spitfire Mk.IX z Eduarda, po przejrzeniu zestawu stwierdziłem, że wykorzystam częsciowo jego blaszkę zamiast planowanej FE366 (płyty pancerne i kilka detali, tablicę też bo obie są takie same). Wstępnie poprzymierzałem tablicę z blaszki do zeszlifowanej oryginalnej z zestawu (zostawiłem tylko odchudzone mocowanie do celownika):
Image

Wyciąłem drzwiczki pod owiewką oraz poszpachlowałem jamy skurczowe na większych elementach i łączenie dolnej osłony silnika:
Image

I na koniec posklejałem silnik (przyznam, że obawiałem się gorszego spasowania, a jest przyzwoicie).
Pare elementów jest włożonych na wcisk albo osobno zostawionych dla ułatwienia malowania i montażu kabli:
Image
Awatar użytkownika
T.J.

Postprzez Seba77 » Czw Lip 25, 2013 10:53 am

Ładny spit.
Do mnie idzie Me 109 E7 Trop też wypust Eduarda. Jak oceniasz jakość wyprasek i zdetalowanie nowego Spita ??
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Seba77

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez T.J. » Czw Lip 25, 2013 12:26 pm

Seba77 napisał(a):Ładny spit.
Do mnie idzie Me 109 E7 Trop też wypust Eduarda. Jak oceniasz jakość wyprasek i zdetalowanie nowego Spita ??
Pozdrawiam

Powiem szczerze, że usilnie próbowałem się doczepić do czegoś, ale chyba się nie da - żadnych nadlewek i jam skurczowych nie ma, ślady po wypychaczach jeśli sa to pochowane skrzętnie, a jakość zdetalowania powierzchni zewnętrznych i kabiny mi się bardzo podoba ;) Jedynie wypukła owiewka nieco słabsza od przejrzystosci owiewki w podobnym kształcie prezentowanej przez Tamiyę w Mustangu, ale i tak nie jest źle. Kalki super jakości i różnorodne malowania (6 wersji), a dodatkowa blaszka i maski do malowania są nie do przecenienia. Nie wiem jak spasowanie cześci, ale jeśli będzie w porządku to zdecydowanie będzie to najlepszy model Spita w 1:48 jaki widziałem.

Kilka części niewykorzystanych użyję w konkursowym Spicie - na pewno osłony działek i jakieś detale wnętrza, ale muszę jeszcze poanalizować instrukcję ;)
Awatar użytkownika
T.J.

Postprzez T.J. » Wto Lip 30, 2013 9:36 pm

Dziś podłubałem nieco przy kokpicie. Płyty pancerne Edka pasują prawie idealnie ;)
Kilka kabli i pokręteł dorobiłem według zdjęć kabiny, a kompletnie płaski i nieco za krótki fotel zeszlifowałem po bokach prawie o połowę, wyposażyłem w otwory na pasy i w miękkie oparcie z masy chemoutwardzalnej (jeszcze wymaga malego szlifu przy miejscach szycia).

Jutro pogmeram przy rurce wieszającej pasy na górnej płycie pancernej i przy tablicy przyrządów, a potem jeszcze element fototrawiony nr 5 z blaszki na prawą burtę i można malować ;)

Nie należę do modelarzy dzielących włos na czworo i siłą rzeczy nie dam rady dorobić wszystkiego tak jakbym chciał z fotek oryginału, a już na pewno nie widzę sensu w użeraniu się z detalami, które ostatecznie i tak będą niewidoczne za wręgami lub pod podłogą :roll: Macie jakieś sugestie co jeszcze koniecznie dorobić na tym etapie?

Image

Image

Image

Image
Ostatnio edytowany przez T.J., Wto Lip 30, 2013 10:31 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
T.J.

Postprzez marek d » Wto Lip 30, 2013 9:53 pm

Chcesz dorabiać/poprawiać? To zobacz Tu. Co prawda inna skala i wersja, ale popatrzeć można.....no chyba że już widziałeś. ;o)
CV
Awatar użytkownika
marek d

Postprzez T.J. » Wto Lip 30, 2013 10:31 pm

marek d napisał(a):Chcesz dorabiać/poprawiać? To zobacz Tu. Co prawda inna skala i wersja, ale popatrzeć można.....no chyba że już widziałeś. ;o)

Widziałem już ten wątek kiedyś i obawiam się, że niegodzien jestem nawet patrzeć na tak wykonany model z moim Spitem :shock:
Awatar użytkownika
T.J.

Postprzez marek d » Wto Lip 30, 2013 10:44 pm

Oj tam, zawsze można znaleźć coś dla siebie. ;o)
CV
Awatar użytkownika
marek d

Postprzez T.J. » Wto Lip 30, 2013 10:48 pm

Jak tak patrzę na fotki z tematu, który podałeś to myślę, że chyba jutro poza celownikiem podłubię też nad busolą, bo to co ICM dał to żarcik jakiś ;)
Awatar użytkownika
T.J.

Następna

Wróć do Warsztaty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości