L - Spitfire Mk Vb TROP -1:48 - Tamiya

L - Spitfire Mk Vb TROP -1:48 - Tamiya

Postprzez Tomasz B » Sob Sie 10, 2013 11:54 am

Witam wszystkich - ponieważ nie bardzo mam możliwości wystartować w jakimkolwiek konkursie w ostatnim czasie pomimo letniej pory zmusiłem się do zlepienia jakiegoś modelu (w upalne dni w moim warsztacie jest niemiłosiernie gorąco); Na warsztat poszedł zakupiony niedawno Spit z zestawu Tamki; wybór był prosty mam mało czasu a Tamiya jak wiemy dość wygodnie się skleja; poza tym do tego zestawu nie posiadam praktycznie żadnej waloryzacji w moim magazynku a więc nie kusi - mogę z czystym sumieniem zrobić model prosto z pudła

Image

Image

jak widać wszystko w ramkach

jeśli mogę skierować do kolegów prośbę o pomoc w doborze kolorów kamuflażu?

moja koncepcja jest następująca
kamo:
1) jasny piaskowy C45 Gunze
2)brązowy XF 52 Tamiya
spód
Humbrol 157

środek wydaje mi is w Trop-ie był standardowy Humbrol 78

będę wdzięczny za pomoc
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Miejscowość: Lipowa

Re: L - Spitfire Mk Vb TROP -1:48 - Tamiya

Postprzez OldMan » Sob Sie 10, 2013 2:01 pm

Tomasz B napisał(a):moja koncepcja jest następująca
kamo:
1) jasny piaskowy C45 Gunze
2)brązowy XF 52 Tamiya
spód
Humbrol 157

środek wydaje mi is w Trop-ie był standardowy Humbrol 78

A skąd pomysł na zastosowanie takich kolorów ? I co na to instrukcja ?
Dlaczego chcesz stosować farby różnych producentów ?
Awatar użytkownika
OldMan

Postprzez T.J. » Sob Sie 10, 2013 5:19 pm

Ja bym jechał kolorami Pactry, bo zestaw trzech farb kosztuje tam 15 zł raptem, nie licząc wnętrza, które maluję w brytyjskich maszynach Pactrą A117 Interior Green RAF. I gdybym miał malować pustynną maszynę RAF-u (co mnie pewnie kiedyś czeka ;) ) to kamuflaż z Pactra A116 Dark Earth i A20 Africa Yellow (może być lekko rozjaśniona jasnoszarym kolorem), a na dół wedle uznania Polish Blue II A70 albo rozjaśnione A70 Lichtblau. Co do używania farb różnych producentów, to nie ma przeszkód raczej żadnych też robiłem kamuflaże z Pactry i Gunze np. i nie było dramatów.

A tak w ogóle to fajnie, że kategoria konkursowa się powiększa i to o kolejnego Spita :D Ja w moim myslę czy w ogóle robić silnik czy pozostać tylko przy komorach uzbrojenia otwartych, bo mogę się zwyczajnie nie wyrobić robiąc jednoczesnie dwa modele na konkurs w pancerce i lotnictwie ;)
::: Lord Vetinari był przeciwnikiem zbędnego okrucieństwa... był za to entuzjastą niezbędnego :::
galerie: T17E1 Staghound 1:35, Entwicklungsfahrzeug E-10 "Wojtek" 1:35, Spitfire LF.XVI 1:48, figurki Warhammer 40000
w budowie: Vickers Wellington mk.IV 1:72
Awatar użytkownika
T.J.

Miejscowość: Gdańsk / Ankh-Morpork

Postprzez Tomasz B » Sob Sie 10, 2013 9:40 pm

Pierwsza sprawa to że modele Tamiya tak niektórzy wiedzą podają kolorystykę wg swojej ubogiej palety barw w związku z tym w tym modelu prawie wszystko trzeba mieszać i to z trzech kolorów; pierwsza sprawa trzeba je mieć a farba też nie najtańsza, ja akurat dysponuję sporymi zapasami Humbrola i Gunze C. Pactra faktycznie jest tania i dostępna w moim mieście także nie musze jej zamawiać ale faktycznie wolę malować farbami Gunze - rewelacyjnie wysychają można kontynuować pracę zaraz po nałożeniu farby.

no cóż dzieki za dobre słowo biorę się dalej do roboty abym mógł jutro wam coś pokazać :D
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Postprzez greatgonzo » Sob Sie 10, 2013 9:49 pm

78 jest za ciemny na Grey Green. Lepiej wyjść ze Sky i przełamać go go czymś, choćby tym 78 właśnie.
Image Image
Awatar użytkownika
greatgonzo

Postprzez Tomasz B » Nie Sie 11, 2013 10:06 am

greatgonzo napisał(a):78 jest za ciemny na Grey Green. Lepiej wyjść ze Sky i przełamać go go czymś, choćby tym 78 właśnie.

Rozumiem, że miałeś na myśli 157 ponieważ 78 to Cocpit green powszechnie używany w Spitach a 157 faktycznie za ciemny
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Postprzez greatgonzo » Nie Sie 11, 2013 12:33 pm

O ile wiem w Spitach nie używano Humbrola ;). Nie istniała też farba Cockpit Green. Kabiny Spitfire malowano kolorem Grey Green. Przed wiekami Humbrol produkował tę farbę pod mylącą nazwą własną Beige Green i numerem H90. Kiedy Humbrol zmieniał właściciela, nowy producent nie bardzo wiedział co zrobić z tym H90. Kolor najbardziej przypominał Sky, ale jednak nie do końca. Zmieniono zatem formułę farbki i odtąd mamy już H90 Sky. Duże podobieństwo Grey Green do Sky i odstępstwo od koloru H78 widać na zdjęciach nierestaurowanych kabin Spitfire i chipach Ministry of Aircraft Production. W zasadzie odcień nie jest najgorszy, tylko za ciemny, troszkę za zielony.
W bibliotece RAF Museum można znaleźć chipy odpowiadające H78. Ten kolor planowano do malowania kamuflażu i nawet stosowano na powojennych irlandzkich Spitfire'ach.

Jak wygląda H157 nie mam bladego pojęcia :).
Image Image
Awatar użytkownika
greatgonzo

Postprzez OldMan » Nie Sie 11, 2013 8:19 pm

greatgonzo napisał(a):Jak wygląda H157 nie mam bladego pojęcia :).

H 157 ma odzwierciedlać Azure Blue.
A Ty Gonzo jakie farby byś polecił do Desert Scheme ?
Awatar użytkownika
OldMan

Postprzez greatgonzo » Nie Sie 11, 2013 8:50 pm

Niestety, mam bardzo mały przegląd oferty modelarskich produktów. W dodatku afrykański front interesuje mnie marginalnie, a w RAFowskim wydaniu tym bardziej. Nie sądzę, bym mógł wnieść coś ponad ogólnie znane interpretacje. W temacie samych farbek mógłbym wypowiedzieć się najwyżej o tych co mam, lub miałem. Emalie Model Mastera wg mnie dają radę, przynajmniej w tematach, które jakoś ogarniam. Ogólnie wychodzę z założenia, że istotne jest zdobycie wyobrażenia o tym, jak wyglądał dany kolor, a odtworzenie go to już drugorzędna sprawa - w sensie łatwa i przyjemna :). Jak kolor nie pasi, to się go skoryguje - w bazie, albo laserunkami, albo jedno i drugie. Także soreczki, tu nie czuję się na siłach doradzić.
Image Image
Awatar użytkownika
greatgonzo

Postprzez Tomasz B » Pon Sie 12, 2013 12:04 am

Dzięki wszystkim za miłe słowo; wybrałem dwa kolory z palety Gunze zaprezentuje je wam wraz z pierwszą seria zdjęć - na razie jeszcze dłubię abym mógł pokazać coś sensownego. Wracając do pyania Oldmana z początku wątku, w którym pyta skąd biorę pomysły na nr kolorów to moim źródłem były instrukcje innych producentów oraz znalezione na forach podobne warsztaty. W między czasie powstał inny problem - sklejane dotychczas przeze mnie Spity miały kolor komór na koła taki sam jak wnętrze kabiny - w tym modelu Tamiya wskazała inny kolor - na kartce papieru zrobiłem mieszankę i wyszedł ciemny szary; czy ktoś się spotkał z jakimś konkrentym nr farby jaki mógłbym tam zastosować?
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Postprzez OldMan » Pon Sie 12, 2013 9:54 pm

maluj na Azure Blue
Awatar użytkownika
OldMan

Postprzez Tomasz B » Nie Wrz 08, 2013 12:22 am

Awaria forum na pewno podniosła ciśnienie uczestnikom konkursu ale w moim przypadku również sam model mocno mnie zniechęcił do dalszych działań nad nim i nie ukrywam że trafił do pudła i na szafę. Jednak jak zobaczyłem dzisiaj (dopiero niestety) że forum dalej działa chyba jednak przełamię się do dalszej pracy - czasem dobrze odpocząć od tematu który nam nie idzie. Poniżej zamieszczam zdjęcia prac wykonanych do czasu awarii forum.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Postprzez Tomasz B » Pon Wrz 09, 2013 9:31 pm

Jeśli mam być szczery to jest to najgorsza wypraska Tamiya jaką kiedykolwiek sklejałem; ale trudno powiedziało się A to trzeba powiedzieć B; tak więc robię sobie dalej;

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

śmigło to kolejny element który kwalifikuje się jako element mocno nie przemyślany, generalnie elementy do siebie nie pasują i trzeba naszlifować się jak przy Platyku - z całym szacunkiem dla tego drugiego

teraz preszajding
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Postprzez T.J. » Pon Wrz 09, 2013 9:53 pm

Może zrobisz greckiego Spita w powojennym malowaniu, one fajnie wyglądały w srebrze ;)
::: Lord Vetinari był przeciwnikiem zbędnego okrucieństwa... był za to entuzjastą niezbędnego :::
galerie: T17E1 Staghound 1:35, Entwicklungsfahrzeug E-10 "Wojtek" 1:35, Spitfire LF.XVI 1:48, figurki Warhammer 40000
w budowie: Vickers Wellington mk.IV 1:72
Awatar użytkownika
T.J.

Miejscowość: Gdańsk / Ankh-Morpork

Postprzez Tomasz B » Pon Wrz 09, 2013 10:18 pm

Niestety nie mam kalki - a srebrny podkład już pokryłem lakierem do sierści. :D
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Następna

Wróć do Warsztaty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość