Drewno - gatunki przydatne w modelarstwie szkutniczym ?

Drewno - gatunki przydatne w modelarstwie szkutniczym ?

Postprzez Marecki » Pon Wrz 29, 2003 12:03 am

Jakich gatunków drewna używacie przy budowie poszczególnych elementów modeli szkutniczych - czyli co z czego robicie ?
Pozdrawiam
Marek
Marecki

Miejscowość: P-ń

Postprzez Vegelus » Pon Wrz 29, 2003 9:55 am

No ja tu napisze dla reszty grupowiczow bo ty juz wiesz ;o)

Od niedawna zaczolem stosowac w budowie modeli szkutniczych forniry zamiast orginalnych czesci z papieru. Efkty przekraczaja moje najsmielsze oczekiwania.

Do tej pory wykorzystywalem fornir z brzozy i musze powiedziec ze poklad wykonany z tego drewna wyglada o niebo lepiej niz proponowany w wycinance.

Ostatnio rozmawialem z kolego ktory robi zestaw plastikowy jakiegos niszczyciela RC i tez bedzie robil poklady z forniru.

Vegelus
Vegelus

Miejscowość: Olsztyn

Postprzez ArturN » Pon Wrz 29, 2003 4:44 pm

Ja przyznam sie robie tylko redukcyjno plywajace i gdy nie musze to nie stosuje drewna juz do niczego wyjatkiem sa drewniane deskowanie pokladu. Bardzo ciezko jest utrzymac taki poklad eksploatujac model przez wiele lat bez wypaczen i pekniec. Jesli juz musze to robie odeskowanie z forniru olchy jak jest jasne lub mahoniu jak jest ciemne. Wczesniej poklady robilem ze sklejki i stelaz tez byl drewniany teraz juz tego nie stosuje uzywajac PVC w roznej postaci.
Pozdrawiam
ArturN
ArturN

Miejscowość: Opole

drewno w modelach

Postprzez Michał Daranowski » Wto Wrz 30, 2003 10:29 am

:D Witam
Wiesz z drewnem w modelach które mają kontakt z wodą to jest troche kłopotu, no ale nie ma rzeczy nie do zrobienia przez modelarzy. W modelach wystawowych sprawa prosta. Ostatni sprawdziłem niezłe egzotyczne drewno i mogę je śmiało polecić nawa handlowa "Abiurana" robią z tego parkiet. Dostępne są deski o długościach 60 i 90 cm. o gr. 2.5 cm.Jest twarde ale pięknie się obrabia i da się pociąć na deseczki o gr. poniżej 1 mm. Jest jasne przypomina walorem kolorystycznym starą sosnę, bardzo zwarte i bez sęków :!: Dobry materiał, tylko dosyć ciężki, gęstość gdzieś około 1.
Michał Ace Daranowski
Awatar użytkownika
Michał Daranowski

Miejscowość: Kielce

Postprzez Emil » Pon Paź 06, 2003 2:30 pm

:D Cześć wszystkim,
Co do pokrywania pokładów drewnem egzotycznym, to machoń nadaje się wyśmienicie - ale teraz zaczynają się schodki :lol: bo pokład jasny - no to ne mahoń lub bardzo jasny , z ciemnym nie ma problemu. Następny schodek - fornir czyli okleina posiada nieszczęsne kanaliki osmotyczne które szpecą wygląd zatem należy udać się na łów 8) po hurtowniach drewna egzotycznego i znaleźć kawałek takiego mahoniu jaki będze dla nas najlepszy - niby truizm ale gatunków mahoniu jest wiele. Osobiście znalazłem takie kawałki , które nie mają tak widocznych słojów i kresek.
Nota bene "mahogany" najchętniej jest stosowany do wykańczania rzeczywistych "łajbów" :)
Ahoy wszystkim
Awatar użytkownika
Emil

Miejscowość: Luboszyce

Postprzez graffic » Śro Paź 15, 2003 11:27 am

hmm zaleznie od tego grzie je stosujesz do jakiej skali i w ogole oczywiscie forniry z mahoniu brzozy moga byc ale np z jesionu buczyna sie nie nadaje za duzo porow i jest ciezka moze byc jeszcze debina ale ona nie ma wyraznego rysunku jest stosunkowo jasna ( oczywiscie zalezy od odmiany ) na ciemny poklad oprocz mahoniu mozna stosowac orzech czarny lub rdzen z orzecha zwyczajnego
graffic

Miejscowość: Wrocław

Drewno w modelarstwie.

Postprzez Michał Daranowski » Śro Paź 15, 2003 2:29 pm

:D
Pozdrawiam,
Mnie się nie udało zrobić sensownego pokłady z mahoniu z racji tych nieszczęsnych wiązek osmotycznych i naczyń. Za duże dziury w deskach. przy klepkach o szerokości ok. 2 mm te naczynia eliminują praktycznie ten materiał. Jeśli się te otwory wypełni to i tak je widać!. W przypadku jasnych odmian mahoniu polecam zastosować drewno gruszki. Po starannym dobraniu klepek daje całkiem dobry efekt.
Michał Daranowski
Michał Ace Daranowski
Awatar użytkownika
Michał Daranowski

Miejscowość: Kielce

Postprzez Józek Ch. » Czw Gru 04, 2003 12:42 am

Witam wszystkich.
Ja wykonałem pokład nieco inaczej,
Wyciąłem go z cienkiej sklejki ,a następnie okleiłem starannie wybraną cienką białą balsą
Jest dość gładki i dość łatwo go zabarwić bejcą na rządany odcień.
Wiem że balsa jest miękka ale po parokrotnym pokryciu ją lakierem bezbarwnym trochę twardnieje.
Poza tym to model wystawowy,więc to że balsa jest miękka nie ma większego znaczenia.
pozdrwaiam
Józek Ch.

Miejscowość: Bytom

Wróć do Jak to zrobić - szkutnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość