Początkujący szuka porad i wsparcia

Początkujący szuka porad i wsparcia

Postprzez Mocart » Pią Gru 05, 2003 7:02 pm

Witam !!!

Jestem początkującym "modelarzem"(bo to czego narazie dokonałem jest jeszcze niewystarczające do użycia tego tytułu). Jak narazie skleiłem kilka modeli z plastiku, ale bardzo interesuje mnie budowa modeli z drewna, a że jestem "zielony" w tym temacie to szukam pomocy u wytrawnych modelarzy.Prosze o wskazówki od czego najlepiej zacząć.

Z góry dziekuje za wyrozumiałość i cierpliwość.
Mocart

Miejscowość: Żory

Postprzez Józek Ch. » Nie Gru 07, 2003 12:34 pm

Cześć !
Ja też w pewnym stopniu jestem nowicjuszem bo do modelarstwa wróciłem po b.długiej przerwie.
Jeżeli chodzi o modele drewniane to nie mam takiego doświadczenia jak inni koledzy,ale znam trochę obróbkę drewna co bardzo mi pomaga.
Przejrzyj sobie tą stronę!
http://www.icpnet.pl/~marecki/
To strona mojego kolegi z netu który mi bardzo w tej dziedzinie pomógł
Więc chyba nie będzie mi za złe,że podałem ci jego stronę.
Życzę owocnych prac.
Pozdrowienie ! Józek
pozdrwaiam
Józek Ch.

Miejscowość: Bytom

Postprzez Mocart » Pon Gru 08, 2003 8:10 pm

Dziekuje bardzo za link do stronki, bardzo ciekawa.Wprawdzie lekko wpędza w kompleksy ale jeszcze bardziej motywuje do nauki :D
Mocart

Postprzez Mocart » Pon Gru 08, 2003 8:12 pm

Mam pytanie co sądzicie o takim modelu na początek??

http://www.swiat-modeli.com/opis.php?&id=984
Mocart

Postprzez Mietek » Pon Gru 08, 2003 8:41 pm

Witaj. w/g mnie powinieneś sobie poradzić tylko pamietaj, że co nagle to........... Rób spokojnie i z rozmysłem a sie uda. Powodzenia.
Mietek

Image
Mietek

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Józek Ch. » Pon Gru 08, 2003 10:32 pm

Witam !
Ja też uważam,że dasz sobie radę i życzę powodzenia !
Poza tym to bardzo ładny model.
Pozdrowienia !
Józek
pozdrwaiam
Józek Ch.

Miejscowość: Bytom

Postprzez Vegelus » Wto Gru 09, 2003 3:37 pm

ale ta szalupa nie ma dzial :-(

jak to zaglowiec bez dzial ?
Vegelus

Miejscowość: Olsztyn

rady cd.

Postprzez Michał Daranowski » Wto Gru 09, 2003 5:04 pm

:D
Witam

Wiesz ,z radzeniem co wybrac do roboty to najlepiej polegac na sobie. Musisz sobie sam odpowiedzieć czy to ma być model statyczny - wystawowy, czy pływający i RC, bo to Ci uwarunkuje wiele rzeczy - technologie ,dobór materiałów ,kleji, lakierów itp. oraz ewentualnej aparatury i w konsekwencji wielkości.
Robię modele "retro" żaglowe RC ale tylko cywilne. Zawsze wydawało mi sie,że model o długości kadłuba w okolicy 1 metra to jest to. Modele "retro" RC powinny być trochę większe, bo po pierwsze będzie kłopot z wybalastowaniem a po drugie chodzi o sprawność żagli które powinny być z naturalnych materiałów a przy niskim ożaglowaniu [ jak to na starych jednostkach] ich sprawność jest relatywnie niska.
Tych kłopotów nie ma przy "wystawówkach" ale trzeba się liczyć ze sporym kłopotem w utrzymaniu czystości - modele żaglowe wręcz przyciągają do siebie kurz - trzeba gabloty a wtedy robi się juz gabaryt mebla - no chyba że model w butelce! :!:
[ zobacz zdjęcia na PWM w galeriach -"Langustier" to przykład żaglowej łodzi rybackiej RC]
Michał Ace Daranowski
Awatar użytkownika
Michał Daranowski

Miejscowość: Kielce

Postprzez Mocart » Wto Gru 09, 2003 9:50 pm

Dziekuje bardzo za wparcie duchowe, ja też mam nadzieje, że uda mi się sleić ten model z jak najlepszym skutkiem.

A co do wypowiedzi p. Michała Daranowskiego (nawiasem mówiąc mojego imiennika :D ) to narazie mam zamiar się zająć modelami wystawowymi, bo uważam że jeszcze za mało umiem żeby się zabierać do RC. Najpierw chciałbym się nauczyć dobrze sklejać modele drewniane a dopiero później "sprawiać" żeby pływały.
Mocart

Re: Początkujący szuka porad i wsparcia

Postprzez Tomasz Aleksinski » Czw Gru 11, 2003 4:04 am

Mocart napisał(a):Witam !!!

Jestem początkującym "modelarzem"(bo to czego narazie dokonałem jest jeszcze niewystarczające do użycia tego tytułu). Jak narazie skleiłem kilka modeli z plastiku, ale bardzo interesuje mnie budowa modeli z drewna, a że jestem "zielony" w tym temacie to szukam pomocy u wytrawnych modelarzy.Prosze o wskazówki od czego najlepiej zacząć.

Z góry dziekuje za wyrozumiałość i cierpliwość.

Polecam tez przeczytanie sobie kilku artykulow na temat, chocby tych na lamach PWM, w dziale "Szkutnicze", szczegolnie doskonaly artykul p. Taborka.

Kup tez sobie kilka ksiazek na ten temat, chodz na wystawy modeli i podpytuj modelarzy o techniki jakich uzywali, zwiedzaj muzea marynistyczne, czytaj fachowe magazyny, zwiedzaj pelnowymiarowe zaglowce podczas imprez typu "Cutty Sark", (jaka ostatnio miala miejsce w Gdyni) podgladajac szczegoly konstrukcyjne i, jesli to mozliwe, zapisz sie do jakiejs modelarni, gdzie buduja modele szkutnicze bardziej doswiadczeni koledzy. A, ponad wszystko, studiuj rzeczy na internecie - jest to istna kopalnia wiedzy modelarskiej! Do tego - bezplatnie!

Jest to hobby dosc drogie, szczegolnie na poczatku, kiedy trzeba sobie kupic niezbedne narzedzia (lepiej mniej, ale lepszej jakosci) i odpowiedniej jakosci materialy - plany, drewno, kleje, metale, nici do skrecania linek do modeli, etc. etc...
Modelarstwo szkutnicze wymaga tez od modelarza wyjatkowej cierpliwosci, znacznie wiekszej niz w innych rodzajach modelarstwa.
Przecietnie skomplikowany i sredniej wielkosci model, buduje sie bowiem okolo 6 miesiecy- do roku! A znam i takich ktorzy budowali jeden model przez 20 LAT!!!!!!!
Sa bowiem modele i MODELE!!! :-)

Jest sporo na swiecie fachowej literatury na ten temat, ale niestety, w obcych jezykach - wiekszosc w angielskim, takze i we francuskim. Czy znasz moze te jezyki?

Model, ktory wybrales, jest latwym, przeznaczony jest dla poczatkujacych, wiec nie bedziesz z nim mial wiekszych trudnosci. Tyle tylko, ze jest tam caly kadlub z fabrycznie wyprofilowanego juz kawalka drewna, wiec na tym konkretnym modelu nie bedziesz mogl sie nauczyc budowy kadluba na szkielecie z wreg czy grodzi.
Ale, dla kogos upartego, moznaby ewentualnie poszyc i ten kadlub cieniutkimi listewkami powycinanymi z forniru, imitujac oryginalne poszycie. Pod spodem bedzie lity klocek z drewna, ale przeciez pod tym 'poszyciem' i tak nie bedzie go widac. :-)

Zycze powodzenia!
"Politycy sa jak pieluchy,
musza byc czesto zmieniani
(z tego samego powodu)".
- Robin Williams

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz Aleksinski

Miejscowość: Glendale, California, USA

Postprzez Mocart » Nie Gru 14, 2003 10:40 pm

Dzięki za życzenia :D

Artykuły napewno przeczytam i idąc za radą postaram się zakupić kilka książek. Zabieram się do lektury.
Mocart

Re: Początkujący szuka porad i wsparcia

Postprzez modelSWS » Pią Kwi 11, 2014 4:33 pm

Chętnie bym poczytał jakaś literaturę na owy temat. Może ktoś by coś polecił?
modelSWS

Wróć do Jak to zrobić - szkutnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość