Custom decals, czyli jak zrobić swoje kalki

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Custom decals, czyli jak zrobić swoje kalki

Postprzez traczyk » Nie Paź 18, 2009 7:15 pm

W tym wątku postaram się krótko wyjaśnić "co i jak w temacie" custom decals, czyli kalek robionych na własne potrzeby. Mowa oczywiście o water slide decals, czyli kalkach "mokrych". Jak zwykle, impulsem do znalezienia sposobu na zrobienie swoich własnych kalek, była potrzeba chwili. Wymyśliłem sobie, że zrobię model Avengera w wersji FAA, czyli Tarpona. Przerobienie modelu Hasegawy (1/72) na tą wersję nie jest specjalnie trudne. Ale już fajne kalki w tej skali trudno znaleźć. W sieci znalazłem taki egzemplarz (wprawdzie to rekonstrukcja, ale co tam)

Image

Ale na rynku były dostępne kalki tylko dla skali 1/48

Image

Wymyśliłem sobie, że zrobię swoje. Jest w sieci witryna, która robi kalki na zamówienie z dostarczonych materiałów: http://www.fantasyprintshop.co.uk/Print ... _B3-3.aspx

No ale, raz - że trochę drogo, dwa - że nie potrzebuję aż 50 arkuszy. Ale, skoro oni mogą drukować na czystym papierze, to pewnie można taki papier kupić.
I rzeczywiście, w sieci jest mnóstwo ofert np. tu: http://www.decalpaper.com/

Trzeba tylko dobrać odpowiedni papier do naszych potrzeb. Bo potrzebny jest inny do wydruku laserowego, inny atramentowego, inny do drukarek ALPS (czyli sublimacyjnych). Inny jest też do różnych zastosowań: na modele, ceramikę, świece, tatuaże itp. Na ebayu można znaleźć oferty sprzedaży pojedynczych arkuszy (bo w sklepach sprzedają raczej na paczki) papieru z odpowiednio cienką błoną dla zastosowań w modelarstwie, o kolorze podkładu białym lub niebieskim. Nazywa się to water slide decals paper. Można też podobny papier kupić w Polsce (np. jest w ofercie Techmodu), ale tego nie próbowałem. Kupiłem więc na wspomnianym ebayu (sprzedawca był z USA, ale gdzieś mi wcieło jego namiary) 10 arkuszy białych i 10 niepieskich (i starczy mi to na wieki) do wydruku laserowego i ALPS (znaczy odpowiedni do obu rozdzajów druku, jak się później okazało do metody UV również).

Mam kolegę, który ma bardzo dobrą kolorową drukarkę laserową, więc szybko przygotowałem odpowiednio przeskalowany obrazek "czerwonego psa", który najpierw zeskanowałem i obrobiłem w programie graficznym (np. Photoshop), numer seryjny napisałem odpowiedniej wielkości i kształtu czcionką, również w programie graficznym. Nie wdaję się w szczegóły pracy z grafiką, bo każdy pewnie jakieś doświadczenia w tej mierze ma. I nie muszą to byś jakieś super programy. Mnóstwo jest programów darmowych lub shareware odpowiednich do tego rodzaju działań. Efektem ma być obrazek, który wydrukujemy na kolorowej drukarce np. laserowej. Ja tak na początek zrobiłem i efekt był taki:

Image

Problemem przy druku laserowym jest niemożność drukowania koloru białego. Więc w tym przypadku, najpierw trzeba było zrobić maskę negatywową dla obrysu godła (czyli odpowiedniego kształtu i wielkości dziurę w papierze samoprzylepnym) i po naklejeniu jej w odpowiednim miejscu, pomalowanie aero białego podkładu po przygotowaną kalkę. No, ale tak to można robić przy prostych formach graficznych. Poza tym nie można drukować kolorów jasnych np. szarych (litery kodowe), żółtych itp. A to dlatego, że biały jest dopełnieniem tych kolorów i kiedy go brak, kalka jest półprzezroczysta (w druku laserowym biały pochodzi z tła - czyli koloru papieru). Kolory modelu prześwitują przez kalkę.

I znowu szukanie rozwiązania. Papier nadaje się również do drukarek ALPS. Są to drukarki sublimacyjne, i nie wdając się w szczegóły, mogą one drukować również kolor biały. Ale.... ale mało kto z nich jeszcze korzysta. Ja nie znalazłem w Polsce nikogo. Jest jeden facet w Stanach, który mógłby mi wydrukować te moje kalki. Ale postanowiłem poszukać czegoś bliżej. I znalazłem w Warszawie:

http://www.studionm.pl/druk_uv_vutek_qs2000

Firma jak widać stosuje wydruk technologią UV, ze wszystkim szykanami (biały pod spód, biały na wierzch, co tam kto chce), robi to też na dostarczonych materiałach.

Potrzebowałem kalki do Privateera PB4Y-2
Image
Image
Image

Znalazłem w sieci wzór do "naśladowania"

Image
Image

przygotowałem odpowiednie obrazki

Image

Image

Image

Ten drugi (czarny) jest maską dla koloru białego. Ten sposób wydruku wymaga przygowania pliku dwuwarstwowego. Na jednej warstwie jest kolorowa treść (w tzw. obszarze koloru CMYK - tak jak dla druku offsetowego), a na drugiej warstwie to, co będzie stanowiło biały poddruk.

Umieściłem to wszysko na zbiorczym arkuszu (im więcej, lepiej, bo taniej) i zawiozłem do tej drukarni.

To warstwa CMYK
Image

To warstwa White. Niebieski kolor jest zastępowany na maszynie białym.
Image

Efekt na zdjęciach:

Image

Image

Na pierwszym zdjęciu widać jak działa poddruk. Na pierwszym od góry (po prawej stronie arkusza) znaku RAF-u zrobiłem przez pomyłkę zbyt mały biały poddruk, i prześwituje kolor tła. Drugie zdjęcie nieco blikuje z powodu oświetlenia :cry:, ale dobrze widać pewne przesunięcie obu warstw. Jest to możliwe do usunięcia poprzez odcięcie wystającego białego kawałeczka, ale przy b. małych elementach łatwe to z pewnością nie jest. Można próbować uniknąć tego zjawiska robiąc minimalnie mniejszą maskę białego koloru. Przesunięcie często występuje również w kalkach fabrycznie drukowanych metodą offsetową, czyli takich jakie kupujemy. Tam dotyczy to wszystkich kolorów, bo kalki fabryczne prawie zawsze drukowane są z kolorów tzw. dobieranych (czyli jak coś jest np. zielone, to na maszynie dajemy kolor zielony). Przy druku UV druk kolorowy powstaje z czterech kolorów podstawowych Cyjanu, Magenty, Yellow i Black. W związku z tym kolory się nie przesuwają (przy druku cyfrowym, jakim jest UV), a jedynie może się przesunąć poddruk (czyli kolor dodatkowy, w naszym przypadku biały).

Jeśli w projekcie zbiorowym wygrają "panienki", to efekt pokażę na modelu. Natomiast tu widać kalki na innych modelach (Austin i figurka)

Image

Tak jak pisałem w innym wątku cena wydruku zależy, jak wszędzie, od nakładu. Ja za dwa arkusze A4 zapłaciłem ok. 80 PLN. Do tego dochodzi koszt papieru. U mnie to było ok. 12 PLN za arkusz (nie wiem ile teraz, ale ofert jst sporo)

W sieci znalazłem zdjęcia Privateera, z malowanymi ręcznie "panienkami"

Image

Image

Myślę, że trud przygotowania własnych kalek da nie gorsze efekty.

Acha, jeszcze jedno. Kalki nie są trasowane, czyli błona kalki nie jest nacięta wokół rysunku. Trzeba wyciąć samemu. Ale to już drobiazg. ;o)
Ostatnio edytowany przez traczyk, Wto Paź 20, 2009 1:50 am, edytowano w sumie 1 raz
traczyk

Postprzez Michał Pyziak » Nie Paź 18, 2009 10:55 pm

Dzięki za rozjaśnienie sprawy.
Czy orientujesz się, czy na papierze techmodu da radę wydrukować to na laserze?
Na drukarce ALPS chyba powinno być w porządku - czyż nie?
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Miejscowość: Łódź

Postprzez traczyk » Nie Paź 18, 2009 11:49 pm

Michał Pyziak napisał(a):Dzięki za rozjaśnienie sprawy.
Czy orientujesz się, czy na papierze techmodu da radę wydrukować to na laserze?
Na drukarce ALPS chyba powinno być w porządku - czyż nie?

Jeśli chodzi o Techmod, to tak jak pisałem - nie próbowałem. Ale wydaje mi się, że jest to papier do atramentówek. Ale nie chcę wprowadzić w błąd. Trzeba to sprawdzić. :roll:

Co do ALPS-a, powinno być dobrze z białym, ale nie wiem jak jest z rozdzielczością druku. Przy bardzo małych elementach obrazka to ma b. duże znaczenie. W tej mojej kalce, mimo iż UV ma wysoką rozdzielczość druku, to na tej maszynie nie wszystko wyszło tip top. Ten nowy model jest podobno bardziej precyzyjny. Nie wiem też, czy na ALPSie przypadkiem nie trzeba rozseparowywać kolorów. Jak mailowałem z tym gościem z USA, to on wspominał, że w pliku pracy powiniem być każdy kolor osobno. Tylko nie dopytałem, czy każdy z CMYK (czyli każdy podstawowy kanał osobno) czy każdy kolor fizycznie użyty w pracy osobno np. niebieski, granatowy itd. Stany zdecydowanie do tej koncepcji były za daleko, więc nie drążyłem. :(
Ostatnio edytowany przez traczyk, Pon Paź 19, 2009 12:18 am, edytowano w sumie 1 raz
traczyk

Postprzez Rayanq » Nie Paź 18, 2009 11:52 pm

Przykleiłem, przyda się niejednemu z Nas ;)
Awatar użytkownika
Rayanq

Miejscowość: Gniezno

Postprzez traczyk » Nie Paź 18, 2009 11:55 pm

OK ;o) Jeśli będziecie mieć pytania, postaram się odpowiedzieć w miarę mojej wiedzy
traczyk

Re: Custom decals, czyli jak zrobić swoje kalki

Postprzez sternik » Pią Paź 23, 2009 1:26 am

traczyk napisał(a):Poza tym nie można drukować kolorów jasnych np. szarych (litery kodowe), żółtych itp.

Można :) Nie mogąc wydrukować białych napisów bo nie dysponuje odpowiednim sprzętem drukarskim , w Wordzie zrobiłem napisy najjaśniejszym szarym i wydrukowałem je zwykła drukarką (Canon pixma ip 4200) na papierze inkjet clear HOD122 firmy Holi
Image
model w skali 1:87
przy tej skali różnicy nie widać w 35 będą po prostu wyglądały jak lekko przykurzone :)
ImageImage
Awatar użytkownika
sternik

Miejscowość: Bruksela

Postprzez traczyk » Pią Paź 23, 2009 2:32 am

sternik napisał(a):Można :) Nie mogąc wydrukować białych napisów bo nie dysponuje odpowiednim sprzętem drukarskim , w Wordzie zrobiłem napisy najjaśniejszym szarym i wydrukowałem je zwykła drukarką (Canon pixma ip 4200) na papierze inkjet clear HOD122 firmy Holi
model w skali 1:87
przy tej skali różnicy nie widać w 35 będą po prostu wyglądały jak lekko przykurzone :)

Po pierwsze drukarka, o której piszesz jest drukarką atramentową. Ja pisałem o drukarkach laserowych. Ale to nieistotny szczegół ;o) Po drugie, jeśli Twoja drukarka nie ma naboju z białym atramentem, to koloru białego nie wydrukujesz tak, czy owak. Po trzecie, kolor szary w uproszczeniu składa się z części czarnej i białej, plus jakieś domieszki innych podstawowych kolorów. Mówię tu o klasycznym sposobie druku, tak na laserze, jak i atramentówkach - czyli CMY+K. Jeśli zatem nasz szary składa się przykładowo z 10% czarnego (bez domieszek dla uproszczenia) to drukarka pokryje 10% danej powierzchni czarnymi punkcikami (zależnymi od gęstości rastra w laserówkach, lub wielkości i ilości dysz w atramentówkach). Reszta powierzchni będzie niezadrukowana. I jeśli papier był biały, zostanie biała. Jeśli był przezroczysty, jak w przypadku kalkomanii, zostanie przezroczysty. Jeśli tak zadrukowaną przezroczystą kalkę położysz na np. zieloną powierzchnię modelu, to wynik będzie następujący: 10% czarnego i 90% tła (zielonego). Tak to wygląda z szarym. A żółty? Jeśli chcemy mieć 100% żółtego, to niby można, bo kanał Y (z CMYK) to właśnie 100% żółtego. Teoretycznie, bo wiekszość drukarek atramentowych smuży przy pełnych kolorach, z laserówkami bywa różnie. A i tak jest duże prawdopodobieństwo prześwitu koloru tła, jeśli było ciemne. Ale już np. z blado żółtym np. 50%, będzie dokładnie jak z szarym. itd.

Więc niby można, ale... albo pod przezroczystą kalkę trzeba dać biały podkład, albo pomalować film kalki przed zadrukiem, albo użyć kalki z białym, nieprzezroczystym filmem, jakim zdaje się, jest ów inkjet clear HOD122 firmy Holi. Tylko w takim przypadku bardzo trudno wykroić element z arkusza (szczególnie kiedy jest niewielki) tak, aby nie pozostały białe resztki na zewnątrz "konturu". Ale cóż, każdy łapie się takich sposobów, jakie dają zadowolający go efekt. ;o)

Pozdrawiam :)
traczyk

Postprzez sternik » Pią Paź 23, 2009 9:50 pm

Papier o którym pisałem jest jak to nazwałes fachowo pokryty przezroczystym filmem (clear) .Można też kupić papier White czyli poprostu biały ale w moim przypadku chodziło o białe litery a nie o białe tło . Drukowałem jak widać napisy czyli proste kształty z wycięciem których nie ma problemu , widać poprostu delikatny szary pasek .Możliwe że w większej skali wystąpi efekt o którym piszesz tzn 10% czarnego i 90% tła tego nie wiem, nie sprawdzałem ale przy najbliższej okazji sprubuje ,zobaczymy co z tego wyjdzie :) Jak dla mnie jest to poprostu tańsza metoda od zamawiania druku czy kupowania kalek za wielka wodą :)
ImageImage
Awatar użytkownika
sternik

Postprzez traczyk » Pią Paź 23, 2009 10:20 pm

sternik napisał(a):Papier o którym pisałem jest jak to nazwałes fachowo pokryty przezroczystym filmem (clear) .Można też kupić papier White czyli poprostu biały ale w moim przypadku chodziło o białe litery a nie o białe tło . Drukowałem jak widać napisy czyli proste kształty z wycięciem których nie ma problemu , widać poprostu delikatny szary pasek .Możliwe że w większej skali wystąpi efekt o którym piszesz tzn 10% czarnego i 90% tła tego nie wiem, nie sprawdzałem ale przy najbliższej okazji sprubuje ,zobaczymy co z tego wyjdzie :) Jak dla mnie jest to poprostu tańsza metoda od zamawiania druku czy kupowania kalek za wielka wodą :)

Pytanie podstawowe (bo papier jak mówisz z przezroczytym filmem). Jakie kartridże w drukarce?
traczyk

Postprzez sternik » Pią Paź 23, 2009 10:26 pm

kartridże Canona
8BK black , 5PGBK Black , 8Y Yellow , 8M Magenta , 8C Cyan . :)
ImageImage
Awatar użytkownika
sternik

Postprzez traczyk » Pią Paź 23, 2009 10:29 pm

sternik napisał(a):kartridże Canona
8BK black , 5PGBK Black , 8Y Yellow , 8M Magenta , 8C Cyan . :)

OK. Tak, jak myślałem. To skąd u licha, kolor biały w wydruku? Jakiego koloru jest powierzchnia, na której kładziesz kalkę?
traczyk

Postprzez sternik » Pią Paź 23, 2009 10:32 pm

sternik napisał(a):
traczyk napisał(a):Poza tym nie można drukować kolorów jasnych np. szarych (litery kodowe), żółtych itp.

Nie mogąc wydrukować białych napisów bo nie dysponuje odpowiednim sprzętem drukarskim , w Wordzie zrobiłem napisy najjaśniejszym szarym

kolor jest szary -bardzo jasno szary nie biały a kalka jest przezroczysta :)
ImageImage
Awatar użytkownika
sternik

Postprzez traczyk » Pią Paź 23, 2009 10:47 pm

sternik napisał(a):
sternik napisał(a):

Nie mogąc wydrukować białych napisów bo nie dysponuje odpowiednim sprzętem drukarskim , w Wordzie zrobiłem napisy najjaśniejszym szarym

kolor jest szary -bardzo jasno szary nie biały a kalka jest przezroczysta :)

Ale ja pytam o kolor powierzchni modelu, na który kładziesz kalkę. Model w miejscu, gdzie kładziesz kalkę jest biały, czarny, szary, jaki?
Ostatnio edytowany przez traczyk Pią Paź 23, 2009 11:38 pm, edytowano w sumie 2 razy
traczyk

Postprzez traczyk » Pią Paź 23, 2009 11:24 pm

No dobra, póki co pokażę na przykładzie, o co mi chodzi.
Przepraszam za straszne zdjęcia z komórki, ale córka rąbnęła mi cyfraka do akademika. :(

Na pierwszym zdjęciu litery kodowe wydrukowane na przeźroczystym filmie (papier podkładu biały, kolorowa laserówka, białego poddruku brak). Kolor liter to jasny szary z niewielką domieszką niebieskiego. Takie tam rafowskie literki. W dodatku z błędnie zrobione od strony graficznej.

Image

Tutaj te kalki położone na ciemnoszare skrzydło - obok dla kontrastu litera "B" w tym samym kolorze, ale z arkusza drukowanego metodą UV. To "NL" jest niemal niewidoczne.

Image

Tutaj litera "B" z tego arkusza co "NL", ale na spodniej, jasnej stronie skrzydła

Image

I na koniec Lucky Lady z kalki bez białego poddruku
Image

I z kalki drukowanej metodą UV (czyli z białym poddrukiem)

Image

Jak koledze Sternikowi udało się uzyskać biały (czy nawet bardzo jasny szary) kolor wydruku na przeźroczytej kalce, używając kartridży w kolorach: Cyan, Magenta, Yellow, Black, pozostanie dla mnie, niestety, jego niezgłębioną, alchemiczną tajemnicą. W dodatku, jak wynika ze zdjęcia modelu auta, zrobił on to tak, aby litery szare czy białe były widoczne na ciemnej karoserii. Czyli wydruk musiałby być kryjący (nieprzeźroczysty). To dla mnie są czary i to raczej czarna magia ;o)
traczyk

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Sob Paź 24, 2009 9:14 am

No właśnie, tak sobie to czytam i też mnie temat frapuje...białe na czarnym..."bo nikt nie będzie nam mówił, że białe jest białe a czarne czarne!" (przepraszam za wtręt, ale zawsze mi się ten cytat przypomina gdy dyskusja o kolorach :D).
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Następna

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości