Custom decals, czyli jak zrobić swoje kalki

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Postprzez sternik » Sob Paź 24, 2009 2:10 pm

traczyk napisał(a):Ale ja pytam o kolor powierzchni modelu, na który kładziesz kalkę. Model w miejscu, gdzie kładziesz kalkę jest biały, czarny, szary, jaki?

Podkład na modelu jest biały w miejscu nakładania kalki . Nie zachował mi się niestety oryginalny arkusz z tamtymi kalkami ale mam kartkę na której drukowałem kolejne etapy jako próby przed drukiem na papierze właściwym. Tak to wyglądało
Image Wszystkie napisy w czarnych ramkach są jasno szare .Sporo było kombinacji żeby dobrać odpowiednią wielkość i nie stracić jakości , na tym zdjęciu niestety uciekła jakość rysunków . Dopiero po kilkunastu próbach i kombinacjach doszedłem do tego żeby zmieniać rozmiar emblematu przed samym drukowaniem ,Wiązało się to niestety z drukowaniem każdego elementu oddzielnie i trwało dosyć długo ale uzyskałem zadowalający mnie efekt :)
Czarnej magii niestety w tym nie ma :) jest dużo kombinacji ponieważ w sprawach drukarsko graficznych jestem całkowicie zielony :) a jedyny program graficzny jaki obsługuje to Paint :)
ImageImage
Awatar użytkownika
sternik

Miejscowość: Bruksela

Postprzez traczyk » Sob Paź 24, 2009 2:19 pm

A, no i sprawa się wyjaśniła. A więc nie alchemia, tylko kolor biały pochodzący z barwy modelu. Czyli tak, jak pisałem w swoich przykładach. Ale trik z czarną ramką (czy jakąkolwiek inną ramką) wokół białych napisów, raczej nie sprawdzi się w przypadku niejednolitego tła, np. kamuflażu, modelu w kolorze srebrnym, a i jednolite tło będzie ciężko oszukać, nawet czarne.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez traczyk, Sob Paź 24, 2009 5:26 pm, edytowano w sumie 1 raz
traczyk

Postprzez sternik » Sob Paź 24, 2009 2:30 pm

No w kamo raczej nie ma szans :) a przy czarnym tle jeżeli ramka jest minimalna (pisze o skali 87 bo w takiej robiłem te napisy ) i przy zastosowaniu Micro Sol’a różnicy w odcieniu praktycznie nie widać :) .Trochę mnie dobiłeś z kolorem żółtym bo planuje zrobić „radiowóz” na którym potrzebne są właśnie żółte napisy i nie miałem pojęcia że mogą być nie widoczne na czarnym tle :( Jak wrócę do wawy to będę musiał się przejechać do sklepu w którym zamawiałeś swoje kalki :)
Pozdrawiam :)
ImageImage
Awatar użytkownika
sternik

Miejscowość: Bruksela

Postprzez traczyk » Sob Paź 24, 2009 4:44 pm

sternik napisał(a):Trochę mnie dobiłeś z kolorem żółtym bo planuje zrobić „radiowóz” na którym potrzebne są właśnie żółte napisy i nie miałem pojęcia że mogą być nie widoczne na czarnym tle

Na to jest rada taka, że możesz śmiało zastosować swoją metodę z ramką, tylko zamiast papieru clear (przeźroczystego) użyj papieru white (nieprzeźroczystego). Wtedy wszystko, co wydrukujesz będzie widoczne, łącznie z żółtym, szarym itd. Możesz wtedy taką kalkę kłaść nawet na czarny model (jeśli ramka będzie czarna ;o) )

Pozdrawiam serdecznie
traczyk

Postprzez Seboo » Sob Paź 24, 2009 7:05 pm

Na stronie http://www.modelairplaneinternational.com/ można znaleźc gotowe projekty kalkomanii, które wystarczy samemu wydrukowaC na odpowiednim papierze.
Pozdrawiam
Sebastian Skorczak

Cui meruit ferat
Seboo

Miejscowość: Ipswich, East Anglia

Postprzez traczyk » Sob Paź 24, 2009 7:18 pm

Seboo napisał(a):Na stronie http://www.modelairplaneinternational.com/ można znaleźc gotowe projekty kalkomanii, które wystarczy samemu wydrukowaC na odpowiednim papierze.

Wydrukować na czym? Próbowałeś? Jaki efekt? Podziel się wiedzą. Wszyscy skorzystają, ja również ;o)
traczyk

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Sob Paź 24, 2009 7:44 pm

Fajne, tylko mało wzorów, do współczesnych samolotów własciwie nic nie ma, ale pewnie będzie przybywało...
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez traczyk » Sob Paź 24, 2009 9:29 pm

tommyc1 napisał(a):Fajne, tylko mało wzorów, do współczesnych samolotów własciwie nic nie ma, ale pewnie będzie przybywało...

Ja już to kiedyś ściągnąłem z sieci. To są nawet fajne pliki. Problemem jest to, że są to bitmapy (nawet dobrej rozdzielczości do druku - 300 dpi).
Ale wygladają w powiększeniu, niestety tak:

Image

Coś dałoby się z nimi zrobić, nawet próbowałem. Ale dla mnie prościej narysować rzecz od nowa. Aha, obrazek nie jest na warstwach.
traczyk

Poprzednia

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość