Lupa czy jest potrzebna ??

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Lupa czy jest potrzebna ??

Postprzez Marek (Thrawn) » Czw Kwi 29, 2010 12:59 am

Witam.
Nie wiem czy w dobrym dziale zamieszczam temat pytanie, ale nie mogłem pod pasować do żadnego innego.
Chodzi o pracę z lupą. Czy używacie podobnych wynalazków.
Znalazłem coś takiego:
http://www.hotair.pl/index.php?cPath=6_85
Lampy z lupą o powiększeniu x3, x5, x8 i tu mam dylemat jaką wybrać.
Muszę kupić lampkę do pracy przy modelu, żeby wieczorową porą nie zapalać większości świateł w domu, co i tak nie daje dostatecznego oświetlenia modelu.
Więc zakup lampki wraz z lupą wydaje się sensowny zwłaszcza przy sklejaniu w skali 1:48 i mniejszej (blaszki zawłaszcza).
Więc co doradzacie, jakie powiększenie i jakiego sami używacie, jeśli w ogóle używacie.
Pozdr. Marek(Thrawn)
=========================
Awatar użytkownika
Marek (Thrawn)

Miejscowość: Białystok

Postprzez Przemek Przybulewski » Czw Kwi 29, 2010 1:54 am

Ja sam się zastanawiam cały czas nad taką lupo-lampką. Trochę jednak chwilowo odstarsza mnie cena, jednak tak sobie myslę, że moje oczy są bezcenne i pewnie kiedyś kupię.
...Kiedyś.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Miejscowość: Maciejowice

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Czw Kwi 29, 2010 10:42 am

DObra lupa z oświetlenie to super sprawa. Ja zakupiłem jakiś czas temu lupę bez oświetlenia, z dużej średnicy szkłem, ale pracuje się z nią paskudnie i prawie nie uzywam bo trudno pod nią znaleźć odpowiedni punkt zeby dobrze przedmiot zobaczyć i częściej kaszaniłem malowanie detali pod lupą niż nieuzbrojonym (coraz słabszym niestety) okiem.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez Tremac » Czw Kwi 29, 2010 2:15 pm

Ilu modelarzy tyle opini .Ja osobiscie kiedys zaopatrzylem sie w lupe z tym ze dedykowana bardziej dla elektronikow. Po kilku probach malowania 1:48 figurek dalem se spokuj bo strasznie nie poreczne to narzedzie sie okazalo do tego ale za to zdaje swietnie egzamin jako suszarka na wieksze elementy czy malowanie wiekszych powierzchni.Dlatego postawilem na dobre oswietlenie i zakupilem 150V halogen :D
ImageImage
Awatar użytkownika
Tremac

Miejscowość: Newcastle

Postprzez Brutus79 » Czw Wrz 02, 2010 11:47 pm

Ja sobie kupiłem na allegro lupę na głowę ze światełkiem (na baterie) made in PRC. Pomijając to, że się wrzyna w czoło, soczewki są plastikowe, to się przydaje, np. do maskowania szybek, czy malowania drobnych rzeczy. Jedyny problem to to, że trzeba mieć głowę blisko malowanej rzeczy, żeby cokolwiek zobaczyć.
Awatar użytkownika
Brutus79

Postprzez Hubert Kubiak » Pią Wrz 03, 2010 11:19 am

Lupa jak lupa ale ja odkryłem coś lepszego - okulary! I to nie jakieś specjalne, powiększające okulary tylko zwykłe dla dalekowidzów. Powiecie że wzrok mi się pogorszył. Pewnie trochę tak, ale badania wzroku nadal przechodzę bez problemu, a i z czytaniem nie mam kłopotów. Przy pracach modelarskich nadal widzę ostro ale drobne elementy są za małe. Zbliżenie ich do oczu nie pomaga, zaczynają męczyć wzrok. To już na pewno wpływ wieku. Po założeniu okularów żony wszystkie drobne szczegóły nagle stają się większe. Komfort pracy nieporównywalny. Może warto spróbować? Wzrok z wiekiem pogarsza się niepostrzeżenie. Wydaje się że wciąż dobrze widzimy i rzeczywiście na co dzień okularów nie potrzebujemy. Podczas gdy w "ekstremalnych" sytuacjach jak w przypadku modelarstwa, pojawia się potrzeba wspomagania.
Poddany JKM
Awatar użytkownika
Hubert Kubiak

Miejscowość: UK

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Pią Wrz 03, 2010 1:22 pm

Czytałem jakiś czas temu artykuł o ciekawym wynalazku, a mianowicie o soczewkach (szkłach kontaktowych) takiej konstrukcji, że zwiększały ostrość widzianego obrazu kilkaset razy, nie przybliżały/powiększały tylko dalece większa ostrość widzenia, m.in. na potrzeby wojska. Problem w tym, że patrzenie przez nie szybko doprowadzało do bólu głowy, bo mózg otrzymywał dużo więcej iformacji od oczu niż zwykle...ale na te kilkanaście minut wykonywania jakiegoś drobiazgu przydałyby się. tylko, że w sklepach jeszcze tego nie ma :evil: :twisted: :evil: :twisted:
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Re: Lupa czy jest potrzebna ??

Postprzez marszczuk » Nie Lis 13, 2011 6:08 pm

Jasne, że jest potrzebna. Ja nie wyobrażam sobie pracy bez mojej lupy :) rączki wolne i można sklejać a z głowy mi światło świeci i powiększa obraz. Lupa jest niezastąpiona i rewelacyjna!

Mając np. takie lupy na głowie praca z modelami naprawdę jest o wiele łatwiejsza. Polecam jej zakup, bo warto.
Czuj życie!
Awatar użytkownika
marszczuk

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości