Michaś - co o nim sądzicie

Michaś - co o nim sądzicie

Postprzez Areqq » Nie Sty 11, 2004 10:17 pm

Witam.

Jestem w trakcie budowy niezbyt dużego szybowca z balsy. Jego plany są w modelarzu nr. 7 lub 6/2000. Jego podstawowe dane techniczne to:
- rozpiętość 1487 mm
- długość 850 mm
- profil E 205 - cieciwa 180 mm
- uszy zwężane go cięciwy ok 120 mm bez zmiany profilu
Nie wiem czy podałem wszystkie potrzbne dane - jeżli nie to piszcie. A wracając do modelu. Chciałbym wiedzieć czego sie można po nim spodziewac?? Mam zamiar zastosować serwa standardowe HS 422BB czy jakos tak.
pozdrawiam Arek
P.S. - Chodzi mi głównie o właściwości profilu
Areqq

Miejscowość: Tarnobrzeg(woj.podkarpackie)

Re: Michaś - co o nim sądzicie

Postprzez Tomasz Gębala » Nie Sty 11, 2004 11:48 pm

Areqq napisał(a):Chodzi mi głównie o właściwości profilu

Hmm....

Przejżyj archiwum Forum.

Jest wiele niepochlebnych opinii o tym profilu. Osobiście stosowałem z powodzeniam (tzn. bylem zadowolony i nie tylko ja z własciwości lotnych szybowczyka).

Pamiętaj, że E205 to profil laminarny i dość trudno odwzorowywalny. Jeśli pokrycie skrzydeł jest folią lub papierem japońskim to najlepiej zapomnij o tym profilu i zastosuj inny nielaminarny (jeśli jest taka możliwość). Jeśli jest to typowy szkolny szybowczyk, którym masz się nauczyć latać a nie osiągać "wyniki" to zastosuj ClarkY.

Myslę, że Piotr_de doradzi cos innego bardziej "zawodniczego".
Tomasz 'Cypis' Gębala
Awatar użytkownika
Tomasz Gębala

Miejscowość: Bystra (k. Bielsko-Biała)

Re: Michaś - co o nim sądzicie

Postprzez PiotrP_de » Pon Sty 12, 2004 2:20 pm

Areqq napisał(a):Chodzi mi głównie o właściwości profilu

Cześć,

proponuję "E 205" użyć jako hasła w wyszukiwarce tego forum, a będziesz wiedział więcej. Do płata konstrukcyjnego tak niewielkiego modelu znakomity jest S 4083 lub nawet SD 7037.

Pozdrawiam Piotr
Image
Awatar użytkownika
PiotrP_de

Miejscowość: Okolice Hamburga

Postprzez Areqq » Pon Sty 12, 2004 5:51 pm

Lipa jest bo juz zacząłem robic skrzydło z tym profilem. Naturalnie okryję go folią. Mam jeszcze takie pytanie: Jak na tym konkretnym profilu będzie sie zachowywał model??. Będę robił nowe skrzydło tylko wtedy jeżeli jest realne zagrożenie, że model nie poleci wogóle. Szukanie po archiwum forum nie przyniosło rezulatów :( [/u]
Areqq

Postprzez PiotrP_de » Pon Sty 12, 2004 8:11 pm

Areqq napisał(a):Lipa jest bo juz zacząłem robic skrzydło z tym profilem. Naturalnie okryję go folią. Mam jeszcze takie pytanie: Jak na tym konkretnym profilu będzie sie zachowywał model??. Będę robił nowe skrzydło tylko wtedy jeżeli jest realne zagrożenie, że model nie poleci wogóle. Szukanie po archiwum forum nie przyniosło rezulatów :( [/u]

Miałeś szukać w funkcji "szukaj" tego forum (http://www.modelarstwo.org.pl/forum/search.php). Wpisz w pole słów kluczowych "E&205" i wybierz jako forum: "Modelarstwo RC" - otrzymasz jako wynik przynajmniej 6 wątków, łącznie z tym...

Model na pewno będzie i z tym profilem latał. Jest to jednak możliwie najgorszy wybór profilu do takiego modelu i jego własności lotne będą znacznie odbiegały od możliwych. Jak akurat E 205 zachowuje się w przypadku płata konstrukcyjnego - nie wiem. Nie jest natomiast prawdą, że do płatów konstrukcyjnych nadają się tylko profile "turbulentne" :!: MH 32 czy SD 7037 to typowe przykłady profili "laminarnych" znakomicie nadających się do tego typu konstrukcji. Poprostu w tych profilach następuje w zniekształconych (wypłaszczonych w przestrzeni pomiędzy żebrami) miejscach wczesne przejście w opływ turbulentny tak, że nie tworzy się szkodliwy pęcherz laminarny.

I jeszcze jedno stwierdzenie: każdy profil ma w rzeczywistości także opływ turbulenty :roll: Dlatego pisałem wczesniej laminarny i turbulentny w cudzysłowiu. I na jednym i na drugim profilu następuje przejście opływu laminarnego w turbulentny. W turbulentnym jednak celowo jest ono jak gdyby formą profilu prowokowane wcześniej. W profilach laminarnych, przejście w opływ turbulentny następuje znacznie dalej.

Pozdrawiam Piotr
Image
Awatar użytkownika
PiotrP_de

Miejscowość: Okolice Hamburga

Postprzez Areqq » Wto Sty 13, 2004 12:16 am

To ja znowu :|.

Szukałem i tam i w archiwum grupy pl.rec.modelarstwo. Tam z kolei wyszperałem, że ten profil nadaje się do tego typu modeli. Sam już nie wiem kogo słuchać. Chyba zrobie jednak te skrzydła i zobacze co sie będzie działo. Znając moje zdolnosci w pilotowaniu modeli to skasuje te skrzydła przy drugim locie bo bede(jak zwykle) myślał że model leci na mnie a będzie leciał ode mnie. Dizęki wszystkim za porady!!!!!!!!
pozdrawiam Arek
Areqq

Postprzez Winiacz » Wto Sty 13, 2004 12:37 am

To troche nie tak 8-)
W czasach kiedy jeszcze dinozaury chodziły po lasach stosowaliśmy ten profil do naszych ( mojego i kumpla) szkolnych szybowców RC.
Modele były cało balsowe ok 200cm rozp. kryte papierem później folią, latały całkiem całkiem na zboczu w termice i jak tylko mogliśmy.
Jakiś rok temu znalazł się uczeń to szkoliliśmy go na takim właśnie modelu historycznym niestety model w którymś locie się złożył :P
Chyba klej już zanikł :shock:
A koledzy podpowiadaja inne profile poniewarz są juz znacznie lepsze jednak ten jest napewno lepszy od Clark Y, i jest łatwy do budowy płata na płaskiej desce :roll:
buduj go i się nieprzejmuj bedzie latał później zrobisz lepszy model :idea:
Wiecie jak jest????
Jest cięrzko, a ja jestem dyslektykiem jak by coś
Winiacz

Miejscowość: zewsząd:)

Postprzez Areqq » Wto Sty 13, 2004 12:45 pm

Dzięki Winiacz za konkretną jak dla mnie-niedoświadczonego modelarza odepowiedź.
Areqq

Postprzez Tomasz Gębala » Wto Sty 13, 2004 5:56 pm

Winiacz napisał(a):A koledzy podpowiadaja inne profile poniewarz są juz znacznie lepsze jednak ten jest napewno lepszy od Clark Y, i jest łatwy do budowy płata na płaskiej desce :roll:

No skoro tak piszesz to powinieneś jeszcze napisać, że:

1. Zależy do czego albo w czym lepszy (bo ogólnie lepszego nie ma)
2. Lepszy będzie wtedy gdy będzie dokładnie odwzorowany nosek (a przy kryciu folią to można zapomnieć)
3. Clark Y też ma płaski spód

A tak to w ogóle jest to dyskusja czysto akademicka bo skrzydła sa już zaczęte i możliwości zmiany profilu nie ma.

Areqq! Nie przejmuj się. Jakibyś profil nie zrobił do szkolnego szybowczyka to i tak poleci. Zobacz jakie "profile" robi Kaper (bez obrazy) też latają ;)
Tomasz 'Cypis' Gębala
Awatar użytkownika
Tomasz Gębala

Miejscowość: Bystra (k. Bielsko-Biała)

Wróć do Szybowce i motoszybowce RC

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości