Wydumka z EGP

Wydumka z EGP

Postprzez Gamlar » Pon Paź 04, 2010 12:07 am

Witam. Postanowiłem pokazać moją przeróbkę. Pod koniec sezonu postanowiłem coś pokombinować wizualnie oraz z samą konstrukcją. I wyszło coś takiego.
http://picasaweb.google.pl/Andrzej2103/ ... 5714327586
Wbudowana płetwa dolna z lekko wystającym kołem dzięki czemu może lądować na twardej powierzchni , wizualnie dopracowana kabina , oraz cały powleczony termoplastyczną okleiną o niewielkiej wadze. (jeden decymetr kwadratowy okleiny waży 0,7 gr) bez naciągania co po podgrzaniu jest możliwe. Sama okleina zwiększyła wagę modelu tylko o 78g a efekt wizualny oraz wytrzymałość powierzchni na uszkodzenia nieporównywalne.

Do tego postanowiłem zaryzykować i zrobiłem wstawkę do skrzydeł co zwiększyło ich rozpiętość do 220 cm. Wstawkę widać na tym zdjęciu.
http://picasaweb.google.pl/Andrzej2103/ ... 9340640226
Na wszelki wypadek skrzydła na całej długości mają wstawiony dodatkowo płaskownik z włókna węglowego przy krawędzi natarcia aby zwiększyć ich wytrzymałość a ze względu na większą rozpiętość zmieniłem też lotki. Są dłuższe od orginalnych o 15 cm.

Całość przeróbki zwiększyła masę modelu o 115 gramów a powiększenie powierzchni nośnej o 8 dcm z moich obliczeń zwiększyło mu udźwig o jakieś 168 wiec nie jest źle.

Pisze o tym bo dziś go oblatałem. Miałem strasznego pietra bo nie miałem pojęcia jak się przez to wszystko zachowa ale lata fantastycznie. Praktycznie (stoi w miejscu) a dzięki zwiększonej długości lotek o wiele szybciej potrafi przechylać się na boki. Na razie były tylko delikatne pętle , nic ciasnego ale skrzydła wytrzymały. Zobaczymy co dalej. Jak nagram jakiś filmik na pewno go tu zamieszczę.
Co panowie o tym sądzą
:?:
Awatar użytkownika
Gamlar

Miejscowość: Kraków

Postprzez kojot » Pon Paź 04, 2010 3:27 pm

Ciekawe... i ładne.

Napisz coś o materiałach. dorabiałeś elementy ze styropianu?
Tłumacząc na nasze użyłeś folii pokryciowej? Jakiej?
Pozdrawiam,
Krzysiek "kojot" Choroszko
Awatar użytkownika
kojot

Miejscowość: okolice Warszawy

Postprzez Gamlar » Wto Paź 05, 2010 1:48 am

no to zacznę tak. Kabina jest zrobiona z Vivaku. Tworzywo znane tym co zajmują się robieniem reklam i banerów. Lepsze od pleksy bo nie jest kruche a bardzo elastyczne i można kupić w arkuszach od 0,4 mm. Metr kwadratowy kosztuje coś 20 zł. Po podgrzaniu opalarką staje się bardzo plastyczny i daje się wręcz naciągać na powierzchnię. Kopyto kabiny zrobiłem z aluminium i wyszpachlowałem zwykła szpachlą chemoutwardzalna po czym naciągłem na nią vivak. Co do skrzydeł poszedłem na łatwiznę. Miałem stare skrzydła d demobilu i po prostu wyciąłem interesujący mnie fragment. (na skrzydłach jest od zaznaczony czarną linią. Później zrobiłem nacięcie na krawędzi natarcia i wprowadziłęm do srodka płaskownik węglowy 10x2 na całej długości skrzydła. Całość jest obciągnięta okleiną zakupioną w tym samym sklepie co vivak. Tylko trzeba poprosić przy zakupie że chodzi o okleinę o grubości 0,06 mm. Po podgrzaniu ( wystarczy suszarka ) Fantastycznie się ją naciąga a klej chwyta naprawdę mocno .Lotki po prostu wyciąłem o 15 cm dłuższe i oczywiście wzmocniłem prętami węglowymi 2mm ( :evil: jak to już u mnie bywa ) przechodzą przez środek lotki. Całe usterzenie niestety ze względu na okleinę musiałem wyciąć po czym mocować na zawiasach. Jutro sprawdzę nazwę okleiny , jakiej dokładnie to jest firmy i podam w tym poście. Co do płetwy dolnej do konstrukcji użyłem balsy do której domocowałem aluminiowe wzmocnienia w które wprowadzona jest ośka koła po czym całość okleiłem EPP i doszlifowałem do interesującego mnie kształtu po czym jak wszystko okleiłem :D
Awatar użytkownika
Gamlar

Postprzez Gamlar » Pią Paź 08, 2010 12:23 am

Witam. Co do foli pokryciowe jest to folia firmy Oracal. Teraz jestem w trakcie przerabiania steru wysokości oraz montażu hamulców areodynamicznych. Jak będą już jakieś postępy w pracach na pewno się pochwalę paroma fotkami.
Awatar użytkownika
Gamlar

Wróć do Szybowce i motoszybowce RC

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości