"ELEFANT"

"ELEFANT"

Postprzez Marek Foterek » Czw Paź 23, 2003 11:13 pm

Piszę tą wiadomość w imieniu naszego kolegi modelarza Kuby z naszej modelarni. Będąc na wakacjach w Niemczech u kolegów modelarzy koło Kiloni przywiózł sobie model elektroszybowca ale i za razem plany modelu "ELEFANT" . Jak to w podróży bywa gdzieś po drodze zawieruszyła mu się część planów a konkretnie rzut płatów z profilami :cry: . Z tąd też moje pytanie w szczególności skierowane do kolegów z Niemiec - Czy nie spotkali się gdzieś z tymi planami a może ktoś w kraju jest w ich posiadaniu :?: Wystarczą dane techniczne oraz typ profilu resztę się dopracuje
Pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Marek Foterek

Miejscowość: Słupsk

Postprzez PiotrP_de » Pią Paź 24, 2003 3:35 pm

Cześć,

jako wezwany do tablicy... :?

Mam wielu kolegów w klubie: http://www.mfsv-kiel.de Czy ten Twój kolega tam był? Od kogo dostał te plany? Czasami latam tam u nich...

Pozdrawiam Piotr
Image
Awatar użytkownika
PiotrP_de

Miejscowość: Okolice Hamburga

ELEFANT

Postprzez Marek Foterek » Sob Paź 25, 2003 7:17 pm

No faktycznie na tej stronie są dw zdjęcia Elefanta kadłub taki sam nie wytrzymałem skoczyłem do modelarni żeby porównać . to samo mocowanie płatów i inne szczegóły :D
Plany są w skali 1:5 ten rozmiar płatów orginału zwalił mnie z nóg a i jeszcze twoja propozycja skali 1:2 nie miałem pojęcia że to jest szybowiec z "tamtych" ta sylwetka kadłuba całkiem ciekawa jednak ogólnie szkaradztwo jesli jest się przyzwyczajony do tradycyjnych sylwetek. Z kąd wziąść resztę danych :?: :?: :?:
Mam nadzieję że w czwartek resztę wyjaśnię z Bartkiem nazwoził z Niemiec sporo materiału do budowy tego brzydactwa zobaczymy co z tego wyjdzie
Pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Marek Foterek

Postprzez PiotrP_de » Sob Paź 25, 2003 10:29 pm

Cześć,

profil, moim zadaniem jak do każdego a szczególnie do TAKIEGO :!: modelu powinien zostać dobrany indywidualnie i to w zależności od oczekiwanch własności lotnych. Chyba, że plany opierały się na jakimś wypróbowanym modelu i współczesnym profilu modelarskim. Często niestety tak jest, że nawet dobre plany, ze względu na swój wiek mają profil sprzed 20 lat czy więcej. Technika i aerodynamika (także modelarska) poszła w ostatnich latach mocno do przodu i jeżeli ma się w planie jakiś profil który dzisiejszym oczekiwaniom nie odpowiada, to powinno się go zmienić!

To tylko takie moje refleksje, gdyż zauważyłem, że w Polsce jest jak o to chodzi silna tendencja do "dobrego starego" ale dobrymi starymi Syrenkami jakoś nikt też by nie chciał jeździć :roll:

Strasznie jestem tego modelu ciekaw. Trzymaj nas z tym projektem na bieżąco :!:

A oczywiście jak dowiem się czegoś więcej to w miarę możliwości oczywiście pomogę.

Pozdrawiam Piotr
Image
Awatar użytkownika
PiotrP_de

ELEFANT

Postprzez Marek Foterek » Nie Paź 26, 2003 12:31 pm

Dzięki Piotrze za odpowiedz :notworthy: Masz słuszną rację jeżeli chodzi o profil jaki zastosować do tego modelu będzie się trzeba zastanowić nad odpowiednim jego doborem lub nawt zastosować ich kilka przechodząc z profilu na profil bo przy tym wydłuzeniu płata żeby osiągnąć przy różnych prędkościach siłe nośną mogą być trudności . :) Muszę doszukać się adresu do tego aeroklubu może gdzieś tam jeszcze mają jakieś zdjęcia a może coś więcej na temat tego "Słonia" Po mimo że wczoraj wertowałem strony internetowe nic konkretnego nie mogłem znależć. :x Jeszcze dzisiaj posiedzę i zobaczymy .
Pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Marek Foterek

Postprzez PiotrP_de » Nie Lis 02, 2003 12:56 am

Cześć,

no i dowiedziałeś się czegoś nowego? Dotarł mój mail z linkiem do planów Austrii?

Pozdrówka Piotr
Image
Awatar użytkownika
PiotrP_de

ELEFANT

Postprzez Marek Foterek » Nie Lis 02, 2003 12:52 pm

Drogi Piotrze! Dziękuję bardzo z podesłane linki, są wspaniałe pomogły wiele wyjaśnić spraw dotyczących samej historii powstania tego szybowca oraz jego przeznaczenia a także historii odbytych lotów. Miałem jednak rację przypuszczając iż była to konstrukcją prototypowa i bardzo śmiała jak na tamte lata a mająca służyć konkretnie do bicia rekordów.:) Nie odpisałem od raz gdyż byłem służbowo na wyjezdzie :oops: a po powrocie musiałem nadrobić zaległości (ponaprawiać wszystkie awarie jakie się nawarstwiły przez okres jaki mnie nie było) :x
Tak ten link jest baaaardzo ciekawy - z tego co się zoriętowałem to dotyczy dokumentacji tylko w jaki sposób można realizować płatność :?: :?: :?:
http://www.vth.de/shop/shopfiles/produc ... ID=3200926
A pozostałe http://www.flyfishhunt.co.nz/kronfeld/stories.html http://www.soaringissa.org/wasserkuppe/ ... istory.htm http://caranchos.freeservers.com/historia4.htm
to wydrukowałem i zaniosłem do modelarni.
Specjalnie ponownie podałem te linki na forum gdyż może to kogoś zainteresować a tak piszemy i czytający nie wiedzą :?: o jak szybowiec chodzi.
no to słabo szukałeś tego ITS-8 u mnie

No faktycznie jak ja to przeoczyłem to nie wiem :oops:
Przez ten wyjazd nie byłem w modelarni i z Bartkiem się nie widziałem tak że muszę znów odczekać do czwartku jak się pojawi w czeluściach naszej pracowni.
Przesyłam pozdrowienia Marek
Awatar użytkownika
Marek Foterek

Postprzez PiotrP_de » Nie Lis 02, 2003 1:34 pm

Cześć,

w VTH (nawiasem mówiąc jest to wydawca m.inn. miesięcznika modelarskiego FMT) możesz zamawiać z Polski i płacić każdą kartą kredytową. W razie czego służę pomocą.

Pozdrawiam Piotr
Image
Awatar użytkownika
PiotrP_de

Postprzez PiotrP_de » Pią Lis 28, 2003 7:43 pm

Cześć,

znalazłem słonia :!: :!: :!: :D

Elefant jest akurat wystawiony na targach w Hamburgu :arrow:

Image

Image

Image

Więcej fotek z targów (także Elefanta) na: www.modelarz.pl Jutro dojdą jeszcze następne - zapraszam i życzę miłego oglądania.
Piotr
Image
Awatar użytkownika
PiotrP_de

Elefant

Postprzez Marek Foterek » Nie Lis 30, 2003 10:17 pm

Piotrze ty jesteś niezastąpiony----dzięki
Awatar użytkownika
Marek Foterek

Postprzez PiotrP_de » Pon Gru 01, 2003 12:53 am

Czysty przypadek, że ten ptaszek mi pod obiektyw wpadł. Niestety jeszcze Mirek nie miał czasu by resztę fotek zamieścić na www.modelarz.pl, ale mam nadzieję że w tygodniu mu się to uda. Jest tam jeszcze parę innych zdjęć. Model był wyposażony w normalne hamulce aerodynamiczne. Jestem pewien, że oryginał takowych (przynajmniej nie typu Scemmp-Hirth) nie miał...

Ale, ciekawy okaz!

Pozdrawiam Piotr
Image
Awatar użytkownika
PiotrP_de

ELEFANT

Postprzez Marek Foterek » Pon Gru 01, 2003 11:06 pm

Ale, ciekawy okaz!

Dzięki Piotrze za wszelkie informacje, masz racje to naprawdę ciekawy okaz. Mnie zainteresowała ta konstrukcja mając tylko szczątkowe plany a już zupełnie dostałem "chopla" kiedy były trudności dowiedzieć sie czegoś konkretnego o prawdziwym egzemplarzu. Po nowym roku będziemy ściągać plany z Niemiec i mam nadzieję że wkrótce przystąpimy do pracy .
Piotrze zapewne przyjrzałeś mu się dokładnie to fakt oryginał nie posiadał hamulców ale jaką technologią był wykonany kadłub?? Zdjęcie zdradza że znowu zaważyła nowa technologia.
Pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Marek Foterek

Wróć do Szybowce i motoszybowce RC

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości