Tiger I Italeri 1:35 pytanie

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

Tiger I Italeri 1:35 pytanie

Postprzez KaTana » Pią Paź 06, 2006 1:34 pm

Witam Kolegów!
Nie zajmuję się bronią pancerną lecz ostatnio wpadł mi w ręce model Tygrysa I Ausf. E firmy Italeri. Chcialbym dla odmiany wykonać replikę tego pojazdu. Mam w związku z tym pytanie czy model ten posiada jakieś wady, które znacząca mogą utrudnić mi jego poprawne sklejenie? Chciałbym pomalować czołg w schemat A czyli cały pojazd w kolorze Field Green czy nr farby podany przez prosucenta jes poprawny??( 712 Model Master). Czy pojazdy z tego teatru działań bojowych miały duże ślady eksploatacji czyli odbarwienie itp?? Z góry serdecznie dziękuje wszystkim za wszelkie uwagi. Pozdrawiam Pancerniaków!!
Awatar użytkownika
KaTana

Miejscowość: Kłodzko

Postprzez Sebastian I. » Pią Paź 06, 2006 2:06 pm

Skoro wpadł Ci w ręce to już trudno. Z drugiej strony model większych wad nie ma i coś się da z niego zrobić. Największa wada Tygrysów Italeri to gąski. Poszperaj na forum, kilku z nas robiło te Tygrysy.
Field green , a może Field Grey ? Model Mastera o tym nr nie używałem, ale pewnie może być.
A jaki teatr działań dokładnie masz na myśli ?
Pzdr
Image
Awatar użytkownika
Sebastian I.

Miejscowość: Kwidzyn

Postprzez RobRoy1 » Pią Paź 06, 2006 4:34 pm

Bathin napisał(a):Skoro wpadł Ci w ręce to już trudno. Z drugiej strony model większych wad nie ma i coś się da z niego zrobić. Największa wada Tygrysów Italeri to gąski. Poszperaj na forum, kilku z nas robiło te Tygrysy.
Field green , a może Field Grey ? Model Mastera o tym nr nie używałem, ale pewnie może być.
A jaki teatr działań dokładnie masz na myśli ?
Pzdr

Model jest owszem poprawny (przy gąsienicach życzę dużo cierpliwości :lol: ) Najpowazniejszym błedem w tym modelu to jest malowanie!! Z instrukcji tego modelu płynie info, że w 1944 r. Tygrysy były malowane kolorem ciemnoszarym, ale najgorsze jest to, że oba malowania przedstawiono z frontu wschodniego!!! Ale kalki dali dla 504 i 505 batalionu czołgów ciężkich! Niestety batalion 504 nigdy tam nie walczył :) (operował a Afryce, Sycylii i we Włoszech) Jedynie 505 walczył na wschodzie! Możesz wykorzystać kalki dla 504 batalionu (te z nr taktycznym 222) i pokryj wtedy Tygrysa farba Wermacht Olive RAL 7020 (FS 33434). Na kolor ten nałóż mniejsze plamy farbą Olive Grun RAL 6003 (FS 34082) i większe plamy farbą Brun RAL 8017 (FS 30117). Natomiast czołg z 505 batalionu wystarczy, że pomalujesz tylko kolorem Wermacht Olive. W miejscu gdzie bedziesz chciał przykleić rycerza musisz wyciąć kawałek zimmeritu. (a kropierz temu konikowi :) pomaluj na czerwono!). I tak możesz stworzyć sobie model albo z walk latem we Włoszech 1944 r ((504 batalion) albo z walk w Polsce w 1944 r (505 batalion)
Pozdrawiam!
"Chcę, żebyście zapamiętali, że żaden skur.... nie wygrał wojny, umierając za swoją ojczyznę. Wygrywa się ją, sprawiając, by tamci skur... umierali za swoją". G.Patton
Awatar użytkownika
RobRoy1

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Sebastian I. » Pią Paź 06, 2006 5:37 pm

Eeee, myślałem że chodzi o tego wczesnego Tygrysa. Tego z zimeritem nawet robiłem. Ale mam przed sobą instrukcję w której są dwa malowania z frontu wschodniego i jedynie wskazuje na farbę Flat Tan MM 1567 a wg netu to jakaś bordowa farba :!: , natomiast nic nie ma na temat Panzer Grey :?
Może mam jakąś późniejszą wersje modelu i poprawnym malowaniem ?
W moim modelu znalazły się kalkomanie do Tygrysa z 505 z nr 300 na lufie. Rycerzyk był naniesiony prosto na zimerit, a lufa nie była malowana tak jak reszta, są teorie że pozostała w kolorze stali, albo pomalowana minią.
PZdr
Image
Awatar użytkownika
Sebastian I.

Postprzez KaTana » Pią Paź 06, 2006 6:32 pm

Dziękuję za odpowiedzi!W moim modelu jedno malowanie to: 1.KOMPANIE, SPZ.ABT.501-TUNESIA 1943 a drugie to 2.KOMPANIE, SPZ.ABT.504-SICYLY 1943...pierwszy pojazd w całości pomalowany jest w Fieldgrum a ten z sycyli to Flat Tan (Erde). zimmeritu na modelu brak...Chcialbym wykonac model w malowaniu z Tunezji.
Awatar użytkownika
KaTana

Postprzez RobRoy1 » Pon Paź 09, 2006 2:14 am

Witam!
Te "zalecenia" kolorów z instrukcji to...darowałem sobie zawsze :) Musisz następnym razem precyzyjniej określić model (np. firma i nr katalogowy) - bedzie łatwiej odpowiedzieć a ucinając już temat malowań niemieckich to polecam wzór do naśladowania ;o)

Image

Pozdrawiam!
"Chcę, żebyście zapamiętali, że żaden skur.... nie wygrał wojny, umierając za swoją ojczyznę. Wygrywa się ją, sprawiając, by tamci skur... umierali za swoją". G.Patton
Awatar użytkownika
RobRoy1

Postprzez Teufel » Pon Paź 09, 2006 7:52 am

Jaką farbę na rynku najbardziej polecacie jako Dark Yellow na rok 1944r?
Teufel

Miejscowość: Thorn

Postprzez Sebastian I. » Pon Paź 09, 2006 8:34 am

Teufel napisał(a):Jaką farbę na rynku najbardziej polecacie jako Dark Yellow na rok 1944r?

Czyli Wermacht olive ? Jak tak to Humbrol 83.
Image
Awatar użytkownika
Sebastian I.

Postprzez RobRoy1 » Pon Paź 09, 2006 10:30 am

Teufel napisał(a):Jaką farbę na rynku najbardziej polecacie jako Dark Yellow na rok 1944r?

Farba o którą pytasz to:
Dunkelgelb RAL 7028 lub Wehrmacht Olive (FS 595B; 33275-33434)
A z dostepnych na rynku polecam:
Gunze sangyo TC-3, Pactra A-104 lub ewentualnie Humbrol 83
Awatar użytkownika
RobRoy1

Postprzez Teufel » Pon Paź 09, 2006 4:59 pm

Ok wybiorę raczej Humbrol, bo mam najwieksze zaufanie do tych farbek.
Teufel

Miejscowość: Thorn

Postprzez RobRoy1 » Pon Paź 09, 2006 7:17 pm

Polecam nabrać zaufania do Gunze Sangyo!! Są świetne!! :)
Awatar użytkownika
RobRoy1

Postprzez RobRoy1 » Pon Paź 09, 2006 7:27 pm

KaTana napisał(a):Dziękuję za odpowiedzi!W moim modelu jedno malowanie to: 1.KOMPANIE, SPZ.ABT.501-TUNESIA 1943 a drugie to 2.KOMPANIE, SPZ.ABT.504-SICYLY 1943...pierwszy pojazd w całości pomalowany jest w Fieldgrum a ten z sycyli to Flat Tan (Erde). zimmeritu na modelu brak...Chcialbym wykonac model w malowaniu z Tunezji.

Jeśli chcesz pomalować Tygrysa z walk w Tunezji to weź pod uwagę następujące sposoby malowań dla Afrika Korps :)
Pojazdy przydzielone do Deutsches Afrika Korps początkowo malowane były standardowo tj. jednolicie kolorem Panzer Grau RAL 7021, co w warunkach pustynnych było niedopuszczalne! :D Taki system malowania utrzymywał się jedynie przez pierwsze kilka miesięcy walk w Afryce. 17 marca 1941 roku wprowadzono nowy wzór kamuflażu - jako podstawę przyjęto pomalowanie 2/3 powierzchni kolorem żółtobrązowym - Gelb Braun czyli Afrika Korps Gelb RAL 8000 (FS 595B; 33227), na który nanoszono nieregularne plamy w kolorze zielonoszarym Grau RAL 7008 (FS 595B; 34227). Braki w zaopatrzeniu powodowały, że pojazdy pozostawiano niekiedy w kolorze Panzer Grau RAL 7021 lub stosowano farby Luftwaffe np. RLM 79 Sandgelb (FS 595B; 33434) czy RLM 79a Sandbraun (FS 595B; 30215)!! Instrukcja z 25 marca 1942 roku (Heeres Mitelungen nr 315) nakazała kolejną zmianę barw czołgów walczących w Afryce. Polecała ona aby 2/3 czołgu malować farbą ciemnobrązową Braun RAL 8020 (FS 595B; 32169-30257) o odcieniu nieco ciemniejszym niż RAL 8000. Reszta pojazdu miała być malowana farbą ciemnoszarą Panzer Grau RAL 7021. W praktyce jednak bardzo rzadko stosowano proporcje kolorów podanych w wytycznych. Zdarzały się też pojazdy pomalowane bardzo nietypowo, czego przykładem mogą być czołgi PzKpfw III Ausf. L i N z 15. DPanc. malowane w regularne ciemnoszare kwadraciki, co z dalszej odległości wyglądało jak kawałek muru. końcówka walk w Afryce (Tunis) to całkowite malowanie RAL 8020, Panzer grau, Weremacht Olive i olive Grun (te dwa ostatnie kolory zwłaszcza w przybyłej z rzeszy dywizji "Herman Goring"

Pozdrawiam! ;o)
Awatar użytkownika
RobRoy1

Postprzez KaTana » Pon Paź 09, 2006 9:11 pm

Witam! Dziękuje za cenne informacje postaram się je wykorzystać podczas budowy modelu! Będe starał się eksperymentować z kolorami Weremacht Olive i olive Grun. Tzn. Jednym z nich bo chiałbym pomalować czołg w jednolitym kolorze. I jeszcze jedno Tygrysy w Tunezji chyba nie były mocno zdezelowane??Vhodzi mi o jakes odpryski farby czy przebarwiena...
Awatar użytkownika
KaTana

Postprzez RobRoy1 » Pon Paź 09, 2006 10:21 pm

Proszę bardzo zdjęcie Tygrysa prosto z Tunezji :D sam oceń jego "zdezelowanie" :D

Image

Zdjęcie przedstawia PzKpfw VI "Tiger" Ausf H1, Tunezja, Północna Afryka 1943 rok.

Pozdrawiam! ;o)
Awatar użytkownika
RobRoy1

Postprzez KaTana » Wto Paź 10, 2006 11:15 am

Dziękuję za zdjęcie! Mam pytanie co to za element na wieży tuż przed wyrzutnikami granatów??Czy to ogniwa gąsienic?
Awatar użytkownika
KaTana

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości