M4Ic Sherman Firefly - Italeri+Tamiya

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

M4Ic Sherman Firefly - Italeri+Tamiya

Postprzez Gunnar » Wto Lut 11, 2014 3:05 pm

W ramach odpoczynku od malowania "Latającej Krowy" postanowiłem zabrać się za kolejnego Shermana. Tym razem będzie to M4Ic oczywiście w jedynie słusznym malowaniu 2 Korpusu.

Bazą modelu jest kadłub i wanna starego M4A2 Italeri, do tego wieża od M4A3 Tamiyi + dodatki od Dragona, Verlindena i masa samoróbki. Do tego jakieś pasujące blachy od innych wersji, resztę dorobię z arkusza blaszki miedzianej o grubości 0,25 mm.

Porównanie kadłuba wyjściowego M4A3 z M4Ic:
Image
Image

Początek pracy nad wieżą oraz kadłubem:
Image

Przerobiony przód kadłuba, zmieniony kąt nachylenia przedniego pancerza, dodana faktura na osłonie przekładni:
Image
Image

Dodane wstępnie włazy:
Image
Image

Dalszy ciąg pracy nad włazami. Dodana faktura wieży za pomocą szpachli:
Image
Image

Tył kadłuba z nowymi płytami:
Image
Image

C.D.N.
Warsztat skala-1/35:

Sherman M4.I.c.FireFly
Sherman M4A1(76)W
Cromwell Mk.IV
Cywilny Willys

Pozdrawiam
Paweł "Gunnar" Tchórzewski
Awatar użytkownika
Gunnar

Miejscowość: Siedlce

Re: M4Ic Sherman Firefly - Italeri+Tamiya

Postprzez Gunnar » Wto Lut 11, 2014 3:49 pm

Na warsztat poszła wieża. W pierwszej kolejności zabrałem się za dorobienie od podstaw brytyjskiej wersji wieżyczki dowódcy, sporadycznie montowanej na Shermanach:

Wzorowałem się tym zdjęciem:
Image

Wieżyczka dowódcy jeszcze bez peryskopów, poprawiona faktura, dorobiony drugi właz, dodana skrzynia na radiostacje przerobiona z modelu Dragona oraz kilka pomniejszych elementów:
Image
Image
Image
Image

Na koniec jeszcze 2 zdjęcia kadłuba. Dalszy ciąg prac nad wyprofilowaniem włazów oraz płyta nad silnikowa z dorobionymi zawiasami:

Image
Image
Warsztat skala-1/35:

Sherman M4.I.c.FireFly
Sherman M4A1(76)W
Cromwell Mk.IV
Cywilny Willys

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gunnar

Postprzez T.J. » Śro Lut 12, 2014 12:22 am

Zakres prac godzien podziwu :notworthy: w sumie to od podstaw go robisz :mrgreen:
::: Lord Vetinari był przeciwnikiem zbędnego okrucieństwa... był za to entuzjastą niezbędnego :::
galerie: T17E1 Staghound 1:35, Entwicklungsfahrzeug E-10 "Wojtek" 1:35, Spitfire LF.XVI 1:48, figurki Warhammer 40000
w budowie: Vickers Wellington mk.IV 1:72
Awatar użytkownika
T.J.

Miejscowość: Gdańsk / Ankh-Morpork

Postprzez Paweł84 » Śro Lut 12, 2014 9:38 am

Wkład pracy godny podziwu.
Nie bardzo znam się na Shermanach, ale zawsze jak oglądam warsztat w którym ktoś próbuje zrobić polską "zapalniczkę" to widzę że są to składaki z kilku modeli często z dodatkowymi poprawkami. Zastanawia mnie czy na rynku nie ma modelu tego czołgu z którego bez przeszczepów można byłoby zrobić jakiś polski wóz?
Awatar użytkownika
Paweł84

Postprzez panzer6 » Śro Lut 12, 2014 7:56 pm

Witam. Nie obiecam, że aż tyle włożę pracy w swojego następnego Alianta, ale podziwu nie będę ukrywał. Przykład idzie daleki, więc warto tu zaglądać. Ja będę kibicował. Pozdrawiam.
"Dobrzy to Ci, którzy zadowalają się marzeniem o tym, co źli rzeczywiście robią." Platon.

http://panzer6bart.wix.com/panzer6-gallery
Awatar użytkownika
panzer6

Postprzez Gunnar » Wto Lut 25, 2014 6:39 am

Cześć

W pierwszej kolejności dzięki za komentarze. Co do zakresu prac to rzeczywiście sporo tego przede mną ale podstawy jako takie mam. I muszę przyznać że w erze super wypieszczonych modeli które mam wrażenie same się sklejają, stara, poczciwa Italerka jest naprawdę dobrą bazą do zrobienia w miarę konkretnego pojazdu. Co do najnowszych modeli Shermanów takich firm jak : Bronco, Tasca czy Dragon nie mogę się wypowiadać gdyż nie miałem z nimi styczności. Przypuszczam że są one o wiele dokładniejsze od leciwych modeli np: Dragona czy Italeri. Niestety, za jakość trzeba sporo zapłacić. Dlatego ja osobiście wolę pobawić się tym co mam pod ręką i mam z tego ogromną frajdę.

Przejdźmy od słów do czynów:

Prace nad wieżą idą do przodu, dodane kilka elementów, część poprawiona:
Image

Image

Wydłubałem właz kierowcy. Planuje posadzić tam figuranta, drugi właz z oczywistych powodów zostanie zamknięty:
Image

Profilowanie włazów już prawie zakończone, zostały kosmetyczne poprawki i dodanie spawów:
Image

Image

Sporo również zaczyna dziać się z tyłu. Niestety tylna płyta nie przeszła próby oczyszczania kretem i odklejania i rozsypała się na kilka mniejszych. Jak mus to mus i trzeba było zrobić nową:

Image

Image
Warsztat skala-1/35:

Sherman M4.I.c.FireFly
Sherman M4A1(76)W
Cromwell Mk.IV
Cywilny Willys

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gunnar

Postprzez Gunnar » Czw Lut 27, 2014 11:12 am

Dobry

Dziś w nocy zabrałem się w końcu za spawy. Kilka ładnych godzin ślęczenia ze strzykawką w ręku, paluchy ledwo co czuję ale warto było. Wyszło całkiem fajnie i co ważniejsze w końcu mam to za sobą :roll:

W pierwszej kolejności zająłem się przygotowaniem powierzchni pod spawy. Stary rylec do drewna nadaje się do tego znakomicie:
Image

Image

Proces w toku:
Image

Tak to wyszło:
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Warsztat skala-1/35:

Sherman M4.I.c.FireFly
Sherman M4A1(76)W
Cromwell Mk.IV
Cywilny Willys

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gunnar

Postprzez author21 » Czw Lut 27, 2014 1:10 pm

Fajne przeróbki i dodatki. Tylko te spawy tak z 50% szerokości za dużo i faktura spawu jest gładka, zaokrąglona, a nie taka chropowata. Przyjrzyj sie kiedyś na spaw jakiś zrobiony przemysłowo, nie przez amatora.
Kobieta jest uczuciowa i romantyczna, facet mysli o budowie czołgu :)
author21

Miejscowość: Kraków

Postprzez Gunnar » Pią Wrz 05, 2014 12:19 pm

Witam po małej przerwie. Spawy poprawione i dodane nowe. Tym razem użyłem igły o mniejszej średnicy. Wyszło chyba lepiej. Zaczynam doklejać drobnice jak narzędzia, reflektory etc. Praca mozolnie ale idzie do przodu.

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Warsztat skala-1/35:

Sherman M4.I.c.FireFly
Sherman M4A1(76)W
Cromwell Mk.IV
Cywilny Willys

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gunnar

Postprzez author21 » Pon Wrz 08, 2014 11:31 am

Przez te spawy i ciut za grubą (fakturę stali) nie wygląda zbyt dobrze. Szacun za samoróbki i włożoną robotę od podstaw. Pooglądaj gdzieś jak wyglądają spawy na czołgu, konstrukcji stalowej, rami od motoru, roweru itp. Są gładkie i równo położone. U Ciebie wygląda jak spawanie płoty przez konserwatora przyszkolnego :).szerokość spawów też za duża.
Kobieta jest uczuciowa i romantyczna, facet mysli o budowie czołgu :)
author21

Miejscowość: Kraków

Postprzez panzer6 » Czw Wrz 11, 2014 9:32 pm

Witam. Ja myślę, że pośpieszna produkcja wojenna dopuszczała takie spawy i fakturę. Sam staram się unikać jednak spawów, bo łatwo je zrobić za grube. Poprawiłbym (jeśli mogę) te na styku linii frontu z bocznym pancerzem (skosy) oraz wokół dopancerzenia. Nie jest to jednak niezbędne moim zdaniem. Ogólnie to podziwiam za własną inwencję i kibicuję. Sherman ma coś w sobie fajnego. Pozdrawiam.
"Dobrzy to Ci, którzy zadowalają się marzeniem o tym, co źli rzeczywiście robią." Platon.

http://panzer6bart.wix.com/panzer6-gallery
Awatar użytkownika
panzer6

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości