A więc wojna... IX 1939 FTF 1/72

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

A więc wojna... IX 1939 FTF 1/72

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Lut 07, 2015 4:16 pm

Witam.
Seria pewnie wszystkim, a przynajmniej większości, znana. By ograniczyć miejsce w swej pakamerze stopniowo składało się na sucho modele, drobniejsze części pozostawiając w jednym pudle. Projekt stworzenia serii obrazów 3D "Polski wrzesień" chodził mi po głowie od dawna. Z pomocą przyszła mi firma FTF wydając b.dobrej jakości modele sprzętu użytkowanego przez WP i Wh pamiętnego IX... Modele będą grupowane po 2-4 na dioramkach tematycznych. Część dioram będzie nawiązywała do historii bliskich memu sercu oddziałów WP ( 3PSP i bON Żywiec). I tak na pewno kilka pojazdów znajdzie się na scenkach ukazujących bitwę pod Jordanowem, gdzie wraz z 10BKPanc wlaczył ON Żywiec, bitwy Tomaszowskie ( 3PSP, ON Żywiec), Obrona Lwowa ( osoby związane z obroną Węgierskiej Górki (ppor. rez. Czesław Chludziński dow. schronu Wąwóz, zamordowany w Charkowie)). Możliwe że część z tych prac zostanie później na stałe, bądź czasowo, wystawiona w Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny, z którym to współpracuję.
Na chwilę obecną całość prezentuje się następująco:
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Miejscowość: Żabnica

Re: A więc wojna... IX 1939 FTF 1/72

Postprzez Martinus » Nie Lut 15, 2015 5:33 pm

Dzień dobry.Świetna seria.Modele bardzo fajne i za nie duże pieniądze.Ja również zbieram-tylko że najciekawsze wg.modele. :) ;o)
Martinus

Postprzez Modelarz =) » Pon Mar 02, 2015 8:17 pm

No seria jest fajna.Tanie,dobrej jakości modele.W domu mam piechotę Polską i niemiecką.Myślę,czy by nie zrobić jakieś gierki dla mnie i dla brata.
Modelarz =)

Postprzez Jakub Chowaniec » Wto Wrz 22, 2015 12:34 pm

Powoli na sucho składam modele z serii i myślę nad podstawkami ( 3 projekty gotowe ). Niedawno zakupiłem łowców czołgów WH ze wschodu w 35, więc należało poćwiczyć przed ich rozpoczęciem. Efektem ćwiczeń jest wykonanie I drużyny strzelców WH z 7 D.Piechoty szturmującej Węgierską Górkę.
Image
Image
Image
Image
Image
Figury będą miały poprawione malowanie twarzy i części ciała. 3-4 niedługo wykorzystam na podstawce pod dowódczego Adlera.
I na deser polska pięść pancerna:
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Paź 17, 2015 3:16 pm

Prace nad projektem uważam za otwarte.
Cała historia otwarcia zaczyna się dwa tygodnie temu, kiedy to miałem przymusowy wyjazd do szpitala oraz informację: hoduje w sobie zwierzątko :D Po powrocie decyzja: trzeba się wziąć za robotę, bo pudła w magazynku się piętrzą, a nic nie ubywa.
Jako pierwsze do boju ruszają Orły. Środkami walki mymi zostały: skalpel, dremel, pilniki, papier ścierny. Cel? Budy. Pocienianie ścianek, szybka koncepcja podstawek, przerzut na komputer, przeszukanie neta w poszukiwaniu zdjęć i dalsza praca. Na chwilę obecną bawię się z wnętrzami 13 i 14. Największym problemem będą radia i cała aparatura nadawczo-odbiorcza, o której producent nie pomyślał, chociaż wydał wersję radiową Adlera...
Co udało mi się zrobić do tej chwili? Zdjęcia mówią same za siebie:
Image
Image
Image
Za jakość zdjęć przepraszam - wykonane na szybko, w warsztaciku.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Paź 18, 2015 5:14 pm

Tymczasem walki trwają. Dziś główny ogień skupił się na Kfz.13:
Image
Image
Image
Image
Image
Jutro muszę dorobić półkę, usunąć wszelkie śmieci i paprochy, które uwidoczniło makro i jeśli starczy czasu zabiorę się za 14, by doprowadzić ją do podobnego stanu.

Edit:
To już ostatnia aktualizacja w tym roku.
Szpachla wyszlifowana ( oprócz spodu błotników, bo tam jeszcze jest mokra).
Na zdjęciu wszystkie obecnie kończone modele. Na niektórych widać zbyt mocne plamy czerni. Tak to jest jak człowiek od miesięcy w ręce nie miał aerografu... Cóż jutro się to wyprowadzi.
Image
Skoro Tolkien mógł mieć 2 wieże to ja też sobie zrobiłem, ale trzy i troszkę inne...
Image
Trzy łaciate.
Image
Image
Dwie kołatki
Image
I ostatnie ulepki:
Image
Do Siego Roku!
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Czw Gru 31, 2015 9:19 pm

Wbrew pozorom jeszcze żyję i mam się dobrze.
Na początku był chaos:
Image
Z niego powoli zaczęły wyłaniać się kanciate cielska panzerów...
Image
Image
Image
Obecnie wszelkie szczelinki, dziurki i inne nieporządane ustrojstwa zostały zaszpachlowane. Przed końcem roku zdążę je jeszcze obrobić.
W międzyczasie powstały koncepcje dioramek/winietek.
Pz. II:
Kontratak 3 PSP okolice Tomaszowa Lubelskiego, 18 IX 1939. Pz II ubity z Boforsa obok chałupki, z za zabudowań i wraku do natarcia rozwija się 2 kompania.
Image
Pz. III:
Stylizowane luźno na znanej mi fotografii III co do rzeki wpadła.
Czołg wraz z piechotą zajmuje przyczółek po drugiej stronie rzeki. Początkowo miał być właśnie kraniec mostu z rozbitym boforsem 36, ale zmieniła się koncepcja i zamiast rozbitego pepanca będzie fontanna wody i mułu wylatujące spod mostu.
Image

W pudle schną, pokryte plamami czerni, Pz I a i b oraz czołg dowodzenia na bazie jedynki. Jutro wrzucę ich foty.
Ps. Sorki za jakość zdjęć ale robione na szybko w warsztaciku.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Lut 28, 2016 3:55 pm

Kolejne boje:
Pz III i Pz IIc w podkładzie:
Image
Zbliżenia
Wanna 3- trudno dostępne miejsce i mam problem z dotarciem tam...
Image
Image
Góra:
Image
Pz IIc:
Image
Wykonane uszkodzenie skrzynki i miejsce penetracji pancerza przez pocisk ( ujdzie jako wrak czy trzeba go bardziej pruć? ):
Image
Wieże:
Po zastosowaniu podkładu widoczne jamki skurczowe:
Image
Image
Image
I to tyle na dziś.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Kwi 24, 2016 2:07 pm

Walki ciąg dalszy.
Jedynki prawie gotowe. Artyleria też. Trwają walki na linii PzII/PzIII - Praga.
Zbiorcze:
Image

Pz. I wszelkiej maści:
Image
Image
Jak widać na czołgu dowodzenia kalki krzyży ucierpiały w większym bądź mniejszym stopniu i wymagają ponownego nałożenia:
Image
Pz Ia - wydechy do zardzewienia:
Image
Image
Pz Ib:
Image
Image
Image
Czołg dowodzenia - na przednią płytę zostaną narzucane gałęzie - na wzór kilku zdjęć wrześniowych:
Image
Image

Pak 36:
Image
Image

SiG - jestem z niego zadowolony. Pozostało zrobić srebrne końcówki tyczek artyleryjskich, brudzenie ( kurzenie ) lekkie, obręcze kół potraktować rdzą, wash, może delikatna biedronka i koniec:
Image
Image
Image
Image

Pz II: W Panzergrale, poprawiona przestrzelina:
Image
Image
Widoczne próby nowych technik: zarysowania powierzchni wykałaczką:
Image
Image
Wieża - wymaga poprawek malarskich:
Image
Image

Praga RV, paka od wewnątrz potraktowana czarnym podkładem,przygotowana do zabaw z drewnem:
Image
Image
Image
Plandeka - kolor to mieszanka Feldgrau (z Vallejo) i RLM 71:
Image

Zbiorcze zdjęcie kolejnych panzerów w budowie:
Image

Wszystkie pojazdy wymagają jeszcze różnego rodzaju pracy i podmalunków.
Wnioski na chwilę obecną:
- metoda malowania podjęta przeze mnie ( jasny podkład i czarne plamy na środkach powierzchni) w przypadku ciemnych kolorów ( jak Panzergrau ) nie zdała egzaminu - jest to niewidoczne.
- malowanie sprayem to zło - albo nie potrafię nim malować albo jest za rzadki/gęsty - czasem zalewa detal co wymaga czyszczenia powierzchni pomalowanej z podkładu
- emalia ze sprayu po przelaniu do aero jak najbardziej nadaje się na podkład - silnie się wiąże z podłożem i daje dobrą bazę do dalszych malunków.
- trzeba przyspieszyć pracę i zwiększyć dokładność, bo modeli przybywa a czasu jakby z mało.

Teraz pytanie do znawców Sprzętu Radzieckiego. Jak wiemy FtF sowietów nie przewidział w swych produktach... Korzystając z okazji zakupiłem ze Zviezdy działko Plot K-52 kal. 85mm ( wz.39) - czy to działo brało udział w agresji na Polskę, bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji - wszelkie wzmianki o nim zaczynają się w 1941 r. w czasie trwania Barbarossy... Ktoś poratuje swą wiedzą?
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Cze 19, 2016 1:43 pm

Kolejna aktualizacja.
Pod planowaną dioramkę związaną z walkami "Czarnej Brygady" i bliskiemu memu sercu bON Żywiec dokupiłem kolejną Pz. Ib. W poprzedniej nie bawiłem się z grillem - w tej już się za niego zabrałem.
Image
Image
Image
Ciągle trwają walki z gąsienicami i układem jezdnym z Pz.III. Z koła zębatego prawdopodobnie usunę wszystkie ząbki, wykonam nowe i każdego osobno dokleję. Co do kół to jeszcze nie mam pomysłu. Prawdopodobnie zostaną odcięte od gąsek, wyrzeźbię rowki i ponownie wkleję. A no i dorobię nowe wahacze.
Image
Aha! Podstawa pod Pz. III się robi. Obecnie schnie na niej gips. Przy kolejnej aktualizacji relacja z budowy winietki.
I to tyle na chwilę obecną. Kolejna aktualizacja już wkrótce.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Wto Paź 04, 2016 4:35 pm

Kolejna aktualizacja.
Szwablandia rośnie w siłę. Kolejna Pz I w podkładzie. Poskładany Pz. 35(t) - wymaga dalszej obróbki, szpachlowania itp. LeFH 18 również w podkładzie czekan na malowanie.
Image
Image
Image
Image
W Pz Ib próbowałem zrobić żaluzję - podczas malowania papier przykleił się do górnej płyty pancerza.
Image
na zdjęciu leFH 18 zauważyłem że muszę usunąć poniższy szew:
Image
Podczas fotografowania Pz35 zauważyłem że KM w wieży opadł - muszę to poprawić
Image
Image
Image
Zapraszam do komentowania. Następna aktualizacja już wkrótce.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Czw Gru 29, 2016 2:59 am

jęć wraków ukazuje jak te pojazdy były uświnione. Jak na razie czołgi dostały z "light dust deposit". Następnie na elementy podatne na błoto - okolice gąsienic - dostały z wodnej mieszanki gipsu, piasku i brązowego pigmentu do ścian. Papka nałożona pędzlem metodą "uderz i odskocz".
Zapraszam do oglądania i komentowania. Oto zdjęcia ( robione w nowym, "handmade" namiocie bezcieniowym - muszę go doświetlać z boków do zdjęć).

Pz.II - koncepcja uległa delikatnie zmianie. Figury polaków jak na 17-20 IX są zbyt dobrze oporządzone. Scenka przeniesiona zostaje w miejsce Biskupic Radłowskich, gdzie 3 PSP dał nieźle popalić szkopskiej pancerce i ocalił przeprawę przez Dunajec. Pojazd datowany na 8 IX 1939r.
Image
Image
Image
Image
Image

Zbiór pancerki niemieckiej datowane na 2 IX 1939. Rejon przełęczy Jabłonkowskiej po odpartym szturmie w trakcie drugiej szarży na pozycje polskie.
Image
Pz IID i Sd.Kfz 265
Image
Image
Image
Image
Image
Pz.Ia :
Image
Image
Image
Image
Pz Ib. Czołg z białą płachtą na pancerzu ( niedokończona flaga - w trakcie realizacji ) to czołg biorący ponownie udział w szturmie. Czołg bez płachty - obwód świeżo rzucony do walki, dlatego taki czysty - nie miał jeszcze przyjemności z polską artylerią.
Image
Image
Image

Pz.35(t). Idąc za monografią tej maszyny z serii Wydawnictwo Militaria : "w związku z nieznajomością sylwetki czołgu przez pilotów niemieckich w celu szybkiej identyfikacji czołgi otrzymały na płycie silnikowej biały pas" ( czy jakoś tak to tam było napisane ).
Image
Image
Image
Image

I mamy duuuży błąd producenta! Oto SF. Ten sam czołg w wersji dowodzenia nie mógł brać udziału we wrześniowych walkach,gdyż dopiero był w fazie prototypu. Debiut bojowy tych maszyn miał miejsce dopiero w kampanii francuskiej 1940r. Taka też zostanie pod niego wykonana winietka.
Image
Image
Image

Oba Pz.35 są przygotowywane do kurzenia/brudzenia. Po pomalowaniu detali dostaną delikatną warstwę kurzu, zgodnie z zachowanymi materiałami ikonograficznymi.
Jutro jedynki i dwójki czekają zabawy z pastelami oraz pigmentem "European earth". Kolejna aktualizacja już niedługo!.

I kilka przykładów zdjęć z epoki. Widać jak bardzo jest zróżnicowane brudzenie pojazdów. Od czystych aż po prawie niewidoczne spod brudu ( zdjęcie Sd.Kfz.265 na moście ). Poniższe zdjęcia pochodzą z kolekcji własnej bądź z książek wydawnictwo militaria tomy o Pz.35(t) i Fall Weiss 1939.
II połowa września:
Image
Rosja. Stan dróg w Polsce jak i w Rosji w tamtym okresie porównywalny.
Image
Image
Image
Znacznie lepiej miała sytuacja się we Francji ( większy procent dróg utwardzonych ) i efekt kilkunastu dni na polu walki:
Image
Propagandówka z IX - czołg świeci nowością, możliwe że kurz został spłukany w rzece za czołgiem
Image
Polska 1939. Pięknie uświniona trójka. Na płycie silnikowej widoczne dwa hełmy wz.31 :
Image
Image
I z wyd. militaria:
Image
Pz.35(t) widocznie płyta silnikowa tonie w kurzu:
Image

Pozdrawiam.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Sty 21, 2017 3:30 pm

Kolejna aktualizacja.
Tym razem na tapecie artyleria.
Pod LfH18 będzie winietka z walk o Milówkę/Węgierską Górkę- muszę drugą haubicę dokupić.
Jeden Pak36 wraz z Flakiem 30 trafi na kolejną winietkę z obrony WG.
Drugi Pak skończy na winietce z Tomaszowa Lubelskiego - ostatnia (krwawa) szarża czołgów 7TP.
Wczoraj rozpocząłem kurzenie. Może w niedzielę uda się dokończyć ( obecnie bardzo mało czasu - uczelnia, praca i sesja u progu...).
Image
Image
Image
52-K też powoli kończona. Niestety brak jest zdjęć z okresu czy też współczesnych lub nie mogę ich znaleźć. Wykonana w wersji jak mi się wydaje słusznej - oszczędności wojennej radzieckiej. Bez malowania osobnych elementów na inne kolory - wszystko malowane jednym kolorem jak leci, bez cackania się w osobne malowanie, zgodnie z radziecką doktryną liczy się ilość a nie jakość.
Image
Image
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości