Leopard 2A6 Hobby Boss

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

Leopard 2A6 Hobby Boss

Postprzez vlad_8011 » Czw Lut 26, 2015 4:38 pm

Witam w nowym warsztacie. Do moich niezgrabnych rąk wpadł Leopard z Hobby Bossa. Będzie to mój pierwszy zachodni czołg po II Wojnie Światowej i naprawdę nie znam ich konstrukcji tak dokładnie jak wschodnich czołgów więc będzie ciężko. Ze znanych mi baboli Hobby Bossa (dalej HB) jest trójwymiarowy krzyż na tylnej płycie pancerza (w dolnej części) który ma za długie ramiona i mata antypoślizgowa, którą MOŻE będę przerabiał. Jeżeli znacie więcej niedoróbek - piszcie chcę, by jak najmniej odbiegał od oryginału w 1:1. Gąski będą gumowe, model nie będzie specjalnie kurzony. Prędzej pojawią się zamalowane obicia do metalu (takie strupy farby) i minimalne nadlewki malowidła (zrobione specjalnie po przejrzeniu zdjęć z PrimeTotal). Malowanie standardowe dla Bunderswehry, moje farbki (dokupione) to Nato gren i Nato brown, czarną mam jeszcze z litr i sprawdza się znakomicie na modelach(ze śnieżki albo z dekorala) Potrzebuję zdjęć celownika (tego po prawej stronie wieży, przed kopułą dowódcy). Odnośnie jakości modelu, jest zadawalająca +, mianowicie zero nadlewek. dużo części, RUCHOME CZĘŚCI, i 2 wersje działa (domyślam się że krótsze jest do 2A5 :P ). Zdjęć zestawu nie wrzucam, bo wyglądają identycznie jak te tu :
http://www.mojehobby.pl/products/German ... -tank.html
z tą różnicą, że z fototrawionek (które tak kocham :evil: ) jest jeszcze koszyk na tył wieży. Zacznę może dziś, może jutro, muszę przygotować sobie warsztat na nowo, bo T-90 z menga miała być docelowo ostatnia :P Jeśli chodzi o ostatni to właśnie chyba bedzie leoś, nie podoba mi się specjalnie, ale robię go dla porównania rozmiarów i z ciekawości..... no i może trochę mi się podoba :) Jedyny z zachodnich podobny do niego jest abrams ale amerykańskiego czołgu wogóle się nie tknę, gdyż Amerykańskiej armii nie toleruje osobiście z wielu powodów, których nie chce tu pisać, bo to w końcu nie na to miejsce. W każdym razie wypadło na Leo i tak już zostanie.

Co do faktury mat antypoślizgowych mam pewną koncepcję - rozcieńczona szpachla + odcisk papieru ściernego = może się uda?
Awatar użytkownika
vlad_8011

Miejscowość: Tenczynek

Re: Leopard 2A6 Hobby Boss

Postprzez author21 » Pią Lut 27, 2015 2:06 pm

A tolerujesz armię rosyjską ? czy niemiecką ? Ja tam robię modele nie wnikając w politykę. Przerabiałem niedawno Leoparda 2 A5 w polskich barwach z Tamiyi to chetnie popatrzę na warsztat.
Kobieta jest uczuciowa i romantyczna, facet mysli o budowie czołgu :)
author21

Miejscowość: Kraków

Postprzez vlad_8011 » Pią Lut 27, 2015 4:13 pm

Ruski sprzęt po prostu kocham, niemiecki robiłem z okresu II Wojny światowej a z czasów obecnych jest to mój pierwszy pojazd Bundeswehry, jak już napisałem chciałem duży zachodni czołg a abrams odpadał, leclerc to inna bajka więc pozostał leo. Też chciałem zrobić Polskiego, ale nie wiem jak to przerobić. Z tego co wiem mamy wersje 2A5, ale nie znam szczegółowych różnic pomiędzy wariantem Polskim a Niemieckim . Za niedługo zapuszczę zdjęcia, wanna już zrobiona :) Co mnie dziwi, Niemcy nie odeszli od dziwnej zasady ozdabiania czołgów narzędziami z zewnątrz od czasów II Wojny Światowej, dają na nie łopaty, piły jak ozdoby na choinkę :)
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez author21 » Pią Lut 27, 2015 4:27 pm

Polski nie ma takich tyczek z przodu (składany namiot). Nie ma narzędzi na zewnątrz, nie ma nakładek na gąsienice na błotnikach. Ma inne nieco ułożenie wyrzutników granatów niż np model Tamiya. Inaczej wygląda tył wieży. Trochę drobnych przeróbek jest. No i wersja A5 z krótką lufą.
author21

Postprzez vlad_8011 » Pią Lut 27, 2015 5:44 pm

Te tyczki juz zamontowane (myślałem że to haki), nakładki na gąsienice to te części z "X"? jak tak to też już ma założone. No i z tego co widzę malowanie aerografem musiałbym robić. I tu problem - nie mam aerografu, nie mam wymaganych farb, nie mam schematu dokładnego malowania. Będzie niemiecki. Z 2A5 mam tylko lufę. Ale tak na wszelki wypadek, napisz jaka jest różnica z granatnikami dymnymi
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Pią Lut 27, 2015 7:31 pm

Dobra, miały być zdjęcia i są. Czeka mnie sporo szpachlowania ale tu kolejny problem. Nie wiem co szpachlować a co nie ;
Mianowicie ten boczny pancerz (?) ma być oddzielony lekką szparą? Zaznaczcie ewentualnie w paincie co mam poprawić. Jeśli trzeba będzie poszpachlowac to nie ma problemu, zrobi się efekty spawów jak będzie trzeba, tylko nie wiem gdzie wypada a gdzie nie.
Image
Image
Image
Image
Image
No i tu nie wiem czy zostawić szczelinę czy nie:
Image
Image

Image
Image

Odnośnie wersji, pozostaje ostatecznie 2A6 czyli szkopska. Miałem gdzieś figurkę Wittmana więc można dać wodzy fantazjom :)

Edycja:
PROSZĘ poradźcie, na zdjęciach widać, że szczelin na kadłubie nie powinno być - ok, usunę, ale na jarzmie działa CHYBA SĄ, nie jestem pewien, niech wypowie się ktoś kto wie. jak zacznę jutro ok 16 -17 szpachlować, to będzie za późno

OK zaczynam szpachlować szczeliny ŁĄCZNIE z tymi na jarzmie, więc jak ktoś chce mi później pisać, że szczelina na jarzmie miała zostać, to niech sobie daruje, był na to czas wcześniej, Jest sporo szczelin, śladów po wypychaczach, łączenia form, wszystko zniknie, jak czołg będzie wyglądał jak klocek to trudno, mam do dyspozycji parę zdjęć z google i galerię z primetotal, na której nie ma aż tak dużo.
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez author21 » Pon Mar 02, 2015 3:53 pm

http://technologie.gazeta.pl/internet/5 ... 9.html?i=1

Tu widać jarzmo, uchwyty puste na tyczmi i brak nakładek na gąsienice na błotnikach. Są tylko na kadłubie, ale to wersja "polska".

http://technologie.gazeta.pl/internet/5 ... 9.html?i=5

ułożenie wyrzutników granatów

Tyczek jeszcze nie wkleiłeś.
author21

Postprzez Modelarz =) » Pon Mar 02, 2015 8:11 pm

No model ciekawy,choć trochę roboty z nim będzie.A gąsienice gumowe to nawet ładne.
Modelarz =)

Postprzez vlad_8011 » Wto Mar 03, 2015 10:20 pm

Dzięki za pomoc i dobre słowo, ja trochę procesu postanowiłem opuścić, gdyż był to bardzo czaso i pracochłonny proces składania, a postęp był ledwo widoczny. Napotkałem kilka poważnych baboli od producenta modelu, mianowicie montaż tylnego zasobnika wieży i koszy po jego bokach. Cały zasobnik siedzi za wysoko, nawet mimo 6 różnych kombinacji, piłowałem, pilnikowałem, klnąłem, i g**no wyszło. Jest za wysoko co widać po zdjęciach "dachu" wieży - zrobiłem efekt spawu, żeby to jakoś wyglądało. Następnie te nieszczęsne kosze. Zacząłem sklejać ich plastikową konstrukcję i złapałem się za głowę, jak ludzie mogą tak pracować (przy produkcji modelu - ramek). konstrukcja kosza składała się z 3 plastikowych i 3 blaszanych elementów - te plastikowe pasowałyby, GDYBY nie jedna z 4 nóżek, która była za krótka (w obu koszach), złożyłem, pomyślałem : Dobra, kończmy te kosze, oszczędź wstydu wać panie (leopardzie :D ).... a tu lipy ciąg dalszy. Nie wiem czy ktoś oglądał instrukcję ale nie pasuje ona w pewnych momentach do części (jak w przypadku MG3 ładowniczego, ale to inna historia) blaszka, która miała oblec plastikową konstrukcję była ZA KRÓTKA! Nie wiem co ja teraz z tym pocznę, chciałem ją naciągnąć, ale bardziej już nie da rady. Może tak jest w prawdziwym? Może coś takiego jak "kontroler jakości" wypił o jednego za dużo? Nie wiem, nie znam się na Leopardach. W necie bazowałem głównie na serwisie PrimeTotal i galeriach (skromnej) Leoparda 2A6 - niemieckiego i (obszernej) wersji 2E Hiszpańskiej - wiem, wiem o różnicach :) W takiej oto lataninie, pomiędzy 2 biurkami, powstało (jeszcze nie do końca) coś takiego:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Jak widać na załączonym obrazku jeden z tylnych grilów też "nie pasował". Jeden wszedł ot tak - pomyślałem SUPER, na co ci ludzie tak przy tych modelach narzekają? Odpowiedź na to pytanie pojawiła się tak niespodziewanie, jak grom z jasnego nieba, który w tym momencie się pojawił (autentycznie) 2 gril za chiny nie chciał zmieścić w stworzonym otworze. Mój błąd polegał na tym, że zastosowałem technikę siłową, czyli WŁAŹ KU**A, BURZA IDZIE! :D i go trochę podgiąłem, wszedł (HURA!) problem w tym, że jak go wyjąłem do podklejenia (to były przymiarki na sucho) to się skrzywił i nie chciał się naprostować, nawet po "imadłowaniu". No cóż odratowałem go tak jak widać, zastanawiam się, czy drugiego też nie sfatygować ? Szpachlowanie na dziś zakończone, ale nie szlifowanie i pilnikowanie, mam nadzieję, że się domyśliliście po obejrzeniu zdjęć, że tak nie zostanie. A, i jeszcze jedno pytanie, bo moja wypowiedź zamienia się w "POTOP" który też teraz czytam. Po co jest ten otwierany pancerz na bokach wieży? Całej rodzinie pokazałem i nikt na to nie wpadł.....
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez author21 » Śro Mar 04, 2015 12:32 pm

Jak tak się przyglądam, to ten Hobby Boss ma wiele uproszczeń i ni jak nie pasuje do oryginału. Ile kosztuje Model ? Ja Leoparda 2 A6/A5 Tamiya 35271 kupiłem za 150 zł. Ma wszystko, dość szczegółowo, sklejał się bez problemu. Gąsienice dokładne, mimo że gumy. Kosze są w Tamiya z siatki oklejanej na plastyk (mały minus, bo trochę inne oczka tej siatki) Ale to szczegół. Reszta jest OK. W Hobby Bosie widzę że blacha pod MG zupełnie nie przypomina oryginału. To samo kamera termowizyjna dowódcy.
author21

Postprzez vlad_8011 » Śro Mar 04, 2015 3:33 pm

No cóż, ja go mam za 120 z farbami i 13zł przesyłką, nie znam się na leopardach więc nie wiem jakie ma błędy konstrukcyjne. Jestem średnio zadowolony, i nie wspomniałem jeszcze, że w pudle są aż 3 wersje czołgu wliczając Kanadyjską. Ogólnie jakość nie powala, chyba go zakope na makiecie do połowy w błocie. Napisz jakie ma jeszcze niedoróbki, postaram się coś z tym podziałać.
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez author21 » Śro Mar 04, 2015 3:46 pm

Aż tak dogłębnie też nie znam leoparda. Przejrzałem sporo zdjęć w necie przed budową swojego A5. Zawsze tak robię i jakies największe błędy wychwycę. Ja podchodze do modelarstwa tak, żeby w 90% był model zgodny. Nie analizuję aż do śrubki pojedynczej. Czasem jakiś błąd widzę, ale zostawiam, bo jest on mało widoczny, nie rzucający się w oczy. Sklejam dla siebie, nie na konkursy, nie na fora itp.
author21

Postprzez vlad_8011 » Czw Mar 05, 2015 9:11 pm

Krzyżyk z tyłu zrobiony i te 2 klapki po bokach już prawie też. Wziąłem się za matę anypoślizgową:
Image
W rzeczywistości wygląda lepiej ;o) Stwierdziłem, że skoro model jest lekko mówiąc tak zje**ny, to niech chociaż ta mata wygląda normalnie :) Na zdjęciach wygląda na nieco zbyt niedolegającą do pancerza, ale to tylko złudzenie świetlne. Powinno wyglądać jak w rzeczywistości, jeśli dalej uda mi się iść wg. planu. Co do wizjera dowódcy (tego obrotowego) to nie wiem jak to przerobić. Nie ma ktoś znajomego warsztatu z przerabianiem owej części? Nie wiem jak to dokładnie nawet wygląda, mam parę fotek ale raz mają na tym jakiś pancerz wokół, raz nie, takowy pancerz producent dołączył, ale jest ciachany jak od siekiery. Ponadto zauważyłem jeszcze takie 2 jakby klapki z przodu, po bokach "okienka". Są to tylko obudowy pozbawione wnętrza, nie wiem czemu to ma służyć w rzeczywistości, no ale nigdy nie mogłem rozgryźć niemców....

Wracając do tych mat, można je poprawiać do woli, przycinać odklejać itp więc mam "wolną rękę". Ręka tak wogóle cała, choć mam przeczucie, że mi kilka ostrzy pójdzie w diabły kalecząc skutecznie palce.
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Czw Mar 05, 2015 10:17 pm

Na dziś tyle, już mi się nie chce.
Image
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez Corporal_PL » Czw Mar 05, 2015 10:55 pm

Peryskop obserwacji dookrężnej PERI R17A2
Image
Nie umiecie szanować własnej armii-będziecie szanować obcą.

Prawdziwy żołnierz nie walczy dlatego,że nienawidzi to co jest przed nim ale dlatego, że kocha to co jest za nim.

Pieniądze szczęścia nie dają ale za pieniądze można kupić czołg, a czołg daje szczęście.
Awatar użytkownika
Corporal_PL

Miejscowość: Żagań

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości