[W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

[W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » Pią Lis 06, 2015 10:08 pm

Dłubiąc MiGa-23 (akurat schnie lakier błyszczący pod kalki) planowałem dokończyć albo Type-90 albo Kraza-6446 w naczepą i Tunguską na niej, niestety pojawienie się Tornada pokrzyżowało plany. Nie mogłem się oprzeć i spakowałem Kraza z powrotem do pudełka i zacząłem rozpakowywać Smerch.
Wielkie pudełko o wymiarach 49 cm x 32 cm x 11 cm jest podzielone na trzy części:
Image

W najmniejszej są 2 blaszki, kalkomanie, 8 opon i torebka z drobnymi elementami:
Image

W drugiej, większej części są elementy wyrzutni (dokładne zdjęcia na końcu):
Image

W trzeciej największej części jest mnóstwo wyprasek, przy czym są one różnej wielkości i dosyć ciasno upakowane, po wyjęciu już nie udało mi się ich bezproblemowo włożyć z powrotem.
Ale po kolei. Wypraska A / 4 sztuki / 29 elementów na każdej / łącznie 116 elementów:
Image

Wypraska B / 1 sztuka / 35 elementów / 151 el. do tej pory:
Image

Wypraski C / 2 sztuki / 56 elementów na każdej / łącznie 112 elementów / 263 el. do tej pory:
Image

Wypraska D / 1 sztuka / 47 elementów / 310 el. do tej pory:
Image

Wypraska E / 1 sztuka / 52 elementów / 362 el. do tej pory:
Image

Wypraska F / 1 sztuka / 44 elementów / 406 el. do tej pory:
Image

Wypraska G / 1 sztuka / 49 elementów / 455 el. do tej pory:
Image

Wypraski H / 2 sztuki / 53 elementów na każdej / łącznie 106 elementów / 561 el. do tej pory:
Image

Wypraska J / 1 sztuka / 53 elementów / 614 el. do tej pory:
Image

Wypraska K / 1 sztuka / 27 elementów / 641 el. do tej pory:
Image

Wypraska L / 1 sztuka / 59 elementów / 700 el. do tej pory:
Image

Wypraska M / 1 sztuka / 61 elementów / 761 el. do tej pory:
Image

Wypraska N / 1 sztuka / 42 elementów / 803 el. do tej pory:
Image

Wypraska P / 1 sztuka / 16 elementów / 819 el. do tej pory:
Image

Wypraski Q / 4 sztuki / 39 elementów na każdej / łącznie 156 elementów / 975 el. do tej pory:
Image

Wypraski R / 3 sztuki / 40 elementów na każdej / łącznie 120 elementów / 1095 el. do tej pory:
Image

Wypraska S - przeźroczysta / 1 sztuka / 25 elementów / 1120 el. do tej pory:
Image

Wypraska T - winylowa / 1 sztuka / 45 elementów / 1165 el. do tej pory:
[img]https://lh3.googleusercontent.com/-Ub2Qe9K4bdE/Vjzu3BtCKiI/AAAAAAAANfU/4VezkvOxDtI/s1000-Ic42/IMG_2990.JPG/img]

Elementy wyrzutni U1/U2/V1/V2/V3/V4 / łącznie 72 elementy:
Image
Image

Do tego dochodzą el. fototrawione / koła / polycaps etc. Model ma około 1300 części w tym sporo naprawdę drobnych elementów.
Przeglądając instrukcję budowa nie jest prosta, dużo malowania w międzyczasie. Meng budowę podzielił na 64 kroki na 31 stronach (w niektórych krokach jest niezłe zagęszczenie):
Image

Już na początku składania Meng sugeruje wybrać wersję malowania bo niektóre elementy są uzależnione od budowanej wersji. A jest z czego wybierać bo jest 6 schematów malowania:
Image
Image
Image

Najciekawsze jest drugie i trzecie malowanie i skłaniam się ku temu zimowemu.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Miejscowość: Maciejowice

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Towarzysz » Sob Lis 07, 2015 1:43 pm

No no, samo sklejanie to zabawa na długie wieczory. Bardzo ładnie prezentuje się jakość, więc ciekaw jestem ceny takiego zestawu (orientacyjnie). Powodzenia i będę dopingował.
Tow. Adam
Awatar użytkownika
Towarzysz

Miejscowość: Kielce

Postprzez Przemek Przybulewski » Sob Lis 07, 2015 4:58 pm

Towarzysz napisał(a):No no, samo sklejanie to zabawa na długie wieczory. Bardzo ładnie prezentuje się jakość, więc ciekaw jestem ceny takiego zestawu (orientacyjnie). Powodzenia i będę dopingował.
Oj tak, sklejania jest od groma. Jakościowo na razie jest bardzo dobrze. A ceny Ci nie powiem bo ja swój zestaw wygrałem od Menga ale przypuszczam, że będzie grupo powyżej 400zł.

Na razie dłubię ramę. Jak już wspomniałem jest długa na ponad 30 cm całość pewnie będzie miała około 36cm. Zastanawiam się czy już jej nie pomalować. Po złożeniu połówek jest dosyć ciasno bo raptem 1,5 - 2 cm a do tego dojdzie jeszcze masa osprzętu:
Image

Na razie jakość części stoi na wysokim poziomie, trochę śladów łączenia form ale zdarzają się takie kwiatki:
Image

Dłubię też takie pierdółki - jakieś mosty, skrzynki rozdzielcze itp:
Image

I 51 części poszło na elementy poniżej:
Image
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez Przemek Przybulewski » Wto Lis 10, 2015 6:17 pm

Skleiłem silnik i układ przeniesienia napędu. Całkiem rozbudowana konstrukcja ale wszystko ładnie do siebie pasuje:
Image

Krok 11 w instrukcji to zawieszenie kół składające się z 96 części. Nie ma tu resorów tylko każde koło jest niezależnie zawieszone. I choć elementy wyglądają podobnie to każdy z nich jest inny i trzeba uważać aby dobrze wszystko skleić:
Image

Tu po raz pierwszy użyłem szpachli na jednym ze zbiorników powietrza:
Image

Pomalowałem i skleiłem też ramę:
Image

Więcej drobnicy na ramę:
Image

I podstawa wyrzutni. Sama wyrzutnia może się obracać i podnosić:
Image
Image

Pomalowałem i przykleiłem silnik razem z osprzętem:
Image

Może jeszcze tam dodam trochę zacieków olejowych.
A to już jest ponad 500 części i jeszcze nie wyszedłem za ramę. A gdzie kabiny? Wyrzutnie?
Image

Na razie model składa się znakomicie. Dawno nie miałem takiej frajdy przy klejeniu. Wszystko pięknie pasuje, szpachli użyłem dwa razy przy czy raz pewnie niepotrzebnie bo chciałem zamaskować ślady po wypychaczach a na razie wszystkie ślady znikają pod innymi częściami. Samo podzielenie modelu/elementów na drobniejsze części jest super przemyślane, logiczne i ułatwiające pracę mimo, że elementów jest więcej.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez vlad_8011 » Czw Lis 26, 2015 4:39 pm

O stary, dałeś czadu. Gdzieś ty go wygrał? Są w ogóle takie konkursy?
Awatar użytkownika
vlad_8011

Miejscowość: Tenczynek

Postprzez Przemek Przybulewski » Czw Lis 26, 2015 4:56 pm

vlad_8011 napisał(a):O stary, dałeś czadu. Gdzieś ty go wygrał? Są w ogóle takie konkursy?
Hehe, dzięki. W konkursie na Facebooku.

Posklejałem co mogłem bo na razie nie maluję bo nie mam powietrza w butli i z wielkiego pudła części zrobiło się to:
Image

Elementy kabin:
Image
Image

I na same rury wyrzutni poszło około 240 części:
Image

Rama praktycznie zmontowana wraz ze wszystkimi akcesoriami. Dodałem gdzieniegdzie plamy oleju i na razie tyle z brudzenia.
Założyłem też na chwilę felgi żeby nie szorować spodem i nie niszczyć go:
Image

Pomalowałem zbiorniki paliwa na szaro-czarno a te dwa zbiorniki obok na biało bo tak wskazuje instrukcja:
Image

Widok z drugiej strony (Nawierciłem też głębiej wydechy bo miały raptem 1mm głębokości):
Image

Widok od spodu przed założeniem osłony silnika:
Image

W międzyczasie malowania/sklejania ramy dłubałem przy rurach wyrzutni. Meng dał nam mozliwość umieszczenia "pocisków" w wyrzutni gdzie przez pociski należy rozumieć ich czubki/stożki.
Image

Niestety po wklejeniu ich w połówki rury nie ma miejsca żeby coś przeszlifować czy dobrze pomalować:
Image

Postanowiłem więc zrobić trochę inaczej i najpierw odciąłem kawałem stożka (tą część która mocuje stożek w rurze) i skleiłem rurę wklejając odcięty pierścień. Dzięki temu mam możliwość zaszpachlowania i wyszlifowania rury. W pozostały kawałek stożka wklejam ucięty kawałek drewnianego kołka fi5. Dzięki temu mam od razu trzymak do malowania. Po pomalowaniu rury i stożka mogę go wsunąć we wklejony pierścień i umocować z drugiej strony. Tak to wygląda w trakcie:
Image

I po zrobieniu:
Image
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez vlad_8011 » Czw Lis 26, 2015 10:10 pm

Mistrzostwo, szukam tych konkursów, bo 2 modele menga kupiłem i się spłukałem :D
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez Przemek Przybulewski » Czw Lis 26, 2015 10:28 pm

Dziękuję.
Modele Menga są drogie. Dolar jeszcze podnosi ich cenę. Ale widziałem ostatnio na Facebooku właśnie porównanie modeli Smerch Menga i Trumpetera i niestety Trumpeter, mimo że znacząco podniósł jakość to, zdecydowanie przegrał w porównaniu. Zarówno pod względem merytorycznym, jakościowym, ilości detali itd. Także warto czasami dopłacić aby mieć coś co naprawdę jest zrobione rewelacyjnie.
Ja muszę przyznać, że lepszego modelu chyba nigdy nie składałem. A jak nie miałem powietrza w butli i dłubałem trochę Tunguskę z Panda Hobby to mi się chciało wyć i płakać bo różnica jakościowa to przepaść.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez vlad_8011 » Pią Lis 27, 2015 2:02 pm

Tak, o jakości Menga nie trzeba się nawet rozpisywać, jest po prostu doskonała. Wiem bo 2 T-90A złożyłem, właśnie od menga, Trumpeter od 4 lat już nie kupuje, bo widzę co robią - mają monopol na jeden pojazd (np ciężarówkę urala) i jadą na tym koniku na maksa - cena jak za model czołgu a jakość przeciętna, z resztą po prostu mnie zawiedli z tymi cenami, bo je podnoszą cały czas (szczególnie trumpek) a jakość stoi w miejscu. Teraz kupuje modele rzadziej, zdecydowanie rzadziej ale czekam długo, przeglądam opinie, i jak widze ze model jest wart tej wysokiej ceny to kupuje, z Mengiem nigdy ani ja, ani kolega (ma wszystkie modele menga) się nie zawiedliśmy. Masa detali, pracujące elementy, i wyśmienite gąsienice (w czołgach). Naprawdę firma z wyższej półki - puki co czekam na ich szyłkę :)
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez Przemek Przybulewski » Pią Lis 27, 2015 10:35 pm

vlad_8011 napisał(a):Tak, o jakości Menga nie trzeba się nawet rozpisywać, jest po prostu doskonała. Wiem bo 2 T-90A złożyłem, właśnie od menga, Trumpeter od 4 lat już nie kupuje, bo widzę co robią - mają monopol na jeden pojazd (np ciężarówkę urala) i jadą na tym koniku na maksa - cena jak za model czołgu a jakość przeciętna, z resztą po prostu mnie zawiedli z tymi cenami, bo je podnoszą cały czas (szczególnie trumpek) a jakość stoi w miejscu. Teraz kupuje modele rzadziej, zdecydowanie rzadziej ale czekam długo, przeglądam opinie, i jak widze ze model jest wart tej wysokiej ceny to kupuje, z Mengiem nigdy ani ja, ani kolega (ma wszystkie modele menga) się nie zawiedliśmy. Masa detali, pracujące elementy, i wyśmienite gąsienice (w czołgach). Naprawdę firma z wyższej półki - puki co czekam na ich szyłkę :)

Mam własnie T-90 Menga, ale gdzieś tam daleko w planach. A Szyłkę rozgrzebałem w okolicach wakacji więc już pewnie kiedyś ją zrobię. Ja czasami kupuję nowe modele, ale dużo poluję na okazje na allegro i czasami udaje się coś fajnego trafić.

Znalazłem błąd w instrukcji który każe element P2 przykleić w złej pozycji (powinien być odwrócony o 180 stopni):
Image
Image

Pomalowałem pociski:
Image

I takie coś z chłodnicą oleju i akumulatorami:
Image

Tym to będzie przykryte, więc czeka na malowanie:
Image

I przymierzone na sucho (pasuje w otwory idealnie):
Image

Zaczałem też sklejać wyrzutnię:
Image

I malować jej podstawę:
Image

Podstawę pomalowałem na początku z błotnikami ale nie zauważyłem, że jeszcze jeden element tam powinien być i odkleiłem je i maluję odzielnie:
Image
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez vlad_8011 » Sob Lis 28, 2015 8:46 pm

Miodzio.....
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez Przemek Przybulewski » Pon Lis 30, 2015 1:33 pm

vlad_8011 napisał(a):Miodzio.....
Dzięki.

Pomalowałem podest z drabinką. Podest ruchomy-składany, podobnie jak drabinka. Bardzo fajnie pomyślany sposób montażu:
Image

Zbiornik oleju, filtr powietrza wraz z osłoną (to wszystko jeszcze będzie schowane pod dodatkową klapą) i maską silnika:
Image

I przymiarka z grillem, kaminą kierowcy i osłoną akumulatorów:
Image

Pomalowałem też pozostałe błotniki:
Image

Meng oferuje dwie opcje jeżeli chodzi o rakiety. Albo są albo ich nie ma. Dobrze jest się na coś zdecydować za wczasu dlatego, że dysze pocisków wystają z wyrzutni i abo je się wkleja albo końcówki wyrzutni zamyka się specjalnymi zaślepkami (są w zestawie). Ja zrobiłem błąd bo za wcześnie wkleiłem dysze i żeby przykleić później elementy wyrzutni musiałem najpierw te dysze pomalować, zamaskować maskolem i dopiero wszystko wklejać. Tu już wszystko sklejone:
Image

Doklejone środkowe części i już jest duże i ciężkie:
Image

I wszysko poskładane na ślinę i plaster:
Image
Image

Przedział operatorów wyrzutni może mieć różne kolory od zielonkawego aż po szary. Zdecydowaleś się zaszaleć i przedział kierowcy zrobić zielony a operatorów szary:
Image
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez vlad_8011 » Pon Lis 30, 2015 8:04 pm

Cudnie to wygląda. modele menga bardzo mi się podobają, właśnie dzięki temu, że wszystko w nich pracuje, nie ma takich stereotypowych decyzji typu "zrób złożone albo rozłożone", tylko jak ci sie znudzi to sobie po prostu zmieniasz i już. Szkoda tylko, że jeszcze nie opanowali techniki z zawiasami na drzwi, którą im wysłałem w wielu mailach i wiadomościach na facebooku. Genialnie ci idzie.
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez Przemek Przybulewski » Wto Gru 01, 2015 12:36 am

vlad_8011 napisał(a):Cudnie to wygląda. modele menga bardzo mi się podobają, właśnie dzięki temu, że wszystko w nich pracuje, nie ma takich stereotypowych decyzji typu "zrób złożone albo rozłożone", tylko jak ci sie znudzi to sobie po prostu zmieniasz i już. Szkoda tylko, że jeszcze nie opanowali techniki z zawiasami na drzwi, którą im wysłałem w wielu mailach i wiadomościach na facebooku. Genialnie ci idzie.
Dziękuję bardzo.
To prawda, dużo elementów jest ruchomych, wiele opcji i konfiguracji do wyboru. No ale niestety podnosi to też cenę. I wracamy do punktu wyjścia. :D
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Postprzez vlad_8011 » Wto Gru 01, 2015 1:31 pm

Przemek Przybulewski napisał(a):
vlad_8011 napisał(a):Cudnie to wygląda. modele menga bardzo mi się podobają, właśnie dzięki temu, że wszystko w nich pracuje, nie ma takich stereotypowych decyzji typu "zrób złożone albo rozłożone", tylko jak ci sie znudzi to sobie po prostu zmieniasz i już. Szkoda tylko, że jeszcze nie opanowali techniki z zawiasami na drzwi, którą im wysłałem w wielu mailach i wiadomościach na facebooku. Genialnie ci idzie.
Dziękuję bardzo.
To prawda, dużo elementów jest ruchomych, wiele opcji i konfiguracji do wyboru. No ale niestety podnosi to też cenę. I wracamy do punktu wyjścia. :D

Wiem. Tyle, że wydając kasę, nawet dużą na model MENGA mam czystsze sumienie, niż kupując modoel za tą kwotę np Trumpetera (którego nie trawię). No popatrzmy na ceny właśnie - otwieram sklep, przeglądam nowości i co widzę....
Modele Dragona 200zł+++, modele trumpetera 200zł++, modele tamiyi ok 200zł, TAKOM 200zł+, Menga 200zł+ ALE academy, Italeri, STARA tamiya, Zvezda, Hobby Boss wciąż stoją z cenami. Wiadomo jakośc i cena często idą w parze, ale wydaje mi się, że tylko te 5 ostatnich firm jest w porządku, bo wiedzą że nie dają nic więcej do zestawów, to nie podnoszą cen. Jak patrze na te Trumpetery, Dragony - jakość owszem nie najgorsza, ale nie warta aż takiej ceny, w dodatku wczesniej wspomniany stereotyp sklej i postaw na półkę i jak ci sie zachce zmienić pozycje lufy, to męcz się z przeróbkami. I jakby tego było mało - płacisz dodatkowo głównie za blaszki które wciskają do modelu - nie ma zestawów bez nich.

Teraz meng - jakość/spasowanie/funkcjonalność biją na łeb na szyje Trampki, Tamki i "smoki". Mamy pracujące zawieszenia, gaski (lufy nie zawsze), bogato wykończone przedziały wewnątrz pojazdu, no i rozmiarowo odwzorowują prawdziwy pojazd, czego o trumpeterze z identycznymi cenami nie mogę powiedzieć. T-XX to seria czołgów którą kocham. Mam T-90 ze zvezdy jak sie pojawiła, z Menga (az 2!) i te 2 trumpetery.

Trampkowskie mają złe rozplanowanie części to wersji z 1992 roku każą zamontować złe części, do wersji współczesnej (2006) jest jeszcze więcej baboli. Reasumując w modelu Zvezdy zrobilem 2 przeróbki - obniżyłem kadłub i przyciąłem fartuchy - wsio - w trumpeterze męczyłem się z 14 przeróbkami (2006) i 7 korekcjami (1992). W mengu - zrobilem tylko pracującą lufę współosiowo ze sztorą i pokrowcem armaty. Uff ale sie rozpisałem....
Awatar użytkownika
vlad_8011

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 4 gości