T-72B3 1:35 Meng

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

T-72B3 1:35 Meng

Postprzez vlad_8011 » Pią Sie 12, 2016 2:09 pm

Witam po długiej przerwie! Dorwałem, będę go miał! Pytanie ma do was. Google już przeszukuję, ale mam zbieżne informacje - chodzi o schemat malowania. Wg instrukcji, fartuchy i błotniki - elementy gumowe mają być na czarno, jednak google sugeruje mi zdjęciami, że zielone. Jako, że nie mam upatrzonego konkretnego egzemplarzu na którym się będę wzorował, proszę was o pomoc, bo ma to być taki "standardowy" ruski B3.

EDIT:
Chciałem mu jeszcze dokupić Trał KMT-6 od skifa, ale akurat w tym sklepie nie mieli. Ma ktoś może na zbyciu?
Image

Pomyślałem że wyglądałby bardziej bojowo. Tak więcej detali - model będzie robiony prostu z pudła z moimi modyfikacjami - okablowanie wieży, ruchme jarzmo armaty i pokrowiec (jak już w 3 moich modelach). Niesamowitym ułatwieniem będzie brak jakichkolwiek reflektorów podczerwieni i systemów obrony (hurra!), obejdzie się więc bez spinaczy, lutowania i klnięcia.

Na forum nie byłem dawno, nie wiem jak tam z widownią, mam nadzieję że nie będzie to temat widmo ;)
Awatar użytkownika
vlad_8011

Miejscowość: Tenczynek

Re: T-72B3 1:35 Meng

Postprzez vlad_8011 » Śro Sie 17, 2016 1:53 pm

Jako, że forum chyba nie umarło, choć widzę odwiedzających jest więcej niż odpowiadających, potraktuję to jako efekt WOW
Image
Na widok projektu :P

Przesyłka została wysłana dziś, więc dojdzie dopiero jutro. Ja już szykuje warsztat, i w planie mam coś w stylu recenzji inboxa, choć jest ich wiele, najbardziej intryguje mnie wieża mająca wycięcie na reflektor IR (?) koło lufy.
Ze zmian jakie planuje dochodzi jeszcze owiewka na kopółce dowódcy, która będzie zrobiona z materiału, nie z plastiku, jak to jest w oryginale. Wiem, że piszę chaotycznie, za szybko myślę, a ręce nie nadążają , więc uporządkuje plan przeróbek:
- Pracujące jarzmo
- Pokrowiec ^^^
- Obracana kopułka dowódcy (chyba nawet jest w oryginale)
- Materiał na osłonie wietrznej dowódcy
- (i mała próba siły woli) przeróbka NSVT na regulowany kąt.

Jako, że mam zachcianki nietypowe, stwierdziłem, że NSVT pracujący też będzie miłą alternatywą. Mam już T-72A, w którym ono nie pracuje i był problem na makiecie, gdzie żeby go dać, musiałem wyrywać drzewa, bo NSVT z nimi kolidował, i ogólnie wyglądało to nierealistycznie. Z tego co zaobserwowałem, muszę zrobić 2 amortyzatory ze sprężynkami i uczynić je ruchome. Ten element zrobię oddzielnie, nie ingerując w oryginalny. Trochę zawaliłem, bo nie zamówiłem sobie odpowiednich profili, ale zobaczę co mam w szufladzie (już na samą myśl o godzinnych poszukiwaniach mam gęsią skórkę) i podziałam coś pod koniec modelu.

Silnika nie będzie - To co Meng tym razem zrobił w B3 to już kpina, i strzał w stopę. Powiedzcie mi jak T-90 (1992) z ich zestawu MÓGŁ mieć sztore (świecącą), pług, silnik, a B3 W TEJ SAMEJ CENIE nie ma nic z tych dodatków? Silnik sprzedawany jest osobno za 100zł (ponad) i nie zamierzam go kupować. Klapa będzie zamknięta. Odnośnie klap - w zestawie dostajemy zestaw osłon na wywietrzniki (stosowanych do nurkowania, i odstawiania pojazdów na dłuższe postoje) - co też zastanawiam się jak to wykorzystać. Zobaczymy jak będzie z tyczkami sterującymi tymi blachami.

Dalej aktywne jest pytanie o schemat malowania - 2014 a 2016 chyba nie robią takiej różnicy przy malowaniu B3?
Widze te z zielonymi fartuchami z 2014 i te z 2016 z czarnymi, ale trafiają się i 2016-zielone fartuchy. Jak więc nikt nic nie radzi to postanawiam zrobić zielone.
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Czw Sie 18, 2016 11:24 am

Model Dotarł! Mam tylko warsztat w remoncie, bo kiwał się na boki - stare drewno zastępuje nowym, twardszym, i stabilizuje stół. OK 18 go skończę (mam nadzieję - działam od wczoraj od 10). W przerwie obiadowej (ok 13) zrobię inboxa.
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Czw Sie 18, 2016 2:40 pm

Dobra wiadomość - nogi od stolika schną, ok 15 -16 składam stół to kupy. Druga dobra wiadomość - mam rameczkę na wydaniu - części gumowe :
Image

I teraz to co tygryski lubią najbardziej, czyli ciekawostki z modelu, czyli co w ramkach piszczy ;
Tajemniczy szperacz współosiowy :
Image
Image
Będzie montowany tu :
Image
Dalej są koła zapasowe (napinające) - też dam potrzebującym :
Image
Pokrywy na właz dowódcy - 2 do wyboru :
Image
Klapy na wywietrzniki ( na klapie zrobiona jest podziałka - nie kojarzę jej w T-90 ):
Image

No i standardzik
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
I Chiński dowcip :
Image

Idę robić obiad, kroi się ciekawa robota ;)
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Pią Sie 19, 2016 2:35 pm

Zakończone, przy okazji powstał przybornik (naładowałem ile wlazło)
Image
Image
Image
Image
Sory za jakość zdjęć, ale robione na szybko, teraz biorę się za tanka :)
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Sob Sie 20, 2016 10:02 am

Jest postęp, mały, bo mały, ale jest. Zawieszenie pracuje. Przetarłem koła, i usztywniłem trochę drążki skrętne (w każdym to robię), bo jak stawiam model na makiecie na trawie, i nie chcę, by "lewitował" to dociążam go lekko. a zawieszenie musi to wytrzymać.
Image
Image
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Nie Sie 21, 2016 4:56 pm

Postęp szedł tragicznie, wczoraj miałem sprawy do załatwienia, więc model czekał, dziś głównie zająłem się gąsienicami. Kolejne błędy od Menga:
- Brak jednej blaszki u góry wanny, służącej do "poprawiania" gąsienicy by nie harowała o błotnik.
- W instrukcji każą nawiercić przedni pancerz nad pancerzem reaktywnym, po bokach wizjera kierowcy (prawdopodobnie pozostałości w instrukcji po T-90).

Co do stanu rzeczy to gąski złożone, pracujące, obecnie wymyte ludwikieem i schnące przed malowaniem :
Image
Kadłub dostał trochę obić zasobników i zbiorników bocznych :
Image
Image
Image
Wanna pomalowania - będzie kurzona za 2 godziny :
Image
^^^^ ślady pędzla poprawie za ok 30 minut
No i pierwsza warstwa czarnego na bandaże kół:
Image
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Nie Sie 21, 2016 8:11 pm

No i nie wiem czy ja to mam tak zostawić? Nie zauważyłem kiedy na drugiej fotce zmieniło mi kolor jedno kółko z zielonego na czerwony - sory za pomyłkę
Image
Image
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Wto Sie 23, 2016 1:40 pm

Kurde, życie nie ułatwia mi spraw z modelem - ciągle coś mnie odrywa, kadłub jeszcze nie skończony, a w czwartek zostanę skierowany na szkolenie półtora miesięczne i nie wiem jak to z tym modelem będzie. Przerobiłem, ale nie skończyłem uchwyty na beczki, i tyle, błotniki zrobione, a, sami zobaczcie.
Image
Image
Image
Image
Image
Klapa nie pasowała, było ostro, parę części było problematycznych, ale ostateczne poprawki przed malowaniem. jak dobrze pójdzie to ubrudzę dziś koła i gaski i mogę go "zamknąć", bo wanna z kadłubem jest na sucho.

A teraz ide bramę malować, bo brat ma wesele w tą sobotę, i nie chce wstydu mieć :)
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez Towarzysz » Wto Sie 23, 2016 1:45 pm

To on nie będzie malowany?
Tow. Adam
Awatar użytkownika
Towarzysz

Miejscowość: Kielce

Postprzez vlad_8011 » Śro Sie 24, 2016 11:59 am

hehe, Bedzie, będzie, tylko kwestie zawieszenia lubię mieć od razu z głowy. Tak przy okazji Russian Green a kolor plastiku różnią się minimalnie. W ogóle "Russian Green" to ta farba się już nie nazywa,ale mam stare opakowanie jak jeszcze nosiła taką nazwę.
Dziś minia schnie na bramie, cykne "szprajem" skrzynkę pocztową i siadam do modelu. Na wieczór będzie mały update. ZAMIERZAM dziś zacząć wieżę, ale to tylko plany :D

EDIT:
Powoli i mozolnie idę do przodu. Fartuchy walnięte sprejem, kadłub skończony, schnie w imadle, więc fotek nie da rady zrobić - górna płyta kadłuba okazała się być krzywa (element za tłumikiem, był znacznie niżej od reszty, przez co fartuchy kompletnie nie pasowały), i jest sklejona i chwycona imadłem. Same fartuchy - element gumowy w prawdziwym czołgu - pomalowałem na czarno, potem naniosę lakier do włosów, i na to zielony, który później bokiem wykałaczki będę łuszczył. Elementy fototrawione weszły bezproblemowo, musiałem zdjąć błotniki przednie, bo przy zamykaniu kadłuba - wymóg konieczny przy światłach - okazało się, że zakrywały koła napinające, a jeszcze przed nimi malowanie i brudzenie. Odnośnie świateł - tu niestety nie mogę powiedzieć dobrego słowa. Elementy są źle odlane, pokrzywione (plastik nie jest naderwany, więc to wina odlewu) i jedyną szansą na ich naprostowanie, jest ich "druga połówka", ale tej jeszcze nie wkleiłem. No to co, parę fotek?
Fartuszki i błotniki :
Image
Image
Image
Zacząłem przerabiać wieżę, a dokładniej jarzmo :
Image
Na tym elemencie spoczywać będzie armata i współosiowy km:
Image

Współosiowy km też chcę zrobić pracujący - po raz pierwszy, dlatego wybrałem tym razem plastikową oś, to której nadziana będzie lufa działa, i na plastikowej podkładce będzie też km. Zaraz idę sprawdzić, czy nie trzyma się już sam kadłub, to ewentualnie zrobię fotki.
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Czw Sie 25, 2016 7:44 pm

No i jutro zrobię jarzmo jak Bóg da. Na dziś porobione - wszystko schnie - teraz mogę sobie pomalować/pobrudzić koła i gąski.
To czerwone to się prostuje.....
Image
To wczorajsze klejenie
Image
Image
Jak możecie dostrzec, tu jest na coś miejsce :)
Image
Image
Image
Image
Image
A teraz coś z mini-tutorialu - jarzmo;
Image
^^^^ Ważne, żeby części były w miarę sztywne
Image
^^^^ Teraz bierzemy jakiś poli...coś albo cokolwiek co da radę utrzymać jarzmo, może być nawet element ramki, zależy z czego robicie oś jarzma, byle nie za grube.
Image
^^^^ I usiłujemy uzyskać coś takiego, ważne, by przy dziurawieniu/nawiercaniu nie przedobrzyć, bo lufa non stop będzie opadnięta, staramy się by oś była odpowiednio położona - w tym wypadku dobrym wyznacznikiem był otwór KM - środek osi musi być na wprost otworu, tak, że gdy przykleje km, to będzie chodził swobodnie góra-dół, nie tylko w jednym kierunku i nie będzie nic blokował.
^^^^ Docinamy oś ze stelażami i przyklejamy kropelką w żelu (najlepsza), mamy teraz czas na poprawki, i jak już chwyci na dalsze stabilizacje. Warto zostawić sobie ścinki materiału.
Image
^^^^Stabilizacje robi sie prosto - ścinki służą jako kliny trzymające wszystko w kupie, teraz wszystko ładujemy na klej do plastiku, obkładamy starannie stelaże dookoła, tak by miały podporę z każdej strony, a na koniec, zaklejamy każde łączenie od zewnątrz klejem - tak dla pewności. Teraz to odkładamy (i klniemy jak się źle sklei :mrgreen: )
CDN
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Pią Sie 26, 2016 7:55 pm

Odnośnie jarzma to już jest, ale zdjęcia zrobię jak wyschnie (i będę robił stabilizację), bo jest to dość delikatne. Zasobniki na wieże są, wyrzutnia granatów dymnych jest, celownik działonowego jest, no i najważniejsze - porządek jest. Jutro relacji nie będzie, jestem na weselu braciszka. Pomalowałem dziś koła od wewnątrz, ale coś schnąć nie chcą..... Jakby wyschły teraz to bym je ubrudził razem z gaskami i założył ale..... Jak mam rozrabiać pigment to wole nim zdziałać jak najwięcej. Lakier do włosów już mam, fartuszki czekają.
Image
^^^^^ Takie tam w trakcie przymiarek.....
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Śro Sie 31, 2016 11:15 am

Sory za tak długi czas nieobecności, działo się u mnie dużo, internet zniknął na 2 dni.... Zacznę może od zaległych zdjęć i dalszego ciągu poradnika;
Image
^^^^Gdy mamy oś jarzma na miejscu, i KM działa współosiowo (powinien być na jakimś cienkim plasterku przyklejonym do osi, by być bliżej otworu strzelniczego)
Image
^^^^Przygotowujemy sobie zestaw małego szewca pokrowców - siatka z carrefoura idealnie się nadaje (a zamiast tego dziadostwa co na zdjęciu polecam kropelkę. Oryginalny pokrowiec - resztę, za szwem możemy odciąć, będzie wadzić.
Image
^^^^ Małe kawałki tniemy na coś kwadratopodobnego i obklejamy TYLKO przy szwie na oryginalnym pokrowcu i w najbardziej odstającym elemencie na pancerzu (granicach pokrowca) . Pamiętami o tym by pomiedzy klejeniami zostawić sporo luzu materiałowi, a kleju nie dawać za dużo, siatka gdzie potrzeba, to się naciągnie.
Image
^^^^^Mniej więcej tak
Image
^^^^Powtarzamy tak dookoła jarzma. Zalecam zrobić to z 6 kawałków - Góry, Dołu, lewego górnego, lewego dolnego, prawego górnego, prawego dolnego - tak pokrowiec nie powinien stawiać za dużego oporu
Image
Image
Image
POD ŻADNYM POZOREM NIE UŻYWAMY BUTAPRENU! JA POPRAWIAŁEM CAŁE JARZMO.

Teraz trochę zaległości :
Image
Image
Image
Tu chyba na sucho było :
Image
Image
A tu już prawie stan obecny:
Image
Image
Image
Image
Image
Image

No, to zaległości odrobione, SYTUACJA wygląda tak:
Jarzmo przerabiam trochę gdzie niegdzie - rozrywam i kleje na nowo siatką, bo za dużo kleju mi to usztywniło, KM mi odpadł, muszę go tam jakoś wsadzić, Lemiesz mu przykleiłem, zepsułem mu wizjer od TKN dowódcy, ale będę próbował naprawić, reflektor (na kopółce dowódcy) źle spasowany - za krótki przewód, też będę naprawiał.... No i malowanie. Zdjęc aktualnych nie ma, bo teraz tylko sprawdzałem czy net działa. Jest sporo szlifowania, czyszczenia, ale to jest stan goły i wesoły, poprawki idą później.

Dziś wieczorem postaram się zaktualizować temat.
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez vlad_8011 » Śro Sie 31, 2016 8:33 pm

Na dziś kończę, zrobiłem to co chciałem. Mam nadzieję, że się spodoba. Lufa od KM-u dalej nie została znaleziona (bo się zgubiła, już nie pamiętam czy wspominałem), i jest z igły od kleju. Jarzmo działa, choć chodzi za lekko i dzięki temu sprężynuje, za nisko też za bardzo się nie da opuścić, bo właz kierowcy blokuje, ale ten typ tak ma. Grunt że podnieść się da. Okablowanie porobione, NSVT z łożem w trakcie, choć tu MENG się naprawdę nad modelarzem znęca - zdecydowanie za dużo za małych części do jednego elementu. Ręce krwawiły, ale udało się, jutro się biorę za amortyzatory do łoża NSVT, osłonę dowódcy (usunąć wżery) i malujem.
Sory za jakość fotek, światło sztuczne;
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
No i jeszcze SOSNA-U z przebiegu prac :
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
vlad_8011

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości