M3 STUART 1/35 ACADEMY

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

M3 STUART 1/35 ACADEMY

Postprzez Zaruk » Czw Lut 22, 2018 9:09 pm

Cześć.
Po przerwie zdecydowałem się na swój drugi model.

Image

Pierwszy można obejrzeć tu: viewtopic.php?f=84&t=53109

Będzie to wczesna wersja Stuarta, wzbogacona blaszkami Eduarda i lufami do działa i Browningów. Spotkanie z elementami fototrawionymi było ciężkim przeżyciem, część z nich popsułem (brak zaginarki, niezbyt zręczne paluszki), ale kilka udało się złożyć, mam nadzieję, że będą dobrze wyglądały.
Sklejona jest już główna bryła czołgu, natknąłem się na niewielkie niedopasowania i szczeliny, ale w sumie nic strasznego.

Image

Image

Image

Image

Reszta elementów jest już w większości poskładana, kończę się męczyć z gąsienicami i będę malował.
I teraz poproszę o pomoc: chciałbym zrobić malowanie amerykańskie wozu szkoleniowego z fortu Knox. Kolorem podstawowym jest Olive Drab, jak go uzyskać czytałem u Steva Zalogi - miksował on XF-62 Tamiyi z ciemnożółtym (na moje oko XF-60) ponieważ uważał, że sama XF-62 jest zbyt ciemna. Czy ktoś z Was wie w jakich proporcjach to zrobić? Dodam, że Zaloga wyodrębnił mieszankę ciemniejszą (używał jej jako koloru bazowego) oraz mix do rozjaśnień. Jakie macie doświadczenia w tej kwestii - proszę o podpowiedzi.
Druga kwestia dotyczy reflektorów. Chciałem po wydrążeniu wypełnić je klejem UHU PLUS. Jak gdzieś czytałem daje on bardzo dobry efekt włącznie z wytworzeniem niewielkiego menisku. Niestety, w Warszawie są trudności z jego kupieniem, głównie występuje jego odmiana o wytrzymałości do 170 kg (tamten miał do 300). Czy ktoś używał tej 170-tki do robienia lamp? A jeśli nie, to może wiadomo coś o przeźroczystym POXIPOLU i jego przydatności w modelarstwie?
Zaruk

Miejscowość: Żoliborz

Re: M3 STUART 1/35 ACADEMY

Postprzez Zaruk » Pią Mar 02, 2018 6:58 pm

Skoro nie było żadnych podpowiedzi, to pomalowałem tamiyowską Olive Drab z niewielkim dodatkiem (kilka kropli) ciemnożółtego.
Wyszło tak (jasne plamki widoczne na ciemnym czołgu to prawdopodobnie efekt starzenia się antycznej matrycy w moim aparacie; na modelu takich przebarwień nie ma):

Image

Image

Image

Image

Image

Fotki dość dobrze oddają kolor, odcień jest ciemny ale podoba mi się i sądzę, że rzeczywiste malowanie mogło od tego zbytnio nie odbiegać.
Zrobię teraz trochę rozjaśnień i będę chciał namalować pasy oraz gwiazdy na wieży wykorzystując samoprzylepne szablony dołączone do blaszek Eduarda.
W związku z tym mam pytanie - czy przed ich przylepieniem i malowaniem znaków należy położyć zabezpieczającą warstwę matowego (?) lakieru? Boję się aby przy odlepianiu szablonów nie odeszła także farba. Proszę o podpowiedź.
Zaruk

Miejscowość: Żoliborz

Re: M3 STUART 1/35 ACADEMY

Postprzez Grzegorz H. » Wto Paź 16, 2018 10:11 pm

Pytanie było zadane dawno temu, ale skoro nie ma odpowiedzi...
jeśli przed malowaniem dobrze odtłuściłeś model, to szablony nie zrobią powinny zrobić żadnych szkód.
no chyba, że model już skończony?
Awatar użytkownika
Grzegorz H.

Miejscowość: Bydgoszcz

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości