Rdza i antyrdza

Tutaj dyskutujemy na temat czołgów, transporterów i innych pojazdów wojskowych. Poruszamy tutaj także kwestie malowania maszyn, użycia bojowego, techniki wojskowej, historii itp. W tym dziale zamieszczamy zdjęcia pojazdów rzeczywistych.

Re: 2s1 + mtlb

Postprzez GROBER » Czw Paź 30, 2003 1:00 am

Hołek napisał(a):
Grzegorz Szłyk napisał(a):Rdzy na gąsienicach trzeba się naprawdę doszukać.... :D

Faktycznie - zostaje tylko lekki czerwono-rdzawy osad !!!!

Ale tylko na oryginałach. Bo w modelarstwie panuje od jakiegoś czasu moda na totalne zardzewianie i odpryskiwanie farb na modelach.
Mam smoka i nie zawaham się go użyć.

Robert Grabowskihttp:
Image

Na warsztacie:
T-34/76 mod. 1940 - prawie z pudła
Awatar użytkownika
GROBER

Miejscowość: Tychy

Re: 2s1 + mtlb

Postprzez Andrzej Hołowacz » Czw Paź 30, 2003 9:07 pm

Grzegorz Szłyk napisał(a):Pojazdy parkowane pod chmurką cały rok, prawie codziennie eksploatowane, po przejechaniu ok 1 km po poligonowym piachu.
Rdzy na gąsienicach trzeba się naprawdę doszukać.... :D

No tak !
Ale tutaj są zdjęcia z muzeum, pojazd pod dachem a rdza jest taka jak na tym używanym codziennie !
No może troszkę bardziej zardzewiałe - ale nie aż tak bardzo !

Image
Image

Zdjęcia pochodzą ze strony:
http://www.ipmsstockholm.org/magazine/1997/05/stuff_eng_detail_jpanther.htm
Pozdrawiam
Andrzej Hołowacz

http://smg.photobucket.com/albums/v297/aholowacz/
Awatar użytkownika
Andrzej Hołowacz

Miejscowość: Warszawa

muzealne gąski

Postprzez Grzegorz Szłyk » Czw Paź 30, 2003 10:11 pm

Hołek napisał(a):pojazd pod dachem a rdza jest taka jak na tym używanym codziennie !
No może troszkę bardziej zardzewiałe - ale nie aż tak bardzo !

Wypuścić panterę w pole a od razu sie jej gruntozaczepy przeszlifują :D

Ale ok - może jakiś konstruktywny wniosek? ja opowiadam się za rdzawieniem z wyczuciem i umiarem [oczywiście łatwo mówić trudniej zrobić] i ,co jest truizmem, w miare realistycznie=bez rdzawej przesady:lol:
Grzegorz Szłyk
Dobry Duch PWM

Postprzez Wojtek Mąka » Pią Paź 31, 2003 3:48 pm

widzę, problem jest powazny :D dorzyce 3 grosze które mi sie urodziły nt german AFV z II WW

Ogniwa gąsienic niemieckich pojazdów z IIWW nie korodowały. To co widac teraz w muzeach, w wielu przypadkach jest efektem pewnych działań, które służą odzyskiwaniu/oczyszczaniu/przywracaniu właściwiego wyglądu.
Gąsienice nie składają się z samych ogniw, ale też z zawleczek, podkładek i trzpieni, które są wykonane z innych, mniej twardych materiałów. Jesli już, to własnie to rdzewieje przy nieużywaniu, te elementy moga powodować zacieki rdzy. Rdzewieć mogą koła - pościnane zęby napędowego, stalowe nośne, napinające. Ale też nieużywane przez jakiś czas.
tak sie składa, że latem oglądałem dość dokładnie "Rosi" wydobyty z Pilicy sdkfz 251. Gąsienice ma oryginalne. Stoi pod gołym niebem w Topmaszowie Maz. , rzadko jeździ. Co więcej - wiadomo, że ogniwa nie są narażone na tarcie, bo hanomagi maja dośc wysokie gumowe klocki. Gąsienice nie rdzewieją ! 8) Mają barwę grafitowobrązowośliwkową. Jedyne zacieki biorą się z elementów wcześniej przeze mnie wymienionych

Moim zdaniem błąd w malowaniu gąsienic polega na tym, że zaczęto błednie interpretować kurz i zabrudzenia na oryginalnych, kolorowych fotkach.
Jaśli ktoś zerknie np. na taką fotę JT, to czy nie powie - o, ale rdzy!

http://www.network54.com/Hide/Forum/mes ... 1067441636
8)
pozdr
Wojtek Mąka

Miejscowość: Heidekraut - Bydgoszcz

Postprzez Marek Jaszczołt (mark67) » Pią Paź 31, 2003 4:08 pm

No dobra, to już ustaliliśmy że gąsienice specjalnie nie korodują. 8) Zabrudzenia od kurzu ziemi etc są interpretowane jako rdza - błędnie.
No dobra, ale czołgi w ograniczonym zakresie rdzewiały - tu jest ładne zdjęcie Panther D z jesieni 43r - widać że tylne zasobniki są wyrażnie podrdzewiałe - pojaz zapewne w linii od Kurska :twisted:
http://www.thirdreichforum.com/files/panther_d_1.jpg

Marek

P.S.
A to link dla miłośników kolorowych zdjęć z 2 wś:
http://www.thirdreichforum.com/viewtopi ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Marek Jaszczołt (mark67)

Postprzez Wojtek Mąka » Pią Paź 31, 2003 4:38 pm

Zaraz , zaraz... czołgi oczywiście rdzewniały... pancerz nie bardzo, choć trochę po uderzeniach i rykoszetach (sam mark, to pisałeś 8) np. el. blaszane, a do tych należą zasobniki i błotniki panther rdzewiały bardziej. jak kolesie przemalowali sprzęta, to rdzy nie było widać, jak nie przemalowali - to było. Jesienią i wiosna bardziej, latem mniej, w afryce raczej nie. Jesli wieża dowódcy była "wtykana" podczas produkcji w górny opancerz wieży Panther, to "szew" puszczał/ mógł puszczać rdzę (panther w Celles):
Image

kilka obrazków mojej favourite panther pokazuje wyraźie, że "to rdzewieje", mimo malowań i retuszy. Tyle że na kązdym fragmencie nieco inaczej :?

Image
Image
Image
Image
mam nadzieje że nie przynudziłem :roll:
pozdr
Wojtek Mąka

Miejscowość: Heidekraut - Bydgoszcz

Postprzez Grzegorz Szłyk » Pią Paź 31, 2003 4:58 pm

Wojtek Mąka napisał(a):mam nadzieje że nie przynudziłem :roll:
pozdr

Skądże! fajna "rusty" pantera [i jakieś wnioski! ;o) ]
Grzegorz Szłyk
Dobry Duch PWM

Postprzez Marek Jaszczołt (mark67) » Pią Paź 31, 2003 5:14 pm

Wojtek Mąka napisał(a):Zaraz , zaraz... czołgi oczywiście rdzewniały... pancerz nie bardzo, choć trochę po uderzeniach i rykoszetach (sam mark, to pisałeś 8) <ciach>. Jesli wieża dowódcy była "wtykana" podczas produkcji w górny opancerz wieży Panther, to "szew" puszczał/ mógł puszczać rdzę (panther w Celles)

Zgadza się - tylko mamy "jakby to powiedzieć" do czynienia z 2 rodzajami rdzy - ciemny kolor (~ ciemnej palonej sieny) na elementach wysokogankowych stali pancernych i jasny (~ rudy) na elementach ze zwykłej stali - i mój ostatni przykład miał za zadanie ilustować tą grugą sytuację :)
A co do wieżyczek na Pantherach - dla przypomnienie mniej zorientowanym - spawanie dotyczy tylko G - w D/A wieżyczka była przykręcona.

Marek
Awatar użytkownika
Marek Jaszczołt (mark67)

Postprzez Marek Jaszczołt (mark67) » Pią Paź 31, 2003 5:17 pm

mark67 napisał(a):
Wojtek Mąka napisał(a):Zaraz , zaraz... czołgi oczywiście rdzewniały... pancerz nie bardzo, choć trochę po uderzeniach i rykoszetach (sam mark, to pisałeś 8) <ciach>. Jesli wieża dowódcy była "wtykana" podczas produkcji w górny opancerz wieży Panther, to "szew" puszczał/ mógł puszczać rdzę (panther w Celles)

Zgadza się - tylko mamy "jakby to powiedzieć" do czynienia z 2 rodzajami rdzy - ciemny kolor (~ ciemnej palonej sieny) na elementach wysokogatunkowych stali pancernych i jasny (~ rudy) na elementach ze zwykłej stali , a mój ostatni przykład miał za zadanie ilustować tą grugą sytuację :)
A co do wieżyczek na Pantherach - dla przypomnienie mniej zorientowanym - spawanie dotyczy tylko G - w D/A wieżyczka była przykręcona.

Marek
Awatar użytkownika
Marek Jaszczołt (mark67)

Postprzez Andrzej Hołowacz » Pią Paź 31, 2003 9:32 pm

mark67 napisał(a):No dobra, to już ustaliliśmy że gąsienice specjalnie nie korodują. 8) Zabrudzenia od kurzu ziemi etc są interpretowane jako rdza - błędnie.

Witaj Marku !!!

Czyli to co było pokazane na naszym forum parę dni temu to czysta fikcja !
Image

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=142

Czyli można próbować powiedzieć, że przy robienu ogniwek w skali wystarczająca będzie ich kąpiel w bardzo delikatnie zabrudzonym rozcieńczaliniku z farbami - piaskowymi i rdzawymi !?
Pozdrawiam
Andrzej Hołowacz

http://smg.photobucket.com/albums/v297/aholowacz/
Awatar użytkownika
Andrzej Hołowacz

Re

Postprzez Ganz » Sob Lis 01, 2003 12:43 pm

[quote="Burbon"]
Słyszałem od jednego znajomego, że jakiś modelarz zrobił model pantery przemalowywanej na różowo, a obok postawił kreskówkową Różową Panterę z pędzlem i farbą. To się nazywa różowa pantera :lol:
PS. Ciekawe jaka byłaby użyteczność takiego kamuflarzu podczas bitwy :?: :D[/quote]

Może to była jakaś artystyczna prowokacja;)? (Ostatnio przecież to tak modne)
Awatar użytkownika
Ganz

Miejscowość: Poznań

Postprzez PiotrS » Sob Lis 01, 2003 3:24 pm

mark67 napisał(a):Zgadza się - tylko mamy "jakby to powiedzieć" do czynienia z 2 rodzajami rdzy - ciemny kolor (~ ciemnej palonej sieny) na elementach wysokogankowych stali pancernych i jasny (~ rudy) na elementach ze zwykłej stali - i mój ostatni przykład miał za zadanie ilustować tą grugą sytuację :)
Marek

Żeby nie było tak łatwo - zdjęcie jest mocno przebarwione akurat w miejscu zasobników i przodu pierwszoplanowego pojazdu ale mimo wszystko wygląda to na rdzę ;o)
Wygląda na to, że zwolennicy mocnego rdzewienia w totalnym odwrocie, czy możemy już ogłosić że producenci modeli wyglądających jak niegarażowany 15 letni Polonez to heretycy, odszczepieńcy i dewianci ? :twisted:
Swoją drogą szkoda bo po cichutku liczyłem że nie mam racji i uda się udowodnić przeciwny pogląd :lol:

Piotr
Awatar użytkownika
PiotrS

Postprzez Marek Jaszczołt (mark67) » Nie Lis 02, 2003 1:56 am

Hołek napisał(a):Czyli to co było pokazane na naszym forum parę dni temu to czysta fikcja !
Zawsze można dorobic jakąś teorię to broniącą szczególnie jak się go postawi na jakiejś odpowiednio speparowanej dioramie :twisted: , ale jest to wygląd mało prawdopodobny :roll:

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=142

Czyli można próbować powiedzieć, że przy robienu ogniwek w skali wystarczająca będzie ich kąpiel w bardzo delikatnie zabrudzonym rozcieńczaliniku z farbami - piaskowymi i rdzawymi !?

Moim zdaniem tak, plus ewentualnie zabrudzenia od otoczenia (kurz, kawałki ziemi, błoto, etc) ;o)

PiotrS napisał(a):Wygląda na to, że zwolennicy mocnego rdzewienia w totalnym odwrocie, czy możemy już ogłosić że producenci modeli wyglądających jak niegarażowany 15 letni Polonez to heretycy, odszczepieńcy i dewianci ? :twisted:
Piotr

Pomimo pewnych podobieństw z bronią pancerną przy polonezach uzywana materiałów nieco gorszej jakości
:oops:

Marek
Awatar użytkownika
Marek Jaszczołt (mark67)

Postprzez RobRoy1 » Śro Lis 12, 2003 2:48 pm

Czesc!co do rdzy to mozna sie zgodzic tylko w jednym byla!,ale jedynie w zakamarkach, zgieciach uszkodzeniach powierzchownych.Nie nalezy zapominac o terenie dzialan danej jednostki i warunkacg jakie tam panowaly.To mialo znaczacy wplyw. poza tym np. w 505 batalionie czolgow ciezkich operujacym we Wloszech czesto spotykane byly malowania jedynie kolor bazowy(olive wermacht)i na tych czolgach sila rzeczy rdza byla bardziej widoczna. Mialo to miejsce w wszczegolnosci po okresie intensywnego uzywania,potyczek, bitew itp. Jedno jest pewne z rdza nie nalezy przesadzac i nie ma co do tego jakiejs zpecjalnej reguly
Pozdrawiam "Robson"
"Chcę, żebyście zapamiętali, że żaden skur.... nie wygrał wojny, umierając za swoją ojczyznę. Wygrywa się ją, sprawiając, by tamci skur... umierali za swoją". G.Patton
Awatar użytkownika
RobRoy1

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Piotr B. » Nie Lis 21, 2004 11:34 pm

Paweł napisał(a):Witam
Tanki z muzeum hmm pewnie nie sa juz tak eksploatowane jak w czasie swej swietnosci;) i staja w muzeach ale mozna na rdze popatrzec
Pawel

Jest tylko pewna drobna roznica - one stoja nieuzywane od dziesiatek lat, a w takich warunkach korozja rozwija znacznie bardziej intensywnie!
Na normalnie uzywanym sprzecie na pewno moga byc drobne slady korozji - ale bez przesady, tymczasem czesto spotyka sie modele bardziej "zardzewiale" niz te stojace w muzeach.

Piotr
Piotr B.

PoprzedniaNastępna

Wróć do Rzeczywiste - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości