Powstańcze pantery

Tutaj dyskutujemy na temat czołgów, transporterów i innych pojazdów wojskowych. Poruszamy tutaj także kwestie malowania maszyn, użycia bojowego, techniki wojskowej, historii itp. W tym dziale zamieszczamy zdjęcia pojazdów rzeczywistych.

Postprzez ChrisFly » Wto Sty 25, 2005 3:04 pm

Scibor napisał(a):wielka prośba do ChrisaFly - może dałbyś radę naszkicować na Twoim modelu to co wiemy na temat oznakowania i uszkodzeń, bo trochę się gubię ? :) no i może już coś wiemy na pewno, może wiadomo już jak przebiegają te białe pasy na Magdzi , i flaagi? - trochę mieszają mi się te fotki :)

Zgoda, choć ostatnio z czasem krucho spróbuję przysiąść i przynajmniej zrobić podsumowanie na stan obecny.
Scibor napisał(a):Przyznaję się że mam ochotę reanimować mojego Pudla i mam pewne plany figurkowe :) co powiecie na zestaw - załoga powstańczej pantery :) komplet figurek wg fotki :) to fajna alternatywa do Dragona :) Swoją drogą może któryś z kolegów doradzi mi jaka fotka załogi jest ok na temat do figurek, kto jest kim:) Znam załogantów tylko z ksiązki, ale na fotce nie potrafię Ich rozpoznać ?

Pomysł jak najbardziej godzien pochwały :!: a oto moje sugestie i kilka wskazówek:
Osoba 1 - majster Jan Łuniewski, co prawda cywil ale osoba bardzo ważna gdyż bez niego nie byłoby jeżdżących panter, bardzo charakterystyczna sylwetka starszego pana z wąsikiem i w bereciku, na zdjęciach łatwo go rozpoznać, kościsty, lekko przygarbiony, występuje na wielu zdjęciach w koszuli lub panterce, np. Magda-03, Magda-06, prawie wszystkie WP
Osoba 2 - Zdzisław Moszczeński "Ryk" - kierowca Magdy, również postać bardzo charakterystyczna i z reguły na wszystkich zdjęciach występuje tyłem :lol: Był niskiego wzrostu i nie mógł dla siebie dobrać spodni to uciął nogawki :D i na zdjęciach widoczny jest w panterce "ze starszego brata zdjętej" i w czapce. Na zdjęciu Magda-03 to on właśnie idzie obok majstra Łuniewskiego.
Osoba 3 - Jan Myszkowski-Bagiński "Bajan" celowniczy Magdy, szczupły chłopak z rozwianą czupryną (bez nakrycia głowy), łatwy do rozpoznania na zdjęciach Magda-03, -05, -06
Osoba 4 - Eugeniusz Romański "Rawicz" dowódca Magdy, przystojniak o śniadej karnacji, na zdjęciach Magda-05, -11 w berecie (miał ogoloną głowę po Pawiaku).
Osoba 5 - Jerzy Misiewicz "Tomek" kierowca II, bardzo chrakterystyczna sylwetka doskonale widoczna na zdjęciu Magda-08 - na pierwszym planie w mundurze niemieckiego pancerniaka
Osoba 6 - Wacław Micuta "Wacek" d-ca Plutonu Pancernego, szczupła postać, pociągła twarz, widoczny na zdjęciu Magda-09
Osoba 7 - Zbigniew Ocepski "Kostrzewa", tu pewności nie mam ale tak na 90% jest to ten blondyn w panterce występujący na zdjęciach czołgu WP i Magda-03. Nie mam jego zdjęcia portretowego ale wszystko na to wskazuje, że to on.
Na zdjęciach występują jeszcze: Wiktor, Jordan i Walek ale muszę jeszcze się upewnić.
ChrisFly

Miejscowość: Lublin

Postprzez ToKon » Śro Sty 26, 2005 12:58 pm

Zaintrygował mnie pewien szczegół: zdaje mi się że na zdjęciach Magdy(patrz poniżej) widoczny jest jakiś element przyczepiony do podstawy tylnego lewego zasobnika, (na zdjęciu z lewej pod napisem Magda, z prawej - w ramce, ale słabo widoczny, na tym samym zdjęciu w "Warszawie 1944" Ledwocha trochę bardziej czytelny) łączący (?) go z "nadkolem" kadłuba - jakby kawałek blachy przyśrubowany do ww. elementów.

Image
(zdjęcie jest kompilacją fotek Kolegów umieszczonych w poprzednich postach)

Proszę o rzut oka i stwierdzenie, czy mi już odbija :( , czy rzeczywiście coś takiego tam jest :) , a jeśli tak to cóż to może być?

Pzdr.

Tomek
Awatar użytkownika
ToKon

Miejscowość: Toruń

Postprzez ChrisFly » Śro Sty 26, 2005 1:30 pm

ToKon napisał(a):Zaintrygował mnie pewien szczegół: zdaje mi się że na zdjęciach Magdy(patrz poniżej) widoczny jest jakiś element przyczepiony do podstawy tylnego lewego zasobnika, (na zdjęciu z lewej pod napisem Magda, z prawej - w ramce, ale słabo widoczny, na tym samym zdjęciu w "Warszawie 1944" Ledwocha trochę bardziej czytelny) łączący (?) go z "nadkolem" kadłuba - jakby kawałek blachy przyśrubowany do ww. elementów.
...
Proszę o rzut oka i stwierdzenie, czy mi już odbija :( , czy rzeczywiście coś takiego tam jest :) , a jeśli tak to cóż to może być?

Dobrze widzisz.
To jest arkusz blachy przykręcony od od spodu do wanny i do tylnego pojemnika.
Takie odpowiednio przycięte arkusze były przykręcane fabrycznie po obu stronach i miały zapobiegać nabijaniu się ziemi pomiędzy pojemniki a tylną ścianę wanny a ponieważ same pojemniki wisiały na uszach u góry to w ten sposób były lepiej usztywnione.
ChrisFly

Postprzez Piotr Kmiecik » Pią Sty 28, 2005 3:00 pm

wracając do trójkolorowej kokardy: nie wiem, czy to coś pomoże, ale zupełnym przypadkiem znalazłem coś takiego:

Image

całość tutaj

obrazek przedstawia (przynajmniej wg autorów strony) jednego z trzech Pz III ausf G zdobytego w egipcie przez "Carpathian Lancers" (strzelcy karpaccy jak sądzę) w 1941 roku - kokarda nie przypomina Wam czegoś?
zapraszam na Forum Historyczne
Image
Piotr Kmiecik

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Marek P. » Pią Sty 28, 2005 3:29 pm

Piotrze o tym oznakowaniu pisał juz Witek - to powszechnie stosowane brytyjskie (?) oznaczenie rozpoznawcze ( Afryka i Włochy ).
Takie malunki widnieją równiez na polskich shermanach mk V 2 szwadronu 2 pułku pancernego 1 DP w czasie ćwiczeń w Wlk. Brytanii na wiosnę 44.
Niewątpliwie były one inspiracją dla powstańców.
Image
Awatar użytkownika
Marek P.

kokarda na Magdzie

Postprzez ChrisFly » Pon Sty 31, 2005 12:52 pm

Kiedyś podczas rozmowy Tomek Porosiło przekazał mi, że gdzieś mu mignęła przed oczami wydana w podziemiu instrukcja znakowania pojazdów i ponoć była tam właśnie kokarda.
Może to ktoś potwierdzić?
Byłaby to dość mocna "podkładka" pod kokardę (kokardy?) na Magdzie ...
ChrisFly

Re: kokarda na Magdzie

Postprzez Tomasz Porosiło » Pon Sty 31, 2005 2:40 pm

ChrisFly napisał(a):Kiedyś podczas rozmowy Tomek Porosiło przekazał mi, że gdzieś mu mignęła przed oczami wydana w podziemiu instrukcja znakowania pojazdów i ponoć była tam właśnie kokarda.
Może to ktoś potwierdzić?
Byłaby to dość mocna "podkładka" pod kokardę (kokardy?) na Magdzie ...

Cześć,
No mignęła ;) To było coś w rodzaju biletynu z doniesieniami z frontów. Widziałem tam zdjęcie angielskiego czołgu z kokardą na wieży (Afryka). Rozmawiałem jeszcze z kumplem, który (jak pamiętam) tez to widział. On twierdzi że był to jakiś egzemplarz "Towarzysza Pancernego". To tyle jak na tę chwilę.
Pozdrawiam - Poro
Image
Awatar użytkownika
Tomasz Porosiło

Miejscowość: Warszawa

Postprzez ChrisFly » Pon Sty 31, 2005 3:27 pm

No to trochę przesadziłem z tą instrukcją :lol: ale "Towarzysz Pancerny" też brzmi dobrze.
Być może kokarda to była sugestia (rozkaz?) któregoś z oficerów?
ChrisFly

Postprzez Marek P. » Pon Sty 31, 2005 3:45 pm

Powód takiego oznakowania mógł być naprawdę prozaiczny. Prasa konspiracyjna ( biuletyny ), może nawet zdjęcia polskich tanków i pomysł gotowy. Jeśli mieliby się na kimś wzorować to był to raczej napewno wzór "brytyjski".
Image
Awatar użytkownika
Marek P.

Postprzez Paweł Leszczyński » Pon Sty 31, 2005 4:00 pm

Marek P. napisał(a):Piotrze o tym oznakowaniu pisał juz Witek - to powszechnie stosowane brytyjskie (?)

Czemu znak zapytania?, oczywiscie ze brytyjskie. Pozniej zastapila je gwiazda.
Awatar użytkownika
Paweł Leszczyński

Miejscowość: Olesno

Postprzez ToKon » Czw Lut 03, 2005 10:51 am

Mam pytanie, że tak powiem natury ogólnej, ale wiążącej się z oznakowaniem naszych Panter: jak powinny być prawidłowo ułożone pola w szachownicy (pewnie są jakieś zasady dot. malowania tego znaku)?Szachownica na Magdzie ma w górnym lewym rogu czerwone pole, ale widziałem zdjęcia samolotów gdzie w tym miejsu było białe :?:

Chrisfly: dziękuję za wyjaśnienie roli blach pod zasobnikami.
Zapraszam za chwilę do wątku "Budując wczesną Panterę G..." w dziale "Pojazdy - warsztat", chciałbym jeszcze ten temat podrążyć :D :D :D

Pzdr.
Tomek
Awatar użytkownika
ToKon

Miejscowość: Toruń

Postprzez Sławek » Czw Lut 03, 2005 8:40 pm

ToKon napisał(a):Mam pytanie, że tak powiem natury ogólnej, ale wiążącej się z oznakowaniem naszych Panter: jak powinny być prawidłowo ułożone pola w szachownicy (pewnie są jakieś zasady dot. malowania tego znaku)?Szachownica na Magdzie ma w górnym lewym rogu czerwone pole, ale widziałem zdjęcia samolotów gdzie w tym miejsu było białe :?:

Teoria pól poprawna :lol: Lecz często trafiają się fotki odbite z odwróconego negatywu. Henryk Żwirko opowiadał, że na zdjęciu z ojcem, gapa w klapie Franciszka jest po prawej stronie. Zdjęcie było powielane przez dziesiątki lat z błędem.

Pozdrawiam
Sławek
"Nobody respects a country with a poor army, but everybody respects a country with a good army. I raise my toast to the Finnish Army."

Stalin, 1948
Awatar użytkownika
Sławek

Postprzez Scibor » Śro Sie 03, 2005 10:22 am

Ponawiamn prośbę o szkic oznakowania na modelu Krzyska :)
Awatar użytkownika
Scibor

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez ChrisFly » Śro Sie 03, 2005 3:20 pm

Scibor napisał(a):Ponawiamn prośbę o szkic oznakowania na modelu Krzyska :)

Dasz radę wytrzymać jeszcze dwa tygodnie?
W tej chwili składam artykuł do "Militaria XXw" pt. "Powstańcze pantery cz.2 - podróż w przeszłość". Zamknięcie numeru jest w piątek, potem druk.
Będzie tego 15 stron + okładka, ponad 30 zdjęć, z tego 2/3 dotyczące samych czołgów, kilka zdjęć niepublikowanych, 3 strony "kolorówek":
- pantera w rękach niemieckich (późniejsza "Magda")
- "WP"
- "Magda"
Zdaję sobie sprawę, że trwało to dość długo, równo 12 miesięcy.
Może nawet niektórzy stracili cierpliwość ale mam nadzieję, że przynajmniej części z Was się spodoba. To będzie trochę inny artykuł niż te, które znacie.
ChrisFly

Postprzez Tomasz Porosiło » Śro Sie 03, 2005 3:40 pm

Krzysiek jest najlepsze! :notworthy:
Pozdrawiam - Poro
Image
Awatar użytkownika
Tomasz Porosiło

PoprzedniaNastępna

Wróć do Rzeczywiste - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości