Jaki model samolotu wybrać dla początkującego/powracającego?

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Postprzez Kamil232 » Sob Lis 12, 2005 4:52 pm

Witaj

Jako modele dla początkującego to zdecydowanie Academy. Modele te dobrze się sklejają i nie wymagają zbyt wiele pracy. Revell jest nieco trudniejszy, ale tańszy. Jeżeli chodzi o ICM to nie polecam skali 1/72, bo się je trudno skleja i są nie spasowane. Jeżeli chodzi o aerograf to sam miałem taki sam. Można nim malować, ale wszystko trzeba dokładnie maskować co liczy się z większym zużyciem farby i taśmy. I na początek warto zainwestować w warsztat bo bez niego nie uzyska się dobrych efektów. Aha i czym zasilasz aerograf :?:
Pozdrawiam
Kamil.

Image
Awatar użytkownika
Kamil232

Miejscowość: Radom

Postprzez Krzysztof Sokołowski » Wto Mar 21, 2006 1:41 pm

"Jeżeli chodzi o areograf ... odpuść sobie Humbrola ... zainwestuj w pesudi Iwatę, ".......

cz to ma znaczyc ze pseudo iwata jest lepsza od humbrola?
Krzysztof Sokołowski

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Siodlo » Wto Mar 21, 2006 3:45 pm

Krzysztof Sokołowski napisał(a):"Jeżeli chodzi o areograf ... odpuść sobie Humbrola ... zainwestuj w pesudi Iwatę, ".......

cz to ma znaczyc ze pseudo iwata jest lepsza od humbrola?

Proszę o czytanie FAQ i używanie opcji "szukaj". Temat poruszany był setki razy.
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... hp?t=11012
pozdrawiam
Tomek Siedlecki
Image
Image
Awatar użytkownika
Siodlo

Miejscowość: W-wa

Postprzez BardzoAmator » Śro Kwi 05, 2006 12:47 am

Witam

Podepnę się pod temat.. do tej pory sklejałem pojazdy ( 'aż' 3 ) i ostatnio mam ochotę na jakiś samolocik. Jako ,że nie mam zbyt wiele czasu na to hobby potrzebuję czegoś, co w jak najmniejszym stopniu wymaga poprawiania.

Przejrzałem Wasze porady z tego tematu, jednak ani spitfire, ani mustang nie urzeka mnie na tyle by był pierwszym niepojazdem na mojej półce.

Przeglądałem Allegro i wybrałem kilka samolotów, które mnie hmm 'pociągają' i bardzo proszę was o pomoc w wyborze:

http://allegro.pl/item96184509_polikarpov_i_15_red_army_1_48_special_hobby.html
http://allegro.pl/item96384435_hasegawa_junkers_ju_87b_2_stuka_1_48.html
http://allegro.pl/item96420397_ju_87_b2_hasegawa.html
http://allegro.pl/item96558962_junkers_ju87g_1_kanonenvogel_1_48_hasegawa.html
http://miniurl.pl/8955

Pytam bo często słyszę o jakichś przepakach czy innych wynalazkach :) a boję sie w ciemno zabulić 50-100 zł za model sprzed 30 lat, nie mam też czasu by wszystko prześledzić. Dlatego jeszcze raz prosze :) o pomoc :)

dodam ze największą ochotę mam na ju-87 tylko, czy warto ? Jeśli tak to, który i czy ma swastyki czy trzeba dokupić ?

W sumie ten i-15 tez ciekawy :), a JAK najlepiej sie prezentuje pod względem dodatków i mam już mętlik :(

Pozdrawiam
Blah
Awatar użytkownika
BardzoAmator

Miejscowość: Szczecin

Postprzez uruk-hai » Nie Kwi 09, 2006 10:37 pm

Ju ( w każdym razie "B") ma bubę z zaczepami lotek (że tak powiem) trzeba by zrobić od podstaw albo zakupić jakąś blachę (ja sie z tym pomęczyłem)

Na początek (lub "powrót") to kłopotliwe

Z 1/48 poleciłbym coś z myśliwców Zero Tamiy-i bez większych błędów merytorycznych, są to przyzwoite modele:podział blach: wklęsłe i wypukłe, gdzie trzeba - nity, przyzwoita kabina, z dwoma typami owiewki (zamknięta i otwarta), bardzo dużo kalkomanii - co najmniej kilka przykładów, ciągle je można postawić śmiało na półce wśród najnowszych technologicznie produktów innych firm

Sklejalość modeli - sama przyjemność, gdzie niegdzie trzeba "pomóc" ale w granicach rozsądku - pozwala to podnieść poziom warsztatu

Ważna jest niska cena: na Allegro jest teraz Reisen 22 za 35,00 złociszy - w porywach te modele dochodzą do 45,00 - naprawdę warto

:)
Awatar użytkownika
uruk-hai

Miejscowość: Gliwice

Postprzez BardzoAmator » Nie Kwi 09, 2006 11:51 pm

Dzieki za odpowiedź :)

już się zdecydowałem na JU 87 B-2 Revella 1/48 :), pewnie się zniechęce, ale trudno :) cena jest całkiem OK

A co do Zero, niestety mnie nie 'pociąga', a co za tym idzie, pewnie kleiłbym go z rok ;)

Pozdrawiam!
Blah
Awatar użytkownika
BardzoAmator

Miejscowość: Szczecin

Postprzez Bachgyn Bach » Pon Lut 05, 2007 12:59 am

Witam

Potrzebuję rady bardziej doświadczonych modelarzy. Sklejaniem zajmuję się dorywczo. Od niedawna ćwiczę na różnych modelach - raz z gorszym raz z nieco lepszym wynikiem (lepszy to Typhoon z Academy, gorszy Ła-7 Edka).
Niedawno odkryłem, z nazwy, dwie firmy: MPM i Special Hobby. Modele nie są za tanie ale wiem, że w pudle znajdują się blaszki i żywice. Zwróciłem na te firmy uwagę, gdyż mają w swych jkatalogach masę samolotów Made in Britain...a konstrukcje brytyjskie z okresu DWŚ i zaraz po najbardziej mnie interesują. I peraz pytanie. Czy jest sens rzucić się na te modele - czy osoba początkująca poradzi sobie z nimi?
I jeszcze pytanko dotyczące farb. Planuję zakup aerografu( i tak do sieprpnia-września używać butli z gazem...niestety) a polubiłem ostatnio farby Gunze. Które z nich, Mr. Color czy Hobby Color bedą się bardziej nadawać do aero?.

Pozdrawiam
Ja jeno lepię modele od czasu do czasu
Bachgyn Bach

Miejscowość: Silesia Inferior

Postprzez flugzeug30 » Nie Lis 25, 2007 5:05 pm

Zalezy...
Czeskie short- runy sa lepsze, gdy sa nowsze...wtryskowe kabiny, brak nadlewek, sporo czesci zywicznych...
na poczatek nie polecam tych z duza iloscia czesci na blaszce (trzeba miec przygotowane odpowiednie stanowisko pracy) i kabinami vacu (nie zawsze zestaw ma dwie, na wypadek pomylkowego zniszczenie jednej z nich). Czasem tez trzeba dorabiac np. anteny z ciagnionych pretow plastikowych (jak w North American O-47 w skali 1/72 AML-u). Starsze miewaja jamki skurczowe, nadlewki; zdecydowana wiekszosc nie ma kolkow ustalajacych.
Poza tym bywaja trudno sklejalne, poza Eduardem i ewentualnie Classic Airframes w 1/48 i nowymi Azurami oraz Special Hobby w 1/72.

Na okazyjne cwiczenie hobby polecam Academy lub nowego Revella.
Academy maja w miare poprawne wnetrza, a jesli chce sie zwaloryzowac, to Aires do nich splodzil zestawy kabin (np. do P-39).

A co do Gunze, to lepsze sa akryle, raz, ze rozcienczalne zwykla woda, dwa, ze nie maja toksycznego zapachu, jak lakiery.
flugzeug30

Miejscowość: Lodz- Nowe Baluty/Warszawa

Postprzez uruk-hai » Pon Lis 26, 2007 1:56 am

1/48. Starsze modele MPM i Special Hobby oraz Classic Airframes mogą być bardzo wymagające. Do tego MPM u zaranie dziejów to było vacu + słabe żywice. Straszna harówa...Niemniej Czesi robią bardzo atrakcyjne, każdy skusi się na Fairey Battle czy Defianta - ja napewno :D

O farbach to pewnie znajdziesz 'nieco' w dziale z 'warsztatem' i 'technikaliami'...
Awatar użytkownika
uruk-hai

Postprzez flugzeug30 » Wto Lis 27, 2007 10:21 pm

To może Ił- 2 m 3 Classic Airframes w 1/48, też możliwy modyfikowany i wzbogacony żywicą i blaszkami przez Eduarda i sprzedawany przez tę firmę ?!
flugzeug30

Postprzez uruk-hai » Czw Lis 29, 2007 5:04 pm

flugzeug30 napisał(a):To może Ił- 2 m 3 Classic Airframes w 1/48

yyy, czyżbym nie był w temacie - IL-2 z CA?

W katologu dosyć aktualnym nie znajduję:

http://www.classicairframes.com/catalogue.htm
Awatar użytkownika
uruk-hai

Postprzez flugzeug30 » Czw Lis 29, 2007 10:35 pm

No, dobrze...przyznaję się do błędu.

Eduardowski Szturmowik to jest wzbogacony o blaszki, żywice i klisze przepak Accurate Miniatures.

Natomiast Classic- Airframes robią np. Polikarpowa I-16.

Inboxy części modeli 1/48 np. ICM znajdują się w plastikowym dziale forum Kartonwork. pl
flugzeug30

Postprzez uruk-hai » Pią Lis 30, 2007 10:40 am

CA z myśliwców Polikarpowa wypuściła dwupłatowe I-152 (tak naprawdę to jest to I-15bis) i wcześniej I-153. Ten drugi to dosyć wczesne dzieje CA co oznacza że należy się przy nim napracować. Oba 'tematy' były przedstwiane przez 'naszych' modelarzy.

I-16 - jak poprzenio przy okazji Iljuszyna , 'zapodaje' Eduard
...zresztą bardzo dobrego i w kilku już odmianach
Awatar użytkownika
uruk-hai

Postprzez iron75 » Sob Sty 26, 2008 2:32 pm

Witam. Bardzo prosty i przyjemny jest Spitfire Mk.Ia z Airfixa, a jeśli chcesz wyjść trochę poza IIWW
to polecam Kfir C2/C7 Italierki. Model nieskomplikowany a efektowny.
na warsztacie;
A-37B Academy
Kfir C7 Italieri
S.199 KP (x2)
Awatar użytkownika
iron75

Postprzez flugzeug30 » Wto Lut 12, 2008 10:07 pm

W 1/48 lub 1/72 - Nakajimę B5N2 http://www.hlj.com/product/HSG09761 , http://www.hlj.com/product/HSGA7 Hasegawy...W skali 1/72 w zasadzie nie trzeba jej waloryzować, sporo detali, przyjemnie się skleja.
flugzeug30

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości